Hledání vajíček
23. 3. 2016

V jednom z našich předchozích článků jsme vám dali nahlédnout do někdy překvapivých vánočních tradic v mnoha zemích světa. Vzhledem k nadcházejícímu prodlouženému víkendu je tedy na čase omrknout i ty velikonoční. Asi tušíte, že v Čechách a na Slovensku jsou velikonoční zvyky velmi podobné. Malovaná kraslice i čokoládová vajíčka, šlehání pomlázkou, velikonoční beránek, nádivka a spousta dalších tradičních dobrot a zvyklostí. Jaké je to tedy ve světě a na co se můžete těšit, pokud se chystáte strávit letošní Velikonoce v zahraničí?

Velikonoce v USA a neposedný zajíček

Hlavním symbolem zdejších Velikonoc je zajíček. Barví se vajíčka, která neposedný zajíček podle pohádky schová všude po domě i v zahradě. Slaví se Velký pátek, Velikonoční pondělí je v USA pracovním dnem. Oslavy Velikonoc končí tedy slavnostním nedělním obědem, kdy se peče šunka, sladké brambory se zeleninou nebo jehněčí pečínka. Poté začíná honba za čokoládovými vejci ukrytými v plastovém obalu. Mnoho Američanů, na rozdíl od většinové české populace, má k těmto svátkům skutečně silný náboženský vztah a dodržuje i tradiční půst. No a co by to bylo za Ameriku bez všudypřítomných fantastických velikonočních dekorací!

Velikonoce v USA

Pestré a barevné Velikonoce v Německu

Ani v Německu se Velikonoce neobejdou bez nádherně zdobených kraslic, které srší všemi barvami. Německo je národ sportovců a jejich soutěživost se odráží i ve velikonočních zvyklostech. Na některých místech, zejména v hravém Bavorsku, jsou tudíž pořádány soutěže v přenášení, házení, koulení či rozbíjení vajec. Dalším zvykem je, že se majitel domu pokouší přehodit jeho střechu. Další člen rodiny se pokouší vejce chytit na druhé straně. Takovýto úspěšný kousek by měl ochránit stavení před bleskem! Tradičním moučníkem bývá v Německu štola. Na slavnostním stole nesmí chybět pečené maso. V předvečer Velikonoc vyrábí děti slaměná hnízda, která poté rodiče schovají po domě, aby do nich velikonoční zajíček nadělil vajíčka. Na velikonoční pondělí se vyráží za hledáním vajec. Zajímavým německým zvykem je také velikonoční strom ozdobený vajíčky.

Velikonoční strom

Velikonoce v Anglii voní jehněčím

Na ostrovech svátky začínají Masopustním úterkem, který je známý jako palačinkový den. Na Zelený čtvrtek po mši hovoří královna Alžběta s arcibiskupem z Yorku. Dále v tento den královna rozdává speciálně ražené stříbrné mince seniorům jako ocenění jejich zásluh ve společnosti. Počet odměněných se každoročně odvozuje od věku panovníka. Tradice sahá až do 13. století a královna Alžběta II. jí dostála po většinu své šest dekád trvající vlády. Zdobení kraslic není v Anglii rozšířené, vajíčka jsou většinou čokoládová a velikonoční zajíček je i zde schovává po domě a zahradě. Zajímavou zvyklostí v anglických školách je nošení velikonočních klobouků. Na švihání pomlázkou se v této tradiční zemi gentlemanů pohlíží jako na násilnický akt a tudíž se nepraktikuje. Velikonoční tabuli vévodí jehněčí pečínka podávaná se sladkými bramborami a mladou jarní zeleninou.

Kajícné španělské Velikonoce

O těchto svátcích zaplaví celé Španělsko náboženská horečka. Ulice se zaplní kajícníky ve špičatých kápích, tzv. „nazarenos“, z nichž někteří mají na výraz pokání kovové řetězy. Ulicemi procházejí procesí se sochami Ježíše Krista a svatých. Lidé sborově zpívají úryvky písní velebících Pannu Marii nebo Ježíše Krista. K obvyklým velikonočním pokrmům patří pečeně Roscon de Pascua. V rodinách se peče velikonoční věnec nebo bochánek ze sladkého těsta, do něhož se vtlačují barvená vejce uvařená na tvrdo. Každý věnec nebo bochánek má v sobě ukrytého malého plastového panáčka. Kdo ho ve své porci najde, ten bude mít štěstí. V obchodech se dají koupit na tvrdo vařená barvená vejce a na trzích krátké pomlázky upletené z bambusu, které ale slouží pouze jako dekorace obydlí. Děti jsou obdarovávány čokoládovými vajíčky a zajíci. Lidé se v této zemi, která je pověstná silnou rodinnou soudržností, těší, že se mohou opět setkat a strávit spolu příjemné chvíle.

Nazarenos

Ve Francii na Velikonoce utichají zvony

Velikonoce ve Francii – tedy Pâques - zahajuje na Zelený čtvrtek utichnutí všech zvonů, které celý rok zvaly věřící na mši. Zvony totiž podle tradice odlétají do Říma, kam odnášejí vše zlé, a požehnány se vrací zpět do země galského kohouta spolu s nadílkou vajíček a sladkostí pro děti. Nedělní dopoledne je pak ve znamení barevných vajíček, čokoládových dobrot, ale i drobných dárků, které děti sbírají po zahradě. Velikonoce se slaví v rodinném kruhu u oběda, kde se servíruje jehněčí a vepřové maso, jarní zelenina jako hrášek, chřest či fazolky. Nechybí ani sladkosti v podobě beránka, briošek a ovoce.

Jehněčí pečínka

Italské Velikonoce ve znamení holubice

Jeden ze symbolů italských Velikonoc každoročně obstarává samotný Papež, který na Zelený čtvrtek omývá nohy 12 mužů na znamení pokory. Náboženské tradice se ovšem i mimo Vatikán prožívají velice silně. Mnohými vesnicemi procházejí velikonoční procesí. Věřící se vydávají na křížovou cestu, během níž si připomínají Kristovo utrpení. Dalším a možná nejsilnějším symbolem italských Velikonoc je kromě beránka a vajec holubice – La Colomba, která symbolizuje klid a mír, zároveň je i hlavním velikonočním zákuskem. Jedná se o bábovku upečenou ve formě holubice, plněnou kandovaným ovocem a hojně sypanou cukrem a mandlemi, která přichází na řadu po pořádné porci jehněčí nebo kůzlečí pečeně. Dalším velikonočním pokrmem jsou preclíky. Jejich zakroucený tvar má představovat ruce založené  při modlitbě. O Italech se také říká, že to byli právě oni, kdo vynalezli čokoládová velikonoční vajíčka.

Velikonoce v Maďarsku ve znamení vody a vůně

V Maďarsku se ctí předkřesťanská tradice polévání žen a dívek vodou, aby byly plodné. Muži následně dívku postříkají parfémem a dostanou vajíčko, koláč nebo alkohol. Ani v Maďarsku nemá o Velikonocích vegetarián na růžích ustláno, nabídce pokrmů vévodí opět pečené maso. Jako desert se pojídají sladké buchty z kynutého těsta.

Polévání vodou v Maďarsku

Chorvatsko a pomlázka z olivových proutků

I v Chorvatsku jsou symbolem Velikonoce malované kraslice. Jedním ze speciálních zvyků je přiťukávání si vajíčkem. Ten, komu zůstane skořápka celá, vyhrává. Chorvaté také pletou pomlázky, nikoli však z vrbového proutí, ale z větví olivovníku. Na Bílou sobotu nosí lidé do kostela jídlo, aby bylo požehnáno.

Rakousko a pálení zimy

Sníst vejce, které slepice snese na Zelený čtvrtek, prý přináší štěstí a zdraví. Stejně jako v české tradici by si lidé na tento den měli dát k jídlu něco zeleného. Hlavně v oblasti Alp jsou na Bílou sobotu oblíbené velikonoční ohně, které mají spálit zimu. Tento zvyk, který se příliš nezamlouvá ochráncům životního prostředí, se udržuje i v některých částech Německa.

V Polsku na Velikonoce světí pokrmy

Na Bílou sobotu si zástupy věřících v této silně katolické zemi chodí do kostela nechat posvětit potraviny, na nichž si pochutnají se svými blízkými na Boží hod velikonoční. Po postním období mezi nimi nesmí chybět klobásy, šunka, ale také chléb, sůl a hlavně křen jako symbol zdraví, ale také utrpení. Pečou se bábovky z kynutého těsta. Tradiční pochoutkou je i mazurek, plochý moučník s různými náplněmi. Na Velikonoční pondělí se lidé polévají vodou, nečekané osvěžení jim má zajistit zdraví.

Filipínské sebetrýznění

Filipíny jsou pověstné náboženským pokáním provázeným sebetrýzněním, které provozuje během předvelikonočního týdne mnoho filipínských věřících. Sjíždějí se do vesnice San Pedro Cutud a po vzoru Ježíše Krista nesou kříž, na který se nechají přibít. Těmto scénám tradičně přihlížejí turisté s fotoaparáty. Ti, kteří se nechávají ukřižovat, tvrdí, že činí pokání, katolická církev ale tento rituál neschvaluje.

Ve výčtu zemí a zvyků bychom mohli jistě pokračovat, my raději na závěr zmíníme pár posledních zajímavostí. Věděli jste, např. že
• Řekové barví vajíčka pouze červenou barvou, která symbolizuje obnovu života a ukřižování Ježíše Krista?
• v Irsku se pojídají vajíčka na uzavření půstu a kdo chce ochutnat velikonoční koláč, musí zatančit?
• v Mexiku vyráží lidi do ulic s obrázky či krabicemi symbolizujícími Jidáše, které se věší, pálí nebo se do nich mlátí?
• v Rusku se po obdarování vejci třikrát políbí na důkaz přátelství?
• v Norsku jsou velikonoční svátky spojené s detektivními příběhy, které jsou k vidění všude, dokonce i na potravinových obalech

Velikonoce jsou prostě pestrobarevnými svátky, a to jak doslovně, tak i v přeneseném smyslu slova. Pro někoho mají hlubší význam coby připomenutí biblického příběhu zatčení, odsouzení, ukřižování a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Pro někoho jsou to spíše veselé svátky jara. Tak si je každopádně užijte podle svého gusta, a kdybyste přeci cestovali do zahraničí, nezapomeňte na cestovní pojištění. Pokud už se oslava Velikonoc nějak zvrtne, ať se alespoň příliš neprodraží. Náš balíček cestovního pojištění Sbaleno Za poznáním by se určitě mohl hodit!
Zdroje:  zena.centrum.cz, cestovani.lidovky.cz, chytrazena.cz, kavaveznamenitouhy.cz

Kam jedete letos k moři? „No přece do Chorvatska,“ zní odpověď většiny Čechů.  Chorvatsko je Čechy oblíbená krásná země s průzračným mořem a je od nás...

9. 6. 2016
Chorvatsko

Portugalské ostrovy Azory jsou vulkanického původu a překvapí vás mírným klimatem i nevyzpytatelným počasím. Připravte se na slaný vzduch Atlantiku, kilometry živých plotů z hortenzií, sopečná jezírka ke koupání a vysoké hory. 

9. 10. 2019
černé pobřeží na Azorských ostrovech