Jak se slaví Velikonoce v zahraničí? Tip na jarní výlet.

Datum: | Autor: Tým ERV

Velikonoce, svátky jara a zmrtvýchvstání, se slaví po celém světě v různých podobách. Jak vypadají velikonoční zvyky a tradice v jiných zemích? Pojďte se s námi podívat na zajímavé velikonoční zvyky a tradice.

Obsah článku:

  1. Velikonoce v USA a neposedný zajíček
  2. Velikonoce v Německu jsou pestrobarevné
  3. Velikonoce v Anglii voní jehněčím
  4. Velikonoce ve Španělsku jsou kajícné
  5. Velikonoce ve Francii
  6. Velikonoce v Itálii
  7. Velikonoce v Maďarsku ve znamení vody
  8. Velikonoce v Chorvatsku - pomlázka z olivových proutků
  9. Rakouské Velikonoce
  10. Polské Velikonoce
  11. Filipínské Velikonoce

Velikonoce ve světě

Slavení tohoto svátku má mnoho podob - pohanských, náboženských, veselých, hravých, soutěživých i kajícných.

  • V Irsku se pojídají vajíčka na ukončení půstu a kdo chce ochutnat velikonoční koláč, ten musí zatančit.
  • Řekové barví vajíčka pouze červenou barvou, která symbolizuje obnovu života a ukřižování Ježíše Krista.
  • V Mexiku vyráží lidé do ulic s obrázky či krabicemi symbolizujícími Jidáše, které se věší, pálí nebo se do nich mlátí.
  • V Rusku se po obdarování vejci třikrát políbí na důkaz přátelství.
  • V Norsku jsou velikonoční svátky spojené s detektivními příběhy, které jsou k vidění všude, dokonce i na potravinových obalech. Od roku 1923 je zvykem číst detektivky - paaskekrim, „velikonoční krimi“.

Velikonoční zajímavosti

Velikonoce pro gurmány – jaké světové recepty si připravíte doma

Velikonoce: 3 TIPY na výlet za netradiční oslavou v zahraničí

A možná vás bude zajímat 7 zajímavostí o Velikonočním ostrově

 

Pojďme se do některých zemí podívat blíž.

Velikonoce v USA a neposedný zajíček

Hlavním symbolem amerických Velikonoc je zajíček. Lidé chystají čokoládová vajíčka, která zajíček podle pohádky schová všude po domě a zahradě. Američané si také užívají bohaté velikonoční dekorace.

Slaví se pouze Velký pátek, Velikonoční pondělí je běžný pracovní den. Oslavy Velikonoc tedy končí slavnostním nedělním obědem, kdy se peče šunka, sladké brambory se zeleninou nebo jehněčí pečínka. Poté začíná honba za čokoládovými vejci ukrytými v domácnostech. Mnoho Američanů má k těmto svátkům skutečně silný náboženský vztah a dodržuje i tradiční půst.

 

Přemýšlíte nad Velikonočním výletem do Ameriky? 

Zaleťte si třeba do New Yorku <<

Velikonoce v Německu jsou pestrobarevné

V Německu se Velikonoce neobejdou bez nádherně zdobených kraslic, které srší všemi barvami a motivy. Německo je národ sportovců a jejich soutěživost se odráží i ve velikonočních zvyklostech. Na některých místech, zejména v Bavorsku, jsou pořádány soutěže v přenášení, házení, koulení či rozbíjení vajec.

Dalším velikonočním zvykem je, že se majitel domu pokouší přehodit vajíčkem vlastní střechu a další člen rodiny se pokouší vejce na druhé straně chytit. Pokud se jim to podaří, měl by být dům chráněný před bleskem.

Tradiční jídla jsou sladká štola a pečené maso. V předvečer Velikonoc vyrábí děti slaměná hnízda, která poté rodiče schovají po domě, aby do nich velikonoční zajíček nadělil vajíčka. Na velikonoční pondělí se vyráží vejce hledat. Zajímavým německým zvykem je také strom ozdobený vajíčky.

 

Velikonoční výlet do Německa? >> Průvodce cestováním po Německu

Velikonoční strom

Velikonoce v Anglii voní jehněčím

Na britských ostrovech začínají svátky Masopustním úterým, které je známé jako palačinkový den. Na Zelený čtvrtek po mši pohovoří královna Alžběta s arcibiskupem a pak rozdává speciálně ražené stříbrné mince seniorům jako ocenění jejich zásluh ve společnosti. Počet odměněných se každoročně odvozuje od věku panovníka. Tradice sahá až do 13. století a královna Alžběta II. ji dodržovala po většinu své dlouhé vlády.

Zdobení kraslic není v Anglii rozšířené, vajíčka jsou většinou čokoládová a velikonoční zajíček je i tam schovává po domě a zahradě. Zajímavým zvykem v anglických školách je nošení velikonočních klobouků.

Na švihání pomlázkou se v této tradiční zemi gentlemanů pohlíží jako na násilnický akt a tudíž se nepraktikuje. Velikonoční tabuli vévodí jehněčí pečínka podávaná se sladkými bramborami a mladou jarní zeleninou.

Tipy na velikonoční výlet do Anglie

Velikonoce ve Španělsku jsou kajícné

O těchto svátcích vrcholí ve Španělsku náboženská atmosféra. Velikonoce jsou totiž pro mnohé věřící důležitější než Vánoce. Ulice se zaplní kajícníky ve špičatých kápích, tzv. „nazarenos“, z nichž někteří mají kovové řetězy jako symbol pokání. Ulicemi procházejí procesí se sochami Ježíše Krista a svatých. Lidé zpívají úryvky písní velebících Pannu Marii nebo Ježíše Krista.

K obvyklým velikonočním pokrmům patří pečeně Roscon de Pascua. V rodinách se peče velikonoční věnec nebo bochánek ze sladkého těsta, do něhož se vtlačují barvená vejce uvařená na tvrdo. Každý věnec nebo bochánek má v sobě ukrytého malého plastového panáčka. Kdo ho najde ve své porci, ten bude mít štěstí.

V obchodech se dají koupit natvrdo vařená barvená vejce a na trzích krátké pomlázky upletené z bambusu, které ale slouží pouze jako dekorace obydlí. Děti jsou obdarovávány čokoládovými vajíčky a zajíci. Lidé se v této zemi pověstné rodinnou soudržností těší, že se mohou opět setkat a strávit spolu příjemné chvíle.

Kam na velikonoční výlet do Španělska?

Nazarenos

Jak se slaví Velikonoce ve Francii

Velikonoce ve Francii (Pâques) zahajuje utichnutí všech kostelních zvonů na Zelený čtvrtek. Zvony totiž podle tradice odlétají do Říma, kam odnášejí vše zlé, a požehnány se vrací zpět do země galského kohouta spolu s nadílkou vajíček a sladkostí pro děti.

Nedělní dopoledne je pak ve znamení barevných vajíček, čokoládových dobrot i drobných dárků, které děti sbírají po zahradě. Velikonoce se slaví v rodinném kruhu u oběda, kde se servíruje jehněčí a vepřové maso, jarní zelenina jako hrášek, chřest či fazolky. Nechybí ani sladkosti v podobě beránka, briošek a ovoce. Konkrétní recepty se liší podle jednotlivých regionů.

Průvodce cestováním po Francii - zajeďte si na velikonoční výlet!

Jehněčí pečínka

Jak se slaví Velikonoce v Itálii

Jeden ze symbolů italských Velikonoc každoročně obstarává samotný Papež, který na Zelený čtvrtek omývá nohy 12 mužům na znamení pokory. Náboženské tradice se ovšem i mimo Vatikán prožívají velice silně.

Mnohými vesnicemi procházejí velikonoční procesí. Věřící se vydávají na křížovou cestu, během níž si připomínají Kristovo utrpení. Dalším a možná nejsilnějším symbolem italských Velikonoc je kromě beránka a vajec holubice (La Colomba), která symbolizuje klid a mír. Její podoba inspirovala velikonoční zákusek - bábovku ve formě holubice, plněnou kandovaným ovocem a hojně sypanou cukrem a mandlemi. Podává se po porci jehněčí nebo kůzlečí pečeně. Dalším velikonočním pokrmem jsou preclíky. Jejich zakroucený tvar má představovat ruce založené při modlitbě. O Italech se také říká, že to byli právě oni, kdo vymysleli a vytvořili čokoládová velikonoční vajíčka.

Kam v Itálii během velikonoc? Tipy na zajímavá místa <<

Velikonoce v Maďarsku ve znamení vody a vůně

V Maďarsku se ctí předkřesťanská tradice polévání žen a dívek vodou, aby byly plodné. Muži následně dívku postříkají parfémem a dostanou za to vajíčko, koláč nebo alkohol. I v Maďarsku se to na Velikonoce hemží v tradičních receptech pečeným masem. Jako dezert se jí sladké buchty z kynutého těsta.

Udělejte si velikonoční výlet do Budapešti

Polévání vodou v Maďarsku

Chorvatsko a pomlázka z olivových proutků

I v Chorvatsku se připravují malované kraslice. Jedním ze speciálních zvyků je přiťukávání si vajíčkem. Ten, komu zůstane skořápka celá, vyhrává. Chorvaté také pletou pomlázky, nikoli však z vrbového proutí, ale z větví olivovníku. Na Bílou sobotu nosí lidé do kostela jídlo, aby bylo požehnáno.

Jsou velikonoce na výlet do Chorvatska ještě brzo? Možná že právě tehdy vás tam nespálí slunce!

Průvodce Chorvatskem - moře i hory

Rakousko a pálení zimy

Sníst vejce, které slepice snese na Zelený čtvrtek, prý přináší štěstí a zdraví. Stejně jako v české tradici by si lidé na tento den měli dát k jídlu něco zeleného. Hlavně v oblasti Alp jsou na Bílou sobotu oblíbené velikonoční ohně, které mají spálit zimu. Tento zvyk, který se příliš nezamlouvá ochráncům životního prostředí, se udržuje i v některých částech Německa.

Do Rakouska na hory nebo k jezerům? Zjistěte vše v tomto průvodci.

V Polsku na Velikonoce světí pokrmy

Na Bílou sobotu si zástupy věřících v této silně katolické zemi chodí do kostela nechat posvětit potraviny, na nichž si pochutnají se svými blízkými na Boží hod velikonoční.

Po postním období mezi nimi nesmí chybět klobásy, šunka, ale také chléb, sůl a hlavně křen jako symbol zdraví, ale také utrpení. Pečou se bábovky z kynutého těsta. Tradiční pochoutkou je i mazurek, plochý moučník s různými náplněmi. Na Velikonoční pondělí se lidé polévají vodou, toto osvěžení jim má zajistit pevné zdraví.

Cestujte do Krakova a poznejte Polsko třeba o Velikonocích

Filipínské sebetrýznění

Filipíny jsou pověstné náboženským pokáním provázeným sebetrýzněním, které provozuje mnoho filipínských věřících během předvelikonočního týdne. Sjíždějí se do vesnice San Pedro Cutud a po vzoru Ježíše Krista nesou kříž, na který se nechají přibít. Těmto scénám za běžných okolností přihlížejí turisté s fotoaparáty.

Ti, kteří se nechávají ukřižovat, tvrdí, že činí pokání, katolická církev ale tento rituál neschvaluje.

 

Pokud budete slavit Velikonoce doma, můžete vyzkoušet cizokrajné velikonoční recepty a cestovat alespoň po talíři. Pokud se chystáte do zahraničí, myslete na kvalitní cestovní pojištění.

Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje:  zena.centrum.cz, cestovani.lidovky.cz, chytrazena.cz, kavaveznamenitouhy.cz

Další články

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

chorvatsko-kornati

Nejkrásnější města Evropy

Evropská města jsou plná historie, bohatství, barev, různých stylů a příběhů. A protože je nádherné je objevovat, přinášíme vám v tomto článku města, o kterých jsme na našem blogu ještě nepsali.  

nej-mesta-evropy