Jak cestovat s dětmi - 8 tipů, jak zvládnout rodinnou dovolenou

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Máte malé děti, a chystáte se na dovolenou do ciziny? Cestování s malými dětmi do zahraničí může být trochu náročnější, rozhodně to ale není důvod, proč se vzdát cestovatelských dobrodružství! Poradíme, jak cestovat s dětmi, na co si dát pozor, a jak si vaši rodinnou dovolenou užít na maximum!

Nezáleží na tom, zda s dětmi cestujete poprvé, nebo už jste takových cest podnikli spoustu - dovolená s malými dětmi vyžaduje větší přípravu a nutnost myslet na všechno. V tomto článku vám poradíme užitečné tipy pro pohodlné a bezpečné cestování.

děti u bazénu

1. Volba vhodné destinace

Při výběru místa vaší dovolené se vždy zajímejte o to, jak dlouho tam trvá cesta, jaké je v dané zemi klima, popřípadě zda tam nehrozí nějaká zdravotní nebo bezpečnostní rizika. Doporučujeme se vyhnout příliš horkým zemím, protože vedra můžou být pro malé děti vyčerpávající. Rizikové můžou být také některé exotické destinace, kde hrozí nemoci typu malárie či horečka dengue, které můžou být pro dětský organismus velmi nebezpečné. Naopak téměř všechny evropské destinace jsou pro dovolenou dětmi ideální díky mírnému klimatu a vysoké úrovni zdravotní péče. Z mimoevropských destinací doporučujeme země s kvalitní turistickou infrastrukturou (Egypt, Tunisko, Spojené arabské emiráty, Kapverdy, atd.)

2. Cestovní doklad pro dítě

Pro cesty do ciziny musí mít dítě svůj vlastní cestovní doklad. Již nelze cestovat na zápis v cestovním dokladu rodiče. Můžete zažádat buď o občanský průkaz (který bude platný do zemí Evropské unie, Švýcarska, Lichtenštejnska, Norska, Černé hory, Albánie, Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Srbska, Gruzie a na Island). Pro cesty mimo Evropu bude dítě potřebovat cestovní pas. Platnost cestovního dokladu pro děti je pět let.

rodina cestuje

3. Zdraví je nejdůležitější

Při plánování rodinné dovolené berte v prvé řadě v potaz zdraví a bezpečnost vašich dětí. Od jakého věku může dítě létat? Přestože většina leteckých společností umožní přepravu dítěte staršího 2 týdny, lékaři doporučují počkat s první leteckou cestou na dobu, kdy budou dítěti minimálně 3 měsíce. Zvažte cestování letadlem u dětí ve věku do 2 let. Takto malé děti zatím ještě nemají plně vyvinutou imunitu, a v uzavřeném prostoru letadla jsou náchylnější k infekčním chorobám. Pro velmi malé děti může být létání bolestivé, protože jejich organismus nemusí dobře zvládat změny tlaku, a mají zvýšenou tendenci k zaléhání uší.

Pozor si dejte i v cílové destinaci. Děti jsou náchylnější ke spáleninám od slunce i k přehřátí. Proto je natírejte opalovacím krémem s vysokým ochranným faktorem a vyhněte se destinacím, ve kterých panují vedra.

Tip! Věděli jste, že součástí našeho cestovního pojištění je i český lékař na telefonu? V případě, že vaše dítko onemocní, můžete tuto situaci probrat s kvalifikovaným odborníkem, který vám doporučí řešení, popřípadě vám může vystavit e-recept na léky, které si vyzvednete v místní lékárně. Takto jsme například pomohli mamince dvouletého dítěte v Egyptě, které trpělo horečkami, a spoustě jiným rodinám s dětmi, které se na dovolené potýkaly se zdravotními problémy. 

Pojistit online

rodič cestující s dítětem

4. Přibalte užitečné pomůcky

Věnujte zvýšenou pozornost balení vašich zavazadel, abyste si s sebou vzali věci, které vám usnadní cestování. Co by ve vašem příručním zavazadle rozhodně chybět nemělo?

  • Vlhčené antibakteriální ubrousky jsou ideálním pomocníkem k utření špinavých ručiček, pusy po jídle, nebo k osvěžení zpoceného obličeje. 
  • Krabičky se svačinkami zaženou hlad a dodají energii. Ideální volbou jsou müsli tyčinky, suchary a nakrájené ovoce a zelenina. Dlouho čerstvé vydrží třeba nakrájené ředkvičky, mrkev, okurky.
  • Polštářek nebo měkký plyšák poslouží tehdy, když se dítě unaví a bude si potřebovat zdřímnout.
  • Tablet nebo notebook s pohádkami děti zabaví při letu, či jízdě autem nebo vlakem. Přibalte k němu i sluchátka, ať zvuk z obrazovky neruší spolupasažéry.
  • Různorodé zábavné aktivity jsou klíčem k tomu, aby se dítě zabavilo na celou dobu cestování. Malé děti se velice snadno začnou nudit, proto si připravte širší spektrum aktivit. Pokud jej omrzí film nebo pohádka, mějte připravené omalovánky, knížky, skládačky, atd.
  • Kinderyl pomůže dítěti na nevolnost i na neklid. Pokud vaše dítě trpí v dopravním prostředku nevolnostmi, hodinu předtím mu dejte Kinedryl. Pomůže od nevolnosti, a zároveň má tlumivý účinek, takže dítě uklidní. Pozor, je vhodný pouze pro děti starší 2 let.
  • Lízátka dětem pomůžou při zalehnutých uších. Cucání lízátek pomáhá vyrovnávat tlak v uších, a také má uklidňující účinek.
  • Kapsář s několika kapsami jednoduše zavěsíte na sedadlo v letadle, vlaku či v autobuse. Je to skvělá pomůcka, jak předejít tomu, že dítě bude mít věcí poházené na sedadle, odkud spadnou na podlahu, kde hrozí jejich ztráta nebo zapomenutí. Díky kapsáři budete mít všechny nezbytnosti pěkně po ruce.

Tip! Pořiďte vašim dětem jezdící kufr na kolečkách! Prodávají se speciální dětské kufry, které můžou děti táhnout za sebou, nebo si na ně sednout, jezdit na nich a odrážet se nohama. Nejenže tak zvýšíte objem zavzadlového prostoru pro vaši rodinu, ale ještě dětem připravíte skvělou zábavu!

5. Zvažte cestování vlakem

Cestování s malými dětmi letadlem může být náročné, protože děti musí strávit dlouhý čas na sedadle, a navíc jsou v uzavřeném prostoru letadla vystavené riziku infekcí. Pokud plánujete dovolenou v Evropě, zauvažujte, zda nejet vlakem. Vlakové vagony bývají pohodlné, klimatizované, mají připojení k wi-fi a můžete v nich najít i lůžkové vozy. Výhodou vlaků je, že si děti můžou protáhnout nohy a proběhnout se v uličce, a navíc se zabaví při sledování okolní krajiny. 

rodina ve vlaku

6. Berte ohled na spolucestující

Mějte na paměti, že ne všichni lidé zvládají hlasité zvuky a rozjívené hlasité dítě jim může vadit. V mnoha případech je to pochopitelné - věděli jste, že zhruba 15 % populace trpí hypersenzitivitou, 10 % migrénami a cca 1 % má nějakou formu poruchy autistického spektra? Pro tyto lidi můžou být zvukové projevy vašeho dítěte nepříjemné až bolestivé. Šance, že narazíte na spolupasažéra, který trpí nějakou formou zvukové intolerance, je tedy poměrně vysoká. Určitě mějte vůči vašim spolupasažérům ohled, a vždy se snažte vaše dítě uklidnit a zabavit, aby hlukem neobtěžovalo své okolí.

7. Zamezte tomu, aby se dítě ztratilo

V rušném prostředí letiště, nebo vlakového nádraží se může dítě v davu snadno ztratit. Zabraňte tomu tím, že mu dáte na ruku náramek s číslem vašeho mobilu. Díky tomu vás může ten, kdo vašeho potomka najde, snadno zkontaktovat, a vaše rodina se tak může opět rychle dát dohromady, abyste nezmeškali váš let.

8. Tipy na dovolenou s dětmi

Přinášíme vám tipy a nápady na cestování s dětmi do zahraničí. Existuje spousta zajímavých míst, která nabízí zábavu pro malé i velké. Kam vyrazit?

Kanárské ostrovy

Na Kanárských ostrovech se zabaví celá rodina! Pro dovolenou s dětmi doporučujeme hlavně ostrov Tenerife nebo Gran Canaria, které nabídnou nejen krásné pláže, ale i zábavné aquaparky,  zooparky, přehlídky hradů z písku a mnoho dalších zábavných aktivit, které si vaše ratolesti můžou užít. 

Unikátní zážitky, které vás čekají na Kanárských ostrovech

Madeira

Objevte tento nádherný kout světa, kterému se přezdívá ostrov věčného jara. Zaujme vás svou nádhernou přírodou, příjemnými plážemi a exotickými květinami. Tato destinace je ideální pro cestování s malými dětmi díky své příjemné teplotě. Díky blízkosti Atlantského oceánu se teplota pohybuje mezi 19 ° až 25 ° C.

Madeira - perla Atlantiku

Albánie

Zatímco Chorvatsko praská ve švech pod náporem turistů, Albánie se turismu teprve otevírá. Pokud hledáte klidnou a bezpečnou destinaci, kde si můžete užít poloprázdných pláží, Albánie je tou správnou volbou! Nabízí komfortní turistickou infrastrukturu a pro rodiny s dětmi je vhodná i díky mělkým mořským lagunám s pozvolným vstupem do moře.

Albánie - poklidná plážová destinace

Bodamské jezero

Na pomezí Německa, Švýcarska a Rakouska leží největší alpské jezero. Blankytně modrá voda přímo vybízí ke koupání a vodním sportům.

Objevte Bodamské jezero

Wroclaw - město trpaslíků

Za zahraničním výletem nemusíte daleko. Kousek od českých hranic se nachází polské město Wroclaw. Kromě nádherné architektury zde najdete desítky bronzových trpaslíků, které můžou vaše děti hledat. Díky tomu se prohlídka města stane zábavou pro malé i velké!

Objevte město trpaslíků

Ať už se vydáte kamkoliv, nezapomeňte se kvalitně pojistit. Věděli jste, že ročně pojistíme přes 1,5 milionů klientů a již patnáctkrát jsme byli zvoleni Pojišťovnou roku? 

Pojistit online

 

 

Další články

8 užitečných tipů, jak na cestování s malými dětmi

Chystáte se s dětmi do ciziny? Poradíme, na co si dát při cestování s malými dětmi pozor, a jak si vaši rodinnou dovolenou užít na maximum!

Památky v Egyptě: které stojí za cestu pouští?

Chystáte se do Egypta a chcete vědět, jaké památky a místa navštívit? Do jakého muzea zajít? A jaké jsou zajímavosti starověkého Egypta? To vše vám odhalíme.