Zimní radovánky
29. 12. 2015

Unavuje Vás poslouchat nářky na sníh, který stále nepřichází? Pokud jste lyžařskými nadšenci, pak jistě víte, že zejména z pohledu minulých lyžařských sezón se nejedná o velké překvapení. Mnohá níže položená lyžařská střediska trpí nedostatečnou sněhovou pokrývkou velmi výrazně. Letos to navíc vypadá, že problém se rozšířil i do vyšších, jindy touto dobou spolehlivě bílých, oblastí. Jak tedy vyzrát na rozmary počasí posledních let a snížit riziko, že nebudeme brousit hrany našich milovaných lyží o odkryté kamení?

Vybrali jsme pro Vás 5 nejvýše položených alpských vrcholů a přilehlých lyžařských středisek, která jsou pro vás největší sázkou na jistotu, co se sněhové pokrývky týče.

Val Thorens

Val Thorens je součástí Les Trois Vallées, takzvaných Tří údolí, která jsou nejen největším komplexně propojeným lyžařským areálem světa, ale také vůbec nejvýše položeným alpským resortem. Val Thorens se nachází v nadmořské výšce 2 300 m n.m., nejvyšší vrchol pak dosahuje přes 3 000 m n.m. Pyšní se dvěma obrovskými ledovci a spoustou severně orientovaných svahů s celosezónní bohatou sněhovou nadílkou. Jedinou vadou na kráse tohoto střediska je nedostatek přímého slunce. Většina jeho rozlohy se totiž nachází ve stínu 3 přilehlých majestátných horských masivů. V momentě, kdy vlivem povětrnostních podmínek prašan povolí a následně se promění v led, by mohl nastat problém, ale nebojte, Val Thorens disponuje bezpočtem sněhových děl připravených přispěchat přírodě na pomoc.

Val Thorens / Francie

Avoriaz

Avoriaz je jedním z méně známých, zato stále populárnějších středisek. A zcela po právu, jedná se totiž o skrytý klenot francouzských Alp. Díky vysoké nadmořské výšce je zde velká pravděpodobnost kvalitní sněhové pokrývky. Avoriaz, spíše než divoké apres-ski aktivity, nabízí poklidnou rodinnou alternativu v městečku zbudovaném téměř výhradně ze dřeva, jehož atmosféře přidává i fakt, že zde panuje zákaz motorových vozidel a jediným dopravním prostředkem jsou zde sáně tažené koňmi!

Tignes

Tignes je dalším z řady fantastických středisek zimních sportů francouzských Alp. V roce 1992 se zde pořádali freestylové soutěže zimní olympiády, kterou hostilo savojské město Albertville. Pravidelně se zde také konají populární X-Games. Pověst tradičního hostitele freestylových soutěží je kreditem, kterým se toto středisko odlišuje od ostatních v oblasti. Nejvýše položenou „vesničkou“ Tignes je Val Claret, kde můžete počítat se zárukou super kvalitního sněhu! Bohužel poměrně hodně sjezdovek v Tignes má západní orientaci a jsou tedy po celý den vystaveny spalujícímu slunečnímu žáru. To je také důvodem, proč jsou zdejší tratě doslova lemovány sněhovými děly.

Savojské Alpy / Francie

Val d´Isere

Val d´Isere patří do stejné lyžařské oblasti jako Tignes, nazývané Espace Killy. Celá tato oblast je obecně považována za nejvíce „snowsure“ z celých Alp. Proč? Protože více než 60 % sjezdovek se nachází v nadmořské výšce nad 2 500 m n.m. Val d´Isere má sice nižší vrcholy než Tignes, ovšem i tak se zde dočkáte kvalitnějšího prašanu, a to díky severně orientovaným svahům. Z tohoto důvodu Tignes vyhledávají nadšení příznivci jízdy ve volném terénu!

Cervinia

Nejvyšší alpské vrcholy se ve valné většině nacházejí ve Francii, nicméně italská Cervinia je kopcem, který v tomto článku nesmí chybět. Zaprvé je bezkonkurenčně nejvyšším vrcholem Itálie a zadruhé mohutný příděl sněhu v oblasti Cervinia většinou zaručuje velmi dlouhou lyžařskou sezónu.

Pokud tedy plánujete letos zimní dovolenou beze strachu z nedostatku sněhu a navíc si chcete užít fantastickou lyžovačku, vyberte jedno z pěti shora uvedených středisek a nemůžete se splést!

Každopádně si před cestou nezapomeňte sjednat vhodné cestovní pojištění. Lyžování je sportem s velmi častými úrazy a výlohy spojené s poskytnutím lékařské pomoci v horách a následnou léčbou mohou v zahraničí vystoupat do astronomických výšek. Cestovní pojištění vám navíc zaručí, že se o vás budou starat profesionálové z kvalitního zdravotnického zařízení.

Tři mudrce putující z orientu s dary za čerstvě narozeným Ježíškem určitě představovat nemusíme. Jak se ale slaví tento svátek v různých zemích světa?

6. 1. 2021
Pochod tří králů ve Španělsku

Uvidíte zachovalé středověké vesnice, malebné vinařské oblasti, pobřeží Biskajského zálivu a mnoho dalšího.

14. 4. 2021
Pobřeží severního Španělska