Datum:

Dnes se vydáme do míst spojených s tímto výjimečně talentovaným mužem. Zpěvák, skladatel, instrumentalista, textař, producent a miláček publika Freddie Mercury měl pestrou kariéru i osobní život. Jaká místa jsou spojená s touto extravagantní hvězdou kapely Queen?

Pláž Zanzibar kde žil Freddie Mercury

Zanzibar

Freddie Mercury se narodil jako Farrokh Bulsara v Zanzibaru, který je dnes součástí Tanzanie. Jeho rodiče Jer a Bomi Bulsarovi byli potomci indických Peršanů a pracovali na britském koloniálním úřadě. Freddie měl o několik let mladší sestru Kashmiru. Kamarádi ve škole mu dali jméno Freddie, které začala používat i jeho rodina.

Indie

Když bylo Freddiemu 8 let, poslali ho rodiče do britské internátní školy v Panchgani nedaleko Bombaje. V Panchgani začal chodit na klavír a ve 12 letech založil svou první kapelu The Hectics, se kterou hráli rock´n´roll. Měl tak výjimečný cit pro hudbu, že dokázal zahrát na piano píseň, kterou právě slyšel poprvé v rádiu. Kromě hudby měl talent také na sporty. Byl šampión školy ve stolním tenisu.

Jodhpur Rajastan v Indii - Freddie Mercury žil v indické Bombaji

Velká Británie

V roce 1963 se Freddie vrátil z Indie k rodičům. O rok později ale na Zanzibaru vypukla revoluce a celá rodina utekla do Anglie. Bulsarovi bydleli na předměstí Londýna ve Felthamu. Freddie studoval, ve volném čase poslouchal muziku a chodil na koncerty. Miloval Beatles a Jimiho Hendryxe. Vybral si studium grafiky a designu a školu úspěšně dostudoval. Díky svému talentu navrhl později logo kapely Queen. Londýn byl pro něj nejdůležitějším místem v životě – potkal tam své přátele, budoucí spoluhráče v kapele a svou partnerku Mary Austin, se kterou žil ve West Kensingtonu v Londýně mnoho let. V roce 1986 řekl Mary o své sexuální orientaci a jejich vztah se proměnil v celoživotní blízké přátelství. Celý život mluvil o Mary jako o své ženě a jediném příteli. Byl kmotrem jejího nejstaršího syna. V Londýně žil také šest let se svým partnerem, Jimem Huttonem, dokud je smrt nerozdělila. 
 
Freddie Mercury se přestěhoval do Londýna

Brazílie

Kapela Queen byla první, která hrála na sportovních stadionech v Jižní Americe. V roce 1981 v São Paulu na stadionu Morumbi padl světový rekord v počtu lidí na koncertě.

Kolik stojí nemít cestovní pojištění?

Maďarsko

Rekord padl také v Budapešti v roce 1986, na koncert Queen přišlo 80 tisíc lidí. Byl to jeden z největších rockových koncertů, který se kdy za železnou oponou konal. Je zachycený v dokumentárním filmu Hungarian Rhapsody: Queen Live In Budapest.

Skupina Queen měla úžasný koncert v Budapešti

Španělsko

V roce 1988 vystoupil Freddie Mercury se slavnou zpěvačkou Montserrat Caballé v Barceloně. Na koncertě zpíval z playbacku a objevily se první dohady o tom, jestli má AIDS. Se zpěvačkou natočil také své druhé album jako sólový zpěvák. Deska byla úspěšná ve Velké Británii i ve Španělsku.

Švýcarsko

Ve městě Montreux v nahrávacím studiu Mountain Studios nahrávala kapela Queen od roku 1978 do roku 1995. Natočila tam celkem 7 alb. Freddie v něm nahrál i své poslední nahrávky v roce 1991. V prosinci 2013 se místo otevřelo veřejnosti. Do studia s novým názvem Queen Studio Experience mohou přijet lidé na prohlídku, ubytovat se i nahrávat. Dobrovolné příspěvky za vstup putují na Freddieho charitu Mercury Phoenix Trustcharity. V Montreux stojí také Mercuryho socha od sochařky Ireny Sedlecké. V roce 1996 ji odhalil otec zpěváka a zpěvačka Montserrat Caballé s přáteli. Má skoro 3 metry a stojí nad Ženevským jezerem. Od roku 2003 se sjíždí fanoušci z celého světa oslavit u sochy 1. září Freddie Mercury Montreux Memorial Day.

Queen nahrávali album ve Švýcarském Montreux

Kapela Queen byla na mnoha turné po Evropě, Severní i Jižní Americe, Mexiku, Japonsku, Austrálii, Novém Zélandu a Africe. Jestli se chcete dozvědět více o jejím výjimečném zpěvákovi, tak vám vřele doporučujeme cenami ověnčený film Bohemian Rapshody. Můžete na něj jít do kina, nebo si ho pustit v letadle cestou za vaším dalším dobrodružstvím. Vy cestujete, my se staráme o kvalitní cestovní pojištění.

Zdroje: freddiemercury.com, queenonline.com, wikipedia.org, ceskatelevize.cz, csfd.cz

Další články

Autem do Alp? Víme, kolik zaplatíte za dálniční známky!

Chystáte se na lyže do zahraničí? Podívejte se, kolik si budete muset připravit peněz, pokud využijete na cestě do Alp placené dálnice, některé vysokorychlostní silnice a tunely. V období těsně před jarními prázdninami se vám budou naše tipy určitě hodit.

hory-autem

Plusy a minusy sólo cestování

Váháte, jestli vyrazit na příští cestu sami? Přinášíme vám ověřené, ozkoušené a na vlastní kůži zažité výhody i nevýhody sólo cestování. Nejprve se podíváme na stinné stránky ...

solo-cestovani-nahled-328