Hory, víno, romantika: Cestování na Slovensko je od 4. 6. bez omezení

Datum:

Minulou středu skončila platnost opatření omezujících vstup Čechů k jejich slovenským sousedům. Proto vám přinášíme jako inspiraci několik míst, které můžete zařadit na program nadšeného výletu do blízkých velehor.

Žebříky Slovenský raj, Velký Kysel

První salaš je u Bratislavy

Je to tak, jediná salaš na západním Slovensku, a vedle ní i jedna biofarma, se nachází kousek od hraničního přechodu Brodské. Na biofarmě Príroda se najíte poctivých halušek a procházet se můžete mezi volně se pasoucími ovečkami v dendrologické zahradě Univerzity Komenského. Na lidi jsou zvyklé i koně a další zvířata. Místo je velmi oblíbené – kolona parkujících aut může být až několik set metrů dlouhá.

Ve vedlejší vesnici Lozorno je každou sobotu otevřená unikátní rodinná biofarma Abeland. Tradiční domky a chov zvířat, čajovna, pekárna, vše je obsluhováno hlavně rodinou Ábelů. Podívejte se, jak je možné žít v přírodě a do domácího hospodářství zapojit všechny šikovné ruce.  Farma se nachází u vodní nádrže, kde se můžete i vykoupat.

Před návštěvou Bratislavy si přečtěte náš článek: 15 nejhezčích památek Bratislavy, a nezapomeňte, že kolem vede Malokarpatská vinná cesta
 
Bratislavský hrad a Nový most

Romantická Banská Štiavnica

Báňské městečko Banská Štiavnica je na seznamu dědictví UNESCO a patří mezi nejkrásnější slovenská města. Těžila se tu stříbrná a zlatá ruda, zlato tu rýžovali již staří Kelti během neolitu.

Středověké ulice se rozbíhají po svazích obrovského zhrouceného kráteru, který tvoří okolní pohoří Štiavnické vrchy. Renesanční, gotické i barokní památky tak můžete vidět z nečekaných úhlů v uličkách pod sebou.  Nový zámek, Trojičné náměstí, Starý zámek, zamilovaný dům krasavice Maríny, nádherná Kalvárie i důlní Klopačka, památky jsou úplně všude.

Nejlepší atrakcí ke koupání v okolí jsou bývalé báňské nádrže, zvané tajchy - jejich smaragdově zelená barva je až neuvěřitelná. 
 
Banská Štiavnica - Slovensko

Nízké Tatry a Velká Fatra

Dál pokračujte do města Banská Bystrica, protože nad ní se potkávají dvě velká pohoří: Nízké Tatry, se svým krásným hřebenem, vedoucím z Donoval až na Chopok, a Veľká Fatra, které dominuje vrchol Krížna. Najdete zde doliny s tradičními domky a osadami. V těchto horách se ukrývali slovenští partizáni. Cestou do průsmyku Donovaly odbočte do báňské vesnice s expozicí slovenského hornictví Špania dolina. Pod Donovaly najdete malou, dnes už poměrně opuštěnou lázeňskou vesničku Korytnica. Prameny minerálky v ní ještě nevyschly a nejlepší železitou vodu si natočíte v horním pramenu Jozef.

Náš větší článek o putování Slovenskem najdete na tomto odkazu.

Vesnice hornictví Špania dolina na Slovensku

Aktuální informace o situaci na Slovensku

Na Slovensko nepotřebujete negativní test COVID-19. Můžete vstoupit bez udání důvodu a zůstat i déle než dřívějších 48 hodin. Nepotřebujete potvrzení o tom, že žijete v Čechách. Toto uvolnění platí od 4. 6. 2020.

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat aktuální informace na stránkách Ministerství zahraničních věcí: mzv.cz/bratislava/cz/vizove_a_konzularni_informace/aktuality

Slovenský portál věnující se karanténním opatřením je na této adrese: korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/

Dodržujte preventivní opatření a noste roušky na místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Dvoumetrové rozestupy jsou na zahrádkách restaurací na Slovensku nastavené podobně jako u nás. Na ulici se mají bez použití roušek dodržovat rozestupy 5 metrů. V taxíku si sednete pouze na zadní sedadlo a řidiči musí pracovat v roušce.

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, díky kterému o vás bude ve všech nečekaných případech dobře postaráno.
Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění

Zdroje:korona.gov.sk, dusekarpat.cz

Štítky: Slovensko

Další články

5 nejlepších míst v Austrálii

Bílé písečné pláže, slunce, přírodní parky, moderní města, klokani, pohoda a hlavně žádné starosti. Tak by se dalo shrnout Australské společenství do jedné věty. Do jedné věty ale nejde napsat, jaká místa tam navštívit. Vybrali jsme pro vás pět lokalit, které stihnete vidět během dvoutýdenní dovolené bez ztráty australské pohody.

5-nejlepsich-mist-v-australii-01

S dětmi v letadle aneb jak přežít cestu na dovolenou

Nepotřebujete objednat u aerolinek váhu navíc pro příruční zavazadla? Nezapomněli jste vzít dítěti oblíbeného plyšáka? Svačinka je také po ruce? Kvalitní příprava...

letiste-hala2