Hory, víno, romantika: Cestování na Slovensko je od 4. 6. bez omezení

Datum:

Minulou středu skončila platnost opatření omezujících vstup Čechů k jejich slovenským sousedům. Proto vám přinášíme jako inspiraci několik míst, které můžete zařadit na program nadšeného výletu do blízkých velehor.

Žebříky Slovenský raj, Velký Kysel

První salaš je u Bratislavy

Je to tak, jediná salaš na západním Slovensku, a vedle ní i jedna biofarma, se nachází kousek od hraničního přechodu Brodské. Na biofarmě Príroda se najíte poctivých halušek a procházet se můžete mezi volně se pasoucími ovečkami v dendrologické zahradě Univerzity Komenského. Na lidi jsou zvyklé i koně a další zvířata. Místo je velmi oblíbené – kolona parkujících aut může být až několik set metrů dlouhá.

Ve vedlejší vesnici Lozorno je každou sobotu otevřená unikátní rodinná biofarma Abeland. Tradiční domky a chov zvířat, čajovna, pekárna, vše je obsluhováno hlavně rodinou Ábelů. Podívejte se, jak je možné žít v přírodě a do domácího hospodářství zapojit všechny šikovné ruce.  Farma se nachází u vodní nádrže, kde se můžete i vykoupat.

Před návštěvou Bratislavy si přečtěte náš článek: 15 nejhezčích památek Bratislavy, a nezapomeňte, že kolem vede Malokarpatská vinná cesta
 
Bratislavský hrad a Nový most

Romantická Banská Štiavnica

Báňské městečko Banská Štiavnica je na seznamu dědictví UNESCO a patří mezi nejkrásnější slovenská města. Těžila se tu stříbrná a zlatá ruda, zlato tu rýžovali již staří Kelti během neolitu.

Středověké ulice se rozbíhají po svazích obrovského zhrouceného kráteru, který tvoří okolní pohoří Štiavnické vrchy. Renesanční, gotické i barokní památky tak můžete vidět z nečekaných úhlů v uličkách pod sebou.  Nový zámek, Trojičné náměstí, Starý zámek, zamilovaný dům krasavice Maríny, nádherná Kalvárie i důlní Klopačka, památky jsou úplně všude.

Nejlepší atrakcí ke koupání v okolí jsou bývalé báňské nádrže, zvané tajchy - jejich smaragdově zelená barva je až neuvěřitelná. 
 
Banská Štiavnica - Slovensko

Nízké Tatry a Velká Fatra

Dál pokračujte do města Banská Bystrica, protože nad ní se potkávají dvě velká pohoří: Nízké Tatry, se svým krásným hřebenem, vedoucím z Donoval až na Chopok, a Veľká Fatra, které dominuje vrchol Krížna. Najdete zde doliny s tradičními domky a osadami. V těchto horách se ukrývali slovenští partizáni. Cestou do průsmyku Donovaly odbočte do báňské vesnice s expozicí slovenského hornictví Špania dolina. Pod Donovaly najdete malou, dnes už poměrně opuštěnou lázeňskou vesničku Korytnica. Prameny minerálky v ní ještě nevyschly a nejlepší železitou vodu si natočíte v horním pramenu Jozef.

Náš větší článek o putování Slovenskem najdete na tomto odkazu.

Vesnice hornictví Špania dolina na Slovensku

Aktuální informace o situaci na Slovensku

Na Slovensko nepotřebujete negativní test COVID-19. Můžete vstoupit bez udání důvodu a zůstat i déle než dřívějších 48 hodin. Nepotřebujete potvrzení o tom, že žijete v Čechách. Toto uvolnění platí od 4. 6. 2020.

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat aktuální informace na stránkách Ministerství zahraničních věcí: mzv.cz/bratislava/cz/vizove_a_konzularni_informace/aktuality

Slovenský portál věnující se karanténním opatřením je na této adrese: korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/

Dodržujte preventivní opatření a noste roušky na místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Dvoumetrové rozestupy jsou na zahrádkách restaurací na Slovensku nastavené podobně jako u nás. Na ulici se mají bez použití roušek dodržovat rozestupy 5 metrů. V taxíku si sednete pouze na zadní sedadlo a řidiči musí pracovat v roušce.

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, díky kterému o vás bude ve všech nečekaných případech dobře postaráno.
Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění

Zdroje:korona.gov.sk, dusekarpat.cz

Štítky: Slovensko

Další články

Bergamo - renesanční staré město a výlety do okolí

Bergamo je rozkošné italské město v Lombardii, které nemůžete minout, pokud letíte do Milána. Právě v Bergamu se nachází malé, byť mezinárodní letiště.

Řítí se lavina: Jak přežít v bílém pekle?

Stavba sněhové pokrývky, charakteristické vlastnosti svahu, ale i lyžaři. Toto všechno může mít vliv na pád laviny. Obzvláště na jaře, kdy sníh začíná tát a je těžký a nestabilní. Jaké to je být uvězněn pod masou těžkého sněhu si nikdo z nás nedokáže a ani nechce představit, natož pod ní opravdu uvíznout. Jak se ale zachovat, pokud se do takové situace dostanete? A dá se jí vůbec předcházet? Zasypáme vás informacemi, které vám mohou zachránit život!

co-delat-kdyz-spadne-lavina-01