Datum:

Minulou středu skončila platnost opatření omezujících vstup Čechů k jejich slovenským sousedům. Proto vám přinášíme jako inspiraci několik míst, které můžete zařadit na program nadšeného výletu do blízkých velehor.

Žebříky Slovenský raj, Velký Kysel

První salaš je u Bratislavy

Je to tak, jediná salaš na západním Slovensku, a vedle ní i jedna biofarma, se nachází kousek od hraničního přechodu Brodské. Na biofarmě Príroda se najíte poctivých halušek a procházet se můžete mezi volně se pasoucími ovečkami v dendrologické zahradě Univerzity Komenského. Na lidi jsou zvyklé i koně a další zvířata. Místo je velmi oblíbené – kolona parkujících aut může být až několik set metrů dlouhá.

Ve vedlejší vesnici Lozorno je každou sobotu otevřená unikátní rodinná biofarma Abeland. Tradiční domky a chov zvířat, čajovna, pekárna, vše je obsluhováno hlavně rodinou Ábelů. Podívejte se, jak je možné žít v přírodě a do domácího hospodářství zapojit všechny šikovné ruce.  Farma se nachází u vodní nádrže, kde se můžete i vykoupat.

Před návštěvou Bratislavy si přečtěte náš článek: 10 nejhezčích památek Bratislavy, a nezapomeňte, že kolem vede Malokarpatská vinná cesta
 
Bratislavský hrad a Nový most

Odlehlá Banská Štiavnica

Báňské městečko Banská Štiavnica je na seznamu dědictví UNESCO a patří mezi nejkrásnější slovenská města. Těžila se tu stříbrná a zlatá ruda, zlato rýžovali již staří Kelti během neolitu. Středověké ulice se rozbíhají po svazích obrovského zhrouceného kráteru, který tvoří okolní pohoří Štiavnické vrchy. Renesanční, gotické i barokní památky tak můžete vidět z nečekaných úhlů v uličkách pod sebou.  Nový zámek, Trojičné náměstí, Starý zámek, zamilovaný dům krasavice Maríny, nádherná Kalvárie i důlní Klopačka, památky jsou úplně všude. Blízko je ke koupání vhodná vodní nádrž Počúvadlo.
 
Banská Štiavnica - Slovensko

Nízke Tatry a Veľká Fatra

Dál pokračujte do města Banská Bystrica, protože nad ní se potkávají dvě velká pohoří: Nízké Tatry, se svým krásným hřebenem, vedoucím z Donoval až na Chopok, a Veľká Fatra, které dominuje vrchol Krížna. Najdete zde doliny s tradičními domky a osadami. V těchto horách se ukrývali slovenští partizáni. Cestou do průsmyku Donovaly odbočte do báňské vesnice s expozicí slovenského hornictví Špania dolina. Pod Donovaly najdete malou, dnes už poměrně opuštěnou lázeňskou vesničku Korytnica. Prameny minerálky v ní ještě nevyschly a nejlepší železitou vodu si natočíte v horním pramenu Jozef.

Náš větší článek o putování Slovenskem najdete na tomto odkazu.

Vesnice hornictví Špania dolina na Slovensku

Aktuální informace o situaci na Slovensku

Na Slovensko nepotřebujete negativní test COVID-19. Můžete vstoupit bez udání důvodu a zůstat i déle než dřívějších 48 hodin. Nepotřebujete potvrzení o tom, že žijete v Čechách. Toto uvolnění platí od 4. 6. 2020.

Před cestou si nezapomeňte zkontrolovat aktuální informace na stránkách Ministerství zahraničních věcí: mzv.cz/bratislava/cz/vizove_a_konzularni_informace/aktuality

Slovenský portál věnující se karanténním opatřením je na této adrese: korona.gov.sk/karantenne-opatrenia/

Dodržujte preventivní opatření a noste roušky na místech, kde je vysoká koncentrace lidí. Dvoumetrové rozestupy jsou na zahrádkách restaurací na Slovensku nastavené podobně jako u nás. Na ulici se mají bez použití roušek dodržovat rozestupy 5 metrů. V taxíku si sednete pouze na zadní sedadlo a řidiči musí pracovat v roušce.

Nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění, díky kterému o vás bude ve všech nečekaných případech dobře postaráno.
Vy cestujete. My se staráme.

Cestovní pojištění

Zdroje:korona.gov.sk, dusekarpat.cz

Štítky: Slovensko

Kde se lze v Evropě proletět na parádním zipline? Jen si to představte - kladka, ocelové lano a kolem vás spousta vzduchu - vznášíte se nad údolím, v hloubce tečou řeky, pasou se ovečky. Přinášíme vám výběr nejlepších zipline v blízkém i dalekém okolí. 

16. 3. 2022
Zipline

Na půli cesty mezi Jaderským mořem a Julskými Alpami leží 3 vinařské oblasti slovinského regionu Přímoří (Primorska). A protože ve Slovinsku asi není možné ochutnat víno, které by nebylo dobré – bez ohledu na jeho cenu, vydejme se sem na výlet za poznáváním vín. 

8. 9. 2021
Cesta mezi vinicemi ve tvaru srdce, Slovinsko