10 architektonických zajímavostí v Evropě, u kterých návštěvníci žasnou

Datum:

Máte rádi moderní architekturu? Procházíte se rádi v prostorách památníků, nebo obdivujete velké stavby 20. a 21. století? Přinášíme vám 10 tipů na zajímavá architektonická díla a místa v Evropě.

1. Guggenheimovo muzeum

Guggenheimovo muzeum Bilbao Španělsko

Muzeum moderního a současného umění ve španělském městě Bilbao je považované za jedno z nejobdivovanějších děl současné architektury. Hlavně díky široké shodě v přijetí tohoto velkolepého architektonického díla jak veřejností, tak i odborníky na architekturu.

2. Casa Milà a Casa Battlo

Casa Battlo Gaudí Barcelona

Poslední velké dílo španělského architekta Antoni Gaudího před jeho úplným zasvěcením se stavbě katedrály Sagrada Familia, Casa Milà, představuje člověkem vytvořenou napodobeninu hory. Na střeše domu se nachází “zahrada bojovníků”, s 28 komíny ve tvaru alegorických ochránců domu. I další skvostný dům, Casa Battlo, známý jako dům kostí, je podobně jako Casa Milà vybaven plastickou střechou a fantastickými komíny.

3. Timmelsjoch experience – horské architektonické muzeum

Timmelsjoch experience - architektonické muzeum v Alpách

V Alpách na hranici Rakouska a Itálie vyrostlo podél 12 km silnice venkovní muzeum, prohlídka architektonických skulptur. Objektů v horském průsmyku je 5 a každý lze navštívit, malé exhibice se zaměřují na různá témata z historie průsmyku: kultura, krajina, člověk a technika i pašeráctví.

4. Hill House Box – dům v kovové krabici

Ambiciózní konzervační projekt odpovídající na potřebu záchrany unikátního domu, postaveného ve stylu art-deco slavným skotských architektem Charlesem Ray Mackintoshem. Do detailů navržený secesní dům včetně původního nábytku, který by jinak byl zničen díky podmáčení vodou, prochází unikátním záchranným procesem. Procházka kolem něj a se odehrává v “krabici”, kovové konstrukci, do které je zabalen - vede až na střechu. Hravá prohlídka překvapuje na každém rohu a dům si prohlédnete opravdu ze všech úhlů, tak jako žádný jiný. Hill House nyní musí několik let schnout, aby se vevnitř mohly začít provádět restaurátorské práce. Více o Hill House Box zjistíte na webu.

5. Zollverein Park – Essen

Bývalý důl - Zollverein industriální park Essen

Nový veřejný park v městě Essen byl postaven v industriálním prostoru bývalých uhelných dolů, chráněných UNESCO. Proměna okolí dolů v park byla dokončena až po úspěšném zakořenění všech stromů a rostlin.  Park je unikátní svým spojením ekologického parku a zahrady s památkami industriální minulosti. Více o Zollverein parku zde.
 
Bývalý důl - Zollverein industriální park Essen

6. Salina Turda – park v solním dole v Rumunsku

Zábavný park v Solní jáme v Rumunksu

Téměř 2 tisíce let starý solný důl leží v Transylvánii, v Rumunsku. Kromě léčivých vlastností okolního slaného vzduchu na dýchací obtíže nabízí tento zábavný park i úchvatný pobyt v hloubkách důlního prostoru. Zahrajete si tu mini golf, bowling, a solní jezero zbrázdíte na člunu.

7. Spirálová stezka v korunách stromů

Vyhlídka v korunách stromů spirála Ruegen

V parku na ostrově Ruegen je zajímavá atrakce. Kolem 82 m vysokého bukového stromu se vine stezka až na vrchol ve spirálovité konstrukci. Rozhledna v turisticky zajímavé lokalitě na ostrově v Baltickém moři je koncem dlouhé stezcky v korunách stromů a odmění návštěvníky krásným výhledem do okolí. Během 2 km výletu vybízí k různým aktivitám, například naslouchání zpěvu ptáků přes speciální naslouchátka.

8. Phaeno Science Centre

Zaha Hadid Phaeon Science centre

V Německém Wolfsburgu stojí interaktivní muzeum vědy a techniky, navržené slavným londýnským studiem Zahy Hadid.

9. Kelpie ve Falkikrku

sochy Kelpie ve Skotsku

Ve Skotsku na vás mytická vodní zvířata Kelpie vyskočí ve své monumentálnosti při vstupu do oblasti Helix ve Falkirku. 30metrové ocelové struktury jsou součástí projektu proměny krajiny, stavby vodního kanálu a propojení 16 komunit žijících v těchto místech. Kelpie jsou vodní bytosti schopné měnit tvar, mají sílu 10 koní a svojí vytrvalostí odkazují ke skotské historii zejména těžby uhlí a skotské vděčnosti k práci silných koní.

10. Kunsthaus Graz

Kunsthaus Graz
Futuristické muzeum bylo postaveno v rámci programu Evropské hlavní město kultury. Má tvar robotického srdce a v jeho plášti jsou zabudované světelné kruhy, které v noci formují různé naprogramované světelné obrazce či texty zvoucí k výstavám.

 

V těchto dnech cestovní pojištění nepotřebujete. Inspirujeme vás však dál zajímavostmi z Evropy i celého světa, pro vaše příští cesty.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:dsigners.net, inexhibit.com, edition.cnn.com, inexhibit.com 

Další články

Gaudího Barcelona - architektura z jiného světa

Slavný španělský architekt a vrcholný představitel modernistické secese Antoni Gaudí i Cornet sa narodil v roce 1852, ale jeho nadčasový a nenapodobitelný styl bere dodnes dech nejednomu milovníkovi umění...

park-guell2

10 rad lékařů, jak si na cestách udržet zdraví**.. a jediná horečka je ta cestovní.

Je jedno, jestli se chystáte na prodloužený víkend, na týden k moři, na měsíc do Asie nebo na cestu kolem světa. Při všech cestách se hodí vědět, jak je zvládnete ve zdraví a v dobré kondici...

10-rad-lekaru-328x166