Vlakem k moři - tipy na destinace, do kterých se dostanete po kolejích

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Toužíte po dovolené u moře, ale dlouhé hodiny za volantem auta vás nelákají? Zvolte cestování vlakem! Nejenže se vyhnete dopravním zácpám a stresu na silnici, ale navíc můžete celou cestu nerušeně relaxovat a trávit čas s vaší rodinou. Jak se dostat vlakem k moři a jaké destinace doporučujeme?

Střední Evropa je pro vlakové cestování ideální. Během několika hodin se pohodlně dostanete hned ke třem mořím - Jaderskému, Baltskému, popřípadě i Středozemnímu. Cestování vlakem k moři je překvapivě pohodlné - čeká vás jízda klimatizovaným vozem, ve kterém jsou lůžka, tudíž se v noci můžete pohodlně prospat. Kupé bývají uzamykatelná, což minimalizuje riziko krádeží osobních věcí. Stačí si zabalit kufry, zarezervovat si jízdenku a ubytování v cílové destinaci, a můžete vyrazit na dovolenou snů! 

Před cestou si nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. Věděli jste, že součástí našeho pojištění je služba českého lékaře na telefonu? V případě potřeby vás propojíme s kvalifikovaným doktorem, který s vámi vaše zdravotní potíže prodiskutuje, a případně vystaví e-recept. Jsme jediní specialisté na cestovní pojištění a již patnáctkrát jsme vyhráli ocenění Pojišťovna roku.

Pojistit online

pláž v chorvatsku

Vlakem do Chorvatska

Tato oblíbená prázdninová destinace byla v minulých letech snadno dosažitelná díky žlutým vlakům Regiojet. Ty letos bohužel nejezdí, ale český cestovatel má spoustu jiných možností, jak se do Chorvatska dostat po kolejích. Řešením je dostat se vlakem do Bratislavy nebo do Vídně, odkud do Chorvatska vyjíždějí přímé spoje. Zjistili jsme, kolik stojí a jak dlouho trvá cesta. Jako cílovou stanici jsme zadali Split.

V přehledné tabulce jsme shrnuli, na kolik peněz a času by vás vyšel odjezd z různých českých měst.

Ideální je vypravit se do Vídně, odkud vyjíždějí přímé noční lůžkové spoje. 

Délka cestyCena za dospělého
Praha - Split (přestup ve Vídni)18 hodin3164 Kč/ 1 cesta
Brno - Split (přestup ve Vídni)16 hodin2910 Kč/ 1 cesta
Olomouc - Split (přestup ve Vídni)16,5 hodin2847 Kč/ 1 cesta

V podstatě máte na výběr, zda jet denním, nebo nočním vlakem. Doporučujeme nočním, protože čas strávený cestováním prospíte, tudíž se vám neodkrojí drahocenný čas z vaší dovolené.

Doporučujeme zakoupit jízdenku z Česka do Vídně, a odtud si přes České dráhy zarezervovat jízdenku, nebo navštívit stránku Nightjet.com, kterou provozuje rakouský dopravce a zarezervovat si sedadla, lůžka nebo rovnou celé kupé pro celou vaši rodinu,

Vlakem do Polska

Spousta českých turistů v posledních letech objevila kouzlo polských pláží. Baltské moře nabízí příjemné písčité pláže, pozvolný vstup do moře a přijatelné ceny. Tato oblast potěší hlavně ty, kteří nemají rádi přílišná vedra - v létě nabídne příjemné teploty v rozmezí  25 –  29 °C. Doporučujeme region pomořské vojvodství, které je je nejoblíbenějším cílem plážových dovolenkářů. Zajímavým místem k navštívení je poušť Leba, což je unikátní přírodní úkaz ve Słowińském národním parku. Můžete se zde procházet mezi písečnými dunami a připadat si, jako byste se ocitli na úplně jiném kontinentu.

poušť Leba

Za návštěvu rovněž stojí město Gdaňsk, které vás ohromí svými zdobenými historickými domy, nebo moderní metropole Gdyně.

Jak se dostat vlakem do Polska? Dobrou zprávou je, že vlaková spojení do Polska jsou levnější než do Chorvatska, a dostanete se tam za podobný čas. Jako cílovou stanici jsme zadali Gdaňsk.

Délka cestyCena za dospělého
Praha - Gdaňsk (přestup ve Varšavě)15,5 hodin2336 Kč/ 1 cesta
Brno - Gdaňsk (přestup v Praze a Varšavě)18 hodin2695 kč/ 1 cesta
Olomouc - Gdaňsk (přeestup v Praze a Varšavě)18 hodin2685 Kč/ 1 cesta

Vlakem do Itálie

Po kolejích můžete zamířit i do této země skvělé pizzy, nádherné architektury a živých plážových letovisk. Doporučujeme spíš sever Itálie, protože na jih by vám to zabralo velké množství času. Pro náš průzkum jízdenek jsme jako cílovou stanici zadali Benátky. Můžete se přímo vydat do tohoto města lásky, anebo dovolenou strávit v některých blízcích plážových letoviscích - například Caorle, Bibione či Lido Di Jesolo. 

Pro cestu vlakem do Itálie doporučujeme dopravit se Českými drahami do Vídně či Salzburgu, a odtud si na stránkách NightJet ÖBB zarezervujte lůžka. 

Délka cestyCena za dospělého
Praha - Benátky (přestup ve Vídni)15 hodin3708 Kč/ 1 cesta
Brno - Benátky (přestup ve Vídni)13 hodin3454 Kč/ 1 cesta
České Budějovice - Benátky (přestup v Linzi a Salzburgu)11 hodin2718/ 1 cesta

 

Vlakem k moři - praktické tipy

Pokud zvolíte vlakovou dopravu, doporučujeme obrnit se velkou trpělivostí, protože nebývá snadné získat informace o cenách vlakových jízdenek. Ne vždy České dráhy na svých stránkách uvádí informaci o cenách jízdenek do zahraničí, je proto potřeba zjistit si informace po telefonu, popřípadě na pokladně Českých drah. Je možné, že budete muset využít nákupu u zahraničních dopravců. Zde přinášíme praktické tipy a informace pro úspěšnou rezervaci vlakových jízdenek.

  • Rezervujte v časovém předstihu. Jízdenky na vlak (zvláště do lůžkových vozů) se rychle vyprodávají, proto doporučujeme rezervaci minimálně měsíc předem. Využijte výhod tzv. Včasných jízdenek po Evropě, které můžete pořídit za velmi výhodnou cenu. Naopak koupě vlakové jízdenky pár dní před ojezdem se může výrazně prodražit a ve vsýledku vás vyjít na více peněz, než cesta letadlem.
  • Porovnejte ceny u více dopravců. Využijte možnosti dopravit se Českými drahami do nějakého dopravního uzlu (Vídeň, Bratislava, Mnichov, atd.), a odtud zakupte vlkaové jízdenky u zahraničního dopravce (například rakouský ÖBB, Železničná spoločnost Slovensko nebo německý Deutsche Bahn  
  • Pokud jedete přes noc, ujistěte se, že jste si zarezervovali lůžko, a ne obyčejné sedadlo
  • Jestliže máte víc času, zvažte naopak přenocování v některém z měst na cestě. Obyčejná sedadla totiž vyjdou mnohem levněji, než ta lůžková, a přenocování v některém evropském městě vám může zajistit levnější cenu za jízdenky a dát možnost objevit o destinaci navíc. 

Věříme, že si vaši dovolenou u moře užijete a budete mít i možnost díky cestě vlakem objevit kus Evropy.

Další články

13+ tipů, kam vyrazit na podzimní výlety i v ošklivém počasí

Místa, kde můžete obdivovat pestré barvy, vyhlídky, vodopády i meandry na řekách. A u toho třeba upíjet horký čaj z termosky. 

vyhlidka-maj

Tohle nikdy nedělejte! Kulturní trapasy 4 - Itálie

Jste zvyklí si na tržišti vlastnoručně vybrat ty nejlepší kousky? Nebo vyběhnout pro noviny jen tak v nedbalkách? Máte na svém jídelním stole kečup v pohotovosti?

italie2