Zimní lyžařské regiony s jistotou sněhu. Kde si užít freeride, skialpy nebo heliskiing?

Datum:

Tuny sněhu a jen vy sami v horách. Za vámi klikatá stopa na panenském svahu a jen několik kamarádů, milujících hory a sníh stejně jako vy. Jste blázni do freeridu a chcete vyzkoušet nová místa pro volnou jízdu zasněženou krajinou? Přinášíme vám informace o místech, kde jsou velkolepé hory a závěje sněhu. A na závěr máme pár tipů, jaké si k tomu pořídit pojištění.
 
Freeride lyžování na zasněženém kopci

Nejlepší střediska, kam jet za freeridem a na heliski

Místa, na kterých je vám k dispozici celý kopec pro jízdu v panenské přírodě. Jistota čerstvého sněhu je v těchto oblastech téměř zaručena. Nezapomínejte na lavinovou výbavu a najměte si místního průvodce, pokud si chcete co nejvíc a zároveň bezpečně zajezdit.

Evropská střediska, freeridy v Alpách

V Itálii hledejte oblast Monte Rosa, městečko Alagna u hranic s Francií a Švýcarskem. Hora není pro začátečníky, v minulosti na ní nebyly žádné sjezdovky, pouze freeridový terén. Spekuluje se o propojení se švýcarským Zermattem, dalším freeridovým rájem hned poblíž.
Snowboard freeride v Alatau

V Rakousku je nejvyhlášenější středisko Ski Arlberg, ve městě St. Anton am Arlberg. Je tu přes 200 km tras pro freeride. Na své si přijdou zkušení jezdci, ale i mírně pokročilí. Upravených sjezdovek pro případ špatného počasí je totiž přes 300 km a jistota sněhu je vysoká.

Další legendární místa pro freeride jsou na strmých svazích zasněžených kopců ve Francii v Chamonix pod Mont Blancem, v údolích Les 3 Valés, ve švýcarském Zermattu nebo oblastech Verbier a Andermatt.
 
Pohled na Chamonix, Francie - freeridové a skialp lyžování

Freeride a heliskiing ve světě

Heliskiing vás dostane na místa, kam nejezdí žádná lanovka. Možnosti, kam se vydat, vypadají skoro neomezeně, záleží pouze na vašem rozpočtu. Doletět vrtulníkem na kopec a ten pak sjezdit můžete i do dalekého Grónska. Seženete i levnější výlety kolem 100 eur – jen je třeba zůstat v Evropě. 

Které světové horské oblasti jsou nejlákavější? Často mají moře na dohled, což zajišťuje příznivé klima pro množství prachového sněhu.

Na východě Ruska, kousek od Aljašky, se nachází poloostrov Kamčatka. Heliskiingové expedice do její divočiny obnáší panenské zasněžené kopce, fjordy, a možná i pozorování ledních medvědů. 
 
Lyžování na Kamčatce - freeride skialp a heliskiing

Kanada je známá svými horami a skvělými sněhovými podmínkami. Nejlepší lyžování je v horách Britské Kolumbie a Alberty, na zasněžených vrcholcích Rocky Mountains a Coast Mountains. Whistler Blackcomb je nejlepší a největší středisko v Severní Americe. Je vzdálené dvě hodiny od Vancouveru a nabízí neomezený terén pro všechny úrovně lyžařů a snowboardistů. 

Za heliski výletem se můžete vydat do Revelstoke, který je světoznámou oblastí hustých lesů, tyčících se skalnatých štítů i mrazivého moře. Kanadské pohoří Monashee Mountains prověří zdatnost všech účastníků, zvláště pak průsmyk Eagle Pass není nic pro začátečníky.

V Severní Americe je nejslavnějším freeridovým střediskem Jackson Hole. Průměrně tam leží až 11 metrů sněhu!
 
Freeride v Gruzii

Láká vás Japonsko a rádi lyžujete? Spojte dva výlety, poznávací a lyžovací. V severním Japonsku se lyžuje parádně! Kopce sněhu jsou nejen na hoře Fuji, ale i na pohoří ostrova Hokkaido, například v nejznámějším lyžařském resortu Niseko. Největší resort Shiga Kogen je ale poblíž Tokya na ostrově Kyushu, a hostoval některé závody během zimní olympiády v Naganu. 

Na závěr odkaz na nejlepší světové freeridové resorty i s hodnocením obtížnosti, jistoty sněhu a cen. 

Sjednejte si cestovní pojištění
 
Gruzie, freeride na Kavkazu

Skialpinismus a ski touring

Co všechno je skryto pod pojmem „backcountry skiing“ – skialpové lyžování? Např. ski touring je nenáročná turistika na lyžích s připnutými tuleními pásy proti skluzu. Můžete si vybrat delší, ale i nenáročné túry v mírném terénu, jde totiž jen o požitek z volného pohybu v horách bez hledání adrenalinu. 
 
Skialpy ski touring v Rumunsku, Karpaty

Kam za nenáročným ski touringem

Se skialpy se můžete seznámit v Krkonoších s místními průvodci a legendární, avšak nenáročnou freeridovou zónu nabízí i Slovenský Chopok – Jih.

Pro ambicióznější lyžaře doporučujeme Silvrettu. Je to lyžařské středisko na hranicích Rakouska a Švýcarska, kde u vesnice Ischgl začínají lanovky, a nad nimi od 2000m začíná vyhledávaná okružní trasa po hřebenech třítisícových hor. Silvretta je vhodná pro jednoduché i náročnější túry na lyžích. Můžete chvíli jezdit po sjezdovkách a pak zamířit k horské chatě Heidelberger hutte, ke které vede od horních lanovek mírná, ale dlouhá (10 km) cesta. V podvečer jezdí směrem nahoru sněžný skútr a sbírá opozdilce.

Další vybrané evropské skialpové túry si můžete nastudovat na specializovaných webech.
 
Skialpy na ledovci

Kam na skialpy, když to myslíte vážně?

Skialpinismus je pohyb v náročnějším alpském terénu na lyžích. Často se přespává na horské chatě, nebo se dělají několikadenní horské přechody na lyžích. Je třeba mít dostatečnou fyzičku a schopnosti dobře naplánovat trasu. Ale jak si pak užijete hory! Kam vyrazit?

Norsko, Lofoty. Nachází se za polárním kruhem, ale díky teplému golfskému proudu tam není mráz jako v Rusku. Norské kopečky nedosahují závratné výšky alpských tisícovek, ale zato jezdíte prakticky až k úrovni moře. Příjemné sněhové podmínky dělají tuto oblast ideální pro vážné zájemce o skialpinismus.

Skialpy Norsko, Troms, vrchol hory Segla, fjordy

Gruzie, města Gudauri, nebo Mestia, či oblast Tetnuldi ve Svanetii. Do Gruzie se můžete vybrat za sněhem, ať jste kdokoliv. Pohoří Kavkaz má v Gruzii nejdelší sjezdovky, levné permice a skvělé možnosti pro skialpové túry.

Další skvělé destinace na skialpy hledejte na specializovaných webech, skialpovou túru totiž můžete zkusit téměř ve všech horách, kde jsou dobré podmínky bez lavin.

Bezpečnost a pojištění na freeride, skialpy a heliskiing

Freeridové a skialpové aktivity vyžadují kromě lavinové výbavy i kvalitní cestovní pojištění. Pořiďte si od nás pojištění adrenalinových sportů Sbaleno Na Maximum nebo celoroční pojištění MultiTrip Premium s rizikovými sporty. Tato pojištění vám kryjí aktivity do 5 000 m n. m.

Pro expedice, cesty do Grónska, na Antarktidu nebo heliskiing vám zařídíme individuální pojištění na míru, podle podrobností vaší cesty. V těchto případech vám ochotně pomůže naše klientské centrum. Další výhodou našeho pojištění je, že do zemí s vízovou povinností vám pomůže snadněji vízum získat.

Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje: snow.cz, medium.com, tulenipasy.cz, skitourguru.com, japan-guide.com, explore-share.com, skiresort.info

Další články

Jaká je cesta na Tchaj-wan

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

tcha-wan

S čím nejezdit na letiště? Pozor, kontrola!

Dnes se dozvíte, jak chytře sbalit, jaké předměty nesmíte nechat v příručním zavazadle, co vám můžou zabavit na letišti a jaký suvenýr byste si neměli brát z dovolené domů. 

kontrola-na-letisti