Datum:

FitzRoy-683x346

Argentina je zemí, kde najdete nejmohutnější vodopády světa, velehorské masivy And, úžasně barevné skalní útvary srovnatelné s americkým Utahem nebo třeba vodní svět lagun a zvířat Esteros del Iberá přezdívaný argentinský Pantanal. Také vynikající jídlo, víno, fotbal a přívětivé obyvatele. Hlavní město, Buenos Aires, kolébka vášnivého tanga, je označováno jako Paříž Jižní Ameriky. Pár řádků a máte chuť začít plánovat další báječnou poznávací dovolenou? Nabízíme vám 8 lahodných soustíček, která byste na takové cestě mohli vychutnat.

1. Zaposlouchejte se do burácejících vodopádů Iguazú

Na světě je řada monumentálních míst, kde voda divoce přepadává přes hranu řek. Málokteré se však vyrovná největším vodopádům světa Iguazú. Najdete je přímo na hranici Argentiny a Brazilie v oblasti subtropického deštěného pralesa a národního parku Iguazú Falls. Vytvořila je stejnojmenná řeka a jejich šířka čtyřikrát přesahuje slavné Niagarské vodopády. Nejvyšší spojený vodopád se řítí z výšky 85 metrů do průrvy zvané „Ďáblův chřtán“. Těm šťastlivcům, kteří je spatří, se vizuální i akustický zážitek burácející vodní tříště zaryje do paměti na hodně dlouho. Podnikněte jednodenní výlet po obou stranách vodopádu, brazilské i argentinské, a určitě se zastavte v městě Puerto Iguazu, které leží v místě známém Tres Fronteras (tři hranice), kde se setkává Brazílie, Paraguay a Argentina. Navštivte také most Tancredo Neves spojující město s Brazílií, nebo třeba známé Muzeum obrazů džungle Mborore.

2. Dotkněte se konce světa v Ushuaia

Ushuaia je hlavním městem Ohňové země, rušným přístav a centrem světoběžníků a objevitelů. Tato nejjižnější výspa Argentiny ležící v blízkosti Beaglova kanálu mezi hřebenem Martial Range a koncem světa slibuje zážitky, které oči návštěvníků otevřou do široka a srdce divoce rozbuší. Je to hlavní přístupové místo pro prvotřídní lyžování v Cerro Castor a na ledovci Glaciar Martial, pro dobrodružství s tučňáky nebo kosatkami v Beaglově kanálu a pro vstup do národního parku Tierra del Fuego. Samozřejmě je to také nejbližší přístav k Antarktidě a unikátní místo pro plavby na kajaku, plachtění, ale i popíjení drinků v hřejivém hotelovém pokoji s unikátním výhledem.

3. Poznejte pamětihodnosti San Martin de los Andes

San Martin de los Andes je zářící hvězdou Patagonie rozprostřenou podél břehů kouzelného jezera Lacar. Milovníci ptactva sem přijíždějí na každoroční jihoamerický ptačí veletrh, zatímco dobrodružné povahy si užívají podle sezóny plavbu na kajaku, lyžování a jízdu na horském kole v nádherné krajině. Návštěvníci, kteří rádi poznávají místní kultury všemi smysly, si zamilují umělecké a řemeslné obchůdky a umně připravené místní speciality. S tímhle místem se opravdu těžko loučí!

4. Relaxujte ve Villa la Angostura

Argentina je rozhodně zemí, kde hory hrají jednu z hlavních rolí. Vysokohorské městečko Villa La Angostura do tohoto horského tématu dokonale zapadá. Je to poklidné místo v severní Patagonii, odkud se snadno uniká do zamlžených hor a lesů poskytujících kouzelné výhledy. Najdete ho slabou hodinku od Bariloche blízko západní argentinské hranice a je jednak skvělým výchozím bodem pro výpravu do národního parku Los Arrayanes, jednak určitě samo o sobě stojí za vaši návštěvu. Až se nabažíte městečka, kde mimo jiné můžete ochutnat vynikající domácky připravené pstruhy, ale i čokoládu nebo pivo, určitě se vydejte na nezapomenutelný výlet podél Ruta de los Siete Lagos (Cesty sedmi jezer) spojující San martin de Los Andes s Angosturou tím nejnádhernějším možným způsobem. Těšte se na trek hustě zalesněnými roklemi pod horskými průsmyky lemovaný desítkami skalnatých jezer jako stvořených pro rybaření světové extratřídy. A i bez rybářského nádobíčka budete s takovým zážitkem navýsost spokojeni!

5. Užijte si El Chalten a národní park Los Graciers

Pokud jste vášnivými vyznavači jízdy na koni, na kole nebo horských výšlapů, určitě se vydejte do El Chalten. Je to malá horská osada nacházející se v provincii Santa Cruz v národním parku Los Glaciers. Jejími slovutnými sousedy jsou ledovec Cerro Torre a také skalnatý Fitz Roy, místním názvem Cerro Chaltén (kouřící hora). V okolí El Chalten se nachází plejáda úžasných vodopádů, divokých lesů, horských vrcholů a ledovců, na něž díky blízkosti jižního pólu dopadá vzácné světlo barvící jejich okraje do tisíců odstínů modré. Tahle scenérie s úspěchem konkuruje všem dalším jihoamerickým přírodním úkazům, a že jich není málo. Ikonické a nespoutané ledové pole jižní Patagonie vábí svou divokou náručí také ledolezce. Pokud sem zavítáte v období od prosince do pozdního února, zažijete delší dny a povzbudivé počasí. Můžete otestovat svou vůli alpinistickým dobrodružstvím, na jehož konci na vás bude čekat místní „parilla“, neboli speciální argentinské barbecue, které vám rychle vrátí síly a ztracenou energii, pokud vás ovšem nepřivede do komatu z přejedení :) Pokud si chcete vychutnat krásu El Chalten a také celkem 47 velkých ledovců a dvou stovek jejich malých bratříčků nacházejících se v Los Glaciers, měli byste si pospíšit, dokud je ještě lze spatřit v jejich plné nádheře. Na rozdíl od nejznámějšího ledovce Perito Moreno, který neustále nabývá na své síle, totiž všechny ostatní pomalu, ale jistě mizí.

6. Vychutnejte víno v Mendoze

Tento kraj skvělému argentinskému vínu zaslíbený se nachází ve středozápadní části země na jih od provincie San Juan. Mendoza je také živé městečko posazené na východní straně slovutné Aconcaquy, nejvyššího vrcholu západní polokoule. Hned za hranicemi města začíná rozlehlá krajina poskytující nepřeberné možnosti pro pěší túry, rafting, horolezení, cyklistiku a další sporty a kratochvíle, nicméně pokud jste v tomto kraji, hlavní pozornost na sebe vždy strhne víno. Mendoza, to je více než 1 000 šťavnatých vinic nabízejících stovky možností tematických degustací ve většinou velmi přátelských místních rodinných „bodegas“ (sklípcích). Milovníci vína z celého světa míří do Mendozy za lahodným mokem, které je nositelem mnoha ocenění. Zejména místní odrůdy Cabernet Sauvignon, Merlot a Malbec jsou perlami, které stojí za to ochutnat. Populární jsou i panoramatické vyjížďky místní úchvatnou krajinou, za zmínku stojí například cesta z Mendozy přes hory do Upsallata podél Route 52, které se také říká El Camino de las 365 Curvas (Cesta 365 zatáček).

7. Zalyžujte si v San Carlos de Bariloche

Argentinská lyžařská a snowboarderská Mekka, zimní středisko San Carlos de Bariloche, se nachází ve stejnojmenném národním parku téměř celý 1 den cesty na jihovýchod od hlavního města Buenos Aires. V Jižní Americe není větší lyžařský resort, než tento, půvabně zasazený do úpatí And. Pořádná prachová peřina i na konci sezóny zde není žádnou výjimkou. O tom se nám Středoevropanům může jenom zdát. V létě nabízí San Carlos skvělé podmínky pro paragliding, horolezení, platbu lodí, jízdu na koni, cyklistiku a samozřejmě pěší turistiku. Studené jezero Nahuel Huapi, které se nachází hned pod velkolepou masou dvoutisícových vrcholů, a které se nikdy neohřeje na více než 14 stupňů Celsia, je výbornou příležitostí a skvělým zážitkem pro odvážné potápěče. Parádní pláže Villa Tacul a Playa Bonita jsou hojně navštěvovanými letními destinacemi. Jen je třeba si dát pozor na nápor zábavychtivých studentů o červencových prázdninách! Oslaďte si čas strávený v Bariloche, které je mimo jiné čokoládovým hlavním městem Argentiny. Z výloh místních obchodů vás bude lákat nepřeberné množství sladkostí, jenom si vybrat!

8. Ponořte se do víru Buenos Aires

Buenos Aires je metropolí, kterou charakterizuje vůně kávy, neoklasicistní architektura a téměř hmatatelný vliv evropské kultury. Zároveň, a přesto, jsou zde cítit silné jihoamerické kulturní kořeny, které nezapřou tančírny tanga, místní řemeslné obchůdky, ani typická excelentní argentinská kuchyně stavějící mimo jiné na světoznámém argentinském hovězím mase. Projděte se po Avenida de 9 de julio k Obelisku a velkolepému Teatro Colón (divadlu opery), mistrovskému architektonickému dílu s úžasnou akustikou, která konkuruje i slavné La Scalle. Pokračujte starobylou čtvrtí San Telmo, kolébkou města, kde se každou neděli koná trh starožitností nebo také bleší trh. Projděte se historickým a politickým centrem města kolem Plaza de Mayo s katedrálou, koloniální architekturou, Casou Rosadou a dalšími historickými paláci. Vychutnejte i La Bocu, malebnou čtvrť bývalých italských přistěhovalců a pitoreskní uličku Caminito, jejíž domky jsou proslulé svými pestrými barvami. Podél Avenidy de Mayo, která má pro změnu typický španělský ráz, se dostanete na náměstí Plaza de los dos Congresos přímo naproti budovy kongresu a dále do aristokratické čtvrti Recoleta s muzeem krásného umění a kostelem N. S. del Pilar, a dále k nádhernému parku Palermo s planetáriem Galileo Galilei. Na oběd můžete zajít do jedné z nejvyhlášenějších restaurací steak housu Spettus - Puerto Madero s vynikající kuchyní a stylovým prostředím. Ochutnáte skvělé steaky z prvotřídního argentinského hovězího s přílohami a sladkou tečkou na závěr. Cafe Tortoni, nejstarší bar ve městě, vás přenese zpět do roku 1858. Hlavní město nákupů Latinské Ameriky vás ze svých spárů jen tak nepustí, zájemci si užijí i luxusní „nákupní terapii“ na širokých bulvárech posetých obchody a butiky. A pokud byste rádi pozitivní a radostnou atmosféru prýštící ze všech stran okořenili špetkou smutku, navštivte místní hřbitov La Chacarita. Architekti největšího pohřebiště v zemi se nesnažili nijak zakrýt účel stavby a negativní emoce, které horkokrevní Jihoameričané dokážou prožívat stejně intenzivně, jako ty pozitivní. Hřbitov vznikl bezprostředně po největší tragédii země, kterou byla epidemie žluté zimnice roku 1871. K věčnému spánku zde byla uložena i národní ikona Argentiny, prezident Juan Perón. Společnost mu zde dělají i ostatní přední osobnosti veřejného života Argentiny.

Než se do země Juana Peróna vypravíte, nezapomeňte si opatřit náš balíček kvalitního cestovního pojištění šitý na míru „Sbaleno za poznáním“. Pokud se do Argentiny vydáte na dobu přesahující 90 dní, zařaďte si na seznam věcí k vyřízení i argentinské vízum.  Pokud budete chtít během kratšího pobytu zavítat i do Brazílie či jiných sousedících států, pořiďte si vízum pro vícenásobný vstup do země s platností do 90 dní.

Zdroje: www.kamsevydat.cz, www.kouzelnadovolena.cz, www.adventura.cz, www.argentina-info.cz

Další články

V jakých ski areálech v Evropě najdete bezpečně sníh?

Přinášíme vám „nové“ lokality, kde právě teď leží závěje sněhu. V dnešních tipech se vyhneme nejen severní Itálii v karanténě, ale také všem místům, o kterých jsme vám již dříve psali. 

lyzarske-strediska-jistota-snehu

Cestování v autě: Jak se zabavit při dlouhé chvíli

Cestování v autě je většinou nutné zlo, které musíte tu a tam přetrpět, když se vám nepodaří sehnat dobrou letenku nebo když je z různých důvodů auto nejsnazší varianta. Pojďme se společně podívat na několik tipů ...

jak-se-zabavit-v-aute-nahled