Datum: | Autor: Tým ERV

baleary

Pro tyrkysové moře a písečné pláže nemusíte letět až do Karibiku. Exoticky vyhlížející ostrovy jsou překvapivě blízko. Na východ od Španělska leží souostroví Baleáry. Jaké ostrovy do něj patří a co na nich vidět?

 1. Mallorca
 2. Menorca
 3. Ibiza

Mallorca – pro milovníky historie

Začněme dobře známým a zároveň největším baleárským ostrovem. Na Mallorce najdete kromě slunečných pláží, průzračného moře a romantických zátok také stopy historie.

Vedle vodních sportů a památek si můžete užít vinice a citrusové plantáže, které se vinou po horských terasách. A pokud máte rádi hudbu, ať jazzovou nebo klasickou, tak té je na Mallorce také dost.

Co vidět na Mallorce

Palma de Mallorca

V hlavním městě jsou krásné starobylé uličky, řada římských, gotických (hrad Bellver) a maurských památek (palác Almudaina). Dále parky, muzea, kavárny a bary (Abaco coctail bar).

Kdybyste náhodou zapomněli název hlavního města, stačí se rozhlédnout kolem sebe a díky všudypřítomným palmám si snadno vzpomenete…

Gotická katedrála Palma de Mallorca

Další památky najdete ve městech Valldemossa, Alcudia, Deia, Sóller a Capdepera.

Pláže na Mallorce

Na Mallorce si najde svou pláž každý - jsou tam dlouhé písečné, malé romantické v zálivech nebo rozlehlé městské. Většina pláží má jemný bílý písek, kamenitých a oblázkových je jen hrstka z nich.

Mezi nejkrásnější pláže na Mallorce patří Cala Formentor, Es Trenc, Es Calo des Moro, Cala Llomards a Cala Mesquida.

Cala Mesquida, pláž na Mallorce

Treky na Mallorce

Mallorca je ideální také na pěší túry. Hory, kaňony, soutěsky, útesy a nádherné výhledy k nim přímo vybízí. Všechny turistické trasy najdete na webu alltrails.com nebo na mapy.cz. Na pěší turistiku na Mallorce je nejlepší jaro nebo podzim, kdy jsou mírné teploty.

Aquaparky na Mallorce

Plážové radovánky u moře dětem nestačí? Můžete se vydat do 4 aquaparků: 
Aqualand v letovisku El Arenal,
Western Water Park v letovisku Magaluf,
Hidropark v letovisku Alcudia a
BH Waterpark v letovisku Magaluf.

Počasí na Mallorce

Středomořské počasí je stálé, teploty jsou od května do října stabilně nad 20 °C, v létě až kolem 40 °C ve vnitrozemí. Zima je mírná, deštivá a teploty jsou kolem 15 °C, jen v pohoří Serra de Tramuntana je chladněji.

 

Menorca – pro milovníky přírody

Jestli kromě moře a písku oceníte i bujnou vegetaci, je pro vás Menorca jako stvořená. Flóra totiž pokrývá polovinu ostrova. Stín tak snadno najdete pod vzrostlými borovicemi nebo letitými olivovníky. A kochat se můžete tvary a květy různých druhů léčivých bylin, které na ostrově rostou. Díky bohatému rostlinstvu se na Menorce daří mnoha druhům ptactva, o hudební kulisu vaší dovolené je tedy vždy postaráno.

Pláže na Menorce

Na pobřeží ostrova najdete přes 70 zálivů a pláží s tyrkysovou vodou. Mezi ty nejoblíbenější patří Son Bou, Cala Galdana, Cala Mitjana, Son Saura a Cala Macarella.

Menorca

Zajímavosti na Menorce

 • Na ostrově leží megalitické stavby z prehistorické kultury. Uvidíte tam kamenné útvary ve tvaru písmene T, kuželovité věže i kamenné hrobky ve tvaru lodí dnem vzhůru. Najdete je třeba u vesničky L’Argentina.
 • Hlavní město Mohón má jeden z nejdelších přírodních přístavů na světě (6 km), atmosféru georgiánské koloniální Anglie, památky a tradiční rybí trh. 
 • Tančící koně - na Menorce se tradičně cvičí koně. Ve stáji Son Martorellet vám ukážou světově proslulou drezuru koní při show v tradičních krojích.
 • Celý ostrov je biosférickou rezervací UNESCO. Přesvědčte se o tom třeba v přírodním parku S’Albufera des Grau s rozmanitou krajinou a 250 druhy ptáků.
 • Rybářská vesnička Binibeca - prohlédněte si typicky bílé domky, projděte úzké uličky a vykoupejte se na skrytých plážích.
 • Ciutadella - je krásné přístavní město s gotickou katedrálou, městským tržištěm plným dobrot. Město bylo původně hlavním městem, sídlem církve a šlechty.

Turistika na Menorce

Ibiza – pro milovníky tance

Pokud vás neuspokojí ani historie, příroda či ptačí zpěv, volte třetí největší baleárský ostrov - Ibizu.

Taneční párty na Ibize

Nabízí mnoho tanečních klubů, ve kterých hrají ti nejznámější DJové. Mezi ty nejlepší kluby patří Heart Ibiza, Hï Ibiza, Eden Ibiza, Swag Ibiza Club, Privilege, Ushuaïa Ibiza, DC10 a Lolas Club Eivissa. Párty jsou nejen v klubech, ale také na lodích.

Surfing a windsurfing na Ibize

Tančit můžete nejen na parketu, skvělé povětrnostní podmínky umožňují i „tanec“ na prkně. Ibiza je díky větrnému klimatu rájem surfařů a milovníků plachtění.

Formentera, Ibiza, surfing

Zajímavosti na Ibize

 • Hlavní město Eivissa (katalánsky) je jedno z nejstarších měst na světě. Bylo založeno v 7. století př. n. l., má krásné historické centrum a přístav.
 • Cala Tarida - je písčitá pláž na západě ostrova, která vypadá jako na Maledivách. Jezdí na ni hodně turistů, takže je dobré si přivstat.
 • Talaiassa - je nejvyšší hora ostrova (475 m. n. m). Cesta k ní je členitá a plná příjemného stínu od borovic.
 • Es Vedrà - je souostroví proslavené silnou energií. Někteří lidé dokonce tvrdí, že to je vrcholek Atlantidy, jiní odkazují na poutníka, který žil v tamní jeskyni a měl mystické zážitky. 

Ibiza

Ať už si vyberete jeden ze tří shora popsaných ostrovů, nebo dáte přednost menším ostrovům baleárského souostroví (Formentera, Cabrera, Dragonera a S´Espalmador), skvělá dovolená na vás čeká na každém z nich.

 

Než vyrazíte na cestu, sjednejte si kvalitní cestovní pojištění.

 

Zdroje: illesbalears.travel, infomallorca.net, redbull.com, blog.fischer.cz, cestujlevne.com, ticketsibiza.co.uk 

Další články

Jaká města navštívit ve středu Španělska?

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

toledo-spanelsko

Jak si užít Las Vegas

Jedno z nejznámějších amerických měst můžete navštívit kdykoli v roce a zůstat v něm jak dlouho chcete. Las Vegas totiž žije bohatým životem a nikdy nespí. Je postavené pro zábavu, adrenalin, hazard a odpočinek. Vydejte se s námi do legendárních míst z hollywoodských filmů.

jak-si-uzit-las-vegas-a01b