Chorvatsko – 40 tipů, kam letos odjet na skvělou dovolenou

Datum: | Autor: Tým ERV

chorvatsko-more

Pobřeží v Chorvatsku je dlouhé 5 835 km, a patří k němu více než 100 ostrovů – většina z nich je neobydlená. Můžete si vybrat mezi dovolenou v populárních oblastech s množstvím turistických atrakcí, anebo můžete vyhledat odlehlou pláž, malou rybářskou vesnici se zátokou, či se trajektem odvézt na některý málo navštěvovaný ostrov.

Obsah článku:

 1. Nejoblíbenější místa
 2. Zajímavosti
 3. Cestování autem
 4. Neokoukaná místa
 5. Nejčistší pláže
 6. Istrie - Umag, Rovinj
 7. Kvarnerský záliv - Krk, Cres, Rab
 8. Severní Dalmácie - Kornati, Krka
 9. Makarska, Split
 10. Hvar, Brač, Korčula
 11. Dubrovník
 12. Jižní Dalmácie

Nejoblíbenější místa v Chorvatsku od severu na jih

• Istrie – Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Rabac
• Kvarnerský záliv - ostrovy Krk, Cres, Rab a Pag,
• Pobřežní letoviska Crikvenica, Svata Jelena
• Severní Dalmácie – pobřeží mezi městy Zadar a Šibenik, pohoří Velebit
• Ostrůvky Kornati a Národní park Krka
• Střední Dalmácie, tj. Makarska – Trogir, Split, Baška voda
• Ostrovy Šolta, Hvar, Brač (Zlatni rat), Korčula, Mljet, Vis
• Jižní Dalmácie – nejjižnější oblast kolem Dubrovníku

Chorvatsko – zajímavosti

9 zajímavostí, které jste o Chorvatsku nevěděli.
• Kde je rodisko slavného vynálezce Nikoly Tesly?
• Kdo byli další chorvatští vynálezci?
• Kde je nejstarší katolická katedrála na světě?
• Chorvatská Istrie je krajem lanýžů

Hradby Dubrovníku

Cesta do Chorvatska

Tipy na nejpohodovější cestu autem do Chorvatska 
Cestovní informace o cestě autem do Chorvatska. Jak se tam dostat, kde se platí mýtné, jaké jsou dopravní předpisy a povolená rychlost, a na co si dát pozor na dlouhé cestě.

Mýtné v Chorvatsku
Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Dálniční poplatky v Chorvatsku tedy platí všichni při vjezdu. Elektronické známky zde neexistují.
Úsek ze Záhřebu do Rijeky vyjde zhruba na 270 Kč, do Splitu 700 Kč.

Trajekty v Chorvatsku
Chystáte-li se mimo pevninu na některý z chorvatských ostrovů, bude se vám hodit i kompletní přehled o přístavech trajektů, jejich jízdních řádech a cenách, který najdete na www.chorvatsko.cz.

Přístav Valun, ostrov Cres v Chorvatsku

Neokoukaná místa v Chorvatsku

Cres - Ostrov oliv a příkrých útesů. Přestože se jedná o největší jadranský ostrov (o prvenství se dělí s ostrovem Krk), není tak známý jako ostatní letoviska.

Vis - Málokterý ostrov nejen v Chorvatsku se vám tak dostane do srdce. Vis je sympatický, nesmělý, nepodbízivý a decentní společník pro objevování nečekaných půvabů. Je rájem potápěčů, na který dlouho turisté nesměli, celá desetiletí totiž sloužil jako vojenské pásmo.

Přečtěte si i naše další tipy na méně známé ostrovy v Chorvatsku

Pomena a Brežnica
Perly, které nenajdete v běžných turistických průvodcích. Neznají je masy lidí. Užijete si je, pokud hledáte turismem nedotčená místa, křišťálově čisté moře a pohodu.

Turistika v Chorvatsku – ve stínu národních parků

Naplánujte si v Chorvatsku aktivní dovolenou, aby bylo vaše plážové povalování zasloužené! Máme pro vás zajímavá místa pro lehčí i náročnější turistiku. Vydejte se na túru po krasových horách a kaňonech, do jeskyní i kolem jezer. Čekají na vás i cyklistické výlety a plavba na kajaku. Pro náročné turisty přijdou vhod několikadenní přechody divokých chorvatských hor.

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.

• Když chcete klid: Susak, Brač a Novigrad
• Když chcetenejhezčí moře: Kornati, Zlatni Rat, Nin
• Když chcete party: Deep Makarska, Zrce, Dubrovník
• Když rádi sportujete: turistika, jachting, zipline, kaňoning... 

Pláž na Makarské riviéře

Nejčistší pláže v Chorvatsku jsou ty s modrou vlajkou

Modrá vlajka je mezinárodní ocenění za ekologii a ochranu životního prostředí, které se uděluje plážím a přístavům a zaručuje udržované životní prostředí, čisté moře a pláže, čistotu a vysokou kvalitu služeb.

Pro získání tohoto ocenění musí pláž splňovat přísná kritéria. Ocenění je platné pouze jednu sezónu. Držitelé Modré vlajky neponechávají nic náhodě: své ocenění si žárlivě střeží a snaží se ho získat každý rok znovu.

Podrobný seznam všech pláží a přístavů je k nalezení na stránkách celosvětového programu ochrany moří, Blue flag.

Náš výběr nejčistších pláží pro Chorvatsko:

 • Nejvíce „modrých“ pláží se nachází na Istrii mezi městy Novigrad a Rovinj, modrá je prakticky celá tato část probřeží.
 • Ostrov Krk – až osm modrých pláží
 • Ostrov Pag – dvě pláže u města Novalja a jedna u města Nin
 • Zadar – dvě pláže
 • Biograd na moru
 • Šibenik
 • Omiš
 • Brač – Zlatni rat na Bolu
 • Dubrovník

Přehled chorvatských destinací

Istrie

Istrie se nachází v severní části Chorvatska; z Brna do Umagu je to něco přes 650 kilometrů! Tamní přírodu poznáte podle typické červené půdy v krásné krajině s vinicemi.

Ať už hledáte romantickou dovolenou, nebo divoké dobrodružství, Istrie nabízí něco pro každého. Díky svému vápencovému pobřeží, majestátním památkám a průzračnému moři je jednou z oblíbených destinací.

Rovinj, Chorvatsko

Umag

Umag a jeho 20 km riviéra je oblíbenou dovolenkovou destinací v Chorvatsku, kousek od hranic se Slovinskem. Staré město má okouzlující úzké dlážděné uličky, které jsou vhodné k procházkám.

Pobřeží kolem Umagu je plné malých zátok, které jsou ideální ke koupání, šnorchlování a opalování. Umag je známý také díky svému přístavu a mezinárodnímu tenisovému centru, kde se každoročně v červenci koná turnaj Croatian Open.

Poreč

Zelena Laguna u Poreče je jedním z oblíbených letovisek na Istrii. Nacházejí se zde pláže všeho druhu, včetně písečných vhodných pro děti. Na své si zde přijdou milovníci hotelů, kempů i apartmánů. Díky průzračnému moři je laguna vhodná pro šnorchlování.

Dlážděná ulička v chorvatské Rovinji

Rovinj

Rovinj je známá jako jedno z nejromantičtějších míst v Chorvatsku. Půvabné malebné městečko s úzkými dlážděnými uličkami jehož domy v italském stylu pocházejí ještě z dob Benátské republiky. Je proslulé kostelní věží na katedrále svaté Eufemie, která je vidět zdaleka a je nejvyšší na Istrii. Město bylo původně ostrovem, ale před 250 lety byl úzký kanál, který ho odděloval od pevniny, zasypán. Rovinj pulsuje životem díky mnoha kavárnám a restauracím, galeriím a rušnému rybářskému přístavu. Ráno zde můžete při snídani pozorovat rybáře, vracející se z ranního lovu.

Chorvatsko, Pula, amfiteáter Arena

Pula

Pula je starobylé město vzdálené asi 40 km od Rovinje.  Je známé svými římskými památkami. Njeznámější z nich, Aréna, je amfiteátr postavený v 1. století n.l. Sloužil ke gladiátorským zápasům a dnes se v něm pořádají i různé eventy, např. Pulský filmový festival.

Za návštěvu v Pule stojí také akvárium, které se nachází v impozantní, 130 let staré pevnosti Verudela a představuje mnoho jadranských mořských živočichů a ryb, a také sladkovodní život z chorvatských řek a jezer.

Cestou do Puly se můžete zastavit v městečku Vodnjan – vyrábí se zde ceněný istrijský olivový olej.

Kvarnerský záliv

Kvarnerský záliv je domovem čtyř ostrovů: Krk, Cres, Rab a Pag. Každý z nich nabízí pro váš výlet něco jiného!.

Ostrov Krk

Je známý svou blízkostí od hranic a mostem, kterým je spojený s pevninou. Město Krk je romantické chorvatské město s úzkými dlážděnými uličkami a zátokou s kamennými plážemi a čistou vodou. Ostrov je významnou turistickou oblastí, tradice letovisek Baška, Krk, Njivice nebo Malinska mají dlouhou historii.

Co dělat na ostrově Krk?

Navštivte jeskyni Biserujka a obdivujte její stalaktity, nebo zkuste naučnou stezku Hlaholiky, původního slovanského písma. Zde, v Bašce, byl nalezen nejstarší dokument, pojednávající o Chorvatsku, a na jeho památku byly postaveny skulptury, celkem 34 "zastavení" ve tvaru jednotlivých písmen hlaholiky.

Mesto Vrbnik, ostrov Krk, Chorvatsko

Ostrov Cres

Díky své poloze a relativní blízkosti je Cres ideální dovolenkovou destinací pro milovníky Chorvatska, kteří chtějí vyzkoušet něco nového.

Příjemné oblázkové pláže jsou ideální pro koupání i s malými dětmi, zatímco přírodní bohatství ostrova nabízí spoustu výletních cílů a nezapomenutelných zážitků, unikátní je např. přísně chráněné sladkovodní jezero Vransko.

Cres má výborné trajektové spojení s pevninou, kam jezdí linka z Poroziny do Brestova, ale také s ostrovem Krk, kam jezdí linka z Meragu. Na sousední ostrov Lošinj se lze snadno dostat přes most v Osoru.

město Rab, ostrov Rab, Chorvatsko

Ostrov Rab

Chorvatský Karibik s tyrkysovou vodou a plážemi s bílým pískem. Kromě mělkých písečných pláží tu najdete i hlubší moře se skalnatými vstupy do vody. Starobylé město Rab je má úchvatnou středověkou atmosféru. Ostrov Pag 

Písečné pláže, dostupnost přes most a taky slavná pláž Zrće, která je synonymem pro denní a noční zábavu na pláži.

Ostrov Pag je však dlouhý 60 km a je nejčlenitější ze všech jadranských ostrovů, takže na něm snadno najdete i svůj kus soukromého ráje. Udělejte si výlet na nejvyšší horu a pak se vykoupejte v krasových jezírkách. Pag je díky povětrnostním podmínkám známý svým vyprahlým charakterem, ale na jeho západním konci rostou i vysoké stromy, a severní poloostrov Lun je celý porostlý olivovníky.

Severní Dalmácie

Čisté moře, oblázkové pláže a borovicové lesy. V Severní Dalmácii najdete dvě Chorvatská pohoří, Velebit a Národní park Paklenica, do něhož se v jižní části vstupuje kaňonem Velká Paklenica. Tradiční letoviska se tu začala rozvíjet až v 70. letech. Podmínky přejí jachtingu a sportům.

Chorvatsko, Kornati ostrovy

Národní park Kornati je oblíbenou jachtařskou oblastí a jsou tu podmínky pro rybolov i potápění. Je tvořen devadesáti ostrovy, takže pokud toužíte po dovolené s větším soukromím, nebo vás láká dokonce pobyt v původní rybářské chatrči, zamiřte sem. Místní kanceláře nabízí i jednodenní výlety kolem hlavních přírodních krás.

Národní park Krka tvoří povodí řeky, která protéká z vnitrozemí krasovou krajinou a tvoří přirozené kaskády, vodopády a řadu kaňonů. Známé jsou zejména Skradinské vodopády se 17 kaskádami.

Rušnou moderní metropolí severní Dalmácie je město Zadar.

Ideální pro moderní dovolenou u moře jsou letoviska Biograd na moru, Zaton, Petrčane.

Split

Druhé největší město Chorvatska. Splitský záliv a Jaderské moře na jedné straně, na druhé - 1000 metrové panorama hor. Velká výhoda Splitu je, že do něj jezdí z Česka vlaky a je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních destinací.

Split, Diokleciánův palác

Co vidět ve Splitu:

 • Diokleciánův palác - největší a nejzachovalejší palác pozdní antiky na světě, pochází ze 4. století
 • Jupiterův chrám, Peristyl a další římské památky 
 • Okouzlující, spletitá čtvrť Veli Varoš
 • Lesopark Marjan s vrchem Telegrin a vyhlídkou na splitský záliv
 • Nejkrásnější pláž ve Splitu - Kašjuni, písečné pláže - Bačvice, Firule
 • Tipy na výlet:
  město Trogir s krásným historickým centrem,
  město Omiš ležící v ústí skalnatého údolí,
  národní park vodopádů Krka.

Ve Splitském zálivu na dohled leží ostrovy Brač, Šolta a Čiovo.

Město Omiš

Ostrovy Severní Dalmácie

Dugi otok – písečné pláže, krásná příroda. Severní část ostrova s výhledem na Kornati a s překrásným zálivem Telačšica, jezerem Mir a útesy Grpašćak.

– příjemné podnebí a poklidný život, tento ostrov vyhledávají lidi, hledající jednoduchost, protože turistický ruch se tu rozvíjí jen pomalu. Časté je ubytování v soukromí.

Makarska riviéra a Střední Dalmácie

Makarská riviéra je jednou z nejatraktivnějších částí chorvatského pobřeží. Po celé riviéře je rozeseto mnoho menších turistických míst a Makarska je největším městem této části. Makarská riviéra je skutečným rájem na zemi. Je dokonalým spojením pohoří Biokovo a Jaderského more, se slunečným podnebím a dlouhými oblázkovými plážemi.

Letoviska: Baška Voda, Tučepi, Gradac a další
Ostrovy: Brač, Hvar, Korčula

Pláž a zátoka na Makarské riviéře

Brač

Brač je nejvyšší ostrov Jadranu s mnoha památkami a kostelíky a výhledem z nejvyššího bodu ostrova. Je to typický ostrov s krasovými jevy. Převažují oblázkové pláže, nejznámější pláží zde je Zlatni rat, který je snad nejznámějším pohledem na Chorvatsko.

Hvar

I zde najdete půvabná městečka a nádherné prostředí. Členité severní pobřeží Starigradského zálivu s malými zátokami nabízí skvělé soukromí. Je to oblíbené letovisko s městy plnými života.

Rozmanitá hvarská příroda vybízí k objevování: můžete se vydat po klikatých stezkách k odlehlým zátokám, navštívit opuštěné kamenné vesnice ve vnitrozemí nebo vystoupat přes vinice a levandulová pole na nejvyšší kopce, odkud se vám naskytne úchvatný výhled.

Ostrov Hvar má trajektové spojení ze Starého Gradu do Splitu a ze Sućuraje (na východě ostrova) do Drveniku (na Makarské riviéře).

Korčula

Korčula je ostrovem, který láká na čisté more, krásné zátoky a pláže v členitém pobřeží, kam se rádi budete vydávat na výlety. Nejznámější je oblázková zátoka Pupnatska luka a písečná pláž Pržina ve městě Lumbarda.  Pěstuje se tu skvělé víno, hrají se šermířské historické hry a najdete tu mnoho památek ze 14. až 16. Století.

Dubrovník

Střechy Dubrovníku

Průvodce po Dubrovníku
Toužíte po romantickém víkendu na pobřeží o něco teplejšího moře? Zamiřte do chorvatského Dubrovníku.

Procházejte se po širokých městských hradbách a v jeho dlážděných uličkách pátrejte po lokacích, kde se natáčely scény slavného seriálu Hry o trůny. Více o slavných lokacích seriálu Hry o trůny

Staré město Dubrovník s četnými památkami (včetně zachovalých městských hradeb) patří k největším lákadlům Dubrovníku. Centrum města je právem na seznamu chráněných památek UNESCO.

Je proslulé také díky rušnému Stradunu (známému také jako Placa), hlavní dopravní tepně - jedním z oblíbených kratochvílí je pro mnoho návštěvníků posezení v jedné z kaváren a pozorování okolního ruchu, zatímco je samotné pozoruje patron města, svatý Blažej neboli Sveti Vlaho, jak mu místní říkají.

Samořejmě, i v okolí Dubrovníku jsou nádherné pláže, a proto je skvělým místem pro perfektně strávenou dovolenou.

Jižní Dalmácie

K nejznámějším destinacím v Jižní Dalmácii patří Cavtat, Plat a Mlini, které se nacházejí jižně od Dubrovníku (a velmi blízko dubrovnického letiště). Severně od Dubrovníku se nachází také Ston a Orebič na poloostrově Pelješac.

Poloostrov Pelješac je proslulý svými skvělými víny - mnoho nejlepších chorvatských vín pochází právě z této části země. Jedním z nejpříjemnějších zážitků při návštěvě jižní Dalmácie je prohlídka některého z místních vinařství.

Nádherné městské hradby ve Stonu se vyrovnají těm dubrovnickým (ve skutečnosti jsou ještě delší), a můžete je navštívit během jednodenního výletu. Vydejte se sem ochutnat i ústřice, kterými je město proslulé.

Cavtat je velmi půvabné městečko s pěkným malým přístavem a dobrou nabídkou služeb (restaurace, kavárny, hotely), do nějž se snadno dostanete lodí nebo autobusem z Dubrovníku.

 

Užijte si Chorvatsko na sto způsobů, a nikdy nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Další články

11 úžasných procházek po Madeiře

Pokud chcete zažít exotickou dovolenou plnou zážitků a dobrodružství, ale nechce se vám letět přes půl světa, vyrazte na Madeiru!

První máj – svátek lásky a jara. Jak se slaví v zemích kolem nás?

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu.
My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě. 

prvni-maj-tresne