Datum: | Autor:

Chorvatsko moře
4. 5. 2022

Pobřeží v Chorvatsku je dlouhé 5 835 km, a patří k němu více než 100 ostrovů – většina z nich je neobydlená. Můžete si vybrat mezi dovolenou v populárních oblastech s množstvím turistických atrakcí, anebo můžete vyhledat odlehlou pláž, malou rybářskou vesnici se zátokou, či se trajektem odvézt na některý málo navštěvovaný ostrov.

Obsah článku:

 1. Nejoblíbenější místa v Chovatsku
 2. Zajímavosti o Chorvatsku
 3. Cestování autem do Chorvatska
 4. Tipy na dovolenou v Chorvatsku
 5. Nejčistší pláže
 6. Istrie - Umag, Rovinj
 7. Kvarnerský záliv - Krk, Cres, Rab
 8. Severní Dalmácie - Kornati, Krka
 9. Makarska, Split
 10. Hvar, Brač, Korčula
 11. Dubrovník
 12. Jižní Dalmácie

Nejoblíbenější místa v Chorvatsku od severu na jih

• Istrie – Umag, Poreč, Rovinj, Pula, Rabac
• Kvarnerský záliv - ostrovy Krk, Cres, Rab a Pag,
• Pobřežní letoviska Crikvenica, Svata Jelena
• Severní Dalmácie – pobřeží mezi městy Zadar a Šibenik, pohoří Velebit
• Kornati, Národní park Krka
• Střední Dalmácie, tj. Makarska – Trogir, Split, Baška voda
• Šolta, Hvar, Brač (Zlatni rat), Korčula, Mljet, Vis,
• Jižní Dalmácie – nejjižnější oblast kolem Dubrovníku

Chorvatsko – zajímavosti

9 zajímavostí, které jste o Chorvatsku nevěděli.
• Kde je rodisko slavného vynálezce Nikoly Tesly?
• Kdo byli další chorvatští vynálezci?
• Kde je nejstarší katolická katedrála na světě?
• Chorvatská Istrie je krajem lanýžů

Hradby Dubrovníku

Cesta do Chorvatska

Tipy na nejpohodovější cestu autem do Chorvatska 
Cestovní informace o cestě autem do Chorvatska. Jak se tam dostat, kde se platí mýtné, jaké jsou dopravní předpisy a povolená rychlost, a na co si dát pozor na dlouhé cestě.

Mýtné v Chorvatsku
Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Dálniční poplatky v Chorvatsku tedy platí všichni při vjezdu. Elektronické známky zde neexistují.
Úsek ze Záhřebu do Rijeky vyjde zhruba na 270 Kč, do Splitu 700 Kč.

Trajekty v Chorvatsku
Chystáte-li se mimo pevninu na některý z chorvatských ostrovů, bude se vám hodit i kompletní přehled o přístavech trajektů, jejich jízdních řádech a cenách, který najdete na www.chorvatsko.cz.

Přístav Valun, ostrov Cres v Chorvatsku

Zajímavá místa v Chorvatsku - tipy na dovolenou

Cres - Ostrov oliv a příkrých útesů. Přestože se jedná o největší jadranský ostrov (o prvenství se dělí s ostrovem Krk), není tak známý jako ostatní letoviska.

Vis - Málokterý ostrov nejen v Chorvatsku se vám tak dostane do srdce. Vis je sympatický, nesmělý, nepodbízivý a decentní společník pro objevování nečekaných půvabů. Je rájem potápěčů, na který dlouho turisté nesměli, celá desetiletí totiž sloužil jako vojenské pásmo.

Přečtěte si naše tipy na méně známé ostrovy v Chorvatsku

Pomena a Brežnica
Perly, které nenajdete v běžných turistických průvodcích. Neznají je masy lidí. Užijete si je, pokud hledáte turismem nedotčená místa, křišťálově čisté moře a pohodu.
 

Aktivní dovolená v Chorvatsku – 6 tipů na aktivní dovolenou v národních parcích
Naplánujte si v Chorvatsku aktivní dovolenou, aby bylo vaše plážové povalování zasloužené! Máme pro vás zajímavá místa pro lehčí i náročnější turistiku. Vydejte se na túru po krasových horách a kaňonech, do jeskyní i kolem jezer. Čekají na vás i cyklistické výlety a plavba na kajaku. Pro náročné turisty přijdou vhod několikadenní přechody divokých chorvatských hor.

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život
Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.

• Když chcete klid: Susak, Brač a Novigrad
• Když chcete nejhezčí moře: Kornati, Zlatni Rat, Nin
• Když chcete party: Deep Makarska, Zrce, Dubrovník
• Když rádi sportujete: turistika, jachting, zipline, kaňoning... 
 
Pláž na Makarské riviéře

Nejčistší pláže v Chorvatsku – pláže s modrou vlajkou

Modrá vlajka je mezinárodní ocenění za ekologii a ochranu životního prostředí, které se uděluje plážím a přístavům a zaručuje udržované životní prostředí, čisté moře a pláže, čistotu a vysokou kvalitu služeb.

Pro získání tohoto ocenění musí pláž splňovat přísná kritéria. Ocenění je platné pouze jednu sezónu. Držitelé Modré vlajky neponechávají nic náhodě: své ocenění si žárlivě střeží a snaží se ho získat každý rok znovu
Podrobný seznam všech pláží a přístavů je k nalezení na stránkách celosvětového programu ochrany moří, Blue flag.

Přečtěte si náš výběr nejčistších pláží pro Chorvatsko:

 • Nejvíce „modrých“ pláží se nachází na Istrii mezi městy Novigrad a Rovinj, prakticky celá tato část probřeží.
 • Ostrov Krk – až osm modrých pláží
 • Ostrov Pag – dvě pláže u města Novalja a jedna u města Nin
 • Zadar – dvě pláže
 • Biograd na moru
 • Šibenik
 • Omiš
 • Brač – Zlatni rat na Bolu
 • Dubrovník

Chorvatské destinace

Istrie

Istrie se nachází v severní části Chorvatska; z Brna do Umagu je to něco přes 650 kilometrů! Tamní přírodu poznáte podle typické červené půdy v krásné krajině s vinicemi.
Ať už hledáte romantickou dovolenou, nebo divoké dobrodružství, Istrie nabízí něco pro každého. Díky svému vápencovému pobřeží, majestátním památkám a průzračnému moři je jednou z oblíbených destinací.

Rovinj, Chorvatsko

Umag

Umag a jeho 20 km riviéra je oblíbenou dovolenkovou destinací v Chorvatsku, kousek od hranic se Slovinskem. Staré město má okouzlující úzké dlážděné uličky, které jsou vhodné k procházkám.

Pobřeží kolem Umagu je plné malých zátok, které jsou ideální ke koupání, šnorchlování a opalování. Umag je známý také díky svému přístavu a mezinárodnímu tenisovému centru, kde se každoročně v červenci koná turnaj Croatian Open.

Poreč

Zelena Laguna u Poreče je jedním z oblíbených letovisek na Istrii. Nacházejí se zde pláže všeho druhu, včetně písečných vhodných pro děti. Na své si zde přijdou milovníci hotelů, kempů i apartmánů. Díky průzračnému moři je laguna vhodná pro šnorchlování.

Dlážděná ulička v chorvatské Rovinji

Rovinj

Rovinj je známá jako jedno z nejromantičtějších míst v Chorvatsku. Půvabné malebné městečko s úzkými dlážděnými uličkami jehož domy v italském stylu pocházejí ještě z dob Benátské republiky. Je proslulé kostelní věží na katedrále svaté Eufemie, která je vidět zdaleka a je nejvyšší na Istrii.Město bylo původně ostrovem, ale před 250 lety byl úzký kanál, který ho odděloval od pevniny, zasypán. Rovinj pulsuje životem díky mnoha kavárnám a restauracím, galeriím a rušnému rybářskému přístavu. Ráno zde můžete při snídani pozorovat rybáře, vracející se z ranního lovu.

Chorvatsko, Pula, amfiteáter Arena

Pula

Pula je starobylé město vzdálené asi 40 km od Rovinje.  Je známé svými římskými památkami. Njeznámější z nich, Aréna, je amfiteátr postavený v 1. století n.l. Sloužil ke gladiátorským zápasům a dnes se v něm pořádají i různé eventy, např. Pulský filmový festival.
Za návštěvu v Pule stojí také akvárium, které se nachází v impozantní, 130 let staré pevnosti Verudela a představuje mnoho jadranských mořských živočichů a ryb, a také sladkovodní život z chorvatských řek a jezer.

Cestou do Puly se můžete zastavit v městečku Vodnjan – vyrábí se zde ceněný istrijský olivový olej.

Kvarnerský záliv

Kvarnerský záliv je domovem čtyř ostrovů: Krk, Cres, Rab a Pag. Každý z nich nabízí pro váš výlet něco jiného!.

Ostrov Krk

Je známý svou blízkostí od hranic a mostem, kterým je spojený s pevninou. Město Krk je romantické chorvatské město s úzkými dlážděnými uličkami a zátokou s kamennými plážemi a čistou vodou. Ostrov je významnou turistickou oblastí, tradice letovisek Baška, Krk, Njivice nebo Malinska mají dlouhou historii.

Co dělat na ostrově Krk? Navštivte jeskyni Biserujka a obdivujte její stalaktity, nebo zkuste naučnou stezku Hlaholiky, původního slovanského písma. Zde, v Bašce, byl nalezen nejstarší dokument, pojednávající o Chorvatsku, a na jeho památku byly postaveny skulptury, celkem 34 "zastavení" ve tvaru jednotlivých písmen hlaholiky.

Mesto Vrbnik, ostrov Krk, Chorvatsko

Ostrov Cres

Díky své poloze a relativní blízkosti je Cres ideální dovolenkovou destinací pro milovníky Chorvatska, kteří chtějí vyzkoušet něco nového.
Příjemné oblázkové pláže jsou ideální pro koupání i s malými dětmi, zatímco přírodní bohatství ostrova nabízí spoustu výletních cílů a nezapomenutelných zážitků, unikátní je např. přísně chráněné sladkovodní jezero Vransko.

Cres má výborné trajektové spojení s pevninou, kam jezdí linka z Poroziny do Brestova, ale také s ostrovem Krk, kam jezdí linka z Meragu. Na sousední ostrov Lošinj se lze snadno dostat přes most v Osoru.

město Rab, ostrov Rab, Chorvatsko

Ostrov Rab

Chorvatský Karibik s tyrkysovou vodou a plážemi s bílým pískem. Kromě mělkých písečných pláží tu najdete i hlubší moře se skalnatými vstupy do vody. Starobylé město Rab je má úchvatnou středověkou atmosféru. Ostrov Pag 

Písečné pláže, dostupnost přes most a taky slavná pláž Zrće, která je synonymem pro denní a noční zábavu na pláži.

Ostrov Pag je však dlouhý 60 km a je nejčlenitější ze všech jadranských ostrovů, takže na něm snadno najdete i svůj kus soukromého ráje. Udělejte si výlet na nejvyšší horu a pak se vykoupejte v krasových jezírkách. Pag je díky povětrnostním podmínkám známý svým vyprahlým charakterem, ale na jeho západním konci rostou i vysoké stromy, a severní poloostrov Lun je celý porostlý olivovníky.

Severní Dalmácie

Čisté moře, oblázkové pláže a borovicové lesy. V Severní Dalmácii najdete dvě Chorvatská pohoří, Velebit a Národní park Paklenica, do něhož se v jižní části vstupuje kaňonem Velká Paklenica. Tradiční letoviska se tu začala rozvíjet až v 70. letech. Podmínky přejí jachtingu a sportům.

Chorvatsko, Kornati ostrovy

Národní park Kornati je oblíbenou jachtařskou oblastí a jsou tu podmínky pro rybolov i potápění. Je tvořen devadesáti ostrovy, takže pokud toužíte po dovolené s větším soukromím, nebo vás láká dokonce pobyt v původní rybářské chatrči, zamiřte sem. Místní kanceláře nabízí i jednodenní výlety kolem hlavních přírodních krás.

Národní park Krka tvoří povodí řeky, která protéká z vnitrozemí krasovou krajinou a tvoří přirozené kaskády, vodopády a řadu kaňonů. Známé jsou zejména Skradinské vodopády se 17 kaskádami.

Rušnou moderní metropolí severní Dalmácie je město Zadar.Ideální pro moderní dovolenou u moře nabízí města Biograd na moru, Zaton, Petrčane.

Split

Druhé největší město Chorvatska. Splitský záliv a Jaderské moře na jedné straně, na druhé - 1000 metrové panorama hor. Velká výhoda Splitu je, že do něj jezdí z Česka vlaky a je skvělým výchozím bodem pro výlety do okolních destinací.

Split, Diokleciánův palác

Co vidět ve Splitu:

 • Diokleciánův palác - největší a nejzachovalejší palác pozdní antiky na světě, pochází ze 4. století
 • Jupiterův chrám, Peristyl a další římské památky 
 • Okouzlující, spletitá čtvrť Veli Varoš
 • Lesopark Marjan s vrchem Telegrin a vyhlídkou na splitský záliv
 • Nejkrásnější pláž ve Splitu - Kašjuni, písečné pláže - Bačvice, Firule
 • Tipy na výlet:
  město Trogir s krásným historickým centrem,
  město Omiš ležící v ústí skalnatého údolí,
  národní park vodopádů Krka.

Ve Splitském zálivu na dohled leží ostrovy Brač, Šolta a Čiovo.

Město Omiš

Ostrovy Severní Dalmácie

Dugi otok – písečné pláže, krásná příroda. Severní část ostrova s výhledem na Kornati a s překrásným zálivem Telačšica, jezerem Mir a útesy Grpašćak.
– příjemné podnebí a poklidný život, tento ostrov vyhledávají lidi, hledající jednoduchost, protože turistický ruch se tu rozvíjí jen pomalu. Časté je ubytování v soukromí.

Makarska riviéra a Střední Dalmácie

Makarská riviéra je jednou z nejatraktivnějších částí chorvatského pobřeží. Po celé riviéře je rozeseto mnoho menších turistických míst a Makarska je největším městem této části. Makarská riviéra je skutečným rájem na zemi. Je dokonalým spojením pohoří Biokovo a Jaderského more, se slunečným podnebím a dlouhými oblázkovými plážemi.

Letoviska: Baška Voda, Tučepi, Gradac a další
Ostrovy: Brač, Hvar, Korčula

Pláž a zátoka na Makarské riviéře

Brač

Brač je nejvyšší ostrov Jadranu s mnoha památkami a kostelíky a výhledem z nejvyššího bodu ostrova. Je to typický ostrov s krasovými jevy. Převažují oblázkové pláže, nejznámější pláží zde je Zlatni rat, který je snad nejznámějším pohledem na Chorvatsko.

Hvar

I zde najdete půvabná městečka a nádherné prostředí. Členité severní pobřeží Starigradského zálivu s malými zátokami nabízí skvělé soukromí. Je to oblíbené letovisko s městy plnými života.

Rozmanitá hvarská příroda vybízí k objevování: můžete se vydat po klikatých stezkách k odlehlým zátokám, navštívit opuštěné kamenné vesnice ve vnitrozemí nebo vystoupat přes vinice a levandulová pole na nejvyšší kopce, odkud se vám naskytne úchvatný výhled.

Ostrov Hvar má trajektové spojení ze Starého Gradu do Splitu a ze Sućuraje (na východě ostrova) do Drveniku (na Makarské riviéře).

Korčula

Korčula je ostrovem, který láká na čisté more, krásné zátoky a pláže v členitém pobřeží, kam se rádi budete vydávat na výlety. Nejznámější je oblázková zátoka Pupnatska luka a písečná pláž Pržina ve městě Lumbarda.  Pěstuje se tu skvělé víno, hrají se šermířské historické hry a najdete tu mnoho památek ze 14. až 16. Století.

Dubrovník

Střechy Dubrovníku

Průvodce po Dubrovníku
Toužíte po romantickém víkendu na pobřeží o něco teplejšího moře? Zamiřte do chorvatského Dubrovníku.

Procházejte se po širokých městských hradbách a v jeho dlážděných uličkách pátrejte po lokacích, kde se natáčely scény slavného seriálu Hry o trůny. Více o slavných lokacích seriálu Hry o trůny

Staré město Dubrovník s četnými památkami (včetně zachovalých městských hradeb) patří k největším lákadlům Dubrovníku. Centrum města je právem na seznamu chráněných památek UNESCO.

Je proslulé také díky rušnému Stradunu (známému také jako Placa), hlavní dopravní tepně - jedním z oblíbených kratochvílí je pro mnoho návštěvníků posezení v jedné z kaváren a pozorování okolního ruchu, zatímco je samotné pozoruje patron města, svatý Blažej neboli Sveti Vlaho, jak mu místní říkají.

Samořejmě, v okolí Dubrovníku jsou nádherné pláže, a proto je skvělým místem pro perfektně strávenou dovolenou.

Jižní Dalmácie

K nejznámějším destinacím v Jižní Dalmácii patří Cavtat, Plat a Mlini, které se nacházejí jižně od Dubrovníku (a velmi blízko dubrovnického letiště). Severně od Dubrovníku se nachází také Ston a Orebič na poloostrově Pelješac.

Poloostrov Pelješac je proslulý svými skvělými víny - mnoho nejlepších chorvatských vín pochází právě z této části země. Jedním z nejpříjemnějších zážitků při návštěvě jižní Dalmácie je prohlídka některého z místních vinařství.

Nádherné městské hradby ve Stonu se vyrovnají těm dubrovnickým (ve skutečnosti jsou ještě delší), a můžete je navštívit během jednodenního výletu. Vydejte se sem ochutnat i ústřice, kterými je město proslulé.

Cavtat je velmi půvabné městečko s pěkným malým přístavem a dobrou nabídkou služeb (restaurace, kavárny, hotely), do nějž se snadno dostanete lodí nebo autobusem z Dubrovníku.


 

Užijte si Chorvatsko na sto způsobů, a nikdy nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.


 

Kdo by nemiloval Itálii! Itálie má všechno, co si člověk od života může přát. Nádherné hory, překrásné mořské pobřeží, nejvíce uměleckých děl na metr čtvereční, a to nejlahodnější jídlo. Itálie, to je láska k životu - zjistěte o ní všechno, co se dá!  

16. 6. 2022
Florencie, Itálie

O rok odložená světová výstava, na kterou upíná zrak celý svět. Je poprvé na Středním východě a v arabské zemi. Od kdy do kdy se koná? Jak se do areálu dostat? Co na ní zažít a které pavilony jsou nejzajímavější?  

13. 10. 2021
Dubaj Expo 2020