Datum:

sunset

Představte si dovolenou, při které se každé ráno probudíte jinde, přesto nemusíte neustále balit a vybalovat a přesouvat se z hotelu do hotelu. Ráno vám náruč otevře cizokrajné, historií protknuté město nebo třeba romantický ostrůvek, kde prožijete nádherný den a večer zase poplujete dál.

Mezitím máte na lodi k dispozici plnou penzi a jídlo připravované zkušenými kuchaři světoběžníky, často i all-inclusive služby a nepřeberné množství zábavy. Bazény, sluneční terasy a relaxační zóny, obchody, kino, divadlo, tělocvičny, zkrátka vše, co vás napadne a co se nedá označit jinak než jako luxus. Pokud zrovna na lodi nevedete příliš bujarý noční život, jste navíc v absolutním pohodlí a neustále svěží a odpočatí k zážitkům, které každý další den vaší dovolené nabídne.

Pokud právě teď začínáte přemýšlet o plavbě po moři, nemusí se jednat rovnou o cestu kolem světa, ani o zaoceánský přejezd. Zůstaňme trochu blíže, vždyť nádherná plavba je téměř na dosah ruky. Středomoří je pro Čechy výborně dostupnou destinací s teplým klimatem po většinu roku a především nádherným mořem. Plavby v místních vodách jsou dnes nabízeny za překvapivě dostupné ceny, navíc s veškerým luxusem, který k tomu patří. S kým a kudy tedy plout a co všechno je potřeba ke zdárnému a pohodovému prožití vaší prázdninové plavby?

Kudy se pluje a jaká je délka plavby

Místy nalodění jsou nejčastěji italské přístavy jako Benátky, Janov či Savona, ale zdatně jim konkuruje rovněž Řím, Barcelona nebo Istanbul a s ohledem na cíl plavby vstupují do hry i další přístavní města. Co se týče destinací, lodi plují většinou západním nebo východním středomořským okruhem, které pomyslně odděluje Apeninský poloostrov. Zastávky jsou velmi individuální a záleží na každé jednotlivé agentuře a lodní společnosti, se kterou spolupracuje. Od počtu zastávek se také odvíjí celková délka plavby. Vlny Středozemního moře omývají celou řadu ostrovů a souostroví a tato rozmanitost dává příslib plaveb, při kterých se můžete kochat rozmanitým pobřežím a ani chvilku se nenudíte.

Západní okruh

Cesta západním okruhem nabízí zastávky jako slovutný Řím, Florencii, Pisu, Maltu, Kartágo, Barcelonu se všemi Gaudího architektonickými skvosty, Valencii, Costa Bravu či Malagu sálající španělským temperamentem, dále např. Marseille, Monaco s vůní nejvybranějších francouzských specialit. Provence vás přivítá vůní levandule a na rivieře pocítíte zase úžasnou pohodu a atmosféru filmových festivalů. Západní okruh má v záloze ještě plejádu sluncem zalitých ostrovů jako je Sicílie, Sardinie, Korsika, Mallorca, Menorca nebo Ibiza jako stvořené k bujarému nočnímu veselí.

Východní okruh

Ten nabízí skutečnou výpravu do kolébky těch úplně prvních evropských civilizací. Poznejte přístavy jako antickou Olympii, Bari, Dubrovník, Izmir, Istanbul, Pireus a jejich fascinující a bohatou historii. Plavba labyrintem řeckých ostrovů, kolem unikátních přírodních útvarů v podobě zatopených sopečných kráterů s antickými památkami na dosah vás určitě nadchne. Pokud jsou navíc místem nalodění např. Benátky, není už téměř co vylepšit.

Jaké je nejvhodnější období pro plavbu

Příznivé podnebí umožňuje prakticky celoroční plavební provoz, za hlavní sezónu je nicméně považováno období od května do října. Tehdy se můžete téměř stoprocentně spolehnout na azurovou oblohu s teplotami kolem třicítky. Stále příjemných 20°C pak nabízejí jaro a podzim, nicméně pozor, ani v zimě sezóna nekončí! Jenom jsou do plavebního plánu zahrnuty teplejší krajiny jako Kanárské ostrovy, Madeira, Maroko, Egypt či Izrael. Záleží tedy jen na vás, zda si chcete užívat sluníčka a koupání, nebo vás více zajímají památky a výpravy za poznáním. Určitě si ale zarezervujte plavbu s dostatečným předstihem. Zájem je veliký a díky finanční dostupnosti stále roste.

Kde je možné získat informace, případně plavbu koupit

Pestrou paletu plaveb za různými destinacemi můžete zakoupit např. u společností Cruise Plus, Exclusive Travel Čedok, CK Eso Travel , CK Novalja, CK Johoho nebo třeba agentur Orbis Link nebo Riveira Tour.
Plavby Středozemním mořem mají ve svém portfoliu všechny významné lodní společnosti, stačí si tedy jen vybrat, zda se ocitnete na palubě lodi společnosti Carnival, Costa, MSC, Norwegian Cruise Line nebo Royal Caribbean International.

Jak je to z bezpečností na lodi

Přístup pasažérů na palubu i vnášení materiálu na loď podléhají, podobně jako na letištích, velmi přísné kontrole. Obří loď pojme tisíce pasažérů, takže buďte připraveni na někdy zdlouhavý proces nalodění. Je to pro vaši bezpečnost. Co ale pokud hrozí nebezpečí na pevnině? Je běžné, že kvůli obavám, v dnešní době převážně z terorismu, některé přístavy z nabídky operátorů tu a tam prostě zmizí. Výhodou lodí je, že jsou velmi flexibilní a přistání v problematických oblastech se zkrátka vyhnou. Plavební společnosti i zprostředkovatelé plaveb dbají veškerých dostupných bezpečnostních informací tak, aby vaši plavbu snů nic nepříjemného nenarušilo.

Ekonomicky dostupná dovolená, ale pozor na příplatky

Zkušení mořští vlci radí: „Pozor na tzv. extras“. Na lodi se očekává spropitné, které se na plavbách automaticky připočítává k účtu (cca 10 EUR na osobu na den). Fakultativní výlety na pevnině nejsou v ceně plavby zahrnuty a samozřejmě opět něco stojí. Také není od věci zkontrolovat si množství alkoholických nápojů, které máte zahrnuté v základní ceně. Člověk se snadno nechá unést uvolněnou atmosférou plavby a doplatek za konzumaci lahodných moků by mohl vaši dovolenou mírně prodražit :)

Praktické rady

Článek plný užitečných tipů týkajících se přípravy na cestu, nalodění, orientace na lodi najdete zde.

A praktická rada na závěr od nás? Určitě si na cestu nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění. S naším vyzkoušeným balíčkem "Sbaleno za poznáním" si můžete být jisti, že se o vás v případě jakékoliv nepříjemnosti postará zkušený a perfektně vyškolený personál naší asistenční služby. Cestovatelům pomáháme už více než sto let, takže víme, jak na to :)

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     rivieratour.cz, okruzni-plavby.cz, plavby.info, cestovaniIDNES.cz, cruiseplus.cz, podnalod.com, esotravel.cz

Další články

Kulturní rozdíly na cestách – Japonsko

Japonsko má jedinečnou kulturu založenou na tradicích, které jsou pro západního člověka často zdrojem úžasu. Japonci ve všem spatřují význam, ať už daný historií, etiketou nebo i způsobem psaní některých slov. Vydejme se na krátkou exkurzi do japonských zvyklostí.

3+3 nejkrásnější pláže světa

TripAdvisor, největší cestovatelský portál, pravidelně uveřejňuje přehled nejlepších pláží světa. Aktuální žebříček 25 nejkrásnějších lokalit obsahuje také tři evropské pláže. Tak pokud jste si nevybrali v Karibiku...

beach5