Datum: | Autor: Tým ERV

tukan-brazilsky

Chcete se podívat do největšího státu na Zemi s rytmy samby, deštnými pralesy a slavnou sochou Ježíše? Brazílie je skvělá pro milovníky exotiky, kultury, sportu, historie, odpočinku na plážích i dobrodruhy. 

Rio de Janeiro

Město, které se v překladu jmenuje lednová řeka, je slavné především díky obrovské soše Krista (Cristo Redentor) nad městem a velkolepému únorovému karnevalu. Do Ria se také sjíždějí lidé do tanečních škol naučit se sambu. Vydejte se na slavné pláže Ipanema a Copacabana a do čtvrti Santa Teresa, která připomíná portugalský Lisabon. Známá je také vyhlídka z Cukrové homole (Pão de Açúcar) nad městem.

Rio bylo založeno v roce 1565 portugalskými kolonisty. V období 1763 až 1960 bylo hlavním městem Brazílie. Má problémy s kriminalitou a násilím v chudinských čtvrtích (favel), ve kterých bydlí téměř čtvrtina populace. Když se jim ale vyhnete, můžete být klidní.

Brasilia, hlavní město Brazílie

Je uměle vybudované hlavní město v minulém století. Metropole leží hluboko ve vnitrozemí, přibližně 1000 km od Ria. Byla založena a vybudována v letech 1956 až 1961 brazilským prezidentem českého původu Juscelinem Kubitschekem.

Aby nová metropole nebyla izolovaná, bylo potřeba vystavět také letiště a silniční infrastrukturu pro spojení se São Paulem, Rio de Janeirem a dalšími důležitými místy v zemi.

Rozložení města je moderní - jednotlivé čtvrti jsou oddělené, silnice jsou široké, mnohaproudé a s mimoúrovňovými křižovatkami. Architektura významných budov v centru města patří k architektuře 50. a 60. let minulého století. Brasília je na seznamu UNESCO, je to architektonický a urbanistický experiment, o kterém se píše i v učebnicích.

Při návštěvě města si prohlédněte palác Planalto, kde jsou prezidentské kanceláře, moderní Katedrálu Zjevení Panny Marie s konstrukcí připomínající obrovského obratlovce a most Ponte Juscelino Kubitschek.

 

Pláže

Najdete tam nádherné pláže, některé byste tipovali spíš na Karibik než na Brazílii. Kromě zmíněných plážích v Riu je to například  Praia do Cassino na jihu země, dlouhá báječných 250 kilometrů.

Adrenalin v deštných pralesích

Patříte mezi dobrodruhy? Vyrazte na výpravu do deštného pralesa. Čekají vás stovky řek (nejen Amazonka), pěší túry, divoká zvířata i původní obyvatelé. Do divočiny se dobře vyráží z měst na okrajích džungle jako je Rio Branco, Porto Velho, Santarém nebo Manaus.

Zážitkem jsou také vodopády Iguacú na hranicích s Argentinou. Jde o největší systém vodopádů na světě. Kousek od národního parku, kde leží, je letiště s pravidelnými linkami do všech brazilských měst.

Zajímavosti v Brazílii

Pantanal

Je největší mokřad na světě. Najdete ho na jihu Brazílie. Ocení ho všichni milovníci přírody, protože v něm žije největší počet druhů živočichů na světě. Nejlépe se tam cestuje z měst Campo Grande nebo Cuiabá. 

Parati

Je koloniální městečko na pobřeží Atlantského oceánu. Leží na půli cesty mezi Sao Paulem a Rio de Janeirem. Je to ideální zastávka na cestě za dalším dobrodružstvím. Poblíž je zátoka a mnoho ostrůvků. 

Stát Minas Gerais

Je venkovská oblast poblíž bývalých zlatých dolů, kde se zastavil čas. Pokud si chcete zažít, jak vypadala Brazílie v době kolonie, vydejte se tam.

Bezpečnost v Brazílii

I když je kriminalita v Brazílii vysoká, buďte klidní - není zaměřená na turisty a cestovatele. Nepokoje se odehrávají téměř výhradně ve slumech, kde bojují gangy, policie a armáda. V běžných čtvrtích a turistických oblastech se tyto zločiny neodehrávají.

Opatrní ale buďte na kapesní zloděje. Po výběru z bankomatu si uložte peníze dřív, než opustíte banku. Žebrákům ani dětem peníze nedávejte, jakmile dáte, je těžké odejít.

Pokud jste zabloudili a nejste si jistí, zda nejdete k některé z favel, raději se vraťte cestou, kterou jste přišli.

V lednu a únoru je riziko záplav v severní Brazílii. V jihovýchodní Brazílii hrozí při velkých deštích sesuvy půdy.

Očkování a zdraví

Pro cesty do Ria de Janeira nebo do oblasti plážových destinací není očkování potřeba. Při cestách do Amazonie nebo Pantanalu je vhodné se poradit s lékařem a nechat si doporučit očkování. Je určitě vhodný “cestovatelský základ” s očkováním proti žloutence A+B a břišnímu tyfu.

V poslední době tam vzrůstá počet nakažených virem zika, který je rizikový hlavně pro těhotné ženy. Je dobré si před cestou ověřit aktuální stav.

Veřejné nemocnice jsou zdarma a jejich úroveň je nízká. Soukromé nemocnice jsou na světové úrovni a odpovídá tomu i vysoká cena, kterou byste bez cestovního pojištění museli platit ze svého.

Vízum do Brazílie

Pro turistický pobyt do 90 dní není třeba žádné vízum. Při pozemních cestách do okolních států (Minas Gerais,....,), je při cestě zpět potřeba zažádat o výstupní razítko, pokud ho nedostanete rovnou. Komplikovalo by vám to další cesty.

Ať už se vydáte do Brazílie kamkoliv, myslete na kvalitní cestovní pojištění. Pokryje vaše zdraví i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

cestovní pojištění online


Zdroje: cs.wikipedia.org, cestujlevne.com, tripadvisor.com, mzv.cz 

Další články

Co dělat na starobylém Kypru?

Vydejte se na podzim na Kypr a objevte neokoukaná místa. Dnešní článek je právě pro vás. Podíváme se na méně známá a výjimečná místa, která můžete během dovolené prozkoumat.  

kypr

(Ne)tradiční oslava konce roku na Srí Lance

Napadlo Vás někdy, jaké by bylo prožít oslavy spojené s koncem roku v opravdové pohodě bez stresu z výběru správných dárků, nebo z faux-pas na rodinných setkáních? V tom případě se začtěte do následujících řádků, ve kterých možná najdete odpověď jak na to.

Adams-Peak