Reportáž psaná na dodávce – je #vanlife opravdu pro každého?

Datum:

Malé garsonky na kolech, které si to valí světem. Dodávky, které se přesouvají od západů slunce k svěžím východům a od pobřeží k pobřeží. Taky to určitě obdivujete a nejeden z nás o tom tajně sní. Pojďme si spolu povykládat o tom, co vás může čekat v dodávce, pokud si tento sen začnete se svým milým či milou plnit. 
 

Kupujeme dodávku – nebo nám stačí stan?

Nesporná výhoda dodávky je její odolnost vůči počasí. Odolá dešti, zachrání vás od stanování na podmáčené půdě, a nemusíte jí každé ráno balit a večer rozbalovat.
Rozmyslete si však, kolik do ní chcete investovat. Nové dodávky stojí raketu, jenže ty staré jsou zase často na odpis. Je váš sen o nomádském putování založený na nízkých nákladech a prostém životě? Pak do něj musíte vložit něco peněz, jinak hrozí, že se vám cestou rozpadne na náhradní díly.

Cena vozidla včetně přestavby může stát již 120 000 Kč, ale jsou lidi, kteří by si za tu cenu nekoupili ani samotné auto. Stačí se někdy podívat na heveru na podvozek ojetých vozů, a pak si je představit někde na polské vyježděné cestě I. třídy. Nebo jak by řekl jeden znalec aut: „Víte proč jsou auta v bazaru? Protože jsou v pr…i.“. Hledání toho správného, nebouraného a neprohnilého vozu může trvat i několik měsíců. Alespoň můžete mezitím vydělávat peníze na cestování.
 
Obytná dodávka na pláži

Alternativou ke spací dodávce je kombík nebo větší SUV. Dnes už lze počítat i s parádním stanem na střeše, který se přimontuje na nosič. Stany stojí od 50tis. výš, ale dobrá zpráva je, že si je autostan možné i zapůjčit.
Výběr auta prostě záleží na tom, jak rychle chcete jet po dálnici.
Nebo jak často budete vyjíždět na cesty.
Či na jak dlouho?

Dva týdny se určitě dají zvládnout i ve skromnějším setupu, ale když má být těch týdnů najednou šest, a to několikrát ročně, stává se pak auto vaší druhou garsonkou, a to už začnete pohodlí v něm trošičku řešit. 
 
Obytná dodávka se stanem na střeše

Vybavení na život v dodávce

Jaký je život v dodávce, #vanlife, doopravdy? Máte na vše, co nomádství obnáší? Schopnost vařit jednoduchá jídla, den co den. Radovat se z okolní přírody a ze svobody pohybu. Necítit úzkost z neustálých přesunů.

Čekají vás dobré věci. Minimalismus a svoboda. Okouzlení objevováním světa. Něco to od vás ale i žádá. Například nekonfliktnost a zenové přijetí překážek, které život na cestách přináší. Schopnost vyjít sám se sebou i s partnerem. 
 
život v obytné dodávce

A co praktická stránka, co si koupit do dodávky za věci? Jednoduché a praktické předměty denní potřeby. Optimalizace prostoru a užitečných vychytávek, které se hodí k ulehčení života, se vám stane denním chlebem. Které vychytávky mít, a které vyhodit?

Mnoho lidí si například z důvodu složité údržby nemontuje do auta sprchu či chemickou toaletu. Sprcha jim pak stačí v přenosném stanu, nebo pro teplou zastaví v kempu. Část jich nevolí ani lednici. Kde však potom vozí vychlazené pivo, je nám záhadou.

Věci? Další věci? Někomu stačí sada plastového nádobí, ešus a nůž, jiný bude vozit barevné deky a svíčky. Někdo vratké rybářské židličky, někdo pohodlné polštáře. Vařič, džezvu, krájecí prkýnko, oblíbený plecháček. Solární panely a topení. 220V zásuvky. Kvalitní matraci. A kdo zapomněl doma mýdlo na praní, přiznejte se?
 
Obytná dodávka zevnitř - nohy - hory

Život na cestě

Co na cestě opravdu potřebujete a co ne, zjistíte už od první noci a rána, co v autě přespíte.
Možná se ještě zeptáte, kde zaparkovat?

Mimo fakt, že hledání místa na spaní je tím splněným snem nejednoho „campera“, tak najít to správné a bezpečné místo, kde nerušíte ostatní, může být celkem fuška.
Zkuste aplikaci Guru Camper, kde si s ostatními cestovateli můžete vyměňovat rady a recenze na krásná místa Evropy i světa. A pak už jen stačí nezanechat po sobě žádné stopy.

Pro krásný život na cestách si pak pořiďte kvalitní cestovní pojištění. Pokud budete jezdit častěji, zvolte naše celoroční pojištění MultiTrip.
Vy cestujete. My se staráme.

 

 

Zdroje:weefsworld.eu 
 

Štítky: kempování

Další články

Oblíbené destinace českých turistů na léto 2024

Kam se letos chystají čeští turisté? Zjistěte, jaké jsou oblíbené destinace pro léto 2024. Cestovatelské trendy pro tuto sezónu!

Připravte se na cestu po Novém Zélandu. Zázraky přírody jsou zde nezapomenutelné.

Nejkrásnější krajina světa může pěkně potrápit počasím, ale právě z nevyzpytatelnosti vznikly všechny její poklady. Přírodní krásy sem mnozí dobrodruhové jezdí nadšeně obdivovat.

mt-taranaki-novy-zeland