Datum:

Cestování v těhotenství
28. 6. 2017

Co by měla žena v požehnaném stavu vědět předtím, než vyrazí za hranice? Tento článek udělá nastávajícím maminkám i jejich blízkým jasno v tom, kam vyrazit, kdy, jakým dopravním prostředkem a co si vzít s sebou.

Kam jet?

Při ježdění prstem po mapě si pomyslně škrtněte všechna místa, která leží výše než 3 000 metrů nad mořem. Dále odeberte země, kam byste musela být speciálně očkovaná, protože některé vakcinace není během těhotenství možné aplikovat. Pak se vyhněte rozvojovým zemím a oblastem s malárií. Zvažujte vzdálenost, časový posun, klima a dostupnost kvalitní zdravotní péče. Tak a teď už se můžete nad mapou v klidu zasnít a představovat si, jaké to tam bude…

Kdy vyrazit?

Ideální doba na cestování je mezi 4. a 7. měsícem těhotenství. Nevolnosti prvních měsíců už budete mít zřejmě za sebou a porod daleko před sebou. V cizině načerpáte síly na všechny důležité okamžiky, které vás a vaše dítě čekají. O cestě se poraďte s vaším lékařem. Zná dosavadní průběh těhotenství a je proto tím nejlepším rádcem. Pokud nemáte žádné komplikace, tak by vaší dovolené v zahraničí nemělo stát nic v cestě. Vyrážejte vždy s těhotenským průkazem, evropskou kartičkou pojištěnce a cestovním pojištěním. Přečtěte si však dobře pojistné podmínky, protože pojištění platí většinou jen do 26. týdne těhotenství a nemusí se vztahovat na těhotenské komplikace či porod. ERV Evropská jako jediná pojišťovna nabízí cestovní pojištění až do dvou měsíců před předpokládaným datem porodu, které se vztahuje na lékařskou péči týkající se těhotenství, předčasného porodu i čerstvě narozeného miminka. Nedoporučujeme spoléhat ani na Evropskou kartičku pojištěnce EHIC, se kterou se nevyhnete vysokým doplatkům a nemáte možnost využít asistenční služby. Mimo Evropskou unii pak budete muset platit plné částky.

Čím cestovat?

Nejlepším dopravním prostředkem je pro těhotné ženy vlak. Ze všech dopravních prostředků má totiž nejmenší otřesy. Kdykoli se v něm můžete projít, protáhnout, a pak se posadit jinak. Větší pohodlí najdete v businessových třídách a úplně největší v lůžkovém voze. Pokud se rozhodnete cestovat autem, tak si dávejte po dvou hodinách pauzy na protažení a občerstvení. Jízda autem i autobusem vyvolává na špatných silnicích otřesy, které pro vás mohou být bolestivé. V pokročilejším stádiu těhotenství mohou vyvolat i porodní bolesti. Vždycky používejte bezpečnostní pásy. Při rychlém zabrzdění dítě neohrožují, jak si myslí mnoho maminek, ale naopak ho chrání. Pokud se nepřipoutáte, tak vystavujete dítě třikrát vyššímu riziku poškození, než když jste připoutaná. V posledních měsících těhotenství se řízení raději vyhněte, bylo prokázáno, že v tomto období ženy reagují pomaleji. Překvapivě nejvíce nehod se stává v blízkosti domova a v nízké rychlosti. Pokud plánujete letět, tak nejvhodnější doba je mezi 18. a 24. týdnem těhotenství, protože je tehdy nejnižší riziko potratu a předčasného porodu. Vždy si předem zjistěte, jaká pravidla má vaše letecká společnost pro nastávající maminky. Vysoká nadmořská výška i možné turbulence jsou pro děti náročné. I na lodi můžete ve špatném počasí zažít velké otřesy. Je proto lepší si chvíli počkat, a pak si užít legraci na rozbouřeném moři s malými piráty. 

Co je nejdůležitější?

Hned za zdravím to je psychická pohoda. S dobrou náladou se všechny případné nástrahy na cestě zvládají lépe. Myslete na to, že vaše dítě cítí všechny vaše pocity a vnímá dění kolem vás. Připravte si do příručního zavazadla něco, co vás zaručeně potěší, uklidní nebo rozveselí. Je to oblíbená písnička, na kterou sportujete nebo tančíte? Nebo citát, vtip, povídka, sudoku, dechové cvičení, křížovka, hra, krátká meditační technika,…? Nejlepší je připravit si hned několik variant, které pak můžete dle libosti tahat jako králíky z klobouku. Vaše pohodové rozpoložení ocení nejen vaše dítě, ale také váš partner.

Ať už vyrazíte autem, autobusem, vlakem nebo letadlem, k vodě, nebo do hor, u nás najdete nejširší pojistnou ochranu v těhotenství s nonstop asistenční službou v češtině.

Zdroje: porodnice.cz, tehotenstvi.cz, klubmaminek.cz

Kdo by nemiloval Itálii! Itálie má všechno, co si člověk od života může přát. Nádherné hory, překrásné mořské pobřeží, nejvíce uměleckých děl na metr čtvereční, a to nejlahodnější jídlo. Itálie, to je láska k životu - zjistěte o ní všechno, co se dá!  

16. 6. 2022
Florencie, Itálie

Jste milovníci aktivní dovolené? Vyrazte do španělských Pyrenejí, na Svatojakubskou cestu nebo na Sierru Nevadu. Tyto treky vám teď odhalíme. 

3. 8. 2022
Turistika a trekking, Španělsko, Pyreneje, Panticosa