Datum:

Těžko byste hledali někoho, kdo by ho ještě nenavštívil. Vždyť stačí překonat přibližně tisíc kilometrů a jste u moře! Stálice mezi prázdninovými destinacemi Čechy dostává neustále. Nejen kvůli cenové dostupnosti, slunečnému podnebí a průzračnému moři, ale také pro mnohé přírodní rezervace a dokonalá historická centra měst.

Kdo by neznal národní park Krka se sladkovodními vodopády, Plitvická jezera, přístav a historické centrum Dubrovníku a Trogiru, čerstvé ryby, sladko-slané sýrové rohlíky nebo smetanovou zmrzlinu, která je vám servírovaná i s představením. Takových zážitků bychom vyjmenovali celý seznam. My jsme ale pro vás připravili fakta, které jste o Chorvatsku možná ještě neslyšeli. A našli jsme jich hned několik. Pusťme se do nich.

Marjan Hill Split Chorvatsko

Země tisíce ostrovů, slunečného svitu a dalmatinů

Chorvatsko, to není jenom pevnina. Kromě nejoblíbenějších pevninských letovisek jako jsou Pula, Zadar, Umag nebo Makarská riviéra máte v této zemi k dispozici více než tisícovku ostrůvků, ostrovů a souostroví. Díky tomu má země jedno z nejčlenitějších pobřeží světa.

Počtem hodin, ve kterých uvidíte v Chorvatsku slunce na obloze, sbalí do kapsy dokonce i takovou zemi, jako je australské Sydney. Slunce se na obloze udrží téměř tři tisíce hodin.

Spojte obě nej dohromady a navštivte například ostrov ze všech nejslunnější, Hvar. Příjemně si na něm odpočinete navíc i mimo sezónu.

Divoké dalmatiny tam ale nenajdete. Než o původ samotné rasy nám jde spíše o původ jejich pojmenováni. Tito bílí mazlíci s černými puntíky získali své jméno podle jednoho chorvatského města. Ano, byla do Dalmácie.

Hvar Dalmácie Chorvatsko

Chorvatští vynálezci

Bezdrátový přenos, transformátor, ale i turbína. Za všechny tyto a mnohé další vynálezy vděčíme Nikolovi Teslovi. Jak je ale on spojený s Chorvatskem? Bylo mu rodnou zemí. Převratný vědec se narodil 10. července 1856 v městě zvaném Smiljan. Jeho rodný dům prošel rekonstrukcí, a tak ho můžete navštívit i vy.

Dům Nikoly Tesly Chorvatsko
 
Nebyl ale jediným vynalézavým Chorvatem. Do historie, ale i naší každodenní reality se doslova zapsal Slavoljub Penkala, a to mechanickou tužkou, kterému dnes neřekneme jinak než kuličkové pero nebo propiska. Jeho vynález spatřil světlo světla v roce 1906 a jeho firma TOZ existuje dodnes v Záhřebu.

Ivan Vučetić zase přispěl vědě technikou určení identity pomocí otisků prstů. Bez daktyloskopie by se neobešla kriminalistika nebo některé zabezpečovací systémy.

Chorvatští vojáci přinesli světu nejen trochu elegance, ale i módní trend – kravatu. Poprvé se s ní představili v 17. století Ludvíku XIII. ve Francii, kterému se natolik zalíbila, že ji nechal šít ve velkém.

Zágřeb Chorvatsko vojáci s kravatou

Země mnoha nej

Víte kde najdete nejstarší katolickou katedrálu na světě? Přece ve Splitu. Katedrála svatého Duje tam stojí už více než 1700 let a slouží jako mauzoleum císaře Diokleciána.

Pokud máte rádi lanýže, měli byste vyrazit na Istrii. Tam byl totiž v roce 1999 nalezen největší bílý lanýž na světě, který se dokonce dostal i do Guinnesovy knihy rekordů. Chorvatsko tak dokáže co do nálezů bílých lanýžů konkurovat takovým zemím, jako jsou Itálie nebo Španělsko.

Přístav ve Splitu Chorvatsko
 
Tak schválně, kolika zajímavosti jsme vám překvapili. Přesvědčte se o této krásné zemi na vlastní oči. Ať už vyrazíte Za poznáním neprozkoumaných míst, nebo se s celou rodinou vypravíte na vaše oblíbené místo jen tak povalovat K moři, v každém případě myslete na kvalitní cestovní pojištění. To zahrnuje nejen pojištění léčebných výloh, asistenční služby, úrazové pojištění pro případ trvalých následků či úmrtí, ochrání vás ale i před krádeží či poškozením zavazadel a odpovědností za škodu na zdraví nebo majetku cizích osob.

Zdroje: novinky.cz, adriatic.hr 

Další články

TOP 5 ski areálů na Slovensku

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

top-5-ski-arealu-na-slovensku-01

Naučte se fotit portréty- díl 2

Může se zdát, že je focení portrétů hračka. Zachytit výraz tak, aby vynikla osobnost fotografovaného, ale není úplně jednoduché. Koho by nebavilo fotit lidi? Většina z nás proto fotí ty, které má stále po ruce – své blízké...  

portret-slunecnice2