Chtěli byste poznat krásná a zajímavá města? Nehledejte prstem po mapě a přečtěte si místo toho naše tipy, kam vyrazit. Vydáme se k našim sousedům, na sever i na západ. Přečtěte si o místech, která inspirovala v minulosti a inspirují i dnes.

Most Harfa - Samuela Becketta řeka Liffey Dublin

Ekologický Stockholm

Jen málo měst na světě se může pochlubit tím, že jejich polovinu tvoří zeleň a krásné parky.
Ať se budete nacházet kdekoli na mnoha ostrovech, na kterých Stockholm leží, buďte si jistí, že příroda je vždy jen pár kroků od vás. Další výjimečností tohoto města je design. Ten najdete nejen v muzeích a obchodech, ale také běžně při procházkách městem, které je zdobené sochami, mozaikami a reliéfy. Za vidění proto stojí rozhodně stanice metra, protože většina z nich je pojatá jako umělecká díla. Až si užijete moderní zajímavosti města, tak se můžete vydat na ostrov Björko, kde uvidíte původní vikingské sídliště Birka. Zpátky ke kořenům dnešních Švédů doplujete pohodlně výletní lodí s překrásnými výhledy. Na přesouvání po městě vám doporučujeme půjčit si kola.
 
Stockholm Švédsko, stanice metra vypadající jako vstup do pekla

Historický Tallinn

Estonské hlavní město na vás dýchne historií. Navštivte gotickou radnici ve Starém městě, ze které budete mít překrásný výhled na město. Naproti radnici zajděte do nejdéle nepřetržitě fungující lékárny v celé Evropě. Dalšími výjimečnými památkami v historickém centru jsou kostel St. Olav s vysokou věží přístupnou veřejnosti a jedno z nejlépe dochovaných středověkých opevnění s 20 obranými věžemi. Příjemně vás osvěží procházky v zahradách Kuberneri a Komandandi. Doporučujeme zajít do nejoblíbenějšího muzea Seaplane, uvidíte tam moderní námořní exponáty, hydroplán, ponorku a další atrakce, které baví návštěvníky každého věku. Přemisťovat se můžete snadno a pohodlně na kole díky půjčování kol
 
Estonský Tallin historické centrum
 

Zelený Dublin

Je místo, kde si přijde na své úplně každý. Můžete se procházet přístavem, navštívit památky jako Dalkey Castle, St. Patrick´s Cathedral, knihovnu Trinity College, Dublin Castle a mnohé další. Nebo to vzít za úplně jiný konec a jít se dozvědět vše o destilování whiskey a vaření světoznámého piva Guinness. Prohlídka vaření piva končí v Gravity baru s vyhlídkou po okolí, sami si načepujete pivo a dostanete certifikát. Město Dublin má také svou ZOO a mnoho historických parků, které stojí za vidění. Pravou dublinskou atmosféru zažijete večer v barech a hospůdkách s hudbou a zpěvem tradiční nebo moderní hudby. Výběr je na vás, jisté však je, že vaše poznávání města budou doprovázet všudypřítomné symboly Irska – zelený čtyřlístek a Svatý Patrik, patron této země. 
 
Temple bar pub v Dubline

Svobodomyslný Gdaňsk

Bohaté centrum, muzea, architekturu, malebné uličky a obrovský přístav objevíte v této polské „perle severu“. Historické město je výjimečné svou výzdobou, po 2. světové totiž zkrášlilo měšťanské domy zdobenými štíty a erby, které před válkou nemělo. Také kostely byly po válce zrekonstruované. Další raritou je gdaňská zvonkohra, kterou najdete v městské radnici v centru. Hraje každou hodinu několik melodií. Na Dlouhém trhu (Długi targ) uvidíte slavnou Neptunovu fontánu, o které se traduje mnoho legend, mimo jiné i to, že ve fontáně kdysi tekla proudem gdaňská voda smíchaná s vodkou. Nejkrásnější výhled na celé město uvidíte z věže Mariánského kostela. Když vystoupáte schody, tak vás kostel odmění pohledem z nejvyšší církevní stavby v celém městě a orlojem z 15. století. Až vás přestane bavit historie, zajděte si do jedné z největších ZOO v celém Polsku. 
 
Polské město Gdaňsk

Ať se vydáte do jakéhokoli přímořského města z našich tipů, myslete na kvalitní cestovní pojištění. Ať se můžete soustředit na to podstatné – na zážitky a památky. O to ostatní se postaráme za vás. Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:visitstockholm.com, visittallinn.ee, wikipedia.org, visitgdansk.com, tripadvisor.com 

Loňské léto nám konečně klapla vysněná dovolená v canyoningovém ráji, švýcarském Ticinu. Když jsem o našem plánu zapáleně vyprávěla v práci, někteří kolegové si nebyli úplně jistí, co budu vlastně na dovolené dělat.

28. 3. 2018
Canyoning-boggera

Maledivy, ach, magické slůvko, při jehož vyslovení se vám tají dech, anebo se mýlím? V tu chvíli se vám zajisté vybaví sluníčko, malé ostrůvky, křišťálově čisté moře, které hraje mnoha odstíny modré, nejčastěji azurovou, světle modrou a tmavě modrou, dlouhé pláže s bílým pískem, kokosové palmy, domečky na moři, prostě luxusní dovolená v tropickém ráji. Maledivy ale nejsou jenom to, jsou mnohem víc. Jsou také každodenní život místních obyvatel, s jejich radostmi a starostmi, kulturou a tradicemi. Například pro mě a pro pár dalších cizinců se Maledivy staly druhým domovem.

3. 10. 2018
Vítejte na Maledivách