Datum:

Turistiky v Evropě není nikdy dost. Přinášíme vám inspiraci kam si naplánovat cestu, pokud pohorky z nohou na dovolené téměř nesundáváte. Vydejte se na Mallorku, do Švýcarska nebo Skotska.

Vícedenní treky, které můžete ujít celé, nebo si z nich vyberete jen několik etap. Ty jsou obsahem tohoto článku. Toužíte po několikadenním pobytu na cestě? Pak si svůj vybraný výlet pořádně naplánujte, zejména pokud jde o vodu či dopravu – aby vás v odlehlejších částech nepřekvapil sestup k autobusu, který jezdí jen dvakrát denně. Přinášíme výběr tras z celé Evropy. 
 
Mallorka trek GR 221

Mallorca – GR 221

Trasa podél severního pobřeží španělské Mallorcy vede mírným pohořím Serra Tramuntana. Podél cesty jsou chaty, “refuges”, kde se za poplatek vyspíte i najíte. A pokud do zavazadel a do letadla dostanete stan, tak spaní můžete absolvovat i ve stanu. Poznávací pěší túra vede pomerančovými a mandloňovými sady i úzkými kamenitými pěšinkami na hřebenech skalnatých hor.

Ve městečkách, kolem kterých tento trek vede, si můžete pravidelně dokupovat španělské víno a celou cestu se kochat zátokami, vyhlídkami a kostely.

Délka: 120 km, 7-10 dní, hřebenovka
Nejvyšší bod: 1445 m n. m.
Převýšení: 5000 m
Podrobné informace: Popis treku GR 221 – rozpis 8 dnů, popis treku GR221 s turistickými atrakcemi.
 
Via spluga, Spluga průsmyk

Via Spluga – římskou cestou na pomezí Itálie a Švýcarska

Trasa v Alpách po stopách Římanů vede průsmykem Spluga, který kdysi býval hlavní spojnicí mezi švýcarským Graubündenem a Itálií. Měsíčně ji zdolávalo až 2000 mezků, naložených různým zbožím putujícím mezi Mnichovem a Milánem.

Historie dýchá na každém kroku a podél cesty je kromě horských panoramat také spousta atrakcí. Horské bystřiny, dramatické soutěsky (Viamala či Cardinello), hrad Hohen Rätien, přehrada Monte Spluga. Na konci můžete sejít do poutního údolí San Giacomo, které je plné italských kapliček.

Cestu si můžete nechat logisticky zabezpečit a jednotlivé úseky jít pouze s denním batůžkem. O velké zavazadlo se vám za poplatek může postarat speciální donášková služba.

Délka: 65 km, 3-6 dní
Nejvyšší bod: 2115 m n. m. Spluga pass
Převýšení: 3900 m
Podrobné informace: Via Spluga – po stopách Římanů, viaspluga.com
 
Horský hřeben na Korsice - GR20

Korsica – GR 20

Jedna z nejtěžších evropských tras vede napříč francouzským ostrovem Korsica v několika náročných etapách. Na Korsice se totiž pořád stoupá hodně nahoru, nebo sestupuje prudce dolů. Etapy si naštěstí můžete vybrat podle své kondice a ujít jen některé.

Trasa je slavná a kempy podél ní často přeplněné, proto věnujte dost času přípravám a rezervacím. Počasí se během cesty může dramaticky měnit, počítejte se sluncem, s mlhou, větrem i deštěm.

Délka: 180 km, 10-16 dní
Nejvyšší bod: sedlo Capittelu, 2225 m n. m.
Převýšení: 13000 m
Podrobné informace: Povídání o treku GR 20
 
Dachstein, Adamekhutte

Dachstein okruh pro chatách – Dachsteinhüttenrunde

Okružní trek po horských chatách kolem rakouského masivu Dachsteinu začíná a končí u jezera Vordere Gosausee a je určený pro pokročilé. Impozantní horské prostředí, úžasné výhledy a těžký terén je to pravé pro milovníky horské turistiky a občasných řetězy zajištěných úseků.

Délka: 39 km, 4 dny
Nejvyšší bod: 2995 m
Převýšení:  2900 m
Podrobné informace: Popis treku kolem Dachsteinu

cestovní pojištění v mobilu


Norsko, pohoří Jotunheimen

Jotunheimen – Norsko

Rozlehlé kopce a jezera v pohoří, které je „domovem obrů“. Zde se nachází nefalšovaná norská divočina a přehršel tras pro každého. Těžce schůdná údolí, bystřiny a skalnaté pláně. Nejvyšší vrcholy Galdhopiggen a Glittertind. To vše bude lákat většinu samostatných návštěvníků, kteří pak s průvodcem můžou absolvovat i túru po ledovci.

Délka: 60 km, 4 dny
Nejvyšší bod: 1843 m n. m.
Převýšení: 3500 m
Podrobné informace: čtyřdenní přechod nejvyšším Skandinávským pohořím Jotunheimen

 
Trek Skotská vysočina

Skotsko – West Highland way

Máte rádi procházky v melancholické krajině? Potom se vám bude líbit ve Skotské vysočině. 7 až 10denní putování s mírným převýšením je dálkovým pochodem, který prověří vaši odolnost vůči zvratům počasí i schopnosti k nošení plných batohů. Odměnou bude neustálé meditování o krásách Skotska. Cesta vede travnatými kopci, kolem hlubokých jezer a podmáčených vřesovišť, po starých vojenských a honáckých cestách.

Délka: 153 km, 7-10 dní
Nejvyšší bod: 548 m n. m.
Převýšení: 3000 m
Podrobné informace: Putování skotskou Vysočinou

Než vyrazíte do přírody, sbalte si kromě co nejlehčího batohu i kvalitní cestovní pojištění, a pro případ komplikací s odjezdem se bude hodit i pojištění Storno Plus.
Vy cestujete. My se staráme.
 

Další články

5 míst, která stojí za to vidět na severu Španělska

Uvidíte zachovalé středověké vesnice, malebné vinařské oblasti, pobřeží Biskajského zálivu a mnoho dalšího.

severni-spanelsko

Harry Potter: cestujte po stopách slavného čaroděje

Přisedněte s Máslovým ležákem, otevřete pytlík Bertíkových fazolek a procestujte s námi magická místa, jenž známe z filmů o studentech školy čar a kouzel.

harrypotter-postopach