Skryté krásy Pobaltí a severní Evropy – která místa nevynechat na Baltik-tripu

Datum:

Přemýšlíte nad výlety autem jako nad alternativou k dalekým exotickým destinacím? Obraťte svůj zrak směrem k Pobaltí. Pohádkové pozůstatky středověku v severní Evropě, vikingská, ale i sovětská historie a rozlehlé národní parky, kde nepotkáte živáčka. Která místa zařadit do must-see seznamu v Litvě, Estonsku a Lotyšsku? Přinášíme 10 zajímavých míst. 
 
Výhled na Estonské hlavní město Tallinn

3 hlavní města – Vilnius, Riga, Tallinn

Historická centra všech hlavních měst baltských států jsou zapsaná na seznamu UNESCO. Malebný Vilnius, přezdívaný kdysi Jeruzalém východu, je město s mnoha chrámy. Křesťanské i evangelické kostely střídají pravoslavné kláštery i židovské synagogy. Secesní Riga, díky převládající barvě fasád a střech zvaná i červené město, leží v Rižském zálivu na řece Daugave a je největším pobaltským městem. Středověký, mnoha pověstmi opředený Tallinn je největší Estonské město, žije v něm až čtvrtina obyvatel země. Pokud na výlet vyjedete kolem slunovratu, zažijete folklorní svatojánské oslavy plné lidových zvyků, květinových věnců, tradičních jídel, nostalgie a lidových písní.
 
Vrch křížů poutní místo v Litvě

Litva – poutní Křížový vrch

Zbožnost, lidové tradice a křesťanský mysticismus jsou prý velmi typické pro litevskou neoblomnou povahu a přesvědčit se o tom můžete na jejich nejvýznamnějším poutním místě, vrchu sta tisíce křížů. Najdete jej u městečka Šiauliai na cestě mezi Vilniusem a Rigou.
Bývalá pohanská svatyně začala znovu psát svůj příběh v 19. století během několika povstání proti carskému režimu. Rebely nebylo možné dle zákazu oficiálně pohřbít, proto za své mrtvé začali místní osazovat kříže na tuto horu, jednu z mála v rovinaté zemi. Tento zvyk přetrval i do dob komunistického režimu a nezlomilo jej ani rozježdění křížů buldozéry. Dnes se odhaduje počet statisíc velkých i malých křížků, včetně toho papežského od Jana Pavla II. 
 
Parnidisova duna na Kurské kose v Litvě

Baltská Sahara v Litvě – Kurská kosa

Písečné duny až 12 m vysoké lze obdivovat na kurské kose, uzoučkém poloostrově v Baltském moři. Je téměř 100 km dlouhý a 400 m až 3,8 km široký. Býval domovem hlavně rybářů a zvířat, jako jsou losi, jeleni a divoká prasata. Nyní je chráněn UNESCO a díky rekonstrukcím lze procházet po dřevěných lávkách a schodech kolem nejvyhledávanějších zákoutí. Obdivovat můžete bělostné pláže, vyjít na 52 m vysokou Parnidisovu dunu a pak se dát 7 km naučnou stezkou. Vyjít k majáku, navštívit kolonii kormoránů, ale i dřevěná městečka, etnografické muzeum rybářství 19. století či muzeum jantaru. Za zmínku stojí i Hora čarodějnic s mnoha dřevěnými sochami démonů, ďáblů a čarodějnic. 
 
Litva národní park Aukštaitijos

Litva – národní park Aukštaitijos plný jezer

Nedotčené lesy, velké množství jezer, dřevěné kostelíky v litevském národním parku téměř nepoškozeného civilizací. Borové lesy jsou plné vysoké zvěře a turistické stezky vás bezpečně provedou mezi půvabnými břehy jezer, u kterých jsou k zapůjčení i čluny. 
 
Turaida, středověký hrad, Sigulda v Lotyšsku

Sigulda – Livonské Švýcarsko

Město Sigulda je vyhledávané vnitrozemské letovisko a nachází se v údolí řeky Gauja, která se zařezává do devonského pískovce. Je bohatá na fascinující výhledy, krásnou přírodu, jsou tu středověké hrady Turaida a Krimulda, i největší jeskyně v pobaltí, Gutmanisova jeskyně. Sigulda je díky svému převýšení 85 metrů významným centrem zimních sportů v Lotyšsku, konají se tu lyžařské závody i závody na bobové dráze, a můžete si i sami jako atrakci vyzkoušet jízdu s profesionálním bobistou. Pokračovat lze do svislého větrného tunelu i dobrodružného zábavného parku Meža kaķis - “kočka divoká”. 
 
Lotyšské město Kuldiga, nejdelší vodopád v Evropě

Lotyšsko, Kuldiga – Benátky severu

Pokud pojedete kolem malebného barokního městečka Kuldiga, podívejte se na nejširší peřeje v Evropě, dlouhé 250 m, i vodopády na řece Ventě. Zajímavý je i cihlový most a dřevěné historické domky kolem radničního náměstí. Za městem se nachází pískovcové jeskyně Riežupe. 
 
Karosta, vězení a pevnost, město Liepaja

Lotyšsko – pevnost a vězení Karosta

Temnou stránku lotyšské historie lze prozkoumat v námořním přístavu a pochmurném muzeu, v Karostě, bývalé ruské carské a sovětské námořní základně u městečka Liepāja. Vojenská základna s nemocnicí, která od svého postavení sloužila jako vězení, po vzniku státu chvíli fungovala samostatně jako obec s vlastními školami a poštou. Brzo však byla zase proměněna v přísně střeženou, tentokrát sovětskou základnu, podobnou té české, Milovické.
Máte zde možnost se zúčastnit prohlídky carské věznice v roli trestance, kdy vás průvodce v úloze bachaře zasvětí do vězeňského života a za lehkovážnosti a smích může ztrestat křikem i dřepy a pochodováním pro celou skupinu. Ve vězení můžou silné povahy i přenocovat.
Máte zde jedinečnou šanci prohlédnout si pozůstatky minulých režimů a majestátní opuštěné stavby na mořském pobřeží.
 
Estonsko ostrov Sareemaa, větrné mlýny

Estonské Nizozemí – ostrov Saaremaa plný lesů a luk

V ságách Vikingů zmiňovaný ostrov, který se dlouho vyvíjel v ústraní vlastním tempem. Je zde jedinečná příroda a působivé památky – např. biskupský hrad z 13. století. V krajině jsou rozesety staré větrné mlýny z 19. století, jsou jeden ze symbolů ostrova. Nejvýznamnější je lázeňské město Kuressaare, a to díky léčivému mořskému bahnu. Přírodní rezervace Viidumäe má vzácnou flóru, pestrobarevné louky a nabízí pohled na okolní kraj z rozhledny Rauna. V létě se můžete koupat v moři na pláži, ale jsou tu i 20metrové útesy. Navštivte zde i krátery po meteoritech s mytickou minulostí rituálních obětování. Jeden z nich je známý jako „slunečný hrob“.  
 
Estonsko, plážové město Parnu

Estonsko – lázeňské město Pärnu

Vyhlášené evropské lázeňské centrum a čtvrté největší estonské město, to je Pernov. Zde si užijete teplé moře a dlouhé písečné pláže. Vykoupete se v lázních a možná zakusíte i tradiční estonskou saunu. Pokud se vydáte na výlet, můžete zažít páté roční období, záplavy v národním parku Soomaa. Za zmínku stojí i ostrov Kihnu s jedinečně zachovalým kulturním dědictvím. V parku Matsalu vás okouzlí množství ptáků.
 
Estonsko, národní park Lahemaa - stezka mokřady Viru Bog

Estonsko národní park Lahemaa

Estonský národní park plný lesů, mokřadů a vřesovišť. Je v něm 10 krátkých naučných tras a 5 dlouhých turistických tras vhodných i pro cyklisty. Nedotčené území poloostrovů, zálivů a lesů, plné nádherných přírodních úkazů, například velkých balvanů nahrnutých finským ledovcem. Žije tu množství zvířat, ptáků a ryb. K nejznámějším trasám patří 3,5kilometrová stezka rašeliništěm Viru (Viru Raba), ve kterém jsou k vidění masožravé rostliny – rosnatky. Asi v polovině trasy je vyhlídková věž, která nabízí výhled do krajiny.

 

Ani při výletech autem nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:radynacestu.cz, mundo.cz, paramag.eu, desperado.cz, invia.cz, mundo.cz, visitparnu.com 

Další články

Cestování do Itálie – zajímavosti a praktické rady: „Pronto, amore, per favore!“

Kdo by nemiloval Itálii! Itálie má všechno, co si člověk od života může přát. Nádherné hory, překrásné mořské pobřeží, nejvíce uměleckých děl na metr čtvereční, a to nejlahodnější jídlo. Itálie, to je láska k životu - zjistěte o ní všechno, co se dá!  

italie1

Silvestrovské veselí v Evropě. 6 tipů, kam za nejlepším programem

Kromě vánočních dárků byste možná ještě intenzivněji měli začít řešit silvestrovskou zábavu. Teď je totiž ta správná doba rezervovat si své ...

silvestr-v-evrope-nahled