Co vidět v Dubaji - toto město nabízí mnohem víc, než jen mrakodrapy

Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Dubaj je v posledních letech velmi skloňovanou destinací. Cestovatelé touží poznat tuto moderní metropoli a zažít její pulzující atmosféru. Mnoho z nich je však po pár dnech strávených mezi mrakodrapy znuděných. Dubaj je však mnohem víc, než jen mrakodrapy, pláže a nákupní centra. Pojďte s námi objevit, co vidět v Dubaji a kde objevit místa, ve kterých se budete cítit jak v pohádce Tisíce a jedné noci.

V posledních dvaceti letech zažila Dubaj nebývalý rozmach. Z malého rybářského města se proměnila na metropoli, čítající přes 3 miliony obyvatel. Návštěvníci Dubaje bývají ohromeni futuristickým vzhledem tohoto města a dechberoucí výškou budov, z nichž Burj Khalifa v současné době představuje nejvyšší budovu světa. V tomto článku vám poradíme, co vidět v Dubaji, a praktické tipy na cestování.

Před cestou se nezapomeňte kvalitně pojistit. Máme bohaté zkušenosti z oblasti Blízkého východu a máme v této destinaci hustou síť smluvních zdravotních zařízení. V případě, že se zraníte či onemocníte, zajistíme vám bezplatné ošetření v místní nemocnici, popřípadě transport domů. Na naše služby je spolehnutí - ročně pojistíme přes 1,5 milionu klientů.

Pojistit online

dubaj výhled

Kdy jet do Dubaje

  • Ideálním obdobím, kdy jet do Dubaje, je mezi říjnem a prosincem, kdy se teploty pohybují mezi 27 až 30 °C. Obdobné teploty zde panují i v dubnu. Můžete očekávat příjemné počasí na koupání. 
  • Pokud preferujete nižší teploty, zamiřte do této destinace mezi lednem a březnem, kdy můžete čekat teplotní rozmezí mezi 20 až 25 °C. Díky teplým vodám Perského zálivu si budete moct dopřát koupání, jediným omezením budou chladnější večery, kdy teplota může klesnout k 16 °C.
  • Naopak se vyhněte cestování v letním období (květen až září), kdy zde panují teploty mezi 38 až 40 ° C, v některých dnech dokonce můžou atakovat hranici až 45 °C. Dubaj je navíc obklopená pouští, což způsobuje velmi dusnou atmosféru. V těchto dnech toto město příliš nežije, lidé jsou zalezlí ve svých klimatizovaných hotelech, nebo v nákupních centrech, a město tak přichází o svou vibrantní atmosféru.

Co vidět v Dubaji 

Vysoké mrakodrapy, luxusní nákupní domy, zábavné fontány, ale i orientální uličky a autentická arabská tržiště. Dubaj je městem mnoha tváří, a zatímco v některých čtvrtích se cítíte jako v moderním velkoměstě, o pár kilometrů dál si připadáte, jako kdybyste se ocitli o několik staletí dřív. Nezůstaňte jen u hlavních turistických atrakcí a objevte Dubaj víc do hloubky a nebudete zklamáni. Poradíme vám tipy na místá známá i neznámá, aby vaše návštěva této arabské metropole byla kompletní.

Burj Khalifa

Vaše kroky zřejmě nejdříve povedou k této nepřehlédnutelné budově, která je se svými 830 metry v současné době nejvyšší na světě. Tato budova si drží i několik dalších rekordů - má nejvyšší počet nadzemních pater, výtahy s nejdelší dráhou jízdy i nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu na světě. Právě tato vyhlídková plošina zvaná Sky Level by vás mohla zajímat. Návštěvníci totiž můžou vyjet do 148. patra a obdivovat výhled z 555 metrů. Jedná se rovněž o nejvýše položenou restauraci světa. Pokud chcete ušetřit peníze, můžete navštívit vyhlídku At The Top ve 124. a 125. patře, kde se platí vstupné 179 dirhamů (oproti Sky Level, kde dáte za vstup 399). 

Burj Khalifa

Dubai Fountain

Mohutné proudy vody, ohromující světelné efekty a emotivní hudební doprovod - to je Dubai Fountain, největší fontána na světě! Najdete ji hned u Burj Khalify, a součástí show je i promítání světelných efektů na tuto budovu. Nenechte si ujít tuto nezapomenutelnou podívanou, která potěší všechny vaše smysly. Nebudete se moct nabažit pohledu na barevně nasvícené proudy vody, z nichž některé tryskají do výšky až 150 m. Výhodou je, že tato spektakulární podívaná je zcela zadarmo. Jednotlivé show se pořádají každý večer v půlhodinových intervalech.

Umělý ostrov Palm Jumeirah

Určitě už jste slyšeli o ikonickém umělém ostrově ve tvaru palmy. Tento triumf lidské vynalézavosti představuje harmonické souznění pevniny a vodní hladiny. Projděte se po promenádě Palm Jumeirah Boardwalk, která vám poskytne příjemné výhledy na moře. Zvlášť příjemná je tato procházka v podvečer, kdy nastává západ slunce a celá obloha se zbarví doruda. Tehdy můžete pozorovat západ slunce a svítící siluety města. Za vidění stojí i ikonický hotel Atlantis, který vás zaujme svým architektonickým stylem, který představuje unikátní kombinaci velkoleposti a tradičních arabských prvků. Vstupte dovnitř a vyberte si z nespočtu zábavných aktivit - je zde aquapark, wellness procedury, restaurace, bary, a mnoho dalšího.  

Dubai Marina

Zažijte pocit luxusu a okázalosti! Tato čtvrť potěší všechny milovníky elegance, lodí a fotogenických zákoutí. Jedná se o umělou zátočinu, lemovanou mrakodrapy. Projděte se podél této vodní plochy a užijte si pohled na moderní mrakodrapy, z nichž některé sahají do závratných výšin. Obdivovat tu můžete třeba Princess Tower, která měří 414 metrů, nebo budovu 23 Marina, která je vysoká 393 metrů. Jedná se o příjemnou procházku, při které můžete pozorovat projíždějící lodě na blankytně modré hladině, nebo si sednout do některého z luxusních pobřežních barů, kaváren či teras. Nenechte si ujít ani procházku po JBR Walk, která je lemována těmi nejluxusnějšími hotely. Toto místo potěší i milovníky drahých aut - je libo Lamorghini, Bugatti či Ferrari? Před hotely jsou zaparkovány ty nejluxusnější vozy, jaké si dokážete představit. Při procházce touto ulicí si budete připadat, jako kdybyste se ocitli v milionářském snu.

Dubai přístav

Tip! Kde se v Dubaji příjemně vykoupat, a nemačkat se na pláži se stovkami dalších turistů? Vyzkoušejte pláž La Mer. Nachází se poblíž zaniklého plážového komplexu, kde dřív byly obchody, restaurace a bary. Nicméně vy z toho můžete těžit díky tomu, že je zde méně turistů, krásná pláž a perfektní vybavenost - jsou zde fungující sprchy, toalety, slunečníky a stříšky poskytující stín. Pláž je osázená palmami a má velmi příjemný vzhled díky dekoracím ve tvaru lodí a barevnému umění na stěnách budov. 

Samotným zážitkem je i procházka po tomto zaniklém plážovém komplexu. Přestože jsou všechny obchody zavřené, vy můžete při procházce uličkami obdivovat nádherné umělecké malby na budovách i další umělecké instalace (pmalovaná auta, dekorativní lampy). Je to svým způsobem „město duchů,“ ale jeho návštěvu určitě doporučujeme. 

Co navštívit v Dubaji - stará část města

Znudily vás procházky mezi moderními budovami? Je načase poznat tradiční arabskou tvář Dubaje. Moderní centrum Dubaje totiž bylo vystavěné poměrně nedávno, zatímco historie severní část města sahá do dob dávno minulých. Jedná se o oblast Dubai Creeku, což je 14 kilometrů dlouhý kanál, jehož břehy byly centrem obchodu a námořní přepravy již před dvěma staletími. Tato část města je diametrálně odlišná od mrakodrapové části. Při procházce historickými uličkami na vás dýchne ta pravá atmosféra Orientu!

Al Fahidi 

Zjistěte, jak vypadal život v Emirátech v 18. století! Tato historická čtvrť je souborem budov, věží, uliček a průchodů, postavená na reálných strukturách starého arabského města. Dochovala se například pevnost Al Fahidi z roku 1781, která je nejstarší budovou v Dubaji. Projděte se spletí ulic a uliček, ve kterých můžete obdivovat tradiční budovy, postavené ze sádrovce a korálu. V této čtvrti si budete připadat jako v orientálním snu - nachází se zde spousta romantických zákoutí, obchůdků, arabských čajoven, a dokonce i unikátní umělecká galerie s příjemným posezením ve vnitrobloku. 

čtvrť Al Fahidi

Věděli jste, že staří Arabové vymysleli důmyslný systém klimatizace ještě před tím, než byla vynalezena elektřina? V Al Fahidi si u spousty budov všimnete větracích věží s otvory. Těmito otvory dovnitř proudil vítr, horký vzduch byl vyhnán ven a chladný naopak sestoupil dolů do domu a ochlazoval obytné místnosti.

Zlatý trh

Vaše návštěva Blízkého Východu by nebyla kompletní bez nákupů na tradičním arabském tržišti, tzv. souku. Nejzajímavější bude návštěva zlatého trhu, který je známý pro svoje obchody se zlatem. Nachází se zde přes 380 obchodů se zlatými šperky. Ze záplavy zlatých prstenů, řetízků, náramků a dalšího zboží vás budou oči přecházet. Můžete zde spatřit i největší prsten světa, který byl zapsán do Guinessovy knihy rekordů. Má vnější obvod 2,2 metrů a váží 64 kilogramů, 

Na tomto tržišti najdete i stánky s dalšími artikly. Prodejci koření zde mají vyskládané zboží v mističkách, a barevná škála těchto sypkých surovin zaujme vaše oči i váš fotoaparát. Koupit zde můžete téměř cokoliv, parfémy počínaje a doplňky do domácnosti konče.

koření

Přístaviště v Dubai Creeku

Zažijte vzrušující atmosféru tradičního přístaviště, které vás přenese do dávných dob, kdy se v této zátoce usazovali lovci perel. Rušná atmosféra přístaviště, svěží říční vánek, hejna racků a projíždějící lodě jsou něčím, co stojí za to zažít. Věděli jste, že za pouhý jeden dirham (v přepočtu 6 Kč) se můžete svézt tradiční loďkou abra z jednoho břehu na druhý?

přístav v dubaji

 

Zdroje: radynacestu.cz, visitdubai.com, timeofdubai.com

 

 

Další články

Kulturní rozdíly na cestách – Japonsko

Japonsko má jedinečnou kulturu založenou na tradicích, které jsou pro západního člověka často zdrojem úžasu. Japonci ve všem spatřují význam, ať už daný historií, etiketou nebo i způsobem psaní některých slov. Vydejme se na krátkou exkurzi do japonských zvyklostí.

Čím potěšit cestovatele? Tipy na dárky nejen vánoční

Praktické tipy na dárky, které využijete teď před Vánocemi, ale klidně i při obdarovávání během roku.  

darky-cestovatele