Datum:

Cestovní informace o cestě autem do Chorvatska. Jak se tam dostat, kde se platí mýtné, jaké jsou dopravní předpisy a na co si dát pozor na dlouhé cestě.

Dánice u Brenneru

Jak se dostat do Chorvatska

Plánování trasy

Do Chorvatska vedou čtyři trasy, každá kolem 1000 km a délce jízdy 11 hodin. Ve dvou případech musíte projet Slovinsko. Protože od pátku 7. 8. 2020 je Česko opět v této zemi zařazeno na žlutý stupeň semaforu, Slovinskem je možné pouze projet a nesmí to trvat déle než 12 hodin. Žádné další dokumenty však nejsou potřeba.

Rakousko zároveň zpřísňuje kontroly na svých hranicích se Slovinskem, proto počítejte s případným zdržením.

Pokud se chcete vyhnout průjezdu rozkopanou D1, u Jihlavy odbočte na Znojmo a Vídeň. Pokud se Slovinsku budete chtít vyhnout úplně, jeďte z Vídně či Brna přes Bratislavu a objeďte to Maďarskem. 

Mapa cesty do Chorvatska

Doklady a příprava na cestu

Vyplňte formulář pro vstup do Chorvatska.

Pasy nepotřebujete, i když Chorvatsko není členem EU ani schengenského prostoru. Na občanku vás po hraniční kontrole vpustí. Všechny děti musí mít také svůj doklad. Od roku 2012 již nemohou cestovat na cestovní doklad rodičů.

Rady před cestou a na cestu:
1. Pokud máte vůz starší než pět let, navštivte preventivně servis.
3. Kvůli chorvatským kontrolám zkontrolujte stav rezervy, případně lepicí sady.
4. Mějte reflexní vesty pro všechny cestující.
5. Kvůli nižší hustotě čerpacích stanic v zahraničí nejeďte nadoraz nádrže, mějte rezervu.
6. Nezapomeňte odpojovat ledničku napájenou z vozu.
7. Pořiďte si kvalitní cestovní pojištění a pojištění vozidla.
8. Počítejte s mimořádnými výdaji a mějte dost peněz.
9. Před jízdou se dobře vyspěte a během jízdy si dělejte přestávky. Dodržujte pitný režim.
10. Pokud můžete, naplánujte si cestu na noc a jiné dny než pátek a sobotu. Vyhnete se dopravním zácpám. Do Chorvatska jezdí v pátek mnoho lidí z celé Evropy, kteří si cestu jinak než na pátek neplánují.
 
dálnice u Salzburgu

Mýtné a dálniční známky

Chcete vědět, na kolik vás vyjde cesta autem, a to včetně benzínu a mýta? Zaregistrujte se na ViaMichelin a nechte si cenu spočítat v aplikaci.

Orientační ceny za zpáteční cestu autem do Chorvatska vychází kolem 6–10 tisíc korun, podle vzdálenosti a typu auta.

V Rakousku jsou cestou do Slovinska u Gratzu i u Villachu placené tunely. Většinou se jim nejde snadno vyhnout.

Dálniční známky v Rakousku jsou nalepovací a stojí 9,40 €.  Elektronickou známku je možné koupit online alespoň 18 dní před začátkem platnosti. Pokud nakupujete jako podnikatel a vzdáte se možnosti odstoupení od smlouvy, nemusíte čekat a můžete známku koupit ihned.

Dálniční známka ve Slovinsku stojí 15 € na 7 dní a 30 € na měsíc. Slovinci jsou si vědomi toho, že jsou tranzitní zemí a využívají toho. Navíc zpoplatněn je Karavanke tunel mezi Rakouskem a Slovinskem.

Slovenské mýtné platí už od hranic k Bratislavě. Lze si ho koupit v obchodě na hranici nebo elektronicky z mobilu. Měsíční známka stojí 10 €.

Maďarská dálniční známka je pouze elektronická. Pokud z Bratislavy nejedete na Gyor po dálnici, ale rovnou na Mosonmagyaróvár mimo dálnici, známky nepotřebujete.

Dálniční poplatky v Chorvatsku platí všichni při vjezdu na dálnici, elektronické známky neexistují. Úsek ze Záhřebu do Rijeky vyjde na 270 Kč, do Splitu 700 Kč. Ceník poplatků je na webu. 

Jadranská magistrála

Měření rychlosti a pozor na pokuty

Ve všech zemích, kterými se projíždí, jsou maximální povolené rychlosti stejné jako u nás: 50/90/130 km/h. Všude byste měli mít zapnutá světla i přes den.

V Rakousku dejte pozor na „ekologické“ zóny IG-L s omezením rychlosti na 100 km/h. Překročení limitu se v zóně trestá ne stovkami eur, ale až tisíci. Ekologii berou Rakušani velmi vážně.

Ve Slovinsku používejte pouze schengenské hraniční přechody, jinak riskujete pokutu až 400 € za průjezd malou vesnicí, která je mimo hraniční zónu.

Pozor na správnou variantu dálniční známky ve Slovinsku, pokud máte větší auto a koupíte si známku nižší kategorie, pokuta za špatnou známku může být až 300 €.

Pokuty v Chorvatsku od minulého roku zdražily, takže telefonování za jízdy vás nyní místo 1700 Kč vyjde na více než 5000 Kč, nezapnutý pás na 3600 Kč a projetí na červenou až astronomických 72000 Kč!

V Chorvatsku dejte pozor i na rychlostní silnice, kde je povolených pouze 100 km/h. Pro řidiče, kteří jsou mladší 24 let, ale platí jiná pravidla. Mimo obec maximální rychlost 80 km/h, na rychlostní silnici 90 km/h a na dálnici 120 km/h.

Chorvatsko ostrov Vis, Jaderské moře

Pohonné hmoty

Aktuální ceny benzínu a nafty v Evropě si projděte na webu, obecně bývá o něco levnější Rakousko a Česko než jižní země.

Ceny chorvatských pohonných hmot jsou aktualizované na tomto webu.

Názvy pohonných hmot v zahraničí:

Natural 95: Super, Super-Bleifrei (Rakousko), Eurosuper 95, Super (Slovinsko), Szuper Benzin (Maďarsko), Super 95 (Bosna a Hercegovina), Super, Eurosuper 95 (Chorvatsko)

Nafta: Diesel (Rakousko), Nafta, Diesel (Slovinsko), Diesel, Dizel (Maďarsko), Dizel, Diesel, Diesel (Bosna a Hercegovina), Eurodiesel (Chorvatsko)

Plitvická jezera a vodopády v Chorvatsku

Zastávky na trase do Chorvatska

Pokud nechcete jet celou cestu bez zastavení, což bychom nedoporučovali, zpříjemněte si ji zastávkami.

Zkuste 13 rakouských jezer blízko (českých) hranic, či klidně přespěte ve vzdálenějším kempu až ve Štýrsku, u Slovinska.

Nebo se už těšíte jen a jen do Chorvatska? Kousek od hranic jsou Plitvická jezera, psali jsme o nich v článku Aktivní dovolená v Chorvatsku. Dočtete se v něm i o národním parku kolem řeky Krka.

Článek 9 zajímavostí o Chorvatsku vám řekne, kde se narodil vynálezce Nikola Tesla, a další věci, které jste možná nevěděli.

Možná se vám bude hodit i článek Jak se zabavit v autě.

Na dovolenou do Chorvatska si nezapomeňte sbalit kvalitní cestovní pojištění. Abyste si tyrkysové moře a středomořskou kuchyni užívali bez mráčku starostí.

Vy cestujete. My se staráme.

sjednat pojištění online

Zdroje: auto.cz, alza.cz, cestolino.cz

Další články

Po stopách 7 divů světa - 2. díl

Zvládnete vyjmenovat všech sedm starověkých divů světa? V prvním článku jsme vám přiblížili první tři od babylonských a helénských stavitelů. Dnes se podíváme na zbývající čtyři pozoruhodné stavby.

sedm-divu-sveta-dil-druhy-1a

Naučte se fotit portréty- díl 2

Může se zdát, že je focení portrétů hračka. Zachytit výraz tak, aby vynikla osobnost fotografovaného, ale není úplně jednoduché. Koho by nebavilo fotit lidi? Většina z nás proto fotí ty, které má stále po ruce – své blízké...  

portret-slunecnice2