Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Už vás nebaví cestovat do přelidněných turistických destinací, a chtěli byste strávit dovolenou v zemi, která zatím není v hledáčku mnoha turistů? Severní Makedonie nabídne svěží mix neotřelého dobrodružství, příjemného koupání a divoké přírody. Zjistěte, co tato země nabízí a proč se může dovolená v Makedonii stát zážitkem, na který budete okouzleně vzpomínat ještě hodně dlouho.

ohridské jezero

Tato vnitrozemní země jako by se skromně krčila v odlesku slávy svých turisticky oblíbenějších sousedů Řecka a Bulharska. Přitom jim může směle konkurovat svými přírodními krásami, skvělou gastronomií, pohostinností místních obyvatel i nádhernými plážemi a průzračnou vodou. Nenechte se však mýlit – vlastní moře nemá. Přesto však nabízí příjemné koupání na břehu svého velkého jezera Ohrid. 

Jedná se o bývalou jugoslávskou zemi, která se dříve jmenovala Makedonie, ale po sporu s Řeckem získala svůj nový název Severní Makedonie. Ať už jste milovníkem hor, koupání nebo historických památek, tato země uspokojí všechny vaše cestovatelské touhy. 

Vaše dovolená v Severní Makedonii by měla být kryta kvalitním cestovním pojištěním. Při pobytu v turisticky méně známých zemích byste měli volit pojišťovnu, která má kvalitní mezinárodní zázemí. Věděli jste, že máme hustou síť smluvních zdravotních zařízení, nonstop asistenční službu a česky hovořícího lékaře na telefonu?

Pojistit online

Tipy, co vidět v Makedonii

Jezero Ohrid

Tato ohromující vodní plocha se nachází v jihozápadní části země na hranici s Albánií a se svou plochou 358 km² se řadí se mezi největší evropská jezera. Je pojmenováno po městě Ohrid, které se nachází na jeho břehu. Proč je místními obyvateli považováno za nejlepší koupací destinaci? Díky své velké rozloze (délka 30 km, šířka 15 km) se chová trochu jako moře – jeho břehy omývají vlny, a rozlehlá vodní plocha přímo vybízí ke koupání, jízdě na kajaku, paddle-boardingu či projížďce na lodi.

Ohridské jezero je známé pro svou čistou průzračnou vodu – na některých místech můžete vidět i dva metry do hloubky. Díky své čisté vodě a neporušené přírodě se tu daří fauně. Můžete tu pozorovat velké množství vodních ptáků a podvodních živočichů. Odhaduje se, že v jezeře či jeho blízkém okolí žije přes 1200 živočišných druhů.

jezero ohrid

Modravé vody přímo vybízí ke koupání! Přestože na březích tohoto jezera se nachází více měst (Ohrid, Struga, Sveti Stefan, atd.), pláže v těchto městech jsou kamenitého a svažitého charakteru. Za kvalitnějšími místy ke koupání vyrazte spíše do menších vesniček. Poradíme vám, kde najít u jezera Ohrid ty nejkrásnější pláže!

  • Pláž Gradiště se nachází zhruba 15 km jižně od města Ohrid. Dostanete se k ní autem, nebo minibusem, který vás vyloží u brány místního autokempu. Přestože pláž náleží k autokempu, vstupné na pláž se neplatí. Najdete zde pozvolné oblázkové pobřeží a sestavu dřevěných chodníčků, umístěných přímo nad vodní hladinou, které vás zavedou do těch nejkrásnějších míst. Zajímavostí je zdobená kaple ve skále.
  • Pláž Labino najdete 6,7 kilometrů jižně od Ohridu. Jedná se o skrytý klenot, o kterém mnoho turistů neví. Přivítá vás svou poklidnou atmosférou, stínem stromů a průzračnými vodami.
  • Pláž Trpejca se nachází u stejnojmenné rybářské vesničky, situované 20 kilometrů jižně od Ohridu. Poklidná zátoka s kotvícími loďkami, romantickým molem a skalními útesy opodál vám učaruje na první pohled.
  • Pláž Cuba Libre potěší hlavně milovníky zábavy a nočních večírků. Díky tomu, že se nachází v okrajové části města Ohrid, se tam dostanete i pěšky. Pořádají se tu párty, na kterých vždy návštěvníky roztančí DJ. Je ideálním místem nejen pro koupání, ale i skvělou hudební zábavu a pulzující atmosféru.

břeh jezera

Dalším způsobem, jak si užít jezero Ohrid, je projížďka na lodi. Můžete si objednat krátkou jízdu lodičkou podél pobřeží, i delší výlet napříč jezerem do města Sveti neum. Zaplatit si můžete i projížďku na poloponorce (Semi-submarine).  Poloponorka je částečně zanořená do vody, takže se můžete kochat nejen výhledy po okolí, ale objevovat svět pod hladinou díky podvodním oknům.

Tip! Věděli jste, že na ohridském letišti můžete zažít jedno z nejkrásnějších přistání ve vašem životě? Letadlo nejprve obkrouží celé jezero, načež začne klesat a pod vámi se rozprostře blankytně modrá vodní plocha. Při přistání si nezapomeňte vyhrnout okýnko nahoru, odložte mobil nebo knížku a kochejte se touto nezapomenutelnou podívanou!

Město Ohrid

Vaše dovolená v Makedonii se nesmí obejít bez návštěvy tohoto historického klenotu. Toto město vás překvapí pestrou paletou pravoslavných kostelíků i antických památek. Není divu, že je jeho centrum zapsáno do seznamu UNESCO.  Co v tomto historickém městečku vidět a zažít?

Kostel Kaneo a nádherný západ slunce

Dominantou města je kostel svatého Jana z Kaneo, tyčící se na skále. Toto místo vám poskytne úchvatné výhledy na celé jezero. Vydejte se sem v podvečer, a užijte si nezapomenutelnou podívanou, kdy se slunce začne klonit k obzoru a barvit hladinu jezera doruda.

Samuelova pevnost

Jedná se o středověký hrad, pocházející z doby, kdy ještě Ohrid býval hlavním městem Bulharské říše. Můžete se projít po jeho hradbách a obdivovat výhledy do okolí.

Antický amfiteátr

Antický amfiteátr je něčím, co byste v tomto městě plném středověkých památek zřejmě nečekali. Toto antické divadlo bylo postaveno 200 let před naším letopočtem a je jediným typem helénistické památky v zemi. Zajímavostí je, že bylo objeveno teprve v roce 1980. Projděte se po tribunách, stoupněte si na pódium a dotkněte se dávné historie. Pokud jste milovníci hudby, zjistěte si program místních kulturních událostí. V areálu amfiteátru se totiž přes léto pořádají hudební akce.

ohrid amfiteátr

Archeologické naleziště Plaošnik a kostel svatého Klimenta

Obě tyto památky se nachází na stejném místě. Archeologické naleziště pochází z 5. století a naleznete na něm základy baziliky. Poblíž je postavený kostel svatého Klimenta z roku 893. 

Kostely, kostelíky a kaple

Věděli jste, že Ohridu se přezdívá „Jeruzalém Balkánu?" Je to díky velkému množství sakrálních staveb. Najdete tu rozlehlé kostely i malé romantické kapličky, do kterých se vejde sotva jeden člověk. Udělejte si procházku kamennými uličkami a objevte je všechny!

kostel v Ohridu

Balkánská kuchyně

Až vás unaví chození po architektonických památkách Ohridu, dopřejte si jídlo v lokální restauraci. Některé z nich se nachází dokonce na břehu jezera, s terasami přímo nad vodní hladinou. Makedonské speciality nadchnou vegetariány i masožravce. Vyzkoušejte některý z tradičních makedonských pokrmů (například tavče gravče, pastrmajlija, nebo ohridského pstruha).

Sveti Naum

Na jižním pobřeží jezera Ohrid, skoro až u albánských hranic najdete klášterní komplex Sveti Naum. Založil jej ke konci 9. století Naum, žák Cyrila a Metoděje. Původní kostel byl za doby osmanské nadvlády zničen, a na jeho místě postavili v 16. století nový. Uvnitř chrámu můžete obdivovat nádherné fresky a bohatou výzdobu. Je zde i hrob svatého Neuma. Legenda praví, že když ke hrobu přiložíte ucho, uslyšíte bít světcovo srdce.

Separatistická republika Vevchani

Máte chuť na trochu dobrodružství a rebelie? Vyrazte do vesničky Vevchani, která se nachází 27 kilometrů od města Ohrid. Tato vesnice se v minulosti (za dob Jugoslávské republiky) pokusila třikrát neúspěšně vyhlásit nezávislost. Nakonec, až v roce 2002, si sami svévolně vyhlásili vlastní mikrorepubliku. Anarchistická atmosféra vás přivítá hned při příjezdu - do vesnice vjedete majestátní branou, na jejímž vrcholku vlaje vlajka Vevchani. Ve vesnici si můžete koupit vevchanský cestovní pas, nebo si vyměnit peníze. 

Vevchani je známá i pro svou krásnou přírodu a prameny, které byly právě důvodem první rebelie v roce 1987, kdy se jugoslávská komunistická strana pokusila přesměrovat tok místních pramenů za účelem zavlažování polí, a místní obyvatelé proti tomu začali protestovat. Udělejte si procházku po nedaleké stezce, která vás provede krajinou zurčících potůčků, minivodopádů a čisté horské přírody.

Hlavní město Skopje

Hlavní a největší makedonské město Skopje rovněž stojí za navštívení a objevení. Tato metropole si vás získá svou živou atmosférou, přátelskostí místních obyvatel a především svou diverzitou. Tolik kontrastů najednou uvidíte málokde. V jednu chvíli procházíte ulicí plnou luxusních moderních obchodů, a v druhé chvíli pozorujete koňský povoz, naložený senem, načež vzápětí kolem projede červený double-decker. Skopje je unikátním mixem východního a západního světa, moderního i tradičního životního stylu.

skopje náměstí

Co vidět ve Skopje

Náměstí Makedonie

Srdcem Skopje je Náměstí Makedonie, kterému vévodí socha válečníka na koni. Přestože socha nemá jméno, je jasné, že se jedná o ztvárnění Alexandra Velikého. Tuto sochu totiž sousední Řecko ostře kritizovalo. Mezi oběma zeměmi se totiž dlouhodobě táhne spor o historii i název země (původně byl Alexandr Veliký z Řecka, a rovněž i jméno Makedonie je názvem jednoho z řeckých regionů). 

Socha měří 24 metrů a nachází se uprostřed fontány, která po setmění nabízí úchvatnou podívanou. Intenzita vodních proudů se mění, stejně jako světelné podbarvení.

Kamenný most 

Tento historický most propojuje staré turecké město s nynějším centrem města. Byl postaven v roce 1451 na pozůstatcích románských ruin. Při procházce přes řeku Vardar můžete obdivovat krásně nasvícené městské budovy i fontány, tryskající přímo z řeky.

Rodný dům Matky Terezy

Věděli jste, že Skopje je rodným městem Matky Terezy? Navštivte její rodný dům, zjistěte více o jejím životě a prohlédněte si tuto atypickou stavbu, která je originálním mixem kamenného domu a moderního skleněného kostela.

Starý bazar

Zamiřte do této živé městské čtvrti, ve které budete mít pocit, jako byste byli rozkročeni mezi Evropou a Orientem. Při procházce úzkými uličkami můžete narazit na krámky s kořením, šperky, oděvy i tureckými sladkostmi. 

macedonia market

Kaňon Matka

Necelých 20 kilometrů od Skopje najdete přírodní skvost, který si rozhodně nenechte ujít. Jedná se o skalní kaňon, kterým protéká řeka Treska. Dostanete se sem buď autem, nebo městskou autobusovou linkou. Nachází se v krasovém podloží, takže tu můžete navštívit i několik jeskyní. Přestože většina z nich zatím není objevená a nachází se pod vodou, mnohé z nich jsou přístupné veřejnosti (například jeskyně Vrelo, ve které jsou kamenné útvary barevně nasvícené). 

Kaňon Matka je téměř 30 kilometrů dlouhý a nejlepším způsobem, jak si jej užít, je plavba po řece. Nasedňete do některé z motorových loděk, které kotví v místním přístavu, domluvte si s kapitánem cenu, a vezme vás na nezapomenutelnou projížďku mezi skalnímimi útesy. Nebo si pronajměte kajak a okuste divokost místní scenerie na vlastní pěst.

canyon matka

Věříme, že se pro vás dovolená v Severní Makedonii stane nezapomenutelným zážitkem!

Pojistit online

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Další články

4 nejslavnější města módy světa a kde v nich skvěle nakoupit

Do kterých měst cestují lidé z celého světa, aby viděli na vlastní oči ty nejkrásnější šaty, boty, šperky a designové kousky? Dneska vám ukážeme místa, která jsou slavná nejen svou historií a památkami, ale také tím, jak skvěle se v nich nakupuje. 

pariz-mesto-mody

Freeride - dvojí život lyžařských středisek

Jízda v prachové peřině, občas skok ze skály, pohled shora na zasněžené vrcholky hor a nádherné skalnaté kopce svažující se do údolí hluboko pod vámi, stoupající tepová frekvence a lochtání v břišní krajině.

stanton