Datum:

Krimmler1

Evropa se může pyšnit pěknou sbírkou impozantních vodopádů. Snad s výjimkou Islandu, kde jsou k vidění i mohutné horizontální vodní masivy, jsou většinou štíhlé a narostlé do pěkné výšky! Na padající vodní smršť těch nejpopulárnějších z nich, bez výjimky zasazených do nádherné přírody, se každoročně jezdí dívat tisíce návštěvníků. A které to jsou?

Vinnufossen (Norsko)

Norsko je zemí, kde najdeme nejvyšší vodopády Evropy a je jich zde skutečně požehnaně. Úplně nejvyšším evropským vodopádem je 860 m měřící Vinnufossen, který je zároveň šestým nejvyšším vodopádem světa. Nachází se v provincii Møre og Romsdal blízko obce Sunndal a tvoří jej celkem 4 kaskády, nejvyšší z nich je ve výšce 420 m. Vodopád je napájený řekou Vinnu. Za Vinnufossenem následují  vodopády Balåifossen, Strupenfossen, Ramnefjellsfossen, Mongefossen a Kjelfossen, které se všechny svými parametry vejdou do světového TOP20! Zkrátka Norsko je zemí vodopádů. Svěží vody většiny z nich sice nelze okusit na vlastní kůži, všude se ale pokocháme pohledem na klikatící se vodu, která si po tisíciletí hledá svou cestu skalisky a okolní krajinou. Zkrátka příroda je mocná čarodějka!

Krimmlerské vodopády (Rakousko)
Najdete je na řece Krimmler Ache v národním parku Vysoké Taury. Dosahují výšky úctyhodných 385 metrů a s odhadovaným počtem návštěvníků 350 000 ročně patří k nejnavštěvovanějším místům v Rakousku. Přibližně 30 milionů let staré vodopády tvoří celkem 3 kaskády, které vás ohromí nádhernou přírodní scenérií doprovázenou mohutným burácením vody. Po prohlídkové trase, která měří 4 km a nabízí spoustu působivých vyhlídek, se navíc dostanete až do jejich těsné blízkosti. Trasa je bezpečná, místy bezbariérová a upravená, takže je vhodná i pro rodiny s dětmi, a lze ji zvládnout za 2-3 hodinky včetně odpočinku na vyhlídkách. Nějaký čas lze samozřejmě ztratit i posezením v hospůdce na druhém stupni vodopádu s příjemným výhledem na rozmanitou krajinu a k tomu si můžete dopřát osvěžující sklenici Weizenbieru. Tenhle výlet si rozhodně nenechte ujít, vždyť ho máme z Čech takřka na dosah ruky!

Skogafoss (Norsko)

Powerscourt (Irsko)

V poněkud vzdálenějším Irsku najdeme na řece Dargle v blízkosti obce Enniskerry v oblasti Wicklow další úchvatný vrtoch přírody. Hora Great Sugar zde skrývá nejvyšší vodopád Irska, nádherný Powerscourt. Voda padá z výšky 121 m a pohled je to vskutku impozantní. V přehledu nejkrásnějších vodopádů Evropy by určitě zaujímal první příčky! Naučná stezka provede návštěvníky přilehlým parkem plným sekvojí, buků a dubů, v jejichž korunách hnízdí např. pěnkavy a kukačky. Pokud si výlet načasujete do období silnějších srážek, což není v Irsku zas tak velký problém, uvidíte Powerscourt v jeho největší síle!

Njupeskar (Švédsko)
Jedná se o nejvyšší a nejobdivovanější vodopád Švédska. Není se co divit, měří 93 m, přičemž voda padá z výšky 70 metrů. Najdete ho v severovýchodní části národního parku a pohoří Fulufjället v kraji Dalarna. Říčka Njupån zde padá přes okraj pískovcového srázu a vytváří hluboký kaňon. V zimě se Njupeskar dokáže proměnit v pohádkově mrazivý ledopád, který rádi využívají příznivci ledolezení. V okolí vodopádu mají „fajnšmekři“ šanci objevit lahodné a pro sever Evropy typické morušky. Jsou to malé sladké žlutooranžové plody, ze kterých seveřané vyrábějí celou řadu pokrmů, nápojů, mezi jinými i báječný likér :)

Grande Cascade de Gavarnie (Francie)

V obrovském ledovcovém amfiteátru Cirque de Gavarnie v Pyrenejích se nachází vodopád Grande Cascade de Gavarnie, který je svou krásou a výškou známý po celé Evropě. Jeho vody padají z výšky 422 m, což z něj činí nejvyšší vodopád Francie. Zároveň je pramenem řeky Gave de Gavarnie. Zdrojem vodopádu je tající sníh a také malý ledovec nacházející se ve Španělsku. Původní zalednění zde vytvořilo téměř dokonalou půlkruhovou dolinu, jejíž strmé stěny dosahují výšky až 1400 m a průměru až 890 m. Místy téměř kolmá karová stěna se dělí na tři terasy vyplněné sněhem a ledovci. Z ní spadá 13 větších a pár menších vodopádů. Nejvýraznějším z nich je právě Grande Cascade. Celá oblast Gavarnie je mezi turisty vyhledávaným místem a dokonce se jí přezdívá „Lourdy francouzských Pyrenejí“. Túra kotlinou ledovcového karu v okolí vodopádu skýtá dokonalé výhledy na skalní stěny, vodopády, ale i okolní louky bohatě poseté květinami. Quelle beautée!

Krimmlerské vodopády

Valaste (Estonsko)

Nejvyšší vodopád Estonska Valaste je zároveň národním symbolem a kulturním dědictvím této země. Najdete ho na říčce Valaste ve východovironské obci Kohtla u pobřeží Baltského moře. Díky své výšce 30,5 m je u turistů oblíbený nejen v létě, ale také v zimě, kdy ho zcela pokryje led. Návštěvníci určitě ocení kvalitně udržovanou stezku s dvojitým točitým schodištěm, které vede z útesu dolů.  Vyhlídková plošina poblíž nabízí nádherný výhled na vodopád. Budete-li v Estonsku, určitě sem zavítejte, stojí to za to!

Cascate delle Marmore (Itálie)

Italský zázrak, Cascate delle Marmore v Umbrii, vytvořili už v roce 271 př.n.l. staří Římané. Přesměrováním řeky Velino do Nery vzniklo nádherné jezero o velikosti několika kilometrů Lago Di Piediluco. Voda z jezera byla svedena na skalní okraj, který se stal vrchní hranou vodopádu. Cascate delle Marmore jsou nejstarší a se 165 m také nejvyšší umělé vodopády na světě. Po přilehlé stezce je možné vystoupat až na samý vrchol vodopádu. Jeho burácivý zvuk přes týden utichá, aby se naplno rozezněl v pevně stanovených hodinách o víkendech. V travertinových kaskádových jezírkách vodopádu je mimořádně pěkné koupání. To je také důvodem, proč nástup vodního sloupce ohlašuje vždy předem siréna. Má totiž mimo jiné za úkol varovat případné koupající. Ptáte se, co dělá všechna ta voda, když se vodopád uzavře? Je odváděna přes speciální stavidlo do velkého potrubí, které v délce několika set metrů směřuje do vodní elektrárny, vybudované v údolí na počátku minulého století. V turistické sezóně bývá voda sváděna do vodopádu častěji podle situace v energetické síti. Dokonce i v noci, kdy bývá vodopád navíc i působivě zasvícen.

Ať už se vypravíte ke kterémukoliv se shora popsaných krasavců, nezapomeňte si přibalit kvalitní cestovní pojištění, které vás ochrání v případě nečekaných nesnází. Cestujte v pohodě a bez zbytečných starostí!


 

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     tourism-review.cz, gigaplaces.com, radynacestu.cz, slantour.cz, svetnadosah.com

Další články

Bratislava - 20+ tipů, jak si užít hlavní město Slovenska

Průvodce Bratislavou, krásným městem na Dunaji. Připravili jsme pro vás množství tipů na pozoruhodná místa se zajímavou atmosférou, které byste v Bratislavě měli navštívit.

bratislava111

Jídlo za stovku? Co v Evropě pořídíte za pár kaček

Cestování se postupně stává takřka každodenním chlebem mnohých z nás. A často je na něm nejdražší samotné stravování. V Čechách jsme zvyklí na relativně ...

jidlo-za-stovku-nahled-328