To nejzajímavější z Indie - proč jet do země kontrastů?

Datum: | Autor: Tým ERV

Tento subkontinent v podhůří Himálaje odnepaměti podněcuje a dráždí cestovatelskou fantazii. Je jednou z kolébek lidské kultury, kterou nelze popsat několika větami, a která vždy přitahovala poutníky, dobyvatele i dobrodruhy. Zasněžené vrcholky Himálaje na severu, věčně zelená tropická Kerala na jihu, islámské památky v Dillí, korálové ostrovy Andamany se smaragdovým mořem, nekonečné písečné pláže lemované palmami v oblasti Goa, háje banánových a kokosových palem, munarské čajové plantáže, rýžová pole, prastaré chrámy, posvátná řeka Ganga. To, a ještě mnohem víc, je Indie.

Jedno z nejstarších osídlených měst světa

Varanasi, jinak také známé pod názvy Benares, Banaras nebo Kashi, je jedním z nejstarších nepřetržitě obývaných měst světa. Najdete jej ve státě Uttar Pradesh a bylo založeno kolem 11. století před naším letopočtem. Hinduisté věří, že pokud zemřou ve Varanasi, jejich duše dojdou spásy, protože zde dojde k ukončení věčného koloběhu zrození a smrti. Proto mnozí z nich, toužící po věčném klidu, podnikají na sklonku svého života poslední cestu do Varanasi, kde se nechají zpopelnit a rozprášit v posvátné Ganze.

Novodobý sedmý div světa

Agra je jedním z turisticky nejnavštěvovanějších center patřící do zlatého trojúhelníku Agra-Delhi-Jaipur. Nachází se stejně jako Varanasi ve státě Uttar Pradesh cca 200 km od hlavního města Dillí. Turisté z celého světa se sem sjíždějí zejména proto, aby spatřili monumentální Taj Mahal, který podle ankety z roku 2007 patří mezi 7 novodobých divů světa. Chrám dal vystavět mughalský vládce Shah Jahan jako mauzoleum pro svou milovanou předčasně zesnulou manželku Mumtaz Mahal. Stavba trvala od roku 1632 celých 20 let. Zajímavým tipem může být výprava rikšou do zahrad Mehtab Bagh na druhé straně řeky Jamuna, odkud je pohled na slavný chrám skutečně nezapomenutelný. Pokud to stihnete za rozbřesku, kdy na chrám dopadnou první paprsky vycházejícího slunce, nebude to mít chybu.

Taj Mahal

Žhavé město

Khajuraho je malé město ležící ve státě Madhya Pradesh v distriktu Chhatarpur. V létě zde dosahují teploty až 45°C. Nejlepší období pro cestování do oblasti Khajuraho jsou proto zimní měsíce s průměrnou denní teplotou kolem 27°C. Město a jeho okolí Kamasutra je známé především svými středověkými hinduistickými a džinistickými chrámy proslavenými velkým množstvím soch v erotických pozicích. Do dnešní doby se bohužel dochovalo pouze 22 z původních 85ti chrámů. Díky vlivu UNESCO dochází v poslední době k profesionální opravě těchto historických skvostů.

Růžové město

Džajpur je se třemi milióny obyvatel hlavním a největším městem indického státu Radžastán a první plánovitě postavené město v Indii. Džajpur, jinak také známý jako Růžové město, byl postaven v devatenáctém století mahárádžou Saváí Džaj Singhem. Je zde několik turisticky zajímavých atrakcí jako City Palace, Govind Dev ji Temple, Vidhan Sabha, Birla Temple.

Lotosové město

Puškar je svaté město v indickém státě Rajastan. Je jedním z úplně nejstarších, doposud existujících indických měst. Slovo Puškar znamená lotosový květ. Město je známé především nádherným jezerem a množstvím chrámů a tzv. „ghats“, což jsou rozsáhlá schodiště směřující z výšky k vodní (převážně svaté) hladině, která se pod ním rozprostírá. Spletité uličky Puškaru vybízejí k toulkám. Jsou plné obchůdků s pestrými látkami, oděvy, suvenýry i běžným zbožím, ovocem a zeleninou, množstvím restaurací a cukrářských krámků. Všechny jsou otevřené, přímo v ulicích města a zažijete zde speciální neopakovatelnou atmosféru.

munarské čajové plantáže

Zelený Munar a Kerala

Munar, jedno z mála senzačních míst Indie, kde i bohaté novomanželské páry z Bombaye slaví své líbánky. Skvělí místní lidé, příjemné klima, zelené, čajem poseté kopce a hluboké jungle ukrývající staré domorodé kmeny s vlastním dialektem. Munar leží v horské oblasti v jihozápadním indickém státě Kerala ve výšce okolo 1600 metrů nad mořem. Název Munnar prý v místním jazyce odkazuje na tři řeky, Mudhirapuzha, Nallathanni a Kuhdaly, které se v této oblasti střetávají. Pokud do Munaru zavítáte přímo z vyprahlé a rozpálené nížiny, zažijete vskutku nebývalé osvěžení a zdejší pobyt vám vlije novou sílu do žil.

Hippie pláž

Arambol beach je od šedesátých let známou hippie pláží a uvolněnou květinovou atmosféru si zachovala dodnes. Uvidíte zde množství mladých lidí i rodinek s dětmi. Na pláži se před západem slunce scházejí lidé s nejrůznějšími hudebními nástroji a společně muzicírují. Výrobci šperků zde vystavují své úchvatné výtvory rozložené na dekách. Plážové restaurace a bary nabízejí příjemné posezení s výhledem na tmavnoucí mořskou hladinu. Za přijatelné ceny si můžete vybrat z množství klasických indických jídel včetně rybích specialit.

Klídek a pohoda na Agonda beach

Dalším zajímavým tipem mohou být pláže na pobřeží nejmenšího indického státu Goa. Zejména mimo hlavní turistickou sezónu od poloviny prosince do konce ledna zažijete např. na 3 km dlouhé pláži Agonda, která se nachází v jižní části pobřeží Goa, ten pravý, ničím nerušený a zasloužený relax. Ten jistě umocní i indické speciality podávané v místních restauracích.

Agonda beach

Proč do Goa na Vánoce?

Calangute, menší město v severnější části pobřeží Goa, je jednou z nejpopulárnějších turistických destinací zejména pro ty návštěvníky, kteří si chtějí užívat moře na rozlehlých plážích obklopených velkým množstvím restaurací, ve kterých se, na rozdíl od většiny míst Indie, podává alkohol. Goa je v tomto směru ojedinělá díky nejnižší dani na alkohol a cigarety. Tento fakt spolehlivě naplňuje v období od Vánoc do Nového roku místní hotely rozjařenými turisty z celého světa.

Beatlesácká Rišikeš

Rišikeš, malé městečko ve státě Uttarakhand na severu Indie, najdete v údolí, kudy protéká ještě mladá Ganga z horských úbočí Himaláje. Před 40 lety se o něm mluvilo jako o hlavním městě meditací a v touze po hledání duchovna se sem sjížděli lidé z celého světa. Stejná touha sem zavedla i členy legendární kapely Beatles, kteří zde strávili dva měsíce po boku duchovního učitele Maharišiho. Dnes je Rišikeš nejen hlavním městem jógy a vstupní bránou do Himálaje, ale především důležitým poutním místem.

Nejjižnější výspa Indie

Na závěr stojí za zmínku malé městečko Kanyakumari na nejjižnějším cípu Indie, kde se střetávají Indický oceán, Arabské moře a Bengálský záliv. Památníky Vivekanandy a Thiruvalluvara, posazené v moři a poskytující nádherný výhled na pobřežní část městečka, jsou pak díky své historii místem zastavení a především rozjímání.

Kanyakumari

Budete-li se chystat na výlet do Indie, pak se kromě praktických rad týkajících se očkování, vízové povinnosti nebo třeba základních hygienických opatření v zemi nezapomeňte vybavit i kvalitním cestovním pojištěním s dostatečnými limity léčebných výloh nebo odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku. Cena, kterou byste v zahraničí museli platit bez pojištění, může lehce vystoupat do astronomických výšek. Cestovní pojištění a s ním spojená nepřetržitá asistenční služba vám navíc zaručí, že se o vás v případě potíží postarají profesionálové mluvící vaším jazykem, kteří vám budou umět zprostředkovat kvalitní zdravotní péči ve vaší destinaci.

Autor:     LFI/ERV

Zdroj:     nacaj.cz, invia.cz, mishox.com, chinatours.cz

Další články

S čím nejezdit na letiště? Pozor, kontrola!

Dnes se dozvíte, jak chytře sbalit, jaké předměty nesmíte nechat v příručním zavazadle, co vám můžou zabavit na letišti a jaký suvenýr byste si neměli brát z dovolené domů. 

kontrola-na-letisti

Les sebevrahů, ostrov panenek a hrad uvězněných duší. 5 nejstrašidelnějších míst

Haloween, svátek Všech svatých i Dušičky jsou už za námi. Kdo má ale chuť na ještě trochu strašidelné atmosféry, pro toho jsme připravili ...

nejdesivejsi-mista-328-166