Datum:

Každému se při vyslovení země Jižní Korea vybaví něco jiného. Někomu kultura, jinému jídlo, dalšímu chrámy nebo počítačové hry. Co v této asijské zemi stojí za vidění a na co si dát pozor? To vám řekneme v dnešním článku.

Jižní Korea Palác Changdeokgung Seoul

Korejské buddhistické chrámy

Jižní Korea má dlouhou buddhistickou tradici, proto se můžete na své cestě pokochat mnoha chrámy. V některých se platí vstupné, v jiných je vstup zdarma. V Soulu je mnoho slavných chrámů (Bongeunsa, Myogaksa,...), další najdete rozmístěné po celé zemi. Oblíbeným zážitkem je pobyt v chrámu na den nebo více, při kterých zažijete buddhistický způsob života na vlastní kůži včetně ranního vstávání, meditací, relaxací a procházek. V zemi platí svoboda vyznání. Díky tomu je dnes nejsilnější víra v Jižní Koreji křesťanská. Po setmění vás tak možná překvapí svítící neonové kříže na tamních kostelích.

Tradiční vesnice, paláce i moderna

Přímo v Soulu můžete vidět tradiční korejské domy hanok ve vesnici Bukchon Hanok. Kromě procházky mezi domy tam zajděte také do typických čajoven. Dalšími historickými vesnicemi jsou Andong Hahoe a Gyeongju Yangdong založené mezi 14. a 15. stoletím. Ukazují, jak se žilo v takzvaných klanových vesnicích.

Jižní Korea je plná paláců, takže si po celé zemi můžete vybrat, do kterého zavítáte. Doporučujeme palác Gyeongbokgung ze 14. století, který je nejznámější a největší, Národní palác plný historických artefaktů a Changdeokgung a Huwon, kde jsou pochováni korejští králové a kde se tyčí tři sta let staré stromy. Místem plným moderní kultury je Busan Gamcheon, kde uvidíte terasovité barevné domy i pestré sochy. Jestli milujete muzea, navštivte muzeum čaje, lásky, bonsají nebo Samsungu. V Seoul arts center a v palácích po celé zemi se pořádají koncerty a balety. 
 
Vesnice Busan Gamcheon, Jižní Korea

Korejská kuchyně

Když se řekne Jižní Korea, tak se většině lidem vybaví kimchi, nakládané čínské zelí v pálivé omáčce. Jihokorejská kuchyně je ale výjimečně pestrá. Základní surovinou je chilli omáčka, proto je většina jídel pálivých a červených. Pro milovníky masa je tato země ideální destinací – užijí si maso na všechny způsoby, ryby a mořské plody. V restauracích a bistrech můžete dostat čerstvé maso a sami si ho připravit jako „korejské barbecue“ na stolních grilech. Vegetariáni to mají v Koreji o něco těžší, zachrání je tofu a zelenina. Hotová jídla jsou v zemi levná, takže zapomeňte na nákupy a vlastní vaření a užijte si tradiční jídla od tamních kuchařů. V restauracích se podává pitná voda zdarma. Všude na veřejnosti najdete automaty na horkou vodu. Pozor! Kohoutková voda není pitná.
 
Korejská kuchyně, grilované vepřové

Čajové plantáže a národní parky

Co by to bylo za výlet do Jižní Korey bez návštěvy čajových plantáží. Doporučujeme plantáž Hadong v Gyeongsangnam s bohatou historií a Boseong v Jeollanam-do s krásnými výhledy do kraje a všelijakými dobrotami ze zeleného čaje. Národních parků je v Koreji mnoho. Můžete vyrazit do parků Bukhansan, Seoraksan, Hallasan, Gyeongju, Mudeungsan, Jirisan nebo třeba Naejangsan. Do některých je vstup zdarma, v jiných se platí vstupné. V parcích je možné se ubytovat v hotelu nebo v chrámech, v noci není možné se po parcích procházet.

Na co dát v Jižní Koreji pozor

Mějte na paměti, že jako chodci nemáte na přechodech přednost, buďte proto vždy opatrní. Nikdy na veřejnosti nesmrkejte, je to vnímáno jako faux pas. Věci podávejte a přijímejte vždy oběma rukama. V MHD si hlídejte, ať omylem nezasednete místo vyhrazené pro důchodce. I kdyby v dopravním prostředku nikdo nebyl, nechte tato místa prázdná. Nikdy nezapichujte hůlky do rýže, nedolévejte si sami nápoj - Korejci si nalévají pití vždy navzájem a nepijí čelem k jinému člověku. Nenechávejte spropitné, působí to jako urážka. Cestovatelky mohou nosit krátké sukně, ale jako urážlivá působí odhalená ramena, tílka proto nechte doma. Málo lidí mluví v Jižní Koreji anglicky, proto se naučte základní slova v korejštině a mějte po ruce překladač. Korejská abeceda má na rozdíl od japonštiny nebo čínštiny jen 40 znaků, takže si s Google Translate a jeho překladem přes kameru mobilního telefonu vystačíte při luštění cedulí a nápisů ve městech. 
 
Seoul, mrakodrapy v Jižní Korey

Závěrem

Korejci jsou přátelští, rádi nabízí turistům pomoc. Podělí se s vámi o radu, úsměv i o žvýkačky nebo jiné drobné dobroty. Československo, Českou republiku nebo Prahu Korejci znají, prosluli jsme tam díky seriálu Milenci v Praze. Do Korey můžete vyrazit kdykoli od jara do podzimu, kdy jsou tam příjemné teploty. Pokud jste romantici, tak cestujte na jaře, abyste se mohli koupat nejen v lásce, ale také v květech rozkvetlých sakur ozdobných. 
 
Seoul, Jižní Korea, chrám a kvetoucí třešně

Ať už do této kulturně i historicky bohaté země vyrazíte kdykoli, zajistěte si před odletem kvalitní cestovní pojištění, ať se při poznávání můžete soustředit jen na to příjemné a důležité.
Vy cestujete. My se staráme.

cestovní pojištění do Jižní Korey

Zdroje:english.visitkorea.or.kr, royalpalace.go.kr, cdg.go.kr, czechtheworld.com, hedvabnastezka.cz
 

Další články

Cestování během těhotenství: 10 tipů od profesionálů

Cestování během těhotenství může být vzrušující zážitek, ale vyžaduje také pečlivé plánování a přípravu. Přečtěte si praktické tipy jak zůstat během cesty fit.

Aljaška, ráj pro milovníky nedotčené přírody

Návštěva Aljašky je výletem do severské divočiny. Můžete si vyzkoušet výlety tajgou kolem zasněžených štítů nebo jet v kánoi podél fjordů těsně pod stěnami ledovců. Přečtěte si našeho průvodce Aljaškou. 

aljaska-hora