7 zvláštností, které můžete zažít jen v Budapešti

Datum:

Toto historicky významné město se pyšní mnoha známými památkami, galeriemi a jídly. O nich jsme psali v článku o Eurovíkendu v Maďarsku. O lázních, které stojí za to v Budapešti navštívit, jsme psali v tipech na prodloužený víkend. Dnes se dozvíte, co nevšedního tam můžete zažít. Tyhle tipy vám dají jen místní obyvatelé nebo cestovatelé, kteří tam pobývají déle než víkend nebo jednu dovolenou. Co to tedy je?

Pohled na Budapešť a Dunaj

1. Dejte si piknik na chvějícím se trávníku

Zemětřesení v Budapešti? Kdepak, to co se bude chvět pod vámi a dekou s tokajským vínem a maďarskými dobrotami je metro z roku 1896. Je to druhé nejstarší metro na světě hned za londýnským a patří mezi světové dědictví UNESCO. V té době nebylo technicky možné vést linky příliš hluboko pod zemí. Proto dnes můžete na vlastní kůži zažít otřesy v městských parcích, které leží nad linkami metra. Vezměte s sebou vaše blízké nebo přátele a nic jim předem neříkejte. Uvidíte, jak se budou divit, co se to děje.

2. Ochutnejte gyümölcsleves

Guláš, maďarská vína, masová jídla kořeněná paprikou, dezerty podobné těm českým. Chtěli byste si dát něco tradičního a přitom pro mnoho cestovatelů neznámého? Ochutnejte ovocnou polévku. Je to především letní delikatesa, připravuje se ze sezónního ovoce (meruňky, švestky, jablka, jahody,…). Jí se většinou jako předkrm, ale můžete si ji dát klidně jako dezert. Pozor, je lahodná!
 
Maďarská ovocná polévka

3. Dejte si guláš u babičky

Budapešť je plná jídla. Maďarských, tureckých, italských, fast foodů,… Místo nich vám ale doporučujeme zajít na jídlo k nějaké místní babičce, která vám připraví tradiční jídla v její kuchyni. Takových babiček je v Budapešti spousta a kromě typických receptů vám do jídla přidají ještě jednu naprosto zásadní ingredienci – lásku. S ní a vám bude chutnat ještě víc než v jakékoli restauraci nebo bistru. Po babičkách se dívejte, ptejte a hledejte. Určitě „tu svou“ maďarskou najdete.

4. Užijte si lázně v noci

Chodit do lázní přes den umí každý, ale málokdo ví o těch, které mají otevřeno do rána. V lázních Rudas můžete být v pátek a v sobotu až do 4 hodin do rána. Prodloužíte si tak příjemný večer až do druhého dne. Tyto lázně byly postavené už v roce 1550 za osmanské vlády a svůj vzhled si drží dodnes. Takže jejich návštěvou zvládnete dvě zajímavosti najednou – noční koupání i architektonickou zajímavost. 
 
Noční lázně termální koupele v Budapešti koupání v noci

5. Udělejte si výlet do minulosti

Budapešť má svoje tajné dvory, dvorky a vnitrobloky, ve kterých byly během komunismu tajně otevřené hospody, bary a kluby. Vchod byste do nich hledali jen těžko, proto se zeptejte místních, rádi vás navedou. V těchto podnicích se zastavil čas. Zařízení a výzdoba jsou stejné jako před 30 nebo 40 lety. Dneska už tam nemusí chodit umělci a intelektuálové na tajné schůzky, ale tajuplné to je stále stejně.

6. Rybařte naproti budově parlamentu

Krásně osvětlená budova parlamentu, výhled na řeku a na město,… A berou! Dunaj je čistá řeka a rybám se v ní žije dobře. Málokterý turista ví, že se dá projít po kamení až přímo k řece a rybařit u ní. A abyste měli z vašeho úlovku pravou maďarskou pochoutku, tak si ji dejte na paprice. Lovu zdar!

Budapešť - maďarský parlament v noci

7. Navštivte středověkou hrobku

Blízko lázní Rudas leží klidná oáza s krásným výhledem na město. Je v ní postavená svatyně a hrobka na počest Güla Baby, svatého osmanského muže, básníka a vojáka, který zde zemřel v roce 1541. Jeho jméno znamená „Otec růží“, protože jako první v Maďarsku pěstoval růže. Proto se okolo jeho hrobky a celé svatyně nachází voňavé růžové keře.

Ať se rozhodnete pro jakoukoli netradiční zábavu, myslete před cestou na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: fungarian.hu, blog.utrip.com, vlastní cesty

Další články

Největší rodinný svátek v Americe. Jak se slaví Den díkůvzdání?

Poslední čtvrtek v listopadu se v Severní Americe slaví Den díkůvzdání. Jde o americkou variantu slavností dožínek. Jak se „Thanksgiving Day“ slaví v amerických rodinách? 

den-dikuvzdani

TOP 5 míst v Edinburghu pro váš Instagram

Skotský Edinburgh je poměrně nenápadné město, které vás ale už při první procházce naprosto okouzlí útulnou atmosférou a vřelostí místních obyvatel. Níže najdete několik tipů na TOP 5 míst, která byste při vaší návštěvě určitě neměli minout.  

edinburgh-arthurs-seat-panorama