Španělsko - cestovní tipy a zajímavosti. Muy bién průvodce Španělskem!

Datum: | Autor: Tým ERV

Ultimátní průvodce po cestování Španělskem. Nejlepší pláže, nejkrásnější města a mimořádné přírodní úkazy. Vydejte se s námi do horkého Španělska za nejhezčími místy.

Obsah článku:

 1. Nejzajímavější místa ve Španělsku
 2. Města ve Španělsku
 3. Španělské ostrovy
 4. Pláže ve Španělsku
 5. Hrady
 6. Zajímavosti o Španělsku
 7. Kam s dětmi ve Španělsku?

TOP atrakce a místa k navštívení ve Španělsku

Barcelona v Katalánsku

Barcelona, výhled z Parc Guell

Toto město plné života v úžasných uličkách je číslem jedna - všude jsou rozesety Gaudího architektonické skvosty, středověká Gotická čtvrť plynule přechází v přístav, zkrátka nelze jí vynechat. Barcelona je sice v Katalánsku, které se od Španělska rádo distancuje, a používá i vlastní jazyk, ale pro mnoho lidí je právě ona synonymem španělské pestrosti života.

Nejzajímavější místa v Barceloně:

Casa Battlo – organický dům architekta Gaudího s kamennými strážci na členité střeše

Chrám Sagrada familia – rezervujte si prohlídku v tomto úžasném nedostavěném chrámu, nebo se jen procházejte kolem

Parc Guel – projděte se po romantickém parku plném barevných plastik s výhledem na město

Labyrint Horta - Parc del Laberint d’Horta – ztraťte se v labyrintu, postaveném z živého plotu

Přístav – uličky přístavu, náměstíčka kolem a barcelonská pláž - nemůžete minout

Gotická čtvrť – středověké uličky ve kterých se ztratíte a zase najdete

La Rambla – ulice, kterou nelze minout, tepna zábavy ve městě

Ronda v Andalusii

Ronda, Španělsko

Ronda - hluboký kaňon, přemostěný třemi obloukovými mosty a kolem dokola vystavěné prastaré město, které jako by vypadlo z díla J.R.R. Tolkiena.

První osídlení zde bylo v dávných dobách 200 let před římským císařem Juliem Césarem. Miloval to tu spisovatel Ernest Hemingway, i herec Orson Wells. Fantastické místo na jihu Španělska se nachází zhruba 100 km od Malagy a je druhým největším vnitrozemským městem její provincie - má přes 34 000 obyvatel.

Muzeum Salvatora Dalího ve Figueres v Katalánsku

Muzeum Salvatora Dalího ve Figueres, Španělsko

Figueres - Muzeum surrealistického malíře, Salvatora Dalího. Zde v tomto ospalém Katalánském městě, kde se na rozdíl od velkých metropolí, dodržuje siesta i všechny křesťanské svátky, se nachází 4 patra přetékající uměním jednoho z géniů 20. století. Muzeum navrhoval sám mistr ještě za svého života. Nezapomeňte si dopředu rezervovat lístky a přijít brzo ráno.

Další zajímavá místa ve Španělsku:

 • Madrid - Sobrino de Botin - nejstarší restaurace na světě se nachází v Madridu a je stále ještě v provozu.
 • Alcázar v Córdobě – středověká pevnost v historickém centru Córdoby, v Andalúsii. Stavba začala v roce 1328, na místě původně římské stavby. Pevnost sloužila jako jedno z primárních sídel Isabely I. Kastilské a Ferdinanda II. Aragonského.
 • Růžové jezero Torrevieja - voda tohoto slaného jezera má růžové zbarvení díky speciálním řasám, které žijí jen ve vodě s vysokou koncentrací soli.
 • Parc Garrell, Argelaguer -  rekonstrukce Země-Nezemě jedním vytrvalým umělcem, který se pustil do boje s úřady za zachování svého parku. Přírodní labyrint vytvořený ze stromů s pohnutou historií.
 • Playa de las Catedrales – pláž v Galícii, která se na tomto místě odhaluje pouze při odlivu oceánu, vede pod přírodními lomenými oblouky pobřežních skalisek. Návštěvu si naplánujte nejlépe na zimní měsíce, a je třeba rezervaci předem – méně než 5000 lidí denně smí n místo vstoupit během turistické sezóny.
 • Caminito del Rey – stezka přes rokli, původně jedna z nejnebezpečnějších obslužních stezek světa.
 • Gaztelugatxe - ostrůvek v Baskicku s výhledem na vlny Atlantiku. S pobřežím je spojen umělým kamenným mostem.  

Ostrůvek Gaztelugatxe

 • Lákají vás turistické výlety do hor? Jste milovníci aktivní dovolené? Vyrazte do španělských Pyrenejí, na Svatojakubskou cestu nebo na Sierru Nevadu. Tipy, kam za turistikou ve Španělsku.

Španělská města

Nejkrásnější španělská města: Barcelona, Madrid, Alicante, Granada, Córdoba, Sevilla, Valencia, Málaga a mnoho dalších.

Chrám Sagrada Familia v Barceloně, Španělsko

 • Malaga - průvodce po městě
  Najdete ji na samém jihu Španělska na Slunečném pobřeží (Costa del Sol). Malaga byla založená Féničany v 7. století před Kristem, a proto v ní najdete úctyhodný kus historie - fénické památky, římský amfiteátr, středověké domy, sídla evropské smetánky z 19. století i moderní architekturu.
  Ke koupání si můžete vybírat písečné i kamenité pláže v zátokách – a večer si zajděte na flamenco, protože Malaga je po Seville největším centrem tohoto vášnivého tance.

Výhled na Malagu, Španělsko

 • Prozkoumejte středověká města ve středním Španělsku - Toledo, Salamanca, Alcalá de Henares, Avila a Madrid
 • Sever Španělska - zachovalé středověké vesnice, malebné vinařské oblasti, pobřeží Biskajského zálivu a mnoho dalšího. 
  San Sebastián, Bilbao, Oviedo, Národní park Picos de Europa a ostrůvek v oceánu Gaztelugatxe.
 • Santiago de Compostela – zpomalit, dýchat čerstvý vzduch, mít v nohách spoustu kilometrů a na tváři úsměv. Přesně pro tento pocit se vydávají poutníci z celého světa na Svatojakubskou pouť (Camino de Santiago). Přečtěte si o ní víc.

Cestujte po Andalusii

Andalusie je místem kontrastů. Setkává se zde Evropa s Afrikou, stejně jako vody Atlantského oceánu a Středozemního moře. Drsné svahy Andalusie zdobené typicky bílými vesnicemi, kterým se říká pueblos blancos, lákají k aktivní dovolené.

Spoustu zajímavých míst najdete také v nížině podél Guadalquivir, nejdelší řeky Andalusie. Bílé vrcholky pohoří Sierra Nevada nebo vulkanické prostředí v poušti Tabernas patří mezi evropské unikáty.

Andalusie nabízí nádherné písčité pláže jako stvořené pro příjemné lenošení na slunci. Kdo rád poznává města a památky, jistě nevynechá Sevillu s královským palácem Alcázar, 3. největší katedrálou v Evropě (po Vatikánu a Londýně), zvonici sevillské katedrály Panny Marie Giraldu nebo Zlatou věž (Torre del Oro).

Nej pláže ve Španělsku

Jižní Španělsko omývá teplé a mírné Středozemní moře. Severní pobřeží zase chladnější a divočejší Kantabrijské moře, resp. Atlantský oceán. Jaká pobřeží a pláže ve Španělsku najdete?

Pobřeží Costa Brava, Calella de Palafrugell

• Costa Brava, Divoké pobřeží – nejbližší španělské pobřeží, má skalistý charakter a mnoho útesů, oblázkové pláže. V blízkosti: Barcelona, Figueres, Tossa de Mar

• Costa Dorada, Zlaté pobřeží – od Tarragony na jih – má zlaté písečné pláže

• Costa del Azahar – pobřeží pomerančových květů se sady pomerančovníků

• Costa Blanca, Bílé pobřeží – turisticky oblíbené, ale metropole Benidorm je plná moderních věžáků. Je to typické letovisko.

• Costa Tropical - Tropické pobřeží a také Granadské pobřeží. Granada je město, které stojí za návštěvu, v blízkosti je pevnost Alhambra.

• Costa del Sol neboli Slunečné pobřeží – 300 slunečních dnů v roce

• Costa de la Luz neboli Světelné pobřeží táhnoucí se od Gibraltaru na jihu až k hranicím Portugalska.

• Galicijské pobřeží - mys Fisterra

Španělská kuchyně - gastronomie

Na jaká jídla se můžete nejvíc těšit ve Španělsku? Gastronomické speciality Španělska v článku Gastro cestování po jižní Evropě. Typická španělská jídla jsou například:

 • Paella - rýže, šafrán, rajčata a mořské plody nejlépe definují španělskou kuchyni
 • Tapas - chuťovky k pivu a vínu - fantazijní kombinace
 • Studená polévka Gazpacho
 • Šunka Jamón Serrano
 • Tortilla espaňola - omeleta z brambor a vajec
 • Horchata - speciální mandlové mléko
 • Sangría

Španělské ostrovy

Ty nejbližší se nacházejí východně od Španělska, ve Středozemním moři a obecně se jim říká Baleáry. Určitě jste o nich už slyšeli, ale možná ještě netušíte, jak vás budou bavit.

Přehledně o Baleárech - Malorca, Menorca, Ibiza

Mallorca – vydejte se na trek kolem Mallorcy

A podívejte se, co na Mallorce dělat!

 Pláž na Menorce

Kanárské ostrovy

Jestliže plánujete výlet do tepla během našich zimních měsíců, možná budete chtít zkusit černé pláže a sopečné hory Kanárských ostrovů. Říká se jim ostrovy věčného jara, i když počasí se i zde může prudce změnit, zejména na horách.

Přehled a průvodce po všech Kanárských ostrovech:

 1. Fuerteventura - nejkrásnější pláže Atlantiku
 2. Gran Canaria – miniaturní kontinent
 3. Lanzarote – sopečný ostrov
 4. Tenerife – ostrov věčného jara se sopkou Pico del Teide
 5. La Gomera – magický ostrov mlhy a vavřínových pralesů
 6. La Palma – zelený ostrov
 7. El Hierro - zapomenutý ostrov

Hrad v Cordobě, Španělsko

Španělské středověké hrady

Španělsko je ideální destinací pro milovníky hradů, protože jich tam po celé zemi rozeseto něco kolem šesti tisíc. Mnohé úchvatné památky španělské středověké velmoci je možné navštívit dodnes.

Hrad Cardona – jedna z nejdůležitějších středověkých pevností v Katalánsku a jeden z nejzachovalejších hradů Španělska starý více než 1000 let. Občané města Cardony jej pravidelně opravují podle starého výnosu, určující každému občanu jeden rok práce na úržbě hradu. Cardona byla místem těžby soli, kromě středověkého města a hradu si lze prohlídnout i solné jeskyně.

Španělské hrady a místa v seriálu Hry o trůny

Nejjižnějšímu městu Západozemí propůjčil svůj překrásně zdobený vzhled palác Alcázar. A to i se svými zahradami. Jejich uličkami se spolu s dornským princem procházela celá jeho rodina, a tak se převážně o nejvyšší patra budovy museli v době natáčení podělit se španělskou královskou dynastií. Ta totiž palác v Seville využívá pro soukromé účely dodnes.

Největší město Katalánska, Girona, se zase se svými typicky barevnými domky a dlážděnými uličkami převléklo do seriálového města Braavos. <br/>Navštívit můžete ale i zámek Zafra v Campillo de Dueñas, který zrcadlí podobu Věži radosti. Více o lokacích ze Hry o trůny v článku.

Zajímavosti o Španělsku

 • V Andalusii žije více než 7 milionů lidí, kteří mluví arabsky; tento dialekt nazývají "andaluská arabština", která je podobná marockým dialektům, ale má své vlastní odlišné rysy.
 • Nejstarší dosud stojící maják na světě se nachází v Galícii, poblíž Santiaga de Compostela. Nazývá se Herkulova věž.
 • V roce 1613 se do Španělska vydala japonská diplomatická mise. Potomci, kteří po ní zůstali, nosí dnes jméno Japón, a je jich kolem 600.
 • Ve Španělsku se nachází 47 míst, zařazených do kulturního dědictví UNESCO – historická centra měst, hrady, kláštery. Tím se v počtu památek Španělsko ocitá na třetím místě na světě za Itálií a Čínou!
 • Nejvíce olivového oleje na světě se vyrábí ve Španělsku.
 • A nevíce rajčat se zničí každoročně během slavnosti Tomatina, ve městě Buñol u Valencie. Můžete je tam po sobě házet dle libosti!
 • Nejstarší restaurace na světě se nachází v Madridu – Restaurant Sobrino de Botín funguje už 300 let.
 • Oblíbená letní destinace - v létě se ve Španělsku může nacházet vice turistů než obyvatel! Jen 43 mil Španělů bylo proti 82 mil turistů v roce 2018. 
   

Španělsko s dětmi

 • Loro Parque na Kanárských ostrovech, Tenerife
 • 3 králové ve Španělsku - tříkrálové průvody ve městech a speciální sladkosti budou děti bavit!
 • PortAventura - Jedinečnou exkurzi do dávno minulých dob nabízí barcelonské zábavní středisko PortAventura. Park podává adrenalinovou formou rekonstrukci celkem pěti historických období. Na horské dráze tak můžete projet třeba koloniální Čínou nebo Divokým Západem!

 

Na všechny vaše cesty si vždy pořiďte kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás kompletně - od zdraví až po zavazadla.

Vy cestujete. My se staráme.

Další články

Ohřejte se ve španělské Málaze

Když začne počasí v České republice připomínat Londýn, je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. Nemusíte hned do jihovýchodní Asie, Egypta nebo na Kanárské ostrovy. I v Evropě si můžete užít krásné počasí.

malaga-03

Les sebevrahů, ostrov panenek a hrad uvězněných duší. 5 nejstrašidelnějších míst

Haloween, svátek Všech svatých i Dušičky jsou už za námi. Kdo má ale chuť na ještě trochu strašidelné atmosféry, pro toho jsme připravili ...

nejdesivejsi-mista-328-166