Švýcarské Alpy pro letní dovolenou – Bernské Alpy, Wallis, Grisonsko nebo Ticino?

Datum: | Autor: Tým ERV

matterhorn

Tipy na známé oblasti švýcarských Alp přehledně v našem článku. Poznejte nová místa i v tak malé krajině a užijte si švýcarské Alpy na všechny způsoby. Bernské Alpy a Wallis, Grisonsko nebo Ticino? 

Obsah článku:

 1. Bernské Alpy
 2. Eiger trail
 3. Jezero Bachalpsee
 4. Schynige platte a jezero Thun
 5. Vodopády v Lauterbrunnen
 6. Ledovec Aletsch
 7. Jungraujoch
 8. Walais - Valiské Alpy
 9. Grisonsko
 10. Švýcarský národní park v Engadinu
 11. Ticino

Bernské Alpy

Bernské Alpy jsou horským pásmem v jihozápadním Švýcarsku a táhnou se přes několik kantonů, včetně Bernu, Valais a Vaud. Toto pásmo je součástí širších Alp a najdeme v něm některé z nejvyšších a nejvíce ikonických švýcarských vrcholů, včetně Finsteraarhornu, který je s výškou 4274 metrů nejvyšším vrcholem Bernských Alp.

Švýcarsko Jungfrau

Co podniknout v Berných Alpách?

Ve výškách nad údolím Lauterbrunnen dominuje horský masiv Jungfrau (4158 m). Je součástí známého horského masivu, který zahrnuje také vrcholy Eiger (3970 m) a Mönch (4099 m).

Okolí Jungfrau je prošpikováno turistickými trasami, které se hodí pro všechny úrovně schopností. Populární jsou trasy jako Eiger Trail nebo trasy vedoucí kolem Bachalpsee. Pro milovníky adrenalinu je zde také možnost vyzkoušet horskou dráhu Jungfrau Eiger Run.

Toto jsou ty pravé švýcarské Alpy. Co zde doporučujeme pro pohodovou turistiku?

Severní stěna Eigeru, Švýcarsko

1. Eiger trail

Trek, která vám umožní podívat se zblízka na proslulou severní stěnu Eigeru. Trasa začíná na stanici u Eigergletscher a vede dolů k Alpiglen. Je dlouhá přibližně 6 km a jsou z ní nádherné výhledy nejen na severní stěnu Eigeru, ale i na okolní vrcholy.

2. Výlet k jezeru Bachalpsee

Tato populární okružní trasa začíná u stanice lanovky First, nedaleko Grindelwaldu. Jedná se o relativně snadnou a velmi oblíbenou túru v délce 6 km s panoramatickým výhledem, která vede k malebnému jezeru Bachalpsee.

3. Schynige Platte – Vrchol Faulhorn

Tato trasa je známá pro své dechberoucí výhledy na Bernské Alpy a jezero Thun. Je to náročnější trasa dlouhá kolem 16 km, která je ideální pro zkušené turisty hledající dobrodružství. Z vrcholu Faulhorn, který je nejvyšším bodem trasy, se nabízí nezapomenutelný panoramatický pohled.

4. Lauterbrunnen Waterfalls Trail

Tato lehká 8km trasa vede údolím Lauterbrunnen, kde můžete obdivovat až 72 vodopádů, padajících ze strmého skalního srázu. Trasa je snadno přístupná a vede k vodopádům jako jsou Staubbach, který ve svých básních opěvoval již básník J. W. Goethe, nebo Trümmelbach, největší podzemní vodopád v Evropě. Je napájený vodou z ledovce Jungfrau a průtok 20 000 litrů za sekundu.

Švýcarské vodopády Lautenbrunnen

5. Aletsch Glacier Panorama Trail

Tato trasa vede k největšímu údolnímu ledovci v Alpách, k Aletsch Glacier. Začíná na stanici Riederalp a vede k Moosfluh, odkud lze obdivovat úchvatný pohled na plazící se masu ledu a okolní vrcholy. Trasa je dlouhá přibližně 12 km.

Lze podniknout i návštěvu aletschkého ledovcového sálu a užít si vyhlídku z observatoře Sphinx.

6. Jungfraujoch

Zajímavým lákadlem pro turisty je vrchol Jungfraujoch (3 471 m n. m.). Observatoř „Top of Europe“ má výhledy na panoráma alpských vrcholů a ledovec Aletsch.

Je samozřejmě možné vyjít na vrchol turisticky hodnotně a pěšky, ale některé určitě potěší snadná dostupnost ozubnicovou železnicí Jungfraubahn, která vede ze sedla Kleine Scheidegg. Vrcholová stanice na Jungfraujoch je nejvýše položenou vlakovou stanicí v Evropě (3 454 m n. m.),

Turiatika Švýcarsko

Valiské Alpy - Valais/Wallis

Valais je kanton v jihozápadním Švýcarsku, mluví se tu německy i francouzsky. Je místem výskytu mnoha důležitých čtyřtisícovek jako např. Jorasses či Matterhorn. Ve Valais jsou skvělé podmínky pro alpské lezení, skialpinismus a vysokohorskou turistiku.

Průvodce kantonem Valais (německy Wallis) jsme sepsali zde.

Ani pro víc tipů na letní výlety po centrálním Švýcarsku nemusíte chodit daleko.

Graubünden - Grisonsko

Největší kanton ve Švýcarsku je známý pro svou hornatou alpskou krajinou. Je to jediný švýcarský národní park. Hraničí s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Mluví se zde německy a italsky ale užívá se tu též starý horský rétorománsky jazyk, „romansch“. 

Nachází se tu luxusní zimní střediska: Davos, St. Moritz, a Scuol - zdejší hory jsou skutečně neodolatelné.

Švýcarské jezero Moritzsee, St. Moritz

 • Hluboká údolí a vysoké hory Grisonska patří k nejřidčeji osídlené části Švýcarska.
 • Navštívit tu můžete starobylá horská městečka - např. Guarda, Bergün, Bondo.
 • Nejvyšší a jediná čtyřtisícovka: Piz Bernina.
 • Pramení zde řeky Rýn a Inn, je tu množství ledovců.
 • V údolí Engadin leží jediný švýcarský národní park, zároveň nejstarší v Evropě, vyhlášený v roce 1914.
 • Romantické vlakové tratě Bernina express a Glacier express křižují také Grisonsko. 

Viadukt ve Švýcarsku, Grisonsko

Švýcarský národní park - doporučené túry

Tento národní park najdete v Dolním Engadinu a byl založen v roce 1914. Přísná ochrana místní přírody způsobila, že toto unikátní prostředí zůstává již po více než 100 let nedotčené. 

Túry jsou tu dobře značené a umožňují prozkoumat rozmanitou přírodu Národního parku Švýcarska od nížinných luk po vysokohorské terény. Park má díky své přísné ochraně status biosférické rezervace a divoká zvířata jako sviště či jeleny tu mohou žít celkem nerušeně a pokud vydržíte potichu na místě, můžete je zpozorovat.

Hory v Davosu, Grisonsko

Před túrou se na webu Národního parku přesvědčte, jestli jsou stezky otevřené: zde.

1. Z Il Fuorn na Buffalora

 • Délka: 5 km
 • Il Fuorn: Tato trasa vede přes typické švýcarské horské lesy a louky, nabízí krásné výhledy a možnost vidět místní divokou zvěř jako jsou jeleni, kamzíci a lišky.

Panoramatická stezka kolem vrcholu Munt La Schera

 • Délka: 6 km
 • Nádherné panoramatické výhledy na národní park a okolní horské vrcholy. Trasa je dobře udržovaná a poskytuje unikátní pohledy na alpskou krajinu.

Z údolí Val Mingèr na vrchol Buffalora

 • Délka: 10 km
 • Tato trasa prochází několika různými biotopy, včetně mokřadů a lesů, a nabízí návštěvníkům možnost poznat širokou škálu ekosystémů v parku. Údolí Val Minger doporučujeme prozkoumat, je výchozí pro mnoho výletů.

Z Fuorcla do Val dal Botsch

 • Délka: 17 km
 • Pro zkušené turisty, tato trasa nabízí náročnější túru s úchvatnými výhledy na alpskou krajinu. Trasa vede přes horské průsmyky a nabízí nezapomenutelné výhledy na park.
  Více o trase zde.

Most ve Švýcarsku, Ticino

Ticino / Tessin

Italská část Švýcarska vás zahrne typickou uvolněnou středomořskou atmosférou. Množství slunce a vzrostlé palmy vás ihned přenesou do Itálie.

Navštivte Lugano, největší město v Ticinu, které vás uchvátí typickou architekturou, která svým stylem připomíná Lombardii, barevnými domečky a subtropickou květenou.

Kochat se můžete středověkými hrady v Bellinzoně a na Monte Giorgio, ke koupání vybízí dvě úžasná jezera Lago Maggiore a horami obklopené jezero Lugano.

Ticino je skvělý region pro nenáročnou turistiku v nádherné přírodě, je to množství vyhlídkových tras kolem ledovcových jezer a horských vesniček. Vyzkoušejte například turistický okruh kolem ledovce Basodino, během níž můžete spatřit kamzíky, sviště i kozorožce ibexy.

 

Zamilujte se do Švýcarska a prozkoumejte ho kousek po kousku! Při cestách do této země mimo EU si sjednejte pro každý případ naše cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

Zdroje: mojesvycarsko.com

Další články

Hotel v jurtě, iglú nebo prosklené kapsli. Nejlepší glamping blízko i daleko

Co všechno vám přinese glamping, tj. luxusní kempování? Vanu v přírodě, komfortní jurtu či dům na stromě a zasloužený odpočinek daleko od civilizace. Přečtěte si o výhodách glampování.

glamping-safari

Souostroví Samoa

Teplota v lednu kolem 27°C, v červenci kolem 25°C, šnorchlování u korálových útesů s mořskými želvami, dlouhé procházky v deštných pralesích, túry po horách a spaní na pláži. Vítejte na souostroví Samoa, kde vás budou Samojci a Samojčanky vítat s upřímným úsměvem od ucha k uchu pozdravem: „Talofa!“ (Ahoj).

souostrovi-samoa-tichomori-01b