Datum: | Autor: Tým ERV

matterhorn

Nejznámější oblasti švýcarských Alp přehledně v našem článku. Můžete si vybrat mezi francouzskou, německou a italskou částí Švýcarska, anebo co takhle Grisonská rétorománština? Poznejte rozdíly v tak malé krajině a užijte si švýcarské Alpy na všechny způsoby. A když se dáte do řeči s místními, tak možná poznáte, že ačkoliv obývají všichni jednu zemi, tak na to své údolí a svůj mikroregion nedají nikdy dopustit.

Bernské Alpy

Bernské Alpy se nalézají v kantonu hlavního města Bern, ale nenechte se mýlit, že jsou omezeny pouze na něj. Přijdete s nimi do styku i pokud se vydáte nahoru v jeho přilehlých kantonech: Valais, Fribourg a Vaud. Zvláště údolí Valais a Vaud se mezi sebou často špičkují a tiše spolu soutěží o neoficiální titul nejhezčího místa ve Švýcarsku.  

Švýcarsko Jungfrau

Berner Oberland - Jungfrau

Jižně od Bernu najdete mnoho hlubokých údolí vyvrásněných ledovci, ale mezi nimi jsou dvě zvláště vyhlášená - Lütschen a Lauterbrunnen. Ve výškách nad nimi totiž dominuje horský masiv Jungfrau (4158 m)  Eiger (3970 m) a Mönch (4099 m). Tohle jsou ty ikonické švýcarské Alpy, i když francouzská část by možná nesouhlasila - mluví se tu švýcarskou němčinou.

V zimě se tu jezdí světový pohár na lyžích, a pro návštěvníky se tedy kromě úžasně vyladěných sjezdovek nabízí i úctyhodných 200 km zimních turistických tras a 350 km tratí na běžky. V létě se zase na vrcholy u města Interlaken sjíždí paraglidisti.

Zajímavým lákadlem pro turisty je vrchol Jungfraujoch (3 471 m n. m.). Observatoř „Top of Europe“ má výhledy na panoráma alpských vrcholů a ledovec Aletsch. Ty, kteří nechtějí na vrchol vyjít pěšky, potěší jeho snadná dostupnost ozubnicovou železnicí Jungfraubahn, která vede ze sedla Kleine Scheidegg. Vrcholová stanice na Jungfraujoch je nejvýše položenou zastávkou v Evropě (3 454 m n. m.),

Zajímavý je i výstup na ledovec Aletschgletscher, kde lze podniknout i návštěvu ledovcového sálu a zajít si na vyhlídku z observatoře Sphinx.

Turiatika Švýcarsko

Valiské Alpy - Valais

Valais je kanton v jihozápadním Švýcarsku, mluví se tu německy i francouzsky. Je domovem důležitých čtyřtisícovek jako např. Jorasse, a nachází se zde i pyramida Matterhornu. Sousedí s Chamonix, se kterým sdílí skvělé podmínky pro alpské lezení, skialpinismus a vysokohorskou turistiku. Zimní středisko Zermatt jakož i další luxusní střediska (např. Crans-Montana, Saas-Fee) najdete právě ve Valiských Alpách.

Jsou také výchozím bodem vyhlídkové trasy vlaku Glacier express train. Ve Valais si užijete turistiku všech obtížností.

Graubünden - Grisonsko

Hornatá oblast jihovýchodního Švýcarska na hranici s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Mluví se zde německy, italsky a užívá se tu též starý horský rétorománsky jazyk, „romansch“. Hluboká údolí a vysoké hory Grisonska patří k nejřidčeji osídlené části Švýcarska. Navštivte starobylá horská městečka Guarda, Bergün, Bondo.

Nejvyšší a jediná čtyřtisícovka: Piz Bernina. Pramení zde řeky Rýn a Inn, je tu množství ledovců. V údolí Engadin, které se v délce 100 km rozléhá kolem řeky Inn, leží jediný švýcarský národní park, zároveň nejstarší v Evropě, vyhlášený v roce 1914.

Nachází se tu luxusní zimní střediska Davos/Klosters, St. Moritz, Scuol. Romantické vlakové tratě Bernina express a Glacier express křižují i tuto oblast. 

Most ve Švýcarsku, Ticino

Ticino / Tessin

Italská část Švýcarska vás zahrne typickou uvolněnou středomořskou atmosférou. Množství slunce a vzrostlé palmy vás ihned přenesou do Itálie. Navštivte Lugano, největší město v Ticinu, které vás uchvátí typickou architekturou, která svým stylem připomíná Lombardii, barevnými domečky a subtropickou květenou.

Kochat se můžete středověkými hrady v Bellinzoně a na Monte Giorgio, ke koupání vybízí dvě úžasná jezera Lago Maggiore a horami obklopené jezero Lugano.

Ticino je skvělý region pro nenáročnou turistiku v nádherné přírodě, je to množství vyhlídkových tras kolem ledovcových jezer a horských vesniček. Vyzkoušejte například turistický okruh kolem ledovce Basodino, během níž můžete spatřit kamzíky, sviště i kozorožce ibexy.

 

Zamilujte se do Švýcarska a prozkoumejte ho kousek po kousku! Při cestách do této země mimo EU si sjednejte pro každý případ naše cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

Další články

Lyžařské lekce v zahraničí nejen pro vaše děti! Porovnejte výhody a nevýhody

Zimní dovolená je jako stvořená pro pilování oblouků na lyžích a na snowboardu. Vašich nebo vašich dětí. V cizině si můžete kromě dlouhých sjezdovek bez front užít také výuku lyžařských instruktorů.  

lyzarske-skoly

Kam na běžky v roce 2017?

Obliba běžek v posledních letech u Čechů výrazně stoupá. Kam vyrazit protáhnout nohy, vyzkoušet běžky a zapíchnout hůlky? Přinášíme několik ověřených zahraničních lokalit...

dachstein-glacier-mountain-austr