Datum: | Autor:

Švýcarsko - Matterhorn
23. 2. 2022

Nejznámější oblasti švýcarských Alp přehledně v našem článku. Můžete si vybrat mezi francouzskou, německou a italskou částí Švýcarska, anebo co takhle Grisonská rétorománština? Poznejte rozdíly v tak malé krajině a užijte si švýcarské Alpy na všechny způsoby. A když se dáte do řeči s místními, tak možná poznáte, že ačkoliv obývají všichni jednu zemi, tak na to své údolí a svůj mikroregion nedají nikdy dopustit.

Bernské Alpy

Bernské Alpy se nalézají v kantonu hlavního města Bern, ale nenechte se mýlit, že jsou omezeny pouze na něj. Přijdete s nimi do styku i pokud se vydáte nahoru v jeho přilehlých kantonech: Valais, Fribourg a Vaud. Zvláště údolí Valais a Vaud se mezi sebou často špičkují a tiše spolu soutěží o neoficiální titul nejhezčího místa ve Švýcarsku.  
 
Švýcarsko Jungfrau

Berner Oberland - Jungfrau

Jižně od Bernu najdete mnoho hlubokých údolí vyvrásněných ledovci, ale mezi nimi jsou dvě zvláště vyhlášená - Lütschen a Lauterbrunnen. Ve výškách nad nimi totiž dominuje horský masiv Jungfrau (4158 m)  Eiger (3970 m) a Mönch (4099 m). Tohle jsou ty ikonické švýcarské Alpy, i když francouzská část by možná nesouhlasila - mluví se tu švýcarskou němčinou.

V zimě se tu jezdí světový pohár na lyžích, a pro návštěvníky se tedy kromě úžasně vyladěných sjezdovek nabízí i úctyhodných 200 km zimních turistických tras a 350 km tratí na běžky. V létě se zase na vrcholy u města Interlaken sjíždí paraglidisti.

Zajímavým lákadlem pro turisty je vrchol Jungfraujoch (3 471 m n. m.). Observatoř „Top of Europe“ má výhledy na panoráma alpských vrcholů a ledovec Aletsch. Ty, kteří nechtějí na vrchol vyjít pěšky, potěší jeho snadná dostupnost ozubnicovou železnicí Jungfraubahn, která vede ze sedla Kleine Scheidegg. Vrcholová stanice na Jungfraujoch je nejvýše položenou zastávkou v Evropě (3 454 m n. m.),

Zajímavý je i výstup na ledovec Aletschgletscher, kde lze podniknout i návštěvu ledovcového sálu a zajít si na vyhlídku z observatoře Sphinx.
 
Turiatika Švýcarsko

Valiské Alpy - Valais

Valais je kanton v jihozápadním Švýcarsku, mluví se tu německy i francouzsky. Je domovem důležitých čtyřtisícovek jako např. Jorasse, a nachází se zde i pyramida Matterhornu. Sousedí s Chamonix, se kterým sdílí skvělé podmínky pro alpské lezení, skialpinismus a vysokohorskou turistiku. Zimní středisko Zermatt jakož i další luxusní střediska (např. Crans-Montana, Saas-Fee) najdete právě ve Valiských Alpách.

Jsou také výchozím bodem vyhlídkové trasy vlaku Glacier express train. Ve Valais si užijete turistiku všech obtížností.

Graubünden - Grisonsko

Hornatá oblast jihovýchodního Švýcarska na hranici s Itálií, Rakouskem a Lichtenštejnskem. Mluví se zde německy, italsky a užívá se tu též starý horský rétorománsky jazyk, „romansch“. Hluboká údolí a vysoké hory Grisonska patří k nejřidčeji osídlené části Švýcarska. Navštivte starobylá horská městečka Guarda, Bergün, Bondo.

Nejvyšší a jediná čtyřtisícovka: Piz Bernina. Pramení zde řeky Rýn a Inn, je tu množství ledovců. V údolí Engadin, které se v délce 100 km rozléhá kolem řeky Inn, leží jediný švýcarský národní park, zároveň nejstarší v Evropě, vyhlášený v roce 1914.

Nachází se tu luxusní zimní střediska Davos/Klosters, St. Moritz, Scuol. Romantické vlakové tratě Bernina express a Glacier express křižují i tuto oblast. 
 
Most ve Švýcarsku, Ticino

Ticino / Tessin

Italská část Švýcarska vás zahrne typickou uvolněnou středomořskou atmosférou. Množství slunce a vzrostlé palmy vás ihned přenesou do Itálie. Navštivte Lugano, největší město v Ticinu, které vás uchvátí typickou architekturou, která svým stylem připomíná Lombardii, barevnými domečky a subtropickou květenou.

Kochat se můžete středověkými hrady v Bellinzoně a na Monte Giorgio, ke koupání vybízí dvě úžasná jezera Lago Maggiore a horami obklopené jezero Lugano.

Ticino je skvělý region pro nenáročnou turistiku v nádherné přírodě, je to množství vyhlídkových tras kolem ledovcových jezer a horských vesniček. Vyzkoušejte například turistický okruh kolem ledovce Basodino, během níž můžete spatřit kamzíky, sviště i kozorožce ibexy.

Zamilujte se do Švýcarska a prozkoumejte ho kousek po kousku! Při cestách do této země mimo EU si sjednejte pro každý případ naše cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

První hlavní město Itálie. Kolébka renesance. Rodiště Danta, Donatella, Michelangela a nespočtu dalších velkých umělců. Jako by se sem obtiskla boží noha, protože Florencie (Firenze), doslova „kvetoucí“, je toskánské město umělců, kultury a honosné architektury.

16. 6. 2022
Florencie - pohled na kupoli dómu

Chcete si zacestovat během štědrovečerní večeře? Nebo se chystáte slavit letos v cizině a nevíte, co tam ochutnat? Zamávejte kaprovi, lososovi a houbovému kubovi a užijte si opulentní neworleanskou hostinu nebo dezert ve tvaru mořské příšery. 

8. 12. 2021
Vánoční hostina