Gap Year není jen pro studenty. Dejte si pauzu a vyrazte do světa

Právě jste se vrátili z Erasmu nebo jiného studijního pobytu a nejraději byste opět zamířili do zahraničí? Nebo jen zkrátka přemýšlíte, jakým směrem se vydat po škole? Dejte si rok pauzu a vyzkoušejte takzvaný Gap Year.
Gap Year, nebo chcete-li „volný rok“, je obdobím, které studenti využívají k prohloubení svých znalostí ze školy, nabytí zkušeností nebo se zkrátka jen vydávají za zážitky, které by doma nezískali.
Nenechte se zmýlit, rozhodně se totiž nejedná o doslovnou pauzu a prázdný rok plný poflakování, během něhož se vyhnetestřetu s realitou běžného života. Ba naopak, můžete z něho vytěžit mnohem více než za léta strávená v lavicích.
Pokud si během tohoto období pečlivě rozvrhnete program a nastavíte si jasné cíle, co od pobytu v zahraničí očekáváte, jde o skvělou variantu, jak rozvíjet své schopnosti mimo akademickou půdu a pracovní prostředí.
Než se vydáte na svůj rok plný dobrodružství, nezapomeňte si sjednat vhodné cestovní pojištění, které vám zajistí vysokou kvalitu lékařského ošetření v zahraničí.
Další varianty „volného roku” nejen pro studenty
Gap year už dávno není výsadou čerstvých absolventů, dnes se do něj pouští dospělí i celé rodiny s dětmi. V rámci placeného či neplaceného volna Sabbatical vyráží na zkušenou také pracující dospělí. Populární je mezi učiteli, akademiky i lidmi z korporátu. Nikdy totiž není pozdě na sebereozvoj a plnění snů.
Důkazem toho, že se dá podobný výjezd absolvovat i několik let po studiích je například program Working Holiday Visa, které nabízí některé země dávno poté, co v Česku přestává platit status studenta.
Digitální nomádství
Pokud máte práci, kterou lze dělat online, nabízí se jedinečná příležitost spojit cestování s výdělkem. Hodně lidí se zároveň přihlašuje naonline kurzy a další dálková studia, čímž skloubí seberozvoj s dobrodružstvím. Tato forma je skvělá pro všechny, kteří nechtějí vypadnout ze sebevzdělávacího procesu.
Rodinný Gap Year neboli „Worldschooling“
Ano, i s dětmi se dá cestovat! Rodinný Gap Year neboli „worldschooling“ znamená, že rodina vyrazí na delší cestu a děti se vzdělávají na dálku nebo formou zážitkového učení. Tato forma umožňuje utužit rodinné vztahy, poznávat jiné kultury a rozšířit si obzory mimo tradiční školní režim.
Proč si dát pauzu?
1. Získáte nové životní zkušenosti
Pokud jste si mysleli, že už vás nemůže nic překvapit, teprve nyní přichází ta pravá zkouška. Ověříte si během ní, jak moc jste silní ve chvílích, kdy se musíte spoléhat jensami na sebe. Nejenže se naučíte samostatnosti, zlepšíte své komunikační dovednosti v cizím jazyce, ale především poznáte sami sebe.
2. Najdete nový směr
Jak jsme již naznačili v předchozím bodě, volný rok můžete využít jako příležitost k sebepoznávání, díky níž si otevřete dveře k novým možnostem, o kterých jste třeba doposud ani nepřemýšleli. Změna prostředí spojená s vycestováním do zahraničí je perfektním můstkem mezi studiem a nástupem do pracovního prostředí. Mnozí si totiž až během Gap Year uvědomí, co vlastně od sebe i života očekávají, a podle toho si stanoví směr, kterým se chtějí ubírat.

3. Vyhnete se syndromu vyhoření
Je známo, že stereotyp zabíjí kreativitua může být i krokem k syndromu vyhoření. Abyste se těmto nepříjemnostem vyhnuli, není nic jednoduššího než opustit rutinní kolečko a vyzkoušet něco nového.
4. Přidáte si zajímavou položku na CV a zajistíte si vyšší plat
Možná si říkáte, že se rok v cizině může pěkně prodražit. Buďte si však jistí, že se vám veškerá investice vrátí. Nabyté zkušenosti ze zahraničních stáží, prací, dobrovolnických činností a dalších aktivit se bezpochyby stanou zajímavou položkouv životopise a zaručeně upoutají pozornost zaměstnavatele. A co víc, zmiňované položky nejenže vypadají dobře na papíře, ale také jsou strategickou pomůckou při vyjednávání výhodnějších platových podmínek. Věděli jste, že až 41 % zaměstnavatelů přistoupí na zvýšení platu, když vidí, že máte ve svém portfoliu zkušenosti z ciziny?
Jaké jsou možnosti?
Vše se odvíjí od toho, jaký program si zvolíte. Pokud se rozhodnete vycestovat s agenturou, počáteční náklady mohou být vyšší. Na druhou stranu z vás však opadne prvotní stres spojený s hledáním ubytování a práce. Specializované agentury totiž většinou veškeré nezbytnosti zařídí za vás. Tuto variantu ocení méně zkušení cestovatelé nebo ti, kterým se nechce trávit čas nad vybíráním vhodného programu. Připravte se však, že ještě před vycestováním zaplatíte desítky tisíc. Jestliže hledáte levnější alternativu, zkuste AuPair či práci na farmě, kdy ušetříte na stravě i ubytování. Další variantou je low-cost backpacking. Tyto formy jsou přístupné i pro studenty s omezeným rozpočtem.
Věděli jste, že některé organizace zprostředkovávající pracovní a jazykové pobyty nabízí půjčky bez úroků?
V případě, že vyrazíte takzvaně „na vlastní pěst” sice ušetříte za poplatky agenturám, musíte však počítat s tím, že je potřeba se spolehnout zcela sami na sebe. Vyhledávání vám usnadní nejrůznější weby, na nichž najdete přehled vhodných nabídek podle vaší vysněné destinace.
Zde je výčet některých z nich:
- WWOOF
- WorkAway
- GoAbroad
- WorldNomads.
Kam vyrazit?
Ať už se rozhodnetepro pracovní či studijní pobyt nebo vyrazíte jakodobrovolník, vybírat můžete ze široké škály destinací. Každá z nich vám nabídne jiné zážitky i příležitosti. Podle pravidelného průzkumu společnosti Educations, mapujícího nejvhodnější místa pro život z hlediska studijních a pracovních příležitostí a zážitků, zvítězilo v letošním roce Japonsko, Francie, Čína, Kanada, Austrálie, Nizozemsko, Německo, Švýcarsko, Velká Británie a USA.
Každé z míst nabízí různé příležitosti i zážitky. Zatímco USA, Čína, Velká Británie či Austrálie jsou vhodnými k prohloubení znalostí díky top univerzitám světa, pro nabytí pracovních zkušeností, získání kontaktů a budování kariéry vyrazte směr Nizozemsko, Německo či Švýcarsko. Krok vedle však neuděláte ani v případě, kdy se vydáte plnit své ambice do USA. Pokud vám jde čistě o zážitky, dobrodružství, kulturu a lifestyle, zvolte Kanadu, Austrálii, Francii nebo Švýcarsko.

Nezapomeňte na vhodné pojištění
Změna prostředí přímo vybízí k aktivitám, do nichž byste se běžně nepustili. Zábava se ale může někdy zvrtnout, a tak je vhodné mít pojištění, které Vás ochrání před nenadálými komplikacemi. Pouze s kvalitním cestovním pojištěním budete mít jistotu, že vás asistenční služby nenechají na holičkách a zajistí hladký průběh, když bude potřeba něco vyřešit. Na celý rok se vyplatí zvolit program MultiTrip s možností připojištění dle vašich potřeb.
Jestliže se v zahraničí chystáte využít volný čas například potápěním, surfováním, horolezectvím, canyoningem, paraglidingem, raftingem a dalšími aktivitami, myslete na to již při vybírání pojištění. Zajistíte si tím dostatečnou ochranu při nenadálých událostech.
Zdroje: CNBC, Educations
Český lékař na telefonu 24/7
Součástí našeho cestovního pojištění je služba českého lékaře na telefonu. Pomůže Vám, když máte na dovolené zdravotní problém a nevíte, co v takové situaci dělat.