Datum:

Je pro vás balení na cestu noční můrou, nebo v tom máte systém a jste hotoví raz dva? Poradíme vám, abyste na nic nezapomněli, a ani nesbalili navíc něco, co vůbec nesmí do letadla! Dozvíte se, jak chytře sbalit, jaké předměty nesmíte nechat v příručním zavazadle, co vám můžou zabavit na letišti a jaký suvenýr byste si neměli brát z dovolené domů. 
 
Balení kufru

Pravidla chytrého balení kufru

Balíte na dovolenou a nechcete si brát ten největší lodní kufr. Zkuste být minimalističtí! Položte si otázku, jaké tam bude počasí. Pro každou teplotní situaci si zabalte jeden kus oblečení. Pomůže vám, pokud to bude váš nejoblíbenější kousek, abyste se pak neotravovali s tričkem či šálou, které nemáte moc rádi. Vezměte si jeden teplý svetr nebo mikinu. Jednu plážovou róbu. Anebo jí vyměňte za šátek, který má multifunkční použití. Kolik potřebujete hezkých šatů? Buďte kreativní v tom, jak lze jednu věc použít na vícero způsobů.
Pokud si balíte batoh, který celý den budete nosit na zádech, snažte se šetřit každým gramem. Turistické blogy vám pomůžou množstvím dobrých rad.
Jedno pravidlo balení drogerie a kosmetiky je společné pro všechny: malé balení od všeho! Pomůžou vám lahvičky k tomuto účelu koupené v lékárně nebo v drogerii. 
 
Tekutiny - balení na letiště

Zakázané předměty – s čím nesmíte na palubu letadla?

Pokud chcete cestovat nalehko a máte jen příruční zavazadlo, má to samé výhody. Nemusíte čekat na odbavení, máte u sebe pořád všechny své věci a jste svobodnější i během transferů na přestupech. Měli byste se však řídit extra doporučeními navíc.


Co si nesmíte brát s sebou, podléhá řadě omezení: drogerie v jiném než malém balení do 100 ml. Zbytek gelu nesmí být ve velké nádobě, je třeba mít malé lahvičky na vše. Poté, co projdete bezpečnostní kontrolou, si však už můžete koupit tekutin a gelů, kolik budete chtít.
Můžete si vzít jídlo? Ano, v rámci Shengenského prostoru ano, často i na lety mimo EU. Vezměte si svačinu do letadla bez obav. Pokud nechcete kupovat drahou vodu v Duty free zóně, zabalte si menší plastovou lahev a naberte vodu z fontánky na pití nebo umyvadla.
Pozor však s nesnědeným jídlem v cílové zemi, notoricky známá je Austrálie a Nový Zéland, kam si nesmíte vzít ani jablko, a stejná přísnost platí i na vývoz jejich potravin, nedejbože rostlin či semen.
Jsou krajiny, kde vám nedovolí vzít si na palubu letadla prášky – např. mletou kávu ve větším množství, třeba při cestě z Izraele může být problém už půl kila. Dejte si pozor i na množství léků potřebné po dobu cesty nebo mateřské mléko a další stravu pro děti.
Ostré předměty, které můžou být na palubě problém: stanové kolíky, pilníky, nože a podobné. Platí u nich jistá teoretická pravidla, ale může se stát, že narazíte na neúprosného sekuriťáka, a tomu budou pravidla jedno. Záleží často jen na jejich posouzení!
Parametry ostrých předmětů a nožů: Čepel nesmí být delší než 6 cm a širší než 1,3 cm (v nejširším bodě). Nůž bez pojistky nebo s pevnou čepelí či s tvarovanou rukojetí na palubu letadla nesmí.
Omezenívelikosti a váhy zavazadla: prakticky se kontrolují zejména rozměry kabinového zavazadla. Ale může se stát, že půjdete s kufrem i na váhu, pravděpodobně na letištích mimo EU. Dobrá zpráva – mikiny a svetry můžete mít během odbavení na sobě. 
 
Na letišti

Co vůbec nesmí do letadla?

Tyto věci se všude opakují, tak si je taky zopakujme:
Chemické a toxické látky – snad je na dovolené nebudete potřebovat. Tlakové nádoby – nikdy jim neříkejte tlakové bomby, ať už na potápění nebo horské výstupy. Hořlaviny (benzin a plyn do vařičů a zapalovačů, alkoholické nápoje s obsahem alkoholu vyšším než 70 %, propanbutanové lahve). Permanentní magnety. Nadměrná zavazadla, která nelze zkontrolovat na rentgenovém zařízení (kola, stroje, jejich části a jiné), musíte předem nahlásit a ověřit si.
Tekutiny ještě jednou: alkohol a tekutiny v neoriginálním balení. Slivovici v neoznačené lahvi.
Letecké společnosti za tekutiny označují i veškeré spreje, pěny, deodoranty, pasty a jelení loje nebo rtěnky. Neznamená to, že vám je nutně seberou, ale je dobré vědět, že na to mají právo. 
 
Bezpečnostní kontrola na letišti

Zakázané suvenýry?

Exotické země si hlídají, co z nich vyvážíte, a to často velmi přísně, v krajním případě se může neopatrný turista ocitnout i za mřížemi. 
Obecně zakázané jsou tyto drobnosti: mušle, kaviár, kožešiny z kočkovitých šelem, slonovina, šperky a doplňky z želvoviny, produkty tradiční čínské medicíny, výrobky z hadí kůže, korály, orchideje, často i včetně sazenic.
 
Suvenýry mušle - zakázaný vývoz

Každá země to má jinak. Například z Řecka nesmíte bez povolení vyvážet starožitnosti a umělecké předměty. I v Bulharsku musíte mít povolení při vyvážení starožitností a opatrní buďte i s drahými kovy a kameny.


Pojďme se podívat o něco podrobněji. Aby vás celníci nepřekvapili:

• Severní Afrika– jakékoliv mořské přírodniny (mušle, korály a další kousky), výrobky z želvích krunýřů (dmychadla, hřebeny, šperky)
• Turecko – jakékoliv přírodniny (lastury, mlži, kameny či rostliny)
• Rusko – kaviár (do 125 g bez povolení), kožešiny kočkovitých šelem, vlků a medvědů
• Jižní Amerika – živí papoušci nebo peří z papoušků, orchideje (především sazenice), výrobky z vlny lamy vikuňa, výrobky ze vzácného dřeva, kaktusy
• Karibik – tvrdé korály, výrobky z želvích krunýřů, mušle
• USA – medvědí a rysí kožešiny, výrobky z peří divokých ptáků, výrobky z hadích a ještěřích kůží, suvenýry z mrožů a vorvaňů
• Afrika – suchozemské želvy, výrobky z želvích krunýřů, chameleoni, ještěři, tvrdé korály, kožešiny zvířat, sukulenty
• Asie – výrobky z hadí a ještěří kůže (bez povolení), výrobky ze slonoviny, produkty tradiční čínské medicíny, která obsahuje ohrožené druhy rostlin nebo zvířat, motýli, produkty z peří rajek, výrobky z vlny tibetské antilopy čiru (Indie), velrybí maso (Japonsko)

Váháte? Ministerstvo životního prostředí připravilodokument s přehledným uvedením zemí a suvenýrů, které se nesmí vyvážet.

Nakonec je dobré koukat i na to, jaké povolené množství tabáku či alkoholu můžete mít u sebe při vstupu do země – EU nebo v zahraničí. Například v Dubaji vám nedovolí mít žádný alkohol, ani během přestupu na letišti a ani ten, co jste si zachránili z letadla. A cigarety? Do Evropy můžete dovézt jen jeden karton. Zjistěte si aktuální podrobnosti na stránkách letišť a celní správy. Pomůže vám i české velvyslanectví dané země, nebo přímo Ministerstvo zahraničí. 
 
Karton cigaret

Přejeme vám rychlé balení a jednoduchý přesun z domu do vaší cílové destinace. Nezapomeňte si na cestu přibalit i kvalitní cestovní pojištění, abyste mohli zcela klidně spát i v cizí zemi. Pořídíte ho přes naše stránky, dokonce i na poslední chvíli z mobilu, cestou na letiště.
Vy cestujete. My se staráme. 

Zdroj:jenprocestovatele.cz, letuska.cz, jaknaletenky.cz 

Štítky: rady na cesty

Další články

Tipy na výjimečné knihy o cestování

Podzim přeje nejen výletům do přírodou obarvených míst, ale také čtení v teple domova. Přeneste se za hranice naší země díky knížkám.

cteni-u-krbu

Top 10 neuvěřitelných příhod našich klientů

Rok co rok vyráží stále více z vás na zahraniční dovolenou. Rok co rok se naši kolegové nestačí divit nad tím, co vše se vám na cestách může přihodit. I v roce 2016 jsme zaznamenali několik takových perliček...

banan3