Kontrola na letišti

Letištní kontrola je klíčovou součástí každé cesty letadlem. Pokud letíte poprvé, možná nevíte, co od ní očekávat a proč jsou její postupy důležité.
1. Check-in (odbavení)
Prvním krokem, který na letišti musíte udělat, je check-in, tedy odbavení. Právě během něj získáte palubní vstupenku. Pokud jste si letenku zakoupili online, můžete využít i odbavení online. To vám ušetří čas. Palubní vstupenku si pak můžete vytisknout doma nebo ji mít připravenou v mobilní aplikaci.
Při odbavení také odevzdáte své zavazadlo, které poputuje do nákladového prostoru letadla a znovu se s ním setkáte po příletu do cílové destinace. Předem si zkontrolujte, co do takového zavazadla nesmí, abyste předešli problémům. Například kosmetika v odbaveném zavazadle by měla být dobře zabalena, aby se při přepravě nepoškodila. Mít sjednané pojištění zavazadel je v tomto případě opravdu na místě.

2. Bezpečnostní kontrola
Pak přichází na řadu bezpečnostní kontrola. Ta na letišti a hlavně posléze v letadle zajišťuje bezpečnost všech cestujících. Zde odevzdáte příruční zavazadlo k prosvícení rentgenem. Kontrolovat se budou zejména kovové předměty. Pokud máte v těle kovové implantáty, připravte se, že budete možná muset vysvětlit situaci – kov v těle na letišti může spustit alarm. Mít s sebou patřičnou zdravotnickou dokumentaci tak určitě není od věci.
Kontrola se vztahuje i na tekutiny. Pokud je chcete brát s sebou na palubu, musí být v lahvičkách do letadla o objemu maximálně 100 ml a umístěny v průhledném uzavíratelném sáčku. Celkový objem tekutin nesmí přesáhnout 1 litr. Pokud si nejste jisti, kolik ml do letadla je povoleno, podívejte se na aktuální pravidla vašeho dopravce.
Léky do letadla zabalte tak, aby byly snadno dostupné. Jak zabalit léky do letadla a co všechno vidí rentgen na letišti, jsou otázky, které si cestující kladou velmi často. Léky s sebou mějte ideálně v originálním balení a s potvrzením od lékaře.
Stěry z rukou na letišti by vás také neměly rozházet. Jsou totiž dalším krokem, který může být proveden, pokud je potřeba ověřit přítomnost zakázaných látek.
4. Zakázané předměty
Co nesmí být v příručním zavazadle? Takových věcí je samozřejmě hodně. Mezi nejčastěji diskutované zakázané předměty patří samozřejmě zbraně, hořlaviny, ale i některé tekutiny a cokoli ostrého. Pokud si nejste jisti, zda můžete mít zapalovač do letadla, informujte se před cestou. Mušle do letadla nebo jiné přírodní suvenýry obvykle nejsou problém z hlediska přepravy. Vždy se ale ujistěte, že splňují pravidla přepravy a že nejde o části chráněných živočichů. Takový suvenýr se totiž může hodně prodražit.

5. Bezcelní zóna
Po bezpečnostní kontrole se ocitnete v bezcelní zóně. Zde můžete nakupovat, občerstvit se nebo si odpočinout před odletem. Bezcelní zóna je ideálním místem k doplnění posledních věcí, které potřebujete na cestu.
6. Gate a nástup do letadla
Jak to chodí na letišti při nástupu do letadla? Sledujte obrazovky s informacemi o letu a dostavte se ke svému gatu včas. Boarding obvykle probíhá podle skupin uvedených na palubní vstupence. Nebojte, vše je velmi intuitivní.
Tipy pro hladký průběh odletu
- Připravte si doklady a palubní vstupenku předem.
- Zkontrolujte si, co nesmí být v příručním zavazadle.
- Uložte si tekutiny do průhledného sáčku.
- Mějte po ruce léky a potvrzení od lékaře.
- Buďte v klidu. K tomu vám pomůže nejen znalost poměrů na letišti, ale třeba i cestovní pojištění.

Důkladná příprava je klíčem k hladkému průběhu akce. Cestování letadlem v tomto směru není výjimkou. Zjistěte si proto předem, jak funguje odbavení online, co očekávat během kontroly na letišti, maximální velikost palubního zavazadla nebo jak správně zabalit svá zavazadla. Před odletem buďte v klidu. K tomu vám pomůže i storno připojištění nebo připojištění cesty letadlem, abyste byli chráněni před nečekanými událostmi.