Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Máte chuť na trochu dobrodružství a neznáma? Připadá vám, že už jste byli snad všude, a ve skrytu duše toužíte po něčem neobyčejném? Gruzie je země, která leží na pomezí Evropy a Asie, a má v sobě od každého kontinentu trochu. Pokud chcete zažít něco neobvyklého, nechte se očarovat její krásou. Nabízí příchuť dobrodružství, nespoutanosti, a jisté dávky dekadentnosti. 

V dnešní době je stále těžší narazit na destinace, které by nebyly přeplněné davy turistů. Přitom v srdci téměř každého cestovatele dříme duše dobrodruha, který touží prošlapávat nové stezky a objevovat místa, na kterých ještě nebylo mnoho lidí. Naštěstí ještě existují země, kterým se masový turismus vyhýbá, a Gruzie je jednou z nich. 

Cestování do Gruzie

Zde přinášíme pár rad ohledně cestování do Gruzie:

 • Není potřeba žádné vízum, pokud tam budete pobývat méně než 90 dní.
 • Pokud letíte přímým letem, postačí vám pouze občanský průkaz.
 • Jestliže přestupujete, je třeba cestovní pas s dobou platnosti minimálně 6 měsíců po skončení cesty.
 • Přímý let z Prahy do Gruzie trvá 3 hodiny a 45 minut.

Gruzie se nachází na východním pobřeží Černého moře, a dopravit se tam letecky je nejen snadné, ale i poměrně levné. Lety do Gruzie seženete z Prahy i z okolních letišť (Vídeň, Katowice). 

zavazadlo a letadlo

Lety do Gruzie 

 • Přímý let z Prahy do hlavního města Tbilisi, zajišťuje společnost Georgian Wings, cena od 9000 Kč za zpáteční let
 • Přímý let z Prahy do hlavního města Tbilisi, zajišťuje společnost EuroWings, cena od 6000 Kč za zpáteční let
 • Let z Prahy do Batumi, přestup v Istanbulu, zajišťuje společnost Turkish Airlines, cena od 8000 Kč za zpáteční let
 • Let z Vídně do města Kutaisi, zajišťuje společnost Wizzair, cena od 3500 Kč za zpáteční let
 • Let z Katowic do města Kutaisi, zajišťuje společnost Wizzair, cena od 3800 Kč

Co navštívit v Gruzii?

Tato kavzkazská kráska nabídne vše, po čem cestovatel touží. Je libo ohromující horské velikány a čistou přírodu? Gruzínské hory nabídnou vysokohorskou nádheru srovnatelnou s evropskými Alpami, ale za zlomek ceny a bez davů turistů.

Preferujete plážový relax? Město Batumi vás přivítá svým příjemným pobřežím na břehu Černého moře.

Líbí se vám starobylá architektura? V hlavním městě Tbilisi, ale i ve spoustě dalších měst a vesnic najdete kamenné kostely, ze kterých na vás dýchne atmosféra časů dávno minulých. Gruzie je rovněž rájem pro ty, kteří se rádi dobře a levně nají - gruzínská kuchyně je vyhlášená po celém světě.

Věříme, že si vaše dobrodružství v Gruzii užijete naplno. Jsme rádi, že můžeme být našim klientům spolehlivým partnerem na cestách. Jsme jediní specialisté na cestovní pojištění a již patnáctkrát jsme vyhráli ocenění Pojišťovna roku.

Pojistit online

kostel v horách

Hory v Gruzii

Pro cestovatele jsou největším lákadlem právě dechberoucí horské velikány. Vydejte se po horských stezkách, upřete svůj pohled k zasněženým štítům a užijte si pocit intenzivního spojení s přírodou. Jen vy, hory, a žádní turisté v dohledu. Které hory v Gruzii stojí za vidění?

Kazbegi

Tato horská oblast se nachází zhruba 200 kilometrů severně od hlavního města Tbilisi, a dostanete se tam zhruba za 2,5 až tři hodiny jízdy autem. Dopravíte se zde i veřejnou dopravou - několikrát denně z Tbilisi vyjíždějí místní minibusy, tzv. maršrutky. Fyzicky zdatnější a zkušenější turisté se obvykle vydávají na horu Kazbegi, která se vypíná do výšky 5054 m. n. m. Pokud vás tento náročný trek neláká, můžete si udělat výlet jen do sedla hory Čaukchi v nadmořské výšce 3000 m. Odtud se vám naskytne výhled na horu Kazbegi i dolů na kostel svatého Štěpána.

Pokud nejste zkušení horalé, udělejte si pouze výšlap na horu ke kostelu Gergeti Cminda Sameba (svatého Štěpána). Vydat se můžete pěšky, nebo džípem, ale vřele doporučujeme první možnost. Zhruba 1,5 hodinový výstup vám poskytne strhující výhledy do okolní přírody. Pokud vám zbyde čas i energie, vydejte se k vodopádu Gveleti, situovaném jen 10 kilometrů oldtud.

Tip! Cestou zpět se zastavte na neobvyklé vyhlídce, kterou mnozí cestovatelé minou. Na Google mapách ji najdete pod názvem Panorama Gudauri. Jedná se o monument gruzínsko-ruského přátelství a zaujme vás nejen tato stavban ale i její lokace. Je postavena přímo na útesu a nebudete se moct vynadívat na nádhernou zelenou krajinu. Pokud máte odvahu, můžete jít až na kraj útesu a zažít pocit, že vám celý svět leží u nohou!

Svanetie

Tento region se nachází v severovýchodní části země. Od zbytku Gruzie se liší kulturou, tradicemi i historií. Ubytujte se v městečku Mestie, které je ideálním startovacím bodem pro různé horské treky. Samotné město vás zaujme svými kamennými věžemi, které pochází z dob středověku. Díky těmto věžím se Svanetii nepodařilo dobýt mongolským nájezdníkům, Osmanům ani Peršanům. Na tyto věže totiž nešlo vylézt a těžké železné dveře nešlo vyrazit. Ubytujte se v Mestii, odkud můžete vyrážet na výlety do okolí. 

Treky ve Svanetii:

 • Z Mestie do Ušguli (trasa vám zabere několik dní)
 • Z Mestie k jezerům Koruldi (7,3 km od Mestie, ideální na jednodenní výlet)
 • Z Mestie k ledovci Čaládi (15,2 km od Mestie, ideální na jednodenní výlet, ale je třeba vyrazit brzy)
 • Z vesnice Lahili (10 km od Mestie, jde se dostat taxíkem) ke kostelu Mkheri (okružní trasa 17,2 km)

Tip! Věděli jste, že naše cestovní pojištění je ideální volbou pro milovníky horské turistiky? Zahrnuje zásah horské služby i převoz vrtulníkem.

Pojistit online

Tbilisi, perla Kavkazu

Na návštěvu této pulzující metropole si vyhraďte alespoň dva dny. Hlavní město Tbilisi si zamilujete díky pestré směsici kultur, architektonických, náboženských i uměleckých směrů. Tato metropole nezapře svou dávnou historii - byla založena už v 5. století.  Obdivovat můžete nespočet gruzínských i arménských chrámů. Jedním z největších kostelů v Gruzii je Katedrála Nejsvětější Trojice. Přestože kopíruje starobylý pravoslavný styl, dokončena a vysvěcena byla teprve v roce 2004. Je náhradou za katedrálu svatého Jiří, kterou sovětské úřady v 30. letech zbořily.

Dominantou města je pevnost Narikala. Odhaduje se, že její historie sahá do 4. století. Je jedním z nejnavštěvovanějších míst v Tbilisi. V jejím areálu se nachází obnovený kostel svatého Mikuláše. Vydejte se sem a užijte si panoramatický výhled na město. 

Tbilisi výhled na město

Tbilisi je rovněž Mekkou pouličního umění. Udělejte si procházku po městě bez plánu a cíle, a jen tak spontánně objevujte. V zákoutích uliček objevíte neočekávané věci. Drolící se stěny budov, chodníky, dřevěná vrata, ale i popelnice - to všechno se stalo prostorem pro vyjádření umělecké duše. V ulicích města objevíte barevná abstraktní díla, realistické obrázky i náhodné citáty od známých spisovatelů. Ulice Tbilisi vás překvapí svou napůl romantickou, napůl drsnou atmosférou. Uvidíte moderní domy i žalostně vypadají neudržované bloky domů, pocházející se sovětské éry. Ať už ale budete procházet chudou nebo bohatou čtvrtí, ze všech koutů na vás bude křičet výtvarné umění a nespoutaná chuť k životu.

Tip! Zhruba 15 kilometrů severně do Tbilisi se nachází město Mccheta, kam se dostanete za necelou půlhodinu autem. Jedná se o jedno z nejstarších měst v Gruzii. Obdivovat tu můžete památky, z nichž nejvýraznější je katedrála Sveticchoveli. Centrum města je zapsáno do seznamu UNESCO. 

Batumi - moře, pláže a megalomanská architektura

Pokud se nemůžete rozhodnout, zda strávit dovolenou v nějaké evropské plážové destinaci, nebo zamířit do víru Dubaje, máme pro vás tip - vydejte se do gruzínského Batumi, které je originální všehochutí obojího. Najdete zde příjemné pláže,moderní mkrakodrapy, zábavní atrakce, staré sovětské budovy i historické kostely. Batumi je opravdu destinací, která je jediná svého druhu na světě. Při procházkách jeho ulicemi budete mít pocit, jako kdybyste se ocitli v nějakém futuristickém zábavním parku.

Dominantou města je Batumi tower, která vyniká svou pompézností - ve 27. patře je umístěn kolotoč ve stylu ruského kola. Poblíž přístavu najdete Věž abecedy, která má spirálovitý design a v noci je barevně nasvícená. V centru města rovněž najdete pohybující se osmimetrové sochy Ali a Nino, odkazující na román neznámého autora o lásce muslimského muže Aliho a křesťanky Nino, které rozdělila invaze sovětského Ruska. 

Vaše procházka centrem města volně naváže na Batumi Piazza, což je náměstí zdobené v italském stylu. Kousek se nachází i Náměstí Evropy. Celé toto město vyzařuje odhodlanou touhu přiblížit se západním trendům a co nejvíc se modernizovat.

Přestože se v Batumi budete cítit jako ve světové metropoli, překvapí vás svou optimální velikostí. Má jen 152 000 obyvatel a příjemným bonusem je, že se téměř všude dá dostat pěšky. 

Pokud toužíte po plážových radovánkách, vydejte se na promenádu Boulevard Batumi, která je lemovaná plážemi. Jaké je koupání v Černém moři? Voda není tak slaná jako ve Středozemním moři, a nejsou tu ani mořští ježci. Většina pláží v Batumi jsou oblázkového charakteru s pozvolným vstupem do moře. Pláže nabídnou bohatou občanskou vybavenost (restaurace, kavárny, půjčovny lehátek, atrakce pro děti). 

Batumi město

Věříme, že si vaše cestování do Gruzie užijete a přivezete si spoustu nezapomenutelných zážitků.

Zdroje: mundo.cz,  radiozurnal.rozhlas.czcaucasus-trekking.com, hedvabnastezka.cz,obletsvet.cz

 

 

Další články

10 nesmyslných DŮVODŮ, proč lidé jezdí do zahraničí bez cestovního pojištění

Pro někoho běžná praxe, ostatní nad nesmyslnými důvody, proč si lidé nechtějí zřídit cestovní pojištění jen nevěřícně kroutí hlavou. A jaké argumenty vlastně dokážou vymyslet? Podívejme se společně na několik z nich. A začneme od toho nejčastějšího. 

proc-nechteji-cestovni-pojistB

Letíte na dovolenou? Pozor na velikosti zavazadel!

Cestování letadlem s trochou nadsázky připomíná boj o kilogramy a rozměry. Limity pro zavazadla se přitom neodvíjejí pouze od konkrétní přepravní společnosti, ale závisí i na druhu zakoupené letenky.  

holcicka_s-kufrem_uvod_328x166