Řecko - ostrovy a průvodce po nejhezčích místech

Průvodce po Řeckých ostrovech a fotky míst, které stojí za to vidět.

Datum: | Autor: Tým ERV

akropolis-recko

Řecko je kolébkou evropské civilizace a kraj, kde se kdysi určitě procházeli sami bohové. Provedeme vás místy, které stojí za to, poradíme, co v Řecku vidět a kam jít na dovolenou.

Obsah článku:

 1. Nejkrásnější místa v Řecku - fotky
 2. Kam jet autem do Řecka?
 3. Pevninské Řecko
 4. Atény
 5. Řecké ostrovy
 6. Kefalonie
 7. Korfu
 8. Lefkáda
 9. Zakyntos
 10. Rhodos
 11. Santorini
 12. Kréta
 13. Mykonos
 14. Zdravotní péče v Řecku

Kam autem do Řecka?

Chtěli byste si do Řecka udělat výlet autem? Nejblíže dostupné je Korfu, hned u hranic s Albánií, či polostrovy Chalkidiki v Soluňském zálivu. Na Korfu se přepravíte snadno trajektem. Zajímavostí na Chalkidiki je polostrov Athos, kde žijí v monastýru mniši, a kam je již 1000 let zakázán vstup ženám.

Pevninské Řecko

Řecko, tedy Peloponés, je plný památek z dob antiky, která je kolébkou naší civilizace. Navštivte zde hlavní město Atény, ruiny starověkého Korintu nebo kláštery Meteora.

Nejkrásnější místa v Řecku

Klášterní komplex Meteora

Růžová pláž Elafonisi

Zakyntos - vrak na pláži Navagio

Panathénský stadion

Santorini

Jeskyně Diros

Canal d‘Amour – kanál lásky na Korfu

Řeka Venetikos

Laguna Balos

Delfské divadlo, pohoří Parnassos

Lefkada

Atény

Hlavní město Řecka je jedním velkým muzeem. Starověké památky z různých historických období můžete vidět všude kolem sebe. Nejvýraznější památkou je Akropolis tyčící se nad městem. Stojí tam významné stavby jako Parthenón, Erechtheion a Dionýsovo divadlo.

Další pamětihodnosti můžete vidět v Akropolis Museum, na které je dobré si udělat čas na několik hodin.

Po kulturních zážitcích se můžete projít na trhy s ovocem, zeleninou a rybami nebo na známé athénské bleší trhy. Na tržišti Agora se v dávných dobách odehrávaly všechny důležité debaty o filozofii, politice a společenském dění. Po výletech městem můžete nabrat síly v parcích nebo v tavernách s řeckými jídly a živou hudbou.

Řecké ostrovy

Přibližně čtvrtina rozlohy Řecka je tvořena ostrovy, kterých je kolem 3000. Ovšem jen 167 z nich je stále obydleno. Těžko říct, který z řeckých ostrovů je nejhezčí? Pokusíme se vám nabídnout alespoň malou nápovědu.

Korfu, Řecký ostrov - Drastis

Jónské moře - Lefkáda, Kefallonía, Korfu a Zakynthos

Kopcovité ostrovy v Jónském moři jsou pokryté zelení a díky tomu o poznání méně rozpálené než vyprahlá místa v jižním Egejském moři. Jónské moře totiž leží na západní návěterné straně Řecka, a tam padají vytrvalé podzimní deště - tudíž se tu daří vegetaci. Hlavní sezóna na těchto ostrovech proto zpravidla trvá o něco kratší dobu - jakmile začne pršet, už sem nejezdí tolik turistů.

Kefalonie

Kefalonie, jeskyně Melissa

Kefalonie se nachází jižně od ostrovů Korfu a Lefkada a je proslulá svými písečnými zátokami.

Co navštívit na Kefalonii?

Nenechte si ujít návštěvu pláží Myrtos a Antisamos. Milovníkům přírody doporučujeme jeskyni a jezero Melissani, kde se můžete projet na loďce. Nejvyšší vrchol Kefalonie má výšku 1628 m, takže je z Jónských ostrovů tím nejvyšším. Z jeskyní určitě navštivte Drogarati (Dračí jeskyni), která má krásné barevné krápníky a skvělou akustiku, takže se zde často konají hudební koncerty.

Unikátním jevem je skála Kounopetra (v překladu "pohyblivý kámen"). Jedná se o skalní útvar, který se v moři pohyboval od východu k západu podle intenzity mořských vln. Tuto zvláštní aktivitu však zastavilo zemětřesení, které ostrov postihlo v 50. letech 20. století.

Kefalonie je také cílem gurmánů a milovníků dobrého vína. Dopřejte si místní ochutnávkovou tour, běhěm níž objevíte tradiční pochoutky, vynikající místní vína, úžasný med a panenský olivový olej. Poté si ještě užijte romantický večer na tradiční dřevěné plachetnici a obdivujte dokonalý západ slunce nad mořem.

Doprava na Kefalonii: Nejlevnější bývají charterové lety z Prahy, nebo akční letenky z Vídně. Let trvá 1h 15 minut.

Korfu

Korfu, zátoka Paleokrastritsa

Korfu je ideální destinací pro fantastickou letní dovolenou. Byl po celá staletí pod benátskou, arabskou nebo britskou nadvládou, a každá z těchto kultur na něm zanechala nesmazatelný otisk. Přijeďte objevovat jeho bohatou historii, pobýt na jeho překrásných plážích, vychutnat si zdejší víno, panenský olivový olej a možná si dopřát i soukromou celodenní prohlídku spojenou s ochutnávkou vína.

Co vidět na Korfu, nám nejbližším řeckém ostrově? Klidně na něj můžete dojet i autem, od Albánie je oddělen pouze 2 km průlivem, takže trajektem tam jste za chvilku.

Zamiřte na pláž Paleokrastritsa, nad kterou se tyčí skála s pravoslavním monastýrem; užijte si noční život ve městě Sidari; okouzlí vás pláže kolem pískovcového tunelu "Canal d'amour". Z měst přímořské letovisko Agios Georgios nebo staré město Korfu se svým bohatým byzantským dědictvím, to všechno na vás netrpělivě čeká na ostrově Korfu.

Kdy navštívit Korfu?

Nejlepším obdobím pro návštěvu Korfu je zcela jistě léto (od května až do konce srpna). Duben a září bývají poměrně deštivé, a návštěvě v listopadu a prosinci byste se zřejmě měli úplně vyhnout. Bohaté deště, které na ostrov spadnou v zimě však dělají z Korfu jeden z nejzelenějších a nejkrásnějších řeckých ostrovů. Jónské moře je nám proto nebližší nejen vzdáleností, ale i podnebím.

Doprava na Korfu: Korfu je vybaven nejkratší přistávací ranvejí v jižní Evropě s délkou 2 375 metrů. To je o 400 méně než na Madeiře, takže si přistání na Korfu určitě užijete. Přímý let z Prahy na Korfu trvá 2 hodiny, z Vídně o 15 minut méně.

Lefkáda

Lefkáda, Porto Katsiki

Mezi Korfu a Kefalonií leží ostrov se známými bílými útesy, například u pláže Egremmi. Schody k ní však poškodilo zemětřesení, a tak se tam v současnosti dá dostat zejména lodí, pěšky na svou vlastní zodpovědnost. Podobný osud měla i pláž Porto Katsiki, známá blízkostí mysu Doukato a majákem Akratas na svém konci. I na další, skalisky obklopenou pláž Milos vás doveze loďka, a počítejte s její naturistickou povahou.

Za návštěvu na Lefkádě stojí i vodopády Rachi, a mořské jeskyně Papanikolis.

Zakyntos

Zakyntos, bílé útesy

Zakyntos láká cestovatele s láskou k průzračně modrému moři od jara do podzimu. Víte, proč si na tomto ostrově můžete připadat jako piráti z Karibiku?

Zakyntos už možná znáte díky slavné zátoce s vrakem lodi, nádherné pláži, kde před několika lety ztroskotala pašerácká loď. Ta je díky tomu velmi oblíbená, ale nebojte se, na ostrově Zakyntos jsou desítky krásných a mnohem klidnějších pláží. Pláž Porto Limnionas, ostrov Marathonisi kde žijí nádherné želvy, pláž Banana, pláž Kalamaki a další.

Zakynthos je ideální ostrov pro cestovatele, kteří hledají nekonečné obzory, přírodu, honosné písečné pláže a slunce od dubna až do konce října.

Dopřejte si na závěr dne vychlazený Mythos (řecké pivo) nebo si na terase vychutnejte sladké kořeněné Ouzo, ale ještě předtím vám doporučujeme výlet lodí kolem ostrova: dopřejte si pohled na jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů z hladiny moře. Můžete zkusit i plavbu za želvami na lodi se skleněným dnem a prozkoumat podvodní svět kolem Zakyntosu.

Jižní Egejské more – Rhodos, Santorini

...a mnoho dalších ostrůvků v souostroví Kyklady a Dodekanésy

Rhodos

Arabské lázně na Rhodosu

Rhodos je největším ostrovem v souostroví Dodekanésy který od Turecka dělí průliv široký 17.5 km. Hlavní město Rhodos a turecké město Marmaris od sebe odděluje průplav široký necelých 20 km, který pravidelně křižují trajekty v obou směrech.

Ve starověku byl proslaven rhodským Kolosem, sochou řeckého boha slunce Hélia, která byla jedním ze sedmi divů starověkého světa.

Středověké staré město města Rhodos bylo prohlášeno za světové dědictví UNESCO a je jedním z nejzachovalejších středověkých měst v Evropě. Nenechte si ujít návštěvu Paláce Velmistrů, sídlo nejvyššího rytíře z řádu Johanitů z počátku 14. století.

Na Rhodosu je slunečno od května do konce září. Rádi trávíte čas na pláži? Zkuste pláž Tsambika a její tyrkysové vody.

Pokud hledáte originální rodinný výlet, dopřejte si exkurzi do "Kallithey", Údolí motýlů výlet na kajaku či výlet do vesnice Lindos k Eptá Pigés - sedmi pramenům.

Východní pobřeží Rhodosu je klidnější díky Středozemnímu moři, západní pobřeží se potkává s divočejším Egejským mořem.

Doprava na Rhodos: přímé lety z Prahy trvají 2 h 50 m.

Santorini

Santorini, městečko Olis

Ostrov Santorini, perla Egejského moře, kde se hluboká barva moře snoubí s blankytní barvou oblohy a jasně modrými střechami domů. Tento ostrov se řadí mezi nejlepší romantické destinace v Evropě, a je považován za jeden z nejkrásnějších řeckých ostrovů.

Doprava na Santorini: Nejjednodušší je přímý let. Lze ale využít i přestup v Aténách (a užít si Atény), odkud je to na Santorini 1 hodinu letadlem.

Chcete navíc vědět, jak při dovolené na Santorini ušetřit? Čtěte dál.

Kréta

Kréta, hradby a přístav Heraklion

Kréta, největší řecký ostrov, je rozmanitá a živá země plná starověkých ruin, rušných měst a úchvatných pláží. Mnoho lidí sem přijíždí za sluncem, mořem a pískem, ale aktivity na Krétě nabízejí prožít mnohem víc než jen standardní dovolenou.

Fotky laguny Balos v Chanii se často objevují v cestovních průvodcích, stejně jako věčně krásné Falarsany, jedné z nejkrásnějších pláží ve Středomoří. A co se týče exotické pláže Elafonisi na jihozápadním cípu Chanie, nejlepší je vidět ji na vlastní oči.

Z měst na Krétě je doporučujeme vidět právě město Chania. Část jej byla zničena během Druhé světové války, ale velká část historického centra zůstala nedotčená má svoje kouzlo. Někteří cestovatelé si dodnes myslí, že je hlavním městem Kréty.

Ve skutečnosti se hlavním městem Kréty stal v roce 1971 Heraklion. Hradby města pochází z benátského období, a najdete i pozůstatky arabské a turecké nadvlády.

Doprava na Krétu: přímé lety z Prahy či Vídně trvají necelé 3 hodiny.

Mykonos

Mykonos, starý větrný mlýn

Mykonos je jedním z ikonických řeckých ostrovů - zamilujete si jeho větrné mlýny, i terasy čtvrti "Malé Benátky" vynořující se z vln, jeho bělostné domy a modré střechy.

Mykonos si zamilovali návštěvníci z celého světa, má totiž mnoho tváří: je oblíbený mezi mladými trendy cestovateli kteří milují večírky, ale i mezi milovníky přírody, pěší turistiky a vodních sportů a samozřejmě i rodinami s dětmi.

Doprava na Mykonos: Nejrychlejší se jeví letět přes Atény a použít vnitrostátní let (40 minut) na Mykonos. Na ostrov se můžete dostat také trajektem z přístavu Pireus u Atén. Je snadno dostupný metrem a každý den v týdnu spojuje Atény s Mykonosem několik přívozů (přejezdy trvají 3 hodiny).

Které řecké ostrovy doporučujeme na last minute dovolenou? Rhodos, Santorini, Mykonos a Zakynthos - přečtěte si o nich více.

Zdravotní péče v Řecku

Zásadním problémem v řeckých nemocnicích je absence sester. Běžně se o pacienty po dobu léčby starají členové rodiny nebo známí.

„My jsme schopni zdravotní sestry pro naše klienty zajistit, což je při léčení v cizí zemi velmi vysokou přidanou hodnotou,“ říká Vlastimil Divoký z ERV. Z důvodu nedostatku personálu je také nutné počítat s delšími čekacími lhůtami ve státních nemocnicích. V soukromém sektoru je důležité, aby byla klinika prověřena, jelikož i v Řecku se objevují ne vždy plně kvalifikovaní lékaři. 

Řecko je krásná země, ale na vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu díky kvalitnímu cestovnímu pojištění. Ochrání vás i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje: idnes.cz, cestovinky.cz

Další články

Annapurna trek – nejkrásnější v Himalájích

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m.  

annapurna-trek

Nejfotogeničtější místa světa: Kam za jedinečným selfíčkem?

Svět je plný jedinečných míst, která stojí za to alespoň jednou v životě navštívit. A donést si domů památeční selfie. Přinášíme vám výběr z těch méně okoukaných ...

selfie-nahled-328