Datum:

vanocni-trhy-u-nasich-sousedu-01

Dopřejte si před svátky trochu volna. Vánoce nemusí být samý stres a shon. Zajeďte si na vánoční trhy, nasajte klidnou vánoční atmosféru, poslechněte si koledy, ochutnejte tradiční dobroty, prohlédněte si výzdobu a nakupte dárky pod stromeček. I jednodenní dovolená udělá divy a dodá vám energii až do konce roku.

Nejstarší vánoční trh v Německu

Mezi oblíbená města Čechů na výlet patří Drážďany. Jsou blízko a jsou velké tak akorát. Navštívit je o Vánocích je výborný nápad, protože se jim už několik let říká „hlavní město Vánoc“. Od 29. listopadu 2017 tam stojí jedenáct odlišných vánočních trhů. Nabízí tradiční výrobky, dárky a spoustu dobrot. Vedou od Prager Straße ke kostelu Frauenkirche a na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt. Mezi nimi je také nejstarší německý vánoční trh. Jmenuje se podle adventního pečiva Striezel (štrýcl) Striezelmarkt a slaví se už od středověku. Letos má tento vánoční trh výročí 583 let. Bohatý program „hlavního města Vánoc“ i s mapou všech trhů najdete v brožurách v pěti jazycích. Česká verze je k dostání po celém městě, nebo si ji můžete stáhnout zdarma online. Díky ní si před cestou můžete vybrat, co chcete navštívit.

Vánoční trhy u našich sousedů 02

Největší vánoční trhy v Rakousku

Za vánoční výzdobou, vůní punče, lahodnými perníčky a pečenými kaštany vyráží do Vídně každý rok spousta turistů. Vánoční trhy začaly ve Vídni už 17. listopadu a najdete je na všech náměstích, v parcích a před kostely. Nejznámější z nich stojí před vídeňskou radnicí na náměstí Rathausplatz, ve Freyungu a u zámku Schönbrunn. Oproti předešlým letům vás čeká novinka – dvě obrovská kluziště o rozloze 3000 metrů čtverečních. Kromě bruslení si můžete vyzkoušet péct v pekařské dílně, svézt děti na poníkovi nebo je vzít tvořit do vánočních dílen. O sváteční atmosféru se starají hudební skupiny a sbory zpívající koledy. U velkého ruského kola najdete až do 7. ledna 2018 bohatý program plný hudby a atrakcí s názvem „Prater rockt“.

Vánoční trhy u našich sousedů 03

Nejlahodnější vánoční trhy na Slovensku

V Bratislavě se konají vánoční trhy na více místech. Františkánské náměstí nabízí tradiční slovenské dobroty a krásné dárky pod stromeček. Ochutnejte tradiční lokše s oříšky, zelím nebo škvarky, bramboráky, jablka v karamelu a horké nápoje. Na Hvizedoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice jsou stánky hrnčířů, kovářů, sklenářů a dalších prodejců. Tam se vám budou nakupovat dárky jedna radost! Z Bratislavy můžete přivézt rodině a přátelům sýrové speciality nebo oplatky. Jestli máte rádi vánoční hudbu, vydejte se do Bratislavy na Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby se sbory z celého světa.

Vánoční trhy u našich sousedů 04

Nejvyhlášenější vánoční trhy v Polsku

Krakov je pohádkové město po celý rok. Vánoční výzdoba jeho pohádkovosti dodává ještě další rozměr. Trhy v tomto starobylém městě začaly letos už 24. listopadu. Jedno z největších náměstí v Krakově, Rynek Główny, je plné stánků se zbožím z Polska, Slovenska, Maďarska, Litvy a Ukrajiny. Při procházce centrem si dejte horalské „oscypky“, pirohy, bigos (polské národní jídlo ze zelí a masa), grilovaný sýr, perníky, husté polévky, svařené víno „grzaniec“ nebo svařené pivo. Odvézt si můžete například podkovu s vaším jménem, šperky, svíčky ze včelího vosku nebo výrobky z ovčí vlny. K vánočním trhům můžete přidat také prohlídku historických památek, kterých je město plné. Výhodou polských vánočních trhů jsou podobné ceny jako v České republice, takže si v Krakově můžete dopřát více než v Rakousku nebo v Německu.

Vánoční trhy u našich sousedů 05

Který z trhů se vám líbí nejvíc? I když se návštěva vánočního trhu u sousedů dá zvládnout za jeden den, je dobré myslet kromě dobrot a dárků také na zdraví. Před cestou za hranice si připravte kvalitní cestovní pojištění. Stojí jen pár korun, za které máte jistotu, že se vám dostane té nejlepší péče.

Další články

8 tipů, jak si užít Argentinu

Argentina je zemí, kde najdete nejmohutnější vodopády světa, velehorské masivy And, úžasně barevné skalní útvary srovnatelné s americkým Utahem...

FitzRoy-683x346

Naučte se fotit na dovolené - díl 1

Fotografie z dovolených trpívají na jeden takový nešvar. Přestože je fotili různí lidé na různých místech, jsou tzv. na jedno brdo. Některá dovolenková alba by hravě vyléčila chronickou nespavost...

jezero2