Datum:

vanocni-trhy-u-nasich-sousedu-01

Dopřejte si před svátky trochu volna. Vánoce nemusí být samý stres a shon. Zajeďte si na vánoční trhy, nasajte klidnou vánoční atmosféru, poslechněte si koledy, ochutnejte tradiční dobroty, prohlédněte si výzdobu a nakupte dárky pod stromeček. I jednodenní dovolená udělá divy a dodá vám energii až do konce roku.

Nejstarší vánoční trh v Německu

Mezi oblíbená města Čechů na výlet patří Drážďany. Jsou blízko a jsou velké tak akorát. Navštívit je o Vánocích je výborný nápad, protože se jim už několik let říká „hlavní město Vánoc“. Od 29. listopadu 2017 tam stojí jedenáct odlišných vánočních trhů. Nabízí tradiční výrobky, dárky a spoustu dobrot. Vedou od Prager Straße ke kostelu Frauenkirche a na druhou stranu Labe k trhu Augustusmarkt. Mezi nimi je také nejstarší německý vánoční trh. Jmenuje se podle adventního pečiva Striezel (štrýcl) Striezelmarkt a slaví se už od středověku. Letos má tento vánoční trh výročí 583 let. Bohatý program „hlavního města Vánoc“ i s mapou všech trhů najdete v brožurách v pěti jazycích. Česká verze je k dostání po celém městě, nebo si ji můžete stáhnout zdarma online. Díky ní si před cestou můžete vybrat, co chcete navštívit.

Vánoční trhy u našich sousedů 02

Největší vánoční trhy v Rakousku

Za vánoční výzdobou, vůní punče, lahodnými perníčky a pečenými kaštany vyráží do Vídně každý rok spousta turistů. Vánoční trhy začaly ve Vídni už 17. listopadu a najdete je na všech náměstích, v parcích a před kostely. Nejznámější z nich stojí před vídeňskou radnicí na náměstí Rathausplatz, ve Freyungu a u zámku Schönbrunn. Oproti předešlým letům vás čeká novinka – dvě obrovská kluziště o rozloze 3000 metrů čtverečních. Kromě bruslení si můžete vyzkoušet péct v pekařské dílně, svézt děti na poníkovi nebo je vzít tvořit do vánočních dílen. O sváteční atmosféru se starají hudební skupiny a sbory zpívající koledy. U velkého ruského kola najdete až do 7. ledna 2018 bohatý program plný hudby a atrakcí s názvem „Prater rockt“.

Vánoční trhy u našich sousedů 03

Nejlahodnější vánoční trhy na Slovensku

V Bratislavě se konají vánoční trhy na více místech. Františkánské náměstí nabízí tradiční slovenské dobroty a krásné dárky pod stromeček. Ochutnejte tradiční lokše s oříšky, zelím nebo škvarky, bramboráky, jablka v karamelu a horké nápoje. Na Hvizedoslavově náměstí a na nádvoří Staré radnice jsou stánky hrnčířů, kovářů, sklenářů a dalších prodejců. Tam se vám budou nakupovat dárky jedna radost! Z Bratislavy můžete přivézt rodině a přátelům sýrové speciality nebo oplatky. Jestli máte rádi vánoční hudbu, vydejte se do Bratislavy na Mezinárodní festival vánoční a adventní hudby se sbory z celého světa.

Vánoční trhy u našich sousedů 04

Nejvyhlášenější vánoční trhy v Polsku

Krakov je pohádkové město po celý rok. Vánoční výzdoba jeho pohádkovosti dodává ještě další rozměr. Trhy v tomto starobylém městě začaly letos už 24. listopadu. Jedno z největších náměstí v Krakově, Rynek Główny, je plné stánků se zbožím z Polska, Slovenska, Maďarska, Litvy a Ukrajiny. Při procházce centrem si dejte horalské „oscypky“, pirohy, bigos (polské národní jídlo ze zelí a masa), grilovaný sýr, perníky, husté polévky, svařené víno „grzaniec“ nebo svařené pivo. Odvézt si můžete například podkovu s vaším jménem, šperky, svíčky ze včelího vosku nebo výrobky z ovčí vlny. K vánočním trhům můžete přidat také prohlídku historických památek, kterých je město plné. Výhodou polských vánočních trhů jsou podobné ceny jako v České republice, takže si v Krakově můžete dopřát více než v Rakousku nebo v Německu.

Vánoční trhy u našich sousedů 05

Který z trhů se vám líbí nejvíc? I když se návštěva vánočního trhu u sousedů dá zvládnout za jeden den, je dobré myslet kromě dobrot a dárků také na zdraví. Před cestou za hranice si připravte kvalitní cestovní pojištění. Stojí jen pár korun, za které máte jistotu, že se vám dostane té nejlepší péče.

Další články

Jaká města navštívit ve středu Španělska?

Dnes vám doporučíme prozkoumat významná města ve středu Španělska. Mají tolik památek různých stylů, až vám budou oči přecházet.
 

toledo-spanelsko

5 tipů na výjimečné jarní eurovíkendy

Jarní počasí přímo vybízí k tomu objevovat nové destinace. Dny se prodlužují, sluníčko svítí a příroda se probouzí. Dnes vám proto přinášíme pět destinací, které jsou pro jarní eurovíkendy jako stvořené.  

eurovikendy-evropa