27. 10. 2017

Mílovými kroky se k nám opět blíží slavnostní a kouzelná atmosféra adventu nebo také obávaná zběsilá vánoční masáž, to podle toho, jak to kdo máte položené. Prvním z vás nabízíme dnes tipy, jak si příjemně zkrátit čekání na jeden z nejkrásnějších křesťanských svátků. Pro druhé nabízíme formu úniku před šílenstvím, kterého se za žádnou cenu nechtějí zúčastnit. Zveme vás na prodloužený víkend do Francie, který mají dnes v nabídce téměř všechny velké, ale i menší cestovní kanceláře.

Paříž a Versailles – romantika, která neomrzí

Prodloužený víkend v Paříži, to je už opravdová klasika. Procházka po Montmartru se slavnou bazilikou Sacré Coeur, návštěva legendárního kabaretu Moulin Rouge. Umělecká atmosféra na náměstí s malíři Place du Tertre i v labyrintu zdejších romantických uliček. Louvre a záhadně se usmívající Mona Lisa nebo muzeum d’Orsay se sbírkami věhlasných impresionistů. Forum des Halles, kde stávala stará pařížská tržnice. Futuristická budova Centre George Pompidou ve čtvrti Beaubourg. Ile de la Cité s katedrálou Notre Dame a Latinská čtvrť, Lucemburská zahrada, Panthéon a Sorbona, jedna z nejstarších evropských univerzit. Den zakončený procházkou podél řeky Seiny nebo projížďkou lodí.  Takhle nějak může vypadat večer po příjezdu a následující den vašeho prodlouženého víkendu. Hned ten další můžete věnovat výletu do sídla francouzských králů ve Versailles. Prohlídka královských apartmá se slavnou zrcadlovou galerií, zámeckého parku a rozlehlých zahrad, budov malého a Velkého Trianonu. Odpoledne ještě zvládnete prohlídku Invalidovny, místa posledního Napoleonova odpočinku a třeba podvečerní procházku po Champs Elysées zakončenou výstupem na Vítězný oblouk. Pohled na noční osvětlenou Paříž z vrcholu Eiffelovy věže bude třešinkou na dortu tohoto náročného, ale zážitky nabitého dne.
A co ještě zbývá, zbude-li čas před návratem domů? No třeba moderní čtvrť La Défense nebo Marais s unikátním náměstím Place des Vosges, které tolik ovlivnilo evropskou architekturu. Pokud se vám bude zdát, že jste přesto k Paříži nepřivoněli dostatečně, navštivte ještě muzeum firmy Fragonard, kde vás seznámí s tajemstvím výroby parfémů. A proč nepřivézt domů voňavý dáreček, který zde získáte za lukrativní výrobní ceny?

Alsasko – advent po francouzsku

Prodloužený víkend, tentokráte nadupaný vánoční náladou, můžete strávit v Alsasku. Málokde v Evropě se podařilo propojit kultury dvou sousedních národů do té míry, jako je tomu v případě Francouzů a Němců v Alsasku. Poznáte to mimo jiné v období svátků. Vydejte se po známé vinné stezce Route du Vin a navštivte malebná městečka Riquewihr, Eguisheim, historické centrum regionu Colmar nebo třeba Obernai a Ribeauville. Kouzlo hrázděných vinařských městeček v předvánoční době a slavnostní adventní trhy na vás určitě zapůsobí. Ochutnejte výjimečné speciality krajové gastronomie, výborná alsaská vína, tarte flambée nebo typický alsaský sýr Münster. Nenechte si ujít ani návštěvu vánočních trhů v hlavním městě Alsaska Štrasburku. Mimochodem, věděli jste, že vánoční zvyk zdobení stromečku, původně zavěšovaných od stropu dolů, vznikl v 17. stolení podle všeho v alsaské vesničce Sélestat?

Beaujolais a Burgundsko – ráj milovníků dobrého vína

Tento tip na víkend by se dal nazvat podzimním putováním za vínem. Burgundsko jako takové je světoznámým vinařským krajem zapsaným v seznamu světového dědictví UNESCO, který tvoří 5 hlavních oblastí: Chablis, Cote de Nuits, Cote de Beaune, Cote Chalonnaise a Maconnais. Navštivte významné kláštery a starobylé katedrály, ale především nevynechejte ochutnávku toho nejlepšího z burgundských vín. Zastavte se ve Vézelay (místo též zvané jako Věčný pahorek), chrámu nacházejícím se v departmentu Yonne, se slavnou bazilikou Sainte-Marie-Madeleine de Vézelay, který je zajímavý mimo jiné tím, že slouží jako shromaždiště poutníků na slavné cestě do Santiaga de Compostela. V regionu by bylo hříchem nenavštívit obec Chablis proslulou opravdu skvostným bílým vínem. Téměř v každé místní obci je sklípek, kde si můžete na vlastní chuťové pohárky vyzkoušet, jestli se víno z tohoto kraje honosí svou pověstí právem. Prověřte také zdejší mladé víno, ono známé Beaujolais Nouveau, které se zde vydatně oslavuje vždy v průběhu měsíce listopadu. Milovníci historie si přijdou na své při návštěvě zámku Clos de Vougeot, který se nachází přímo uprostřed vinohradu. Věděli jste, že kraj proslavila humoristická kniha G. Chevaliera Zvonokosy (Clochemerie), pro kterou její autor G. Chevalier našel inspiraci ve vinařské vesničce Vaux-en-Beaujolais?

Dalším cílem vašeho putování za vínem musí být Vosne-Romannée, nejzářivější vinařská hvězda oblasti Cote de Nuits zpracovávající výhradně odrůdu Pinot Noir, nebo Aloxe-Corton, vinice založená samotným Karlem Velikým. Milovníciví na určitě rádi zavítají i do Mersault, kde se zpracovávají výhradně bílé hrozny odrůdy Chardonnay, vlajkové lodi bílých burgundských vín. Městečko Tournus s románským kostelem v opatství St. Phillibert také stojí za vaše zastavení na cestě. Naplánujte si také návštěvu Beaune, prastarého keltského a později římského sídla nacházejícího se v departmentu Côte-d'Or. Oblast okolo Beaune je známá pro výroční dražby burgundských vín pořádané beaunským hospicem. Ten dodnes spravuje nadační jmění v podobě cca 60 ha vinic, jejichž úroda se každý rok třetí neděli v listopadu prodává na charitativní „dražbě při svíčkách“. V Beaune máte možnost ochutnat také místní specialitu, kterou jsou burgundští šneci. Dále můžete navštívit místní muzeum vína, středověké vinné sklepy spojené, jak jinak, s ochutnávkou. Vzhledem k blízkosti města Dijonu zde mají dokonce i muzeum hořčice :)

Ať už pojedete po své ose, nebo zvolíte full-service cestovní kanceláře, vězte, že prodloužený víkend ve Francii vás doslova utahá a ještě budete mít pocit, že jste mohli vidět a zažít více. To je ale v pořádku. Francie je jako stvořená pro opakované návraty a vždy vás něčím překvapí.

Pro tu pravou pohodu a klid na vaší cestě si nezapomeňte sjednat kvalitní cestovní pojištění. Pro poznávací zájezdy přesně tohoto typu máme pro vás připravený balíček Sbaleno Za poznáním.

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:      radynacestu.cz, zpravy.aktualne.cz, zena-in.cz, kafik.com


 

Koho by nelákal opojný život výletního námořníka? Celý den objevovat skrytá zákoutí u pobřeží Středozemního moře. Navštěvovat opuštěné pláže, nedostupné ostrůvky, kotvit v modrých lagunách, do nichž je přístup pouze ze strany otevřeného moře. 

2. 6. 2021
Dovolená na jachtě, plachetnice v zálivu

Italské speciality se rozšířily do celého světa. Pizzy, pesta, sýry, stovky druhů těstovin, vína a prosciutto jsou známé, víte ale, jaká jídla ochutnat v jednotlivých italských regionech? Odhalte s námi různé italské delikatesy. Vezmeme regiony přehledně podle abecedy. 

18. 8. 2021
Italská gastronomi