Datum:

I milovníkům horkých letních dní už letos dochází nápady, kde se zchladit. A proto je nejlepší čas na plánování chladnější dovolené. Ta příští může být třeba za polární září, kterou můžete spatřit v mnoha zemích severní polokoule (Švédsku, Norsku, Rusku, Kanadě, Grónsku a na Aljašce), ale jedny z nejkrásnějších uvidíte na Islandu. Ten totiž kromě tance světel na obloze nabízí také nekonečné pláně, horké gejzíry a dechberoucí vodopády. Sepsali jsme pro vás rady, které se vám na cestě na sever za “aurorou borealis” budou hodit.

Polární záře Island

1. Leťte ve správné měsíce

Hlavním klíčem k pozorování polární záře na Islandu je mít dostatek tmy. Polární záře totiž probíhá po celý rok, ale sluneční svit nám ji od jara do léta schovává do svých paprsků. Ideální je proto vyrazit mezi zářím a dubnem, to jsou šance na spatření této vesmírné krásky nejvyšší. A skvělá zpráva je, že z Prahy létají třikrát týdně do Reykjavíku přímé lety.

2. Buďte mobilní

Na letišti si půjčte auto, ať můžete objevovat krásy Islandu bez omezení. Vůz se vám bude hodit na hledání správného místa k pozorování, abyste byli naprosto časově flexibilní, až zjistíte, že za chvíli ta „světelná show“ začíná (viz rada č. 3), a také na zahřátí cestou domů.

Cestování autem po Islandu

3. Vyberte pečlivě místo

Jak už zaznělo v prvním tipu, k pozorování záře potřebujete co největší tmu. Čím dál od civilizace tedy budete, tím lépe. I kousek od Reykjavíku už můžete vidět polární záři, ale je lepší být co nejdál od umělého osvětlení. I malá vesnička nebo maják vám můžou zážitek oslabit. Čím severněji na ostrově pojedete, tím delší je část dne, kdy panuje tma. A mít o dvě hodiny víc na pozorování záře než v Reykjavíku, je pořádná výhoda, která za tu cestu určitě stojí.

Aurora borealis nad Reykjavíkem

4. Sledujte předpovědi auror

Čím silnější je magnetické pole Země, tím větší je i polární záře. Ta je totiž výsledkem srážky slunečního větru s magnetickým polem. Existuje mnoho webových stránek, které předpovídají sílu magnetického pole, my vám vřele doporučujeme mobilní aplikace, které vznikly přímo pro pozorování této přírodní nádhery. Aplikace pro předpovědi polární záře vám ukáže nejen, kdy budou vhodné podmínky, ale dokonce vám pošle upozornění, že máte vyjet z domu, protože za dvě hodiny začíná vesmírná podívaná.

5. Vybavte se do zimy

Základem toho, abyste si zážitek z polární záře užili, je pořádně teplé oblečení. Při balení se podívejte, do kolika stupňů je vaše zimní oblečení určené. Jestli je pouze na “normální” zimy, tak si pořiďte pořádné severské vybavení. Při pozorování tančících světel si za to poděkujete.

6. Sbalte si i trpělivost

Až dorazíte na místo, kde se má polární záře objevit, tak se koukejte na tmavou oblohu a hledejte něco jako mrak. Zaměřte se na něj, protože tento mrak se brzy začne proměňovat, až zaplní celou oblohu. Záře se hodně rychle mění, jestli si chcete udělat fotky, nebo natočit video, tak si vše připravte ještě předtím. Časté snímky z auror na Islandu jsou zeleno-fialové, ale barvy se v průběhu roku mění, takže je možné, že vaše záře můžou být klidně jiné, například žluto-zelené nebo růžovo-zelené.  A jak vlastně takové světlo vzniká? Když se magnetické pole Země setká se slunečním větrem, odrazí ho zpět vesmíru. Část tohoto větru ale zachytí a roztančí ho ve spirálách po obloze k zemským pólům. Polární záři na jižním pólu se říká aurora australis. Ale o té třeba někdy jindy…

Polární záře na začátku zimy

Až budete mít všechno na vaši islandskou výpravu připravené, myslete také na kvalitní cestovní pojištění, které nabízí asistenční službu v češtině 24h denně, ať už polární záře je, nebo ne. Že ji uvidíte, vám zařídit nemůžeme, ale špičkový servis zajistíme vždy. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: guidetoiceland.is, inspiredbyiceland.com, zkušenosti cestovatelů

Další články

Navštivte Izrael – co dělat v Tel Avivu, Jeruzalémě a Eilatu

Izrael ani Jordánsko nejsou zrovna nejběžnějšími destinacemi letních odvolených, za to ukrývají mnoho lákadel v pouštní krajině se starobylými památkami. Vydejte se s námi za krásami Blízkého východu v Izraeli a Jordánsku.

Jaká „světová“ místa vidět v České republice?

Víte, kde je český „Stonehenge“, pravěké menhiry, „Grand Canyon“, moravské Toskánsko nebo „sopka“? V dnešním článku vám je představíme.

svetova-mista-v-cr