Ať shoří čarodějnice (v zahraničí)!
26. 4. 2017

Máte rádi pálení čarodějnic? Dodržujete tento starý lidový zvyk? Nebo jen vychutnáváte atmosféru nevšední noci plné kouzel, čar a ohňů? V České republice jde o jednu z nejoblíbenějších jarních tradic. Jak je to ale jinde ve světě? Končí ježibaby na hranicích i v jiných zemích, nebo ne?

Odkud se čarodějnice vynořily?

Pálení čarodějnic (jinak také Valpuržina noc, Filipojakubská noc, Noc čarodějnic nebo Beltine) je noc z 30. dubna na 1. května. Tento prastarý svátek slavili již Keltové. Zapalovali tradiční ohně, které zbavovaly lidi i zvířata všeho nečistého. Prováděla se také řada dalších očistných rituálů. Líbáte se rádi na prvního máje pod rozkvetlou třešní? Tento oblíbený zvyk má své kořeny také v keltském svátku Beltine (Belen - keltský bůh slunce, světla a ohně). První květen byl až do roku 1969 svátkem apoštolů Filipa a Jakuba, odtud pojmenování Filipojakubská noc.

Křesťané zasvětili čarodějnou noc svaté Valpurze (Walburze), ochránkyni před zlými čarami a kouzly. Ta je dodnes oblíbenou svatou v německých zemích. Pozor, ve staročeštině je Valpurga pojmenování pro čarodějnici!

Česká republika: létající košťata

Domácí verzi nemusíme moc představovat, "čarodky" slavíme ve velkém. Zapalování ohňů s upevněnou slaměnou čarodějnicí, desetimetrové vatry, k nimž často vyjíždějí hasiči... Ale pozor, v některých regionech na to jdou po svém! Věděli jste třeba, že českou tradicí je i zapalování košťat a jejich házení do vzduchu? To proto, aby byly létající čarodějnice lépe vidět a český lid je mohl sestřelit.

Německo: čarodějnický apríl

V Německu se oslavy Valpuržiny noci (Walpurgisnacht) hodně podobají těm našim. To znamená ještě větší ohně než v Česku. Jste vtipálci? Vyrazte na na jih Německa. Tam vám bude tato noc připomínat náš první duben - apríl. Především mladí lidé vyvádějí různé vylomeniny. Připojte se k nim!

Estonsko: strašidelný karneval

Estonsko patří k zemím, kde se tento radostný svátek také slaví. Volbriöö, estonské "čarodky", si lidé užívají tak, že se převléknou za čarodějnice a chodí večer ulicemi. Oslavy se tak zvrhávají v ježibabí karneval. Co si s nimi také zakřepčit?

Litva, Lotyšsko: upálené za zpěvu

V obou zemích se pálí čarodějnice podobně jako u nás. Velké vatry pohlcují čarodějnice vyrobené nejčastěji ze slámy. Kolem ohňů je hodně veselo, tančí se a zpívá. Zapějte ježibabám na jejich poslední cestě!

Finsko: ať vyšumí!

Valpuržina noc - Vappu je jedním ze čtyř největších finských svátků. Ve městech se pořádají bujaré karnevaly a oslavy. Alkohol teče proudem, nejvíce šumivé víno „sima" a domácí nízkoalkoholická medovina. Od 19. století si čarodějnický mumraj organizují a nejvíce užívají vysokoškolští studenti. Ťukněte si s nimi!

Švédsko: piknik před skokem

Stejně jako v ostatních zemích, je i ve Švédsku Valpuržina noc (Valborgsmässoafton, zkráceně Valborg) více svátkem vítání jara než náboženským svátkem. Švédové si ho dokáží řádně vychutnat. Obdobně jako ve Finsku se i tady na oslavách velkou měrou podílejí studenti. Scházejí se už během dne a za příznivého počasí pořádají pikniky a barbecue. Ani zde po celý den a noc nechybí velké množství alkoholických nápojů, nejvíce šampaňské nebo jiné šumivé víno. Oslavy jsou společenskou záležitostí a liší se mezi regiony i mezi jednotlivými městy. Společné mají velké ohně a přeskakování přes ně. Hups!

Nizozemsko: čarodějnice nebo královna?

V Nizozemsku se v minulosti slavila Valpuržina noc podobně jako v německých zemích. Připomínání tohoto svátku zde však téměř zaniklo. Hlavním důvodem je to, že na tento den připadá jiný svátek - Koninginnedag (Královnin den). Nizozemci slaví narozeniny své královny. Čarodějnice nebo královna? Jaká by byla v Nizozemsku vaše volba?

Dánsko: vatra na vartě

Dánský Valborgsaften se nese také ve znamení zapalování ohňů. Dánsko se promění v zemi s mnoha romantickými hořícími ohni téměř na každém vyvýšeném místě. Pokud budete při tom, tyto vatry vás i Dány ochrání před podzemními silami. A co mají Dánové společného s Čechy? Na mnoha místech také staví májku symbolizující plodnost nastávajícího období.

Norsko: ohně na severu

V Norsku Valpuržina noc (Valborgsnatten) ani zdaleka nedosahuje popularity jako ve vedlejším Švédsku. Ohně tu plápolají hlavně v severní části této země. Co jim pomoci s rozšířením oslav?

Buďte při pálení čarodějnic v zahraničí opatrní, raději si sjednejte kvalitní cestovní pojištění, např. jednorázovou variantu do zahraničí Sbaleno a hlavně nezapomeňte po bujaré noci políbit prvního května pod rozkvetlým stromem svého partnera nebo třeba novou lásku.

 

 

Zdroje: en.wikipedia.org, jazykove.fairlist.cz, novinky.cz, padesatprocent.cz, treking.cz

Loni touto dobou jsme publikovali  článek o tom, jak se slaví Vánoce v různých, převážně evropských zemích. Letos jsme se v předvánočním čase zaměřili na země asijské. Ptáte se, co má svátek...

7. 12. 2016
Vánoce ve Vietnamu

Na trhu najdete mnoho nabídek cestovního pojištění, ale podle čeho zvolit tu nejlepší? Poradíme vám.

25. 7. 2018
Formulář cestovního pojištění