Datum:

jak-se-chovat-pri-hurikanu-01a

Poslední týdny řádí v USA a v Karibiku hurikán Irma. Vznikl 30. srpna u souostroví Kapverdy a má na svědomí kolem stovky obětí. Ničivé bouře se mohou objevit v jakékoli části planety, protože globální změny klimatu způsobují stále extrémnější počasí. Jak přečkat hurikán v bezpečí? A jak se chovat, když skončí?

Hurikán, tajfun a cyklon

Co je hurikán? Obrovský vír bouřkových a přeháňkových mraků o průměru několika stovek kilometrů. Nebezpečný a ničivý projev počasí, kterému se v severním Atlantiku a východním Tichomoří říká hurikán, v severozápadním Tichomoří tajfun a v Indickém oceánu cyklon. Ať je nazýváme jakkoli, tak jejich maximální rychlost může být až 400km/h. Obnova postižených oblastí trvá od několika týdnů po několik let.

Hurikán Irma

Kvůli němu bylo zatím evakuováno přes 7 milionů lidí. Síla větru přesahovala 250km/h a vlny byly vysoké až 8 metrů. Miliony obyvatel Floridy stále nemají elektřinu, mnoho lidí se nemá kam vrátit, protože jejich domov je srovnaný se zemí. Následky hurikánu na ostrovech jsou tak ničivé, že jsou dokonce vidět ze satelitních snímků NASA. Vegetaci ostrovů zničily prudké vichry a sprchy mořské vody, zelené ostrovy se během pár dní proměnily na hnědé. Podobné bouře se vyskytují v menším měřítku také v Evropě. V posledních letech se tornáda objevila v Německu, Francii, Nizozemí, Finsku, Polsku a dalších zemích. I v České republice se objevují nebezpečné bouře. Vyskytují se u nás tornáda, zimní větrné bouře a větrné bouře (derecho), při kterých může vítr dosahovat až síly hurikánu. V roce 2010 tornádo v Olešnici na Blanensku poničilo mnoho střech a jednu odneslo až na sousední pozemek. Jak se chovat, kdybyste se ocitli poblíž hurikánu, tornáda, cyklonu nebo orkánu? Pravidla platí pro všechny stejná:

1. Hurikánu nikdy neujíždějte

I když to mnoho hrdinů hollywoodských filmů dělá, před hurikánem se nikdy nesnažte ujet. Je to nebezpečný mýtus, který by vás mohl stát život. Rychlost bouře je příliš vysoká a i na dálnici by vás mohla snadno dohnat.

7 pravidel, jak se chovat při hurikánu 02

2. Nestůjte pod mostem

Pod mostem se rychlost hurikánu zvyšuje a tím i rychlost trosek a předmětů, které letí vzduchem. Most se také může silou větru zhroutit. Proto to v žádném případě není vhodný úkryt. V roce 1999 řádilo v Oklahomě tornádo, zničilo přes dva tisíce domů, sedm tisíc budov poškodilo, ale nikdo v nich nezahynul. Jediní lidé, kteří přišli o život, byli řidiči čekající pod mosty a přejezdy dálnic.

3. Schovejte se do příkopu

Pokud vás hurikán zastihl na silnici, vylezte z auta a lehněte si do příkopu. Jestli máte v autě dětskou sedačku, tak si s ní chraňte hlavu. Pokud nemáte žádný podobný předmět, tak si hlavu zakryjte rukama. Nestíháte ani vylézt z auta? Tak se alespoň připoutejte bezpečnostními pásy.

4. Ukryjte se co nejhlouběji

Běžte do sklepa. Pokud jste v budově, kde není sklep, jděte do středu stavby. Čím více zdí vás bude dělit od bouře, tím lépe. Nikdy nezůstávejte u obvodových stěn. Bezpečné je také schodiště nebo vana. Na snímcích z poničených oblastí můžete vidět, že vana je často jediná věc z domu, která zůstala na svém místě díky tomu, že je připevněná k podlaze.

7 pravidel, jak se chovat při hurikánu 03

5. Jděte co nejdál od oken a prosklených stěn

I kdybyste chtěli mít přehled, jak bouře venku postupuje, volte raději vlastní bezpečí. Tornádo může sklo rozbít letícím předmětem a zranit vás. Nejvíce úmrtí během bouří způsobují právě věci, trosky domů a stromy. Rozbitým oknem vás hurikán může také vytáhnout ven do víru. A to jistě nechcete.

6. Chraňte se štítem

Pokud můžete, ve sklepě, pokoji nebo chodbě si vlezte pod masivní stůl. Jestli je to možné, tak přes stůl dejte matrace. To je ideální štít. Rodina v Birminghamu přežila tornádo v roce 1999 jen proto, že se skrývala pod stolem. I když střechu domu odnesla bouře a na stůl spadl komín a kusy zdí, tak se nikomu nic nestalo.

7. Vyhněte se stodolám, boudám, plechovým domkům, dílnám a lesům

Žádné z těchto míst není během hurikánů a tornád bezpečné. Raději v okolí vyhledejte garáž (nikdy nestůjte proti vjezdu!) nebo záchod bez oken. Čím menší místnost je, tím bývá pevnější.

Jak se chovat při hurikánu 04b

Co dělat po hurikánu

Pokud byste rádi v troskách pomohli dalším lidem, tak si sviťte jedině baterkou nebo telefonem. Nikdy se nedotýkejte elektrických vypínačů. V místech zasažených přírodní katastrofou může unikat plyn a mohlo by dojít k výbuchu. Také se pozorně dívejte pod nohy, abyste se vyhnuli strženým drátům elektrického vedení a ostrým rozbitým předmětům.
Pevně doufáme, že se na cestách nikdy neocitnete poblíž hurikánu. Pokud se chystáte do oblastí, kde se tyto ničivé bouře objevují, vybavte se na cestu kvalitním cestovním pojištěním.

Zdroje: matfyz.cz, zpravy.idnes.cz, wikipedia.org, xman.idnes.cz, denik.cz

 

Další články

Bratislava - 20+ tipů, jak si užít hlavní město Slovenska

Průvodce Bratislavou, krásným městem na Dunaji. Připravili jsme pro vás množství tipů na pozoruhodná místa se zajímavou atmosférou, které byste v Bratislavě měli navštívit.

bratislava111

Navštivte výjimečná evropská města: Stockholm, Tallin, Gdaňsk či Dublin

Chtěli byste poznat krásná a zajímavá města? Nehledejte prstem po mapě a přečtěte si místo toho naše tipy, kam vyrazit. Vydáme se k našim sousedům, na sever i na západ.