Jak se sbalit na turistiku? Užijte si skvělý výlet a nic nezapomeňte doma.

Datum:

Někdy se hodí mít seznam věcí, které si zaručeně musíte vzít s sebou. Přečtěte si v našem článku a porovnejte, jestli ten váš seznam pokrývá všechno důležité. Které ověřené nezbytnosti si berete na pořádný výlet v přírodě vy?

 Jak se sbalit na turistiku

Příprava na výlet

Podívejte se na předpověď počasí pro konkrétní oblast, kam jedete. Hodí se koukat i na radar. Zde je článek o nejlepších aplikacích na předpověď počasí.

Naplánujte si trasu a uložte si offline mapy do mobilu. Bude na trase dostupná voda? Mějte to na paměti.

Na jednodenní výlety stačí malý batůžek 20–30 l. Vždy si v něm noste svoje věci sami, aby se nestalo, že vám kamarád s něčím odejde do dálky, když to budete nejvíc potřebovat.

Vezměte si kvalitní a vyzkoušené boty. Bez dobrých trekových bot či tenisek to při chůzi není ono. Máte nové turistické boty? Obujte si je na pár hodin alespoň dva dny po sobě před velkou túrou, ať si je trochu rozšlápnete.
 
Jak se sbalit na turistiku

Co na sebe, když svítí slunce

Pokud bude svítit sluníčko, ochraňte se proti němu šátkem nebo čepicí, slunečními brýlemi, opalovacím krémem a lahví vody. Na celodenní pochod v teple berte i 3 l na osobu. Oceníte funkční tričko odvádějící pot a šátek na mokré čelo.

Budete v lese či u vody? Repelent je často zapomínaný pomocník. Už vás něco poštípalo? Nebudete věřit, pomůže natřít si místo zubní pastou. 

Jak se sbalit na turistiku

Sbalte se proti dešti

Ve vyšších horách nikdy nevíte, jestli se něco nepřižene a zvlášť to platí ve slovenských velehorách, v Tatrách. Chcete jít přece do hor, a tak nevadí, když není to nejjasnější jasno.  A tak si preventivně vezměte nejen pláštěnku, ale i teplé oblečení. Jako spodní vrstva se hodí funkční zateplené tričko s dlouhým rukávem. Teplou střední vrstvu zajistí oblíbený fleece nebo merino vlna. Lehká horní vrstva by měla chránit proti dešti a větru. Zima a déšť v horách umí překvapit.

Pokud vás čeká chladnější počasí, vezměte si dlouhé kalhoty, náhradní ponožky a v lijáku se hodí i návleky proti promoknutí bot. 
 
Jak se sbalit na turistiku

Jídlo na turistiku

Svačinky máme na výletech určitě nejraději. Plastová krabička může skrývat nejen sendviče, ale i nakrájenou zeleninu. Zasloužené dobroty je nejlepší si vychutnávat na místě s hezkým výhledem. Proteinové tyčinky se hodí jako extra palivo pro svaly, když stoupáte do příkrých kopců. Tatranky či ovoce můžete křupat i jen tak.
K jídlu je dobré si do hor vzít vydatné energetické jídlo: bílkoviny, sacharidy a vitamíny. Chléb, sýr, paštiku, zeleninu, ovoce, tabulku čokolády, sušenky, müsli. Jdete na dlouhou túru? Iontový nápoj, magnéziové tabletky proti křečím. 
 
Jak se sbalit na turistiku

Co sbalit do batůžku?

Vezměte si nůž. Dále čelovku, píšťalku, lékárničku s náplastmi (existují i speciální na puchýře), dezinfekcí, obvazem a obinadlem, léky proti bolesti. 
 
Jak se sbalit na turistiku

Doplňky, které jsme už zmiňovali v začátku, jsou sluneční brýle a šátek na hlavu. Pokud máte turistické hole, ušetří vám kolena při náročných sestupech.

Většina lidí radí nezapomínat na peníze, doklady a kvalitní cestovní pojištění. Co si na túry zvyknete brát vy?
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

 

Zdroje:treking.cz, tatry.cz

Štítky: turistika

Další články

Italské regiony - ikonická města a typické krajové speciality

Italské speciality se rozšířily do celého světa. Pizzy, pesta, sýry, stovky druhů těstovin, vína a prosciutto jsou známé, víte ale, jaká jídla ochutnat v jednotlivých italských regionech? Odhalte s námi různé italské delikatesy. Vezmeme regiony přehledně podle abecedy. 

italska-gastronomie

5 skvělých míst, kde se v moři vykoupete i na podzim

Máte nabitý program a dostanete se na dovolenou až průběhu září nebo října? Pokud se vaše představa o ideální dovolené nese v duchu slunění na pláži a koupání ...

more-plaz-nahled