Florencie – kvetoucí renesanční kráska - průvodce

Datum: | Autor: Tým ERV

florencie

První hlavní město Itálie. Kolébka renesance. Rodiště Danta, Donatella, Michelangela a nespočtu dalších velkých umělců. Jako by se sem obtiskla boží noha, protože Florencie (Firenze), doslova „kvetoucí“, je toskánské město umělců, kultury a honosné architektury. Své jméno jí dali Římané, a svůj věhlas získala během renesance v 15.století, za vlády mocného rodu Medicejských, velkých mecenášů umění.

Vedle Benátek a Říma se řadí k pyšným italským městům, a my vám představíme minimálně 10 skvostných důvodů, proč Florencii navštívit.

Socha Davida od Michelangela Buonarotti

Za sochou Davida se cestuje do Florencie. Michelangelo ji vytesal Florenťanům na objednávku Signorie z překvapivého kusu mramoru – nešlo o nový mramor z Carrary, ale o naprasklý kus, ležící u katedrály už 40 let, jenž do té doby nedokázalo využít mnoho sochařů. Michelangelo si na tento mramor troufl a vdechl mu život svým ideálem mužské krásy.

Malý úkol: Zjistěte, jestli na vás zapůsobí víc originál, nebo kopie uměleckého díla. Socha Davida před palácem Vecchi, která tam stojí dnes, je přesnou kopií originálu, který je vystaven v muzeu Galleria dell’Accademia di Firenze a chráněn před povětrnostními vlivy. 
 
Michelangelova socha Davida ve Florencii

Památky Florencie, při kterých se tají dech

Historické centrum Florencie je zapsáno na Seznamu světového dědictví UNESCO, stejně tak jako florentské vily a zahrady Medicejských.
Je to taková podívaná, že se budete muset dobíjet všemi italskými gastro specialitami, na které cestou narazíte, a ovívat se vějíři ukryti pod slunečníkem, abyste návštěvu Florencie vůbec mohli ve zdraví přežít.

Co vás ve Florencii čeká:
• Kostely, chrámy a kaple – bohatě zdobené a nezměrné
• Paláce, měšťanské domy - stavěné nejpokrokovějšími architekty své doby
• Galerie, knihovny a muzea – plné umění od stropu až do sklepa

Florentské budovy byly navrhované absolutní špičkou mezi renesanční architekty a objednávány těmi nejbohatšími rody - ať už ve snaze podpořit umění a zbavit se vzpomínek na asketickou gotiku, anebo ukázat míru své zbožnosti při stavbě chrámů, či oltářů. 
 
Kupola dómu ve Florencii 

Zajímavosti o Florencii

• Zlaté florény ražené ve Florencii byli dominantní měnou západní Evropy – to jen dokazuje, jak bohatá a mocná byla Florentská republika
• Dlážděné silnice – Florencie v roce 1339 vydláždila všechny své silnice – jako první město v Evropě se tak vypořádala s blátem, a umožnila urozeným občanům bezpečně kráčet po uličkách svého města.
• V letech 1865-1871 byla Florencie hlavním městem Itálie – prvním, po sjednocení všech republik, ale po ní následoval Turín a titul nakonec skončil v Římě.
• Kteří slavní umělci a významné osobnosti jsou spojovány s Florencií? Řada jmen od malířů Leonarda da Vinciho a Botticelliho, básníka Danteho Alighieri, sochařů Michelangela a Donatella, nebo politického teoretika Niccoly Machiavelliho. Ve Florencii žil a pracoval taky Galileo Galilei, který se narodil v nedaleké Pise.
• Největší cihlová kopule na světě je ta florentská, zakrývající chrám dómu Santa Maria del Fiore.
• Víte odkud pochází zvyk servírovat víno přes malé okénko ve zdi? V některých starých florentských domech se ještě stále nachází tzv. „buchetta del vino” – během morové epidemie byly tyto otvory používány k prodeji vína a chtěli zamezit přenosu zákeřné nemoci.
• O Florencii, době jejího rozkvětu a o sochaři Michelangelovi působivě pojednává kniha Kámen a bolest, českého spisovatele Karla Schultze – než se vypravíte do Florencie, můžete v ní nasát historickou atmosféru.

Dóm Santa Maria del Fiore 

Kostely, chrámy a kaple Florencie

Místa, kde si poměřením své zbožnosti s výší kostelní klenby zchladíte hlavu, unavenou italským sluncem.

Santa Maria del Fiore

Katedrála Santa Maria del Fiore (Cattedrale di Santa Maria del Fiore) je lidem známá spíš jako Duomo, tedy florentský dóm. Její mramorová fasáda hraje odstíny zelené a růžové, takže je jasné, odkud pochází její jméno “del fiore”, květinová. Její červená kopule od architekta Brunelleschiho je hlavní dominantou města. Dvě stě let byla největší katedrálou na světě, dokud jí nepředčily katedrály sv. Petra ve Vatikánu a svatého Pavla v Londýně.

Podzemí katedrály skrývá odkaz na původní, menší stavbu, starověkou baziliku svatého Reparáta.

Vstup do katedrály je zdarma, ale prohlídku přilehlých prostor si rezervujte dopředu! Pokud chcete vidět muzeum Duomo, prohlídnout si fresku v kopuli, vedle stojící Giottovu zvonici, baptisterium Jana Křtitele i podzemní ruiny pod katedrálou (kryptu), kupte si předem vstupenky, jsou k dispozici online.

Muzeum Duomo - muzeum umění, kde jsou umístěna díla Michelangela, Donatella, Brunelleschiho, Ghibertiho a dalších, tak aby byly ochráněny před zubem času a kyselých dešťů.

Předrenesanční Giottova zvonice stojí samostatně vedle chrámu a skýtá úžasný výhled na město.

Baptisterium Jana Křtitele před průčelím katedrály na náměstí Piazza di San Giovanni je pro místní ještě významnější památkou než duomo. Osmiboká stavba inspirovaná starověkými římskými mauzolei má zdobený strop s mozaikou posledního soudu a bohatě zdobené dveře s biblickými výjevy.
• Bazilika Santa Croce je největší františkánský kostel na světě a místo posledního odpočinku Michelangela, Galilea a dalších osobností

Paláce a domy Florencie

Obdivujte se budovám měšťanů florentských, úředním i soukromým domům jejich, a nejvíce ze všeho pějte chválu mecenáši a vzdělanci mezi všemi, Lorenzovi I. Medicejskému, zvanému Magnífico, který po sobě a své rodině zanechal zahrady, paláce a umění.

• Nejlepší vyhlídka nad městem? Náměstí Piazzale Michelangelo – kde si prohlédnete další kopii Davida. Projdete se kolem zbytků florentského opevnění ze 14. století.
• Florentské domy mají jednotnou výšku – město zakazovalo stavět budovy vyšší než Duomo, a tak vyčnívá pouze Bazilika Santa Croce a Palazzo Vecchio
 
Palác Vecchio ve Florencii 

Palazzo Vecchio

Bývalá středověká pevnost ze začátku 14. století sloužila zasedání městské a republikové rady Florencie, takzvané Signorie, která měla 500 členů a scházela se v sálu s kazetovým stropem a bitevními výjevy, namalovanými ve freskách dvorním malířem Medicejských, Giorgim Vasarim. Interiér je velmi bohatě zdobený. 
 
Palác Pitti, zahrady Boboli 

Palác Pitti a medicejské zahrady na kopci Boboli

Největší renesanční palác ve Florencii je Palazo Pitti, a patřil vládnoucí rodině Medicejských. Využívali ho jako svou rezidenci. Dnes je domovem několika galerií, kromě prohlídky apartmánů je tu samozřejmě i galerie umění – jak moderního, tak i starých mistrů (Tizian, Raffael či Rubens).
Přilehlé zahrady Boboli jsou defacto muzeem pod širým nebem a okouzlují návštěvníky svým ukázkovým renesančním stylem, bohatě zdobeny fontánami, sochami a záplavou květin. 
 
Ponte Vecchio, Florencie 

Ponte Vecchio

Most zlatníků je nejznámějším florentským mostem. Jeho klenuté stropy jsou vyplněny obchůdky se šperky. Byl postaven ve 14. století v nejužším místě řeky Arno, ale jeho dřevěná konstrukce pamatuje ještě římské období. Jako jediný most ve Florencii nebyl během II. Světové války poškozen. Původně na mostě sídlili řezníci a jatka, ale výnosem z roku 1600 byli nahrazeni zlatníky – odpadky z jejich krámků totiž znečišťovali řeku a způsobovali nehezký zápach ve městě.

Casa di Dante – rodný dům Dante Alighieriho, autora Božské komedie, slouží jako jeho muzeum, zachycující jeho život a dílo.

Muzeum Uffizi

Pokud milujete umění, tak se do tohoto muzea budete určitě chtít vrátit. V jeho 45 sálech je snad nejkrásnější sbírka renesančního umění na světě. Vystavena je tu Boticelliho Venuše, dále taková jména jako Caravaggio, Leonardo da Vinci, Rafael a samozřejmě florentský rodák božský Michelangelo.

Nádherné interiéry zdobí fresky, mozaiky a sochy.

Vstupenku do muzea radíme pořídit si předem, ostatně, jako do většiny velkých muzeí ve Florencii. Fronty tu vůbec nejsou výjimkou a vyprodané lístky jsou asi jediná věc, kterou nekryje cestovní pojištění.
Pokud toužíte po zvýhodněné vstupence do galerie Uffizi, paláce Pitti a zahrad Boboli, hledejte je online.

Na všech vašich výletech vás kryje naše cestovní pojištění – od zdraví až po zavazadla.
Vy cestujete, my se staráme.


Zdroje: magazin.travelportal.cz, smilingway.cz, travelawaits.com, cs.wikipedia.org
 

Další články

Tipy pro cestování do Thajska v roce 2023. Dovolená v zemi buddhistických chrámů, písečných pláží a nejlepšího jídla

Království v jihovýchodním cípu Asie se zapsalo na seznam oblíbených destinací mnoha českých cestovatelů. Dostupnou exotiku vyhledávají nejen milovníci nebesky modré vody a sluncem vyhřátých bělostných pláží, ale i vášniví potápěči a velcí gurmáni. Vydejte se s námi za nádherami Thajska!

Cestujete za exotikou? Rozhodně nepodceňte očkování!

Přichází sezóna, která láká liduprázdnými plážemi, horkem, koktejly a sluncem zapadajícím mezi palmami. Lokality jako Thajsko, Srí Lanka nebo Vietnam ...

dreamstime_xl_11569241-328-166