Jaké aktivity zažít o polárním dnu, během půlnočního slunce?

Datum:

Půlnoční slunce označuje období v arktických a antarktických oblastech, kdy slunce nezapadá za obzor. Toto období láká tamní obyvatele, turisty i dobrodruhy k mnoha výjimečným aktivitám. V tomto článku se podíváme na to k jakým. A v jakých zemích si je můžete užít.

Půlnoční golf

Co je polární den?

Polární den je jev, kdy Slunce po dobu nejméně 24 hodin neklesá pod obzor. Délka polárního dne se liší podle zeměpisné šířky - čím severněji nebo jižněji jste od polárního kruhu, tím je polární den delší. Na hranici polárního kruhu dochází během roku jen k jednomu polárnímu dni a to během letního slunovratu. Na přesném místě severního pólu trvá polární den 6 měsíců. Období polárních dní se střídá s polárními nocemi.

Co je půlnoční Slunce?

Období během letního slunovratu na severním polárním kruhu, kdy Slunce neklesá pod obzor ani o půlnoci. Půlnoční slunce dělá oblohu jasnou v „nočním čase“ během polárního dne, stejně jako polární záře rozjasňuje oblohu během temného období. Je to typický arktický (a antarktický) jev, ke kterému dochází pouze během polárního dne. Extrémními místy jsou póly, kde může být slunce nepřetržitě viditelné po dobu půl roku. Severní pól má půlnoční slunce od konce března do konce září.

Kanál lemarge, Antarktida, ledovce

Jakých zemí se polární Slunce týká?

Protože jižně od antarktického kruhu nejsou žádná stálá lidská sídla kromě výzkumných stanic, týká se půlnoční slunce zemí a oblastí, které protínají polární kruh: Island, Finsko, Norsko, Švédsko, Dánsko (Grónsko), Rusko, stát Aljaška v USA a kanadský Yukon, Nunavut a severozápad.

Jaký vliv má polární den na člověka?

Lidé žijící trvale v polárních oblastech jsou tomuto výjimečnému ročnímu cyklu přizpůsobení. V létě využívají dlouhých hodin slunečního svitu k procházkám, sportu i setkávání se. Děti si hrají venku do pozdních večerních hodin. Turisté mohou mít během “bílých nocí” problém se spánkem, pokud ale překonají únavu, mohou toto období naplno využít k výjimečným zážitkům a výhledům v přírodě. Někteří lidé mohou mít poruchy spánku, špatnou náladu, být unavení, nebo naopak hyperaktivní. Většina lidí se nakonec delším dnům přizpůsobí. S dodržováním noci, i když během ní svítí slunce, pomáhají spací masky na oči, zatemňovací závěsy či žaluzie, dodržování pravidelného režimu, kvalitní jídlo jezené ve stejné časy, relaxační techniky a sport.

Norsko, rybářská vesnice v polárním dnu

Co zažít během polárních dní?

Mezi oblíbené aktivity během polárních dní patří výlety, jízda na kajaku, túry, plavání, maratony, horolezení, pozorování velryb, výlety na lodích, návštěva měst (například Petrohradu) nebo sledování výbuchů sopky na Kamčatce. Oblíbenou a rozšířenou aktivitou v zemích s polárními dny je také půlnoční golf.

Půlnoční slunce Antarktida, lidi na lodi

Půlnoční golf

Během polárních dní se oblíbenou aktivitou stal půlnoční golf. Vzniklo proto mnoho golfových hřišť na severní polokouli jako je například norský Lofoten Links, který od května láká na sezónu půlnočního golfu. Sjíždějí se tam lidé z celého světa, aby si mohli zahrát golf v noci za svitu slunce. Slunce dokáže během polárních dní dodat tolik energie, že jeden z návštěvníků zvládl v roce 2001 obehrát celé golfové hřiště za jeden den šestnáctkrát. Půlnoční golf si můžete užít také od června do července ve Fairbanks Golf Club na Aljašce nebo na golfových hřištích na Islandu.

Půlnoční golf

Ať už si vyberete strávit polární dny během cestování jakkoliv, myslete kromě masky na spaní také na kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

 


 

 

Zdroje: auroralabsnorway.com, magneticnorthtravel.com, lidovky.cz, wanderlust.co.uk, timeanddate.com, golficeland.org

Další články

15 tipů na dárek pro cestovatele

Přemýšlíte, čím na Vánoce obdarovat své blízké? Pokud jsou, stejně jako my, duše cestovatelské, bude se vám možná hodit pár tipů na cestovatelské dárky od ryze praktických...

hammock-683x346

Bezpečná dovolená v Egyptě. Dodržujte tyto rady.

Rádi byste se ohřáli u břehů Rudého moře, ale nejste si jistí, jestli je návštěva Egypta dobrý nápad? Přinášíme vám aktuální rady pro dovolenou plnou klidu a slunce v této krásné zemi.

bezpecna-dovolena-v-egypte-01