Datum:

girl-backpack-enjoying-sunset-li

Obliba sólo cestování v posledních letech stoupla. A letenky zlevnily. To jsou dvě dobré zprávy pro ty, kteří přemýšlí o takové cestě. Patříte mezi ně? Tak se podívejte na 7 lokalit, které jsme pro vás vybrali.

Sladké Švýcarsko

Švýcarsko je skvělá volba pro sólo cestu. Doporučujeme vám zařídit si kartu Swiss Rail Pass. Můžete se s ní přesouvat všemi dopravními prostředky v celé zemi a navštívit více než 480 muzeí a výstav. Určitě si přijdete si na své - Švýcarsko má vyhlášená muzea umění, hraček, vědy, techniky a samozřejmě také čokolády. Svou cestu můžete začít procházením majestátního Curychu. O pár dní později se přesuňte k Ženevskému jezeru a zakončete ji v Montreux a Lausanne.

Provoněné Nizozemí

Kola, vodní kanály, větrné mlýny… Jarní počasí láká k cestě do země tulipánů. Nizozemci jsou proslulí svou otevřeností k turistům a mluví dobře anglicky. Ověřte si to během vaší cesty. V Amsterdamu můžete zůstat klidně týden. Navštivte královský palác Koninklijk Paleis , projděte si překrásné parky Vondelpark , Westerpark a Sarphatipark a ochutnejte tradiční nizozemské speciality. S bohatým programem, který toto město nabízí, je nesmírně snadné zůstat pouze v něm. Byla by ale škoda nepodívat se do Utrechtu, Maastrichtu nebo Rotterdamu. A nezapomeňte – 27. dubna se slaví Den krále Koningsdag. Statisíce lidí v oranžové barvě budou slavit a tančit v ulicích.

Stylové Švédsko

I ve Stockholmu to máte jako sólo cestovatel jednoduché. Můžete si číst v tamních stylových kavárnách, projíždět se na kole městskými parky, vyjet si na kajaku na moře, nakupovat designové kousky a divit se, co všechno považuje Moderna Museet za moderní umění. Pokud chcete okusit divokou švédskou přírodu, tak po Stockholmu vyjeďte k jezerům nebo na túru s tamním průvodcem. Tam poznáte, jak „chutná“ sever.

Letní Finsko

Další favorit sólo cestovatelů je také na severu Evropy. Je vyhledávaný především v létě, kdy v něm můžete zažít dlouhé noci zalité půlnočním sluncem. Ty jsou ideální na dlouhé procházky po městech, lesích a podél jezer. V každé vesnici a každém městě najdete slavné finské sauny. Helsinky se dají procházet bez potíží pěšky a na celodenní výlety je možné vyrážet vlakem, třeba do přímořských měst Hanko nebo Lohja.

Tradiční Japonsko

Po několika dnech v pulzujícím Tokiu se můžete přesunout rychlovlakem kolem hory Fuji do klidnějšího Kjóta. Doporučujeme vám projít si na jeho severu komplex Daitoku-ji z roku 1319. Poznáte v něm zenové zahrady, navštívíte chrámy a budete moci obdivovat architekturu zenového buddhismu. Po celodenní návštěvě komplexu si můžete odpočinout v typických horkých lázních a posilnit se sushi. Výhodou Japonska je, že snadno najdete ubytování pro jednoho - tamní hotely i ryokany (ubytování v tradičním japonském stylu) jsou na sólo cesty dělané.

Pestrý Vietnam

Pouliční život ve Vietnamu je rozmanitý a především bezpečný. Chcete zažít hemžení na trhu Ben Thanh v Ho Či Minově Městě? Nebo ochutnat asijské speciality na trhu Dong Xuan v Hanoji? Klidně můžete sami. Ve Vietnamu je ale ježdění na kolech o několik řádů výš než v Nizozemí. Neslouží pouze jako přeprava lidí, ale také mnoha rozměrných věcí, tak se mějte na pozoru. Po velkoměstech vás možná bude lákat příroda. Ostrov Phu Quoc je jako stvořený pro pravou plážovou pohodu, jaká se na jihovýchodní Asii sluší a patří. Také můžete vyrazit na výšlap do hor, nejlépe s tamním průvodcem. A kdyby vás náhodou omrzela samota, zacvičte si tai-či se stovkami dalších lidí.

Dobrodružný Lombok

Indonéský ostrov Lombok je vyhlášený mezi sólo cestovateli z mnoha důvodů. Je méně známý než Bali a tím pádem méně turistický. Vybírají si ho cestovatelé, kteří se chtějí naučit surfovat, potápět nebo šnorchlovat v průzračně čisté vodě. Ve vnitrozemí najdete zelená rýžová pole, která se táhnou k obrovské sopce Gunung Rinjani. Ta se nachází v nádherném národním parku plném jezer, vodopádů a horských pramenů. Na severozápadě pobřeží ostrova Lombok leží tři malé a snadno přístupné ostrovy, které doporučujeme vaší pozornosti - Gili Air, Gili Meno a Gili Trawangan. Můžete na nich odpočívat, usrkávat koktejly, bavit se na párty a potápět se za želvami.

Než se vydáte na vaši letošní sólo cestu, přečtěte si plusy a minusy sólo cestování . Je dobré o nich vědět ještě v teple domova. Kdyby vás náhodou přepadl v cizině smutek, můžete se vždycky seznámit s dalšími cestovateli. Jak jsme zmínili na začátku – sólo cestovatelů přibývá, takže to bude snadné. Vyberte si kvalitní cestovní pojištění a vyrazte objevovat svět i sami sebe.

Zdroje: roughguides.com , travelandleisure.com,nomadicmatt.com,lonelyplanet.com,japan-guide.com,rinjaninationalpark.com,phuquocislandguide.com,insidekyoto.com,tourism.hanko.fi/en/, visitlohja.fi

Další články

6 věcí, které můžete vidět v Pise

V italské Pise se nachází světoznámá Šikmá věž v Pise a mnoho dalších architektonických skvostů. Město má bohatou historickou tradici a mnoho starobylých kostelů a paláců i krásných náměstí. Co dělat v Pise a kde tu mají nejlepší zmrzlinu?

Slovensko – průvodce turistikou, lázněmi a zajímavostmi

Proč jezdit na Slovensko? Možná i proto, že o něm turisté tolik nevědí. Škoda jen, že "nejmenší velehory alpského typu" začínají až u Žiliny.

1oravsky-hrad_s_25449208-min