Cestujete za exotikou? Rozhodně nepodceňte očkování!
27. 9. 2016

Přichází sezóna, která láká liduprázdnými plážemi, horkem, koktejly a sluncem zapadajícím mezi palmami. Lokality jako Thajsko, Srí Lanka nebo Vietnam se v tuto dobu přestávají zdát nedostupnými. Exotický zážitek totiž s trochou štěstí vychází finančně podobně jako třeba road trip po Evropě.

Než se však vrhnete vstříc novým zážitkům a na praktické záležitosti nebudete mít ani pomyšlení, nezapomeňte si včas naplánovat povinná i doporučená očkování. Dlouho očekávaný sen by se jinak mohl lehce zvrtnout v noční můru.

Thajsko, Srí Lanka, Vietnam - co vám tady hrozí?

 • Žlutá zimnice - jedná se o virovou nemoc přenášenou komáry, která se projevuje bolestmi svalů i kostí, horečkami a zvracením. Může to být smrtelné onemocnění a očkování proto rozhodně nezanedbejte!
 • Žloutenka (hepatitida) A - virové onemocnění postihující játra, které se do těla dostane, pokud vypijete nakaženou vodu. Nemoc je nebezpečná v tom, že její příznaky (horečka, zvracení, žluté zabarvení kůže) jsou velmi mírné nebo se nemusí vůbec projevit.
 • Břišní tyfus - nemoc vyvolaná bakterií v nakažené vodě, která se projevuje podobně jako chřipka: vysokou horečkou a zimnicí, celkovou slabostí a trávicími problémy. Případným příznakům tedy určitě věnujte pozornost.
 • Malárie - nemoc přenášená komáry převážně ve venkovských oblastech. Pokud se však chystáte bydlet v turistických lokalitách v hotelech, riziko nákazy je téměř nulové.
 • Méně časté nemoci, se kterými se v těchto zemích můžete setkat, jsou Japonská encefalitida, vzteklina, hepatitida B, záškrt, tetanus a spalničky.

Jak tedy před cestou postupovat?

 • Nejprve si ověřte, proti čemu jste již očkovaní. Tetanovka bývá zcela běžná, časté je také očkování proti záškrtu a spalničkám.
 • Očkovat se nechte nejlépe 1 měsíc, nejpozději však 14 dní před odletem na dovolenou! Pokud byste tak učinili později, vakcína by nemusela být stoprocentní. Určitě se nenechávejte očkovat méně než 3 dny před cestou, hrozí totiž riziko, že by se vám mohla velmi nepříjemně zkomplikovat a dovolenou snů byste mohli rovnou strávit na lůžku.
 • Chcete-li mít jistotu, jaká jsou současná infekční rizika v zemi, do které cestujete, nechte si zaslat informace z databáze IRS (databáze infekčních rizik ve světě).
 • Veškerá očkování proberte se svým lékařem.

Ať už se necháte očkovat proti kterékoli nemoci, nepřestávejte být obezřetní. Kromě těchto závažných onemocnění si totiž můžete domů přivézt obyčejnou, ale velmi nepříjemnou střevní chřipku. Vaše tělo zkrátka není na exotické bakterie zvyklé.

Jak lze snížit riziko onemocnění?

 • Vyhýbejte se venkovským oblastem s vysokým výskytem komárů a jiného bodavého hmyzu.
 • Pravidelně si myjte ruce.
 • Omývejte veškeré nebalené potraviny.
 • Pijte pouze balenou vodu.
 • Vyhýbejte se potulným psům a kočkám, nedej bože hlodavcům.

Pokud máte podezření na jakoukoli nemoc, nezapomeňte, že v rámci našeho cestovního pojištění máte také službu nonstop českého lékaře na telefonu, který vám poradí, jak postupovat v případě zdravotních komplikací. Další podrobné informace můžete rovněž získat na Centru cestovní medicíny.

 

V jakých situacích se vám bude hodit a proč se na něj vyplatí myslet? Sepsali jsme pro vás 8 důvodů, proč se vyplatí myslet na cestovní pojištění ještě před odjezdem do zahraničí.  

16. 5. 2018
8 důvodů proč se vyplatí cestovní pojištění

Může se zdát, že je focení portrétů hračka. Zachytit výraz tak, aby vynikla osobnost fotografovaného, ale není úplně jednoduché. Koho by nebavilo fotit lidi? Většina z nás proto fotí ty, které má stále po ruce – své blízké...  

10. 8. 2016
Portrét se slunečnicí