Kapverdské ostrovy: africká exotika s evropským standardem

Datum: | Autor: Tým ERV

„No stress“ –  dvě slovíčka, která jasně popisují atmosféru 8 větších a několika menších sopečných ostrovů v Atlantském oceánu. Připravili jsme pro vás výčet těch největších lákadel, pro které si souostroví zamilujete stejně jako my.

Kapverdske-ostrovy-exotika-plaz

Souostroví je rájem pro zamilované páry i samotářské dobrodruhy. Písek na sněhobílých plážích načechrávaný tyrkysovým oceánem vybízí k dlouhým procházkám v doprovodu rytmů afrických hudebníků. Ale nejen to přetváří sopečné ostrovy ve vábivou exotiku, která je na dosah.

Ostrov Sal na Kapverdách

Nejnavštěvovanějším ostrovem Kapverd je jednoznačně ostrov Sal. V minulosti byl pastvinami dobytka pro obyvatele sousedního ostrova Boa Vista. Od té doby ostrov pojmenovaný po soli prošel od obydlení přes těžbu soli až k oblíbené destinaci téměř poloviny všech kapverdských turistů. A je jasné proč. Písečné pláže, 350 slunných dní v roce, burácející vlny a přátelská atmosféra africké exotiky jsou velkými lákadly.

Jezero Salinas de Pendra de Lume - kapverdské Mrtvé moře

Ostrov Sal svému jménu navíc dostává i v jedné z nejoblíbenějších atrakcí vůbec. Tou se pro mnohé cestovatele stalo splývání s vodní hladinou jezera Salinas. Přezdívku kapverdské „Mrtvé moře“ si vysloužilo proto, že je až 26krát slanější než moře. Leží blízko vesničky Pedra de Lume v bývalých solných dolech. Zrelaxujete tam tělo a díky okolní scenérii i vaši mysl.

Kapverdske-ostrovy-exotika-sal

Kapverdské pláže

Pláž Santa Maria - pro relax i adrenalin

Nejste zrovna nadšenci přelidněných pláží a raději si vychutnáte pohodu a klid o samotě? Pak vám učaruje 8 kilometrů dlouhá pláž Santa Maria Jakmile budete odpočatí, dopřejte si trochu adrenalinu a naskočte na vlny. 

V okolí najdete pestrou nabídku surfařských škol – surfing, windsurfing nebo kitesurfing. Je libo čerstvou rybičku? Pak na pláži ještě chvíli vydržte – před polednem k molu uprostřed pláže totiž přijíždějí rybáři se svými úlovky a začíná trhové představení.

Pláže Palmeira a Fontona

Liduprázdné pláže najdete i v jižní části malebného rybářského městečka Palmeira, které nepřehlédnete díky typicky barevným domům, nebo Fontoně, zelené oáze uprostřed pouště.

Kapverdske-ostrovy-exotika-3

Potápění a Kapverdy

Zátoka Buracona

Jste milovníci potápění? Pak se nechte okouzlit čarovnou fata morgánou v zátoce Buracona. Součástí přírodního koupaliště je i podvodní jeskyně Blue eye. Při pohledu na ni budete mít díky slunečním paprskům pocit, jako byste se hluboce zahleděli do modrých očí.

Vrak lodě Santo Antao

Podvodní podívanou je také vrak lodě u ostrova Boa Vista, na kterém se podepsal rezavý zub času. Santo Antao leží pouhých 10 metrů pod hladinou. I když loď samotná už doplula před desítkami let, kolem ní je živo. Společně s morénami a hvězdicemi se tam prohání i žraloci. 

Korálová zeď Farol Fundo

Milovníky podvodního světa jistě překvapí i velká korálová zeď Farol Fundo, domov tisíců druhů barevných ryb a želv.

Kapverdske-ostrovy-exotika-4

Co dalšího na Kapverdách vidět?

  • Stratovulkán Pico Do Fogo (2 829 metrů nad mořem) leží na ostrůvku Fogo a je to nejvyšší hora Kapverdských ostrovů. Zajímavostí je, že na jeho vrcholu najdete stále aktivní kráter sopky. Uprostřed sopečného kráteru přímo pod vulkánem leží vesnice Achada de Caldeiro, v jejímž okolí místní pěstují vyhlášené „sopečné“ víno Chã a káva Criola.
  • Poušť Deserto de Viana na ostrově Boa Vista. Má přes 60 km² a připomíná Saharu. Písek sem také ze Sahary navál. Je ideální na pouštní pouť, jízdu na čtyřkolkách nebo na sandboardu.

  • Městečko Sal Rei je hlavní město ostrova Boa Vista. Žije tam asi 4 000 stálých obyvatel. Navštivte hlavní náměstí Praça de Santa Isabel se spoustou barevných květů. Podél oceánu si můžete prohlédnout loděnici i protější ostrůvek Ilhéu de Sal Rei, na který se pořádají výlety lodí.

  • Ostrov Santiago je výjimečný tím, že nemá kilometry dlouhé písečné pláže, ale je bujně zelený a má větrem chráněné zátoky. Tento největší ostrov Kapverd má přes polovinu obyvatel celého souostroví (200 000 obyvatel). Navštivte hlavní město Cidade Velha a Sao Domingos, jedno z nejzelenějších údolí ostrova.

  • ZOO se zahradou Viveiro Botanical Garden
    Na ostrově Sal je botanická a zoologická zahrada Viveiro. Zahradu najdete asi 3 km severně od městečka Santa Maria u hlavní silnice. Dostanete se tam pohodlně taxíkem za 7 minut. Uvidíte tam přes 120 druhů květin, zvířata, kaktusové pole a skleník s palmami.

Kapverdy a počasí

Kapverdy patří do tropického podnebného pásu a mají pouštní charakter, protože leží jen 500 km od Sahary. Na kapverdských ostrovech je celý rok teplo. Průměrné teploty jsou mezi 25 °C až 30 °C po celý rok (ve stínu). Sluníčko svítí kolem 300 dní za rok a opalovat se můžete už od brzkých ranních hodin.

Na Kapverdách často fouká. Dovolené to ale nevadí, vánek příjemně zmírňuje horké dny. Nejsilnější vítr je od prosince do dubna, kdy ho využívají milovníci vodních sportů. Ostrovy Sal a Boa Vista jsou celoročně bez deště. Kapverďané trpí nedostatkem vody.

Vízum pro Kapverdy

Od roku 2019 byla víza na Kapverdské ostrovy zrušena pro pobyty do 30 dnů pro občany EU. Váš pas ale musí platit ještě 6 měsíců po návratu.

Místo víz kapverdská vláda zavedla bezpečnostní taxu - Taxa de Segurança Aeroportuária (TSA). Tu musí uhradit každý mezinárodní turista při vstupu na Kapverdy přes letiště Sal nebo Boa Vista. Cena kapverdské bezpečnostní taxy je 3 400 CVE (cca 800 Kč).

Můžete ji uhradit:
• online platební kartou před příletem na Kapverdy (nejpozději 5 dní předem),
• na letišti po příletu (v eurech nebo platební kartou) - vhodné pro last minute zájezdy,
• přes cestovní kancelář (ty si za tuto službu nechávají připlatit).

Zdravotní péče na Kapverdských ostrovech

Zdravotní péče je na nižší úrovni než u nás, ale v africkém měřítku patří k těm nejlepším. Na každém z ostrovů je státní zdravotnické zařízení (delegacia de saúde / posto sanitário = zdravotní středisko, hospital = nemocnice), pro první pomoc. Kromě toho jsou v hlavních centrech také soukromé lékařské ordinace a střediska s vyšším standardem. Lékárny jsou na každém ostrově.

Při ošetření je nutné mít u sebe finanční hotovost. Ve vážnějších případech se doporučuje odlet do ČR. Proto je vhodné mít kvalitní cestovní pojištění. Doporučuje se pít balenou vodu.

Zdroje: ceskatelevize.cz, ifenomen.cz, kapverdy.org, tripadvisor.com

Další články

Odjíždíte na dovolenou? Pozor na zloděje!

Chystáte se na dovolenou, ale bojíte se, že vás po návratu překvapí „vybílená“ domácnost? Připravili jsme pro vás pár tipů, jak nebezpečí snížit na minimum. Pro úplnost přidáváme ještě pár užitečných rad, jak ochránit...

lupic_2

Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

nahled-vodni-skluzavka