„No stress“ –  dvě krátká slovíčka, která jednoduše zároveň ale jasně popisují atmosféru osmi větších a několika menších sopečných ostrovů půlkruhové sestavy vystupujících z hlubin Atlantského oceánu. Souostroví je rájem pro zamilované páry, ale i samotářské dobrodruhy. Písek na sněhobílých plážích načechrávaný tyrkysovým oceánem přímo vybízí k dlouhým procházkám v doprovodu rytmů afrických hudebníků po skvělé večeři. Ale nejen to přetváří sopečné výčnělky v onu vábivou a nepříliš vzdálenou exotiku, která by se měla stát místem vaší klidné dovolené. Připravili jsme pro vás výčet těch největších lákadel, po kterých si souostroví zamilujete stejně jako my.

Kapverdske-ostrovy-exotika-plaz

Solný ostrov Sal

Nejnavštěvovanějším ostrovem Kapverd je jednoznačně ostrov Sal. Což je úsměvné, když si představíte, že byl v minulosti akorát tak dobrý pro pastvu dobytka obyvatel sousedního ostrova Boa Vista. Od té doby ale ostrov pojmenovaný po tom, co je nad zlato, prošel od obydlení přes těžbu soli až k cílové destinaci téměř poloviny všech Kapverdských turistů. A bodejť by ne! Písečné pláže, 350 slunných dní v roce, burácející vlny a přátelská atmosféra africké exotiky s evropskými standardy je velkým lákadlem. Ostrov svému jménu navíc dostává i v jedné z nejoblíbenějších atrakcí vůbec. Tou se pro mnohé cestovatele stalo splývání s vodní hladinou jezera Salinas. Přezdívku kapverdské „Mrtvé moře“ si vysloužilo proto, že je až 26krát slanější než moře. Leží nedaleko vesničky Pedra de Lume v bývalých solných dolech. Vězte, že se tam nezrelaxuje pouze vaše tělo, ale díky okolní scenérii vydechne i vaše mysl.

Kapverdske-ostrovy-exotika-sal

Odpočinek na prázdných plážích

Nejste zrovna nadšenci přelidněných pláží, na kterých je hlava na hlavě, a raději si vychutnáte pohodu a klid o samotě? Pak vám učaruje 8 kilometrů dlouhá pláž Santa Maria ve stejnojmenném městečku. Jakmile budete dostatečně odpočatí, dopřejte si trochu adrenalinu a naskočte na vlny. V okolí najdete pestrou nabídku surfařských škol – surfing, windsurfing nebo kitesurfing tam není žádný problém. Je libo čerstvou rybičku? Pak na pláži ještě chvíli vydržte – před polednem k molu uprostřed pláže totiž přijíždějí rybáři se svými úlovky a začíná se to pravé trhové představení. Liduprázdné pláže najdete i v jižní části malebného rybářského městečka Palmeira, které nepřehlédnete díky jeho typicky barevným domům, nebo Fontoně, zelené oáze uprostřed pouště.

Kapverdske-ostrovy-exotika-3

Adrenalin pod vodou

Jste milovníci potápění? Pak se nechte okouzlit čarovnou fata morgánou v zátoce Buracona. Součástí přírodního koupaliště je i podvodní jeskyně Blue eye. Při pohledu na ni budete mít díky slunečním paprskům pocit, jako byste se hluboce zahleděli do modrých očí. Největší podvodní podívanou je ale bezesporu vrak lodě u ostrova Boa Vista, na kterém se podepsal rezavý zub času. Santo Antao leží pouhých 10 metrů pod hladinou. I když loď samotná už doplula před 50 lety, kolem ní je živo ažaž. Společně s murénami a pěticípými hvězdami se v mořských zahradách prohánějí také žraloci. Milovníky podvodního světa jistě překvapí i velká korálová zeď Farol Fundo, domov tisíců druhů barevných ryb a želv.

Kapverdske-ostrovy-exotika-4

I když se na exotické Kapverdy jezdí většinou odpočívat, půvab průzračných atlantských vod vás jednoduše svede k vodním radovánkám. I proto byste neměli podceňovat přípravu na dovolenou a myslet na svoji bezpečnost raději ještě před odjezdem. Naše kvalitní cestovní pojištění je nezbytnou součástí skládačky představující nezapomenutelnou a především poklidnou dovolenou. Není nic jednoduššího než si ho sjednat z pohodlí vašeho domova online.

Zdroje: ceskatelevize.cz, ifenomen.cz, kapverdy.org

Na romantickou večeři do restaurace, na film do kina nebo na wellness pobyt své drahé polovičky vzít letos nemůžeme. Je ale možné vyrazit ve dvou na procházku na čerstvý vzduch. Jakých 9 romantických míst doporučujeme? 

10. 2. 2021

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m.  

24. 3. 2021
Výhled na Annapurnu