Datum:

trip-vacation-tourism-683

Nemusíte být milionář, abyste v dnešní době obletěli svět. A dokonce nepotřebujete ani několikaměsíční volno. Splňte si sen o cestě kolem světa za třicet dní a za pár tisíc. Poradíme vám, jak na to.

Cesta kolem světa za měsíc

Máte několik týdnů volna? Tak to můžete klidně vyrazit na cestu kolem světa! Za letenky zaplatíte méně, kratší cestu naplánujete rychle a letenky můžete koupit hned. Co za tu dobu stihnete navštívit? Tři kontinenty, nejspíš Evropu, Jihovýchodní Asii a Severní Ameriku. Pokud vás láká Střední východ, tak stihnete i ten. Na všech světadílech si za tu dobu můžete udělat dvě nebo tři delší zastávky a několik kratších.

Cesta kolem světa za dvacet tisíc

Ano, čtete správně. Je možné najít kombinaci letenek za cestu kolem světa mezi dvaceti až třiceti tisíci korun. Sledujte webové stránky, které se věnují speciálním akcím letenek a neunikne vám ani sedadlo. Nebo se do hledání pusťte na vlastní pěst. V takovém případě vám pomůže znát, jaké aerolinky létají mezi jednotlivými kontinenty, abyste si mohli snadno najít navazující spoje. Budete totiž potřebovat pouze jednosměrné letenky. Ty mohou být u některých společností o něco dražší než zpáteční letenky. Pamatujte na to, že nejen po Evropě létají nízkonákladové společnosti, do Asie a USA také. Co ušetříte za cestu, to si můžete dopřát na hotelích a restauracích. Příležitostí na to budete mít dost. A pokud byste při cestě kolem světa chtěli žít jako místní, přečtěte si náš článek o možnostech bydlení v zahraničí jako doma.

 

Praktické tipy před cestou

Zjistěte si, jestli do některé z destinací potřebujete víza. Jestli se ve vašem cestovním plánu objeví USA, tak budete potřebovat elektronický pas a povolení ESTA. Na návštěvu oblíbených zemí na cestě kolem světa často víza ani nepotřebujete. Na český pas totiž můžete vycestovat do více než sto čtyřiceti zemí bez víza. Před cestou určitě oznamte vaší bance, kam se chystáte, aby vám náhodou při prvním výběru z druhé polokoule nezablokovala vaši bankovní kartu. Karet si vezměte více, na cestách se vám může lehce stát, že vám bankomat kartu „sežere", nebo ji někde zapomenete. Náhradní bankovní karta vás v takových případech zachrání. Všechny doklady si naskenujte, pošlete si je na svůj e-mail nebo nahrajte na cloudové úložiště. Díky tomu je budete mít po ruce, i kdyby se vaše papírové doklady rozhodly, že si také berou dovolenou…

Sbalte se chytře

Představte si, že se na cestu kolem světa dokážete sbalit do příručního zavazadla. Můžete tak pohodlně přestupovat z letu na let, nehrozí vám ztráta ani krádež kufru, nebolí vás záda, ve věcech máte pořádek. Většina leteckých společností má limit pro příruční zavazadlo sedm kilo. Máte pocit, že je nemožné se do nich vejít? Miliony cestovatelů to zvládají. Udělejte si seznam věcí, které skutečně (!) potřebujete, a podle něj se sbalte do lehkého (!) batohu nebo příručního kufru. Čím lehčí tím lepší, na dlouhé cestě oceníte každý gram, který nebudete muset nést. Kdyby vám náhodou něco chybělo, vždycky si to můžete dokoupit. Ale určitě si s sebou vezměte cestovní adaptér na elektrické zásuvky a powerbanku, abyste si mohli nabít mobilní telefon kdekoli a kdekoli. Nabitý telefon totiž znamená internet, mapy, rezervace hotelů a vaše letenky vždy po ruce.

Cestujte i po souši levně

Kromě nákladů za letenky, ubytování a jídlo počítejte také s pozemní dopravou. Pokud na ní chcete ušetřit, jezděte veřejnými dopravními prostředky. Z letiště vás městská doprava odveze do centra za zlomek toho, co letištní autobus nebo taxík. Ty si naúčtují ve většině zemí o jednu nulu navíc. Další možností jsou spolujízdy. Díky nim se nejen dostanete, kam potřebujete, ale ještě se seznámíte s místními lidmi. A ti vám rádi prozradí, co stojí za to vidět.

Na cestu kolem světa budete potřebovat nejen nadšení, ale také kvalitní cestovní pojištění. U protinožců nebo v Japonsku jistě oceníte nonstop péči asistenčního centra v češtině. A s celoročním pojištěním nemusíte ani hlásit, že jste si právě koupili letenku a za pár dní odlétáte. S rychlými výjezdy počítáme.

 

Zdroje: zasvymsnem.cz, travelbible.cz, travelandleisure.com, theworlds50best.com

Další články

Jak si užít Maledivy. Leťte za levnější exotickou dovolenou

Maledivy už dnes nejsou destinací jenom pro ty nejbohatší, ale zavítat sem mohou i běžní smrtelníci. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.

Po stopách Freddieho Mercuryho

Dnes se vydáme do míst spojených s tímto výjimečně talentovaným mužem. Freddie Mercury měl pestrou kariéru i osobní život. Jaká místa jsou spojená s extravagantní hvězdou kapely Queen? 

fm-zanzibar1