Datum:

Písečné duny i úchvatné přírodní pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou najdete v Kataru, malém emirátu na poloostrově u Saúdské Arábie. Skoro celý je lemovaný mořem, a tak pokud chcete vyrazit na rodinnou dovolenou, začněte hledat letenky. Nejlepší pláže vám poradíme my. 
 
Doha, Katarská Perla

Katar a jeho obyvatelé

Katar je nejbezpečnější země světa a i nejbohatší, vše díky nalezištím ropy. V zemi vládne královská monarchie a všichni sem jedou zbohatnout. Populace Katařanů je tak v menšině, je jich jen asi 15 %. Žijí tak dohromady s mnoha přistěhovalci za prací: Indové tvoří 21%, Arabové 13%, dále jsou tu Filipínci, Egypťané, Nepálci.  Nadpoloviční většinu obyvatel tvoří muslimové, hindové a křesťané se dělí o třetinu celkového vyznání. Je to bezpečná a bohatá země. Než vyrazíte na pláž za průzračným mořem, přečtěte si, co dělat v hlavním městě, Doze.
 
Pláž a promenáda Corniche, Doha, Katar

Co dělat v Kataru kromě koupání

Doha je velké moderní město a největší centrum turismu. V centru si zajděte na potulky po tradičním arabském trhu Souq Waqif. Je tu všechno, co na takovém shouku má být. Koberce, obuv, šperky, kožené a další tradiční výrobky. Je plný kaváren a restaurací, kde lze ochutnat tradiční s katarské recepty i kuchyně ostatních obyvatel. Trh je otevřen nonstop, snad kromě odpolední siesty mezi polednem a čtvrtou odpolední.
 
Katar, Doha, arabský trh Souk Waqif

Určitě zajděte i do soukromého muzea bohatého šejka, krále Faisala, které obsahuje na 15 tisíc exponátů. Mimo jiné sbírku drahých koberců, vystavena je i soukromá flotila zachovalých starých automobilů. Všechno pochází z éry před začátkem obchodování s ropou.  
 
Doha, Katar, muzeum islámského umění

Až budete připraveni na výlety, udělejte si výlet do pouště a projeďte se v džípu písečnými dunami. Nebo se můžete ve městě Al Khor projet na kajaku příkrovem mangrovů a pozorovat divoké plameňáky i volavky. Blízká mangrovová pláž se jmenuje Al Dhakira, a není příliš dělaná ke koupání, posedíte si zde spíše v příjemném chládku pod korunami stromů.
Závody velbloudů řízených drony se konají každý pátek na dráze v Al Shahaniya. Ptáte se proč drony? Před časem bylo totiž zakázáno tradiční závodění malým chlapcům - žokejům.

Koupání na divokých plážích

Hotelové rezorty mají u svých pláží zázemí i slunečníky, sprchy a bufet s míchanými koktaily. Ale co tak vyrazit za dobrodružstvím? Vyjeďte džípem do pouště najít opuštěnou pláž jen pro sebe! Je třeba si vzít vše s sebou.  Přenosné chladící boxy a gril. A pak už jen užívat si laguny plné mušlí a tyrkysové vody. Navíc místní na tyto odlehlé pláže v podstatě nechodí a můžete si tak užít soukromí, respektive společnost maximálně několika dalších Evropanů.  
 
Katar písečná pláž a moře

Nemusíte hned jezdit velmi daleko, pro začátek stačí pláže u Dohy v blízkosti hotelových rezortů, kde najdete i běžné plážové zázemí. V blízkém městě Mesaieed je vyhledávaná Sealine beach. Můžete se tu projet na velbloudech, arabských koních nebo na kole či čtyřkolce.
Mnohé katarské pláže jsou mělké a vhodné pro děti, například Al Maroona beach, která je rozlehlá a plná mušlí. Budete mít desítky metrů pláže jen pro sebe.

Archeologická vesnice a pláž Ghost Town

Ghost town je opuštěná rybářská vesnice, ze které poslední obyvatelé odešli v 70. letech díky ropnému boomu a nyní se v ní usadili archeologové. Přilehlá pláž je skvělá a zatím málo známá. Děti si určitě zamilují pohybem moře vznikající a zanikající písečné atoly a ostrůvky. Můžete je mít jen pro sebe, pro každého člena rodiny jeden! A zároveň zde není tak daleko do hluboké vody, takže si v tyrkysovém moři snadno zaplavete.
 
Katar písečná pláž a moře

Pláž Fuwairit

Jedna z nejhezčích pláží, oblíbená Evropany a vzdálená od Dohy 45 minut jízdy. Od dubna do srpna je zavřená kvůli líhnutí želv. Je písčitá i kamenitá, s průzračně čistou vodou, plná podmořského života a taky celkem opuštěná – do nejbližší restaurace je třeba si zajet asi 5–10 kilometrů.
Další pláže, které můžete vyzkoušet, a najdete u nich i zázemí v různé formě, jsou Simaisma Beach a Corniche beach.
Nebo si zajeďte s místní cestovní kanceláří na pláž Khor Al Udeid až k hranicím se Saúdskou Arábií, k večernímu pozorování západu slunce nad dunami. 
 
Písečné duny v Kataru, pozorování západu slunce

Užívejte si Katar plnými doušky a nezapomeňte do kufru ke koupacímu vybavení přibalit kvalitní cestovní pojištění. Abyste byli v cizině vždy bez starostí.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovni pojisteni

Zdroje: cestolino.cz, jarosovi.cz, tripadvisor.com, onlineqatar.com 

Další články

Je Egypt bezpečná destinace pro vaši dovolenou? Rady od delegátky.

V důsledků proběhlých událostí se mnoho cestovatelů bojí o svoji bezpečnost. Proto jsme se zaměřili nejen za tamní krásy, ale i na zdravotní rizika a bezpečnostní situaci v zemi. Vydejte se s námi do Egypta.

S dětmi v letadle aneb jak přežít cestu na dovolenou

Nepotřebujete objednat u aerolinek váhu navíc pro příruční zavazadla? Nezapomněli jste vzít dítěti oblíbeného plyšáka? Svačinka je také po ruce? Kvalitní příprava...

letiste-hala2