Písečné duny i úchvatné přírodní pláže s bílým pískem a tyrkysovou vodou najdete v Kataru, malém emirátu na poloostrově u Saúdské Arábie. Skoro celý je lemovaný mořem, a tak pokud chcete vyrazit na rodinnou dovolenou, začněte hledat letenky. Nejlepší pláže vám poradíme my. 
 
Doha, Katarská Perla

Katar a jeho obyvatelé

Katar je nejbezpečnější země světa a i nejbohatší, vše díky nalezištím ropy. V zemi vládne královská monarchie a všichni sem jedou zbohatnout. Populace Katařanů je tak v menšině, je jich jen asi 15 %. Žijí tak dohromady s mnoha přistěhovalci za prací: Indové tvoří 21%, Arabové 13%, dále jsou tu Filipínci, Egypťané, Nepálci.  Nadpoloviční většinu obyvatel tvoří muslimové, hindové a křesťané se dělí o třetinu celkového vyznání. Je to bezpečná a bohatá země. Než vyrazíte na pláž za průzračným mořem, přečtěte si, co dělat v hlavním městě, Doze.
 
Pláž a promenáda Corniche, Doha, Katar

Co dělat v Kataru kromě koupání

Doha je velké moderní město a největší centrum turismu. V centru si zajděte na potulky po tradičním arabském trhu Souq Waqif. Je tu všechno, co na takovém shouku má být. Koberce, obuv, šperky, kožené a další tradiční výrobky. Je plný kaváren a restaurací, kde lze ochutnat tradiční s katarské recepty i kuchyně ostatních obyvatel. Trh je otevřen nonstop, snad kromě odpolední siesty mezi polednem a čtvrtou odpolední.
 
Katar, Doha, arabský trh Souk Waqif

Určitě zajděte i do soukromého muzea bohatého šejka, krále Faisala, které obsahuje na 15 tisíc exponátů. Mimo jiné sbírku drahých koberců, vystavena je i soukromá flotila zachovalých starých automobilů. Všechno pochází z éry před začátkem obchodování s ropou.  
 
Doha, Katar, muzeum islámského umění

Až budete připraveni na výlety, udělejte si výlet do pouště a projeďte se v džípu písečnými dunami. Nebo se můžete ve městě Al Khor projet na kajaku příkrovem mangrovů a pozorovat divoké plameňáky i volavky. Blízká mangrovová pláž se jmenuje Al Dhakira, a není příliš dělaná ke koupání, posedíte si zde spíše v příjemném chládku pod korunami stromů.
Závody velbloudů řízených drony se konají každý pátek na dráze v Al Shahaniya. Ptáte se proč drony? Před časem bylo totiž zakázáno tradiční závodění malým chlapcům - žokejům.

Koupání na divokých plážích

Hotelové rezorty mají u svých pláží zázemí i slunečníky, sprchy a bufet s míchanými koktaily. Ale co tak vyrazit za dobrodružstvím? Vyjeďte džípem do pouště najít opuštěnou pláž jen pro sebe! Je třeba si vzít vše s sebou.  Přenosné chladící boxy a gril. A pak už jen užívat si laguny plné mušlí a tyrkysové vody. Navíc místní na tyto odlehlé pláže v podstatě nechodí a můžete si tak užít soukromí, respektive společnost maximálně několika dalších Evropanů.  
 
Katar písečná pláž a moře

Nemusíte hned jezdit velmi daleko, pro začátek stačí pláže u Dohy v blízkosti hotelových rezortů, kde najdete i běžné plážové zázemí. V blízkém městě Mesaieed je vyhledávaná Sealine beach. Můžete se tu projet na velbloudech, arabských koních nebo na kole či čtyřkolce.
Mnohé katarské pláže jsou mělké a vhodné pro děti, například Al Maroona beach, která je rozlehlá a plná mušlí. Budete mít desítky metrů pláže jen pro sebe.

Archeologická vesnice a pláž Ghost Town

Ghost town je opuštěná rybářská vesnice, ze které poslední obyvatelé odešli v 70. letech díky ropnému boomu a nyní se v ní usadili archeologové. Přilehlá pláž je skvělá a zatím málo známá. Děti si určitě zamilují pohybem moře vznikající a zanikající písečné atoly a ostrůvky. Můžete je mít jen pro sebe, pro každého člena rodiny jeden! A zároveň zde není tak daleko do hluboké vody, takže si v tyrkysovém moři snadno zaplavete.
 
Katar písečná pláž a moře

Pláž Fuwairit

Jedna z nejhezčích pláží, oblíbená Evropany a vzdálená od Dohy 45 minut jízdy. Od dubna do srpna je zavřená kvůli líhnutí želv. Je písčitá i kamenitá, s průzračně čistou vodou, plná podmořského života a taky celkem opuštěná – do nejbližší restaurace je třeba si zajet asi 5–10 kilometrů.
Další pláže, které můžete vyzkoušet, a najdete u nich i zázemí v různé formě, jsou Simaisma Beach a Corniche beach.
Nebo si zajeďte s místní cestovní kanceláří na pláž Khor Al Udeid až k hranicím se Saúdskou Arábií, k večernímu pozorování západu slunce nad dunami. 
 
Písečné duny v Kataru, pozorování západu slunce

Užívejte si Katar plnými doušky a nezapomeňte do kufru ke koupacímu vybavení přibalit kvalitní cestovní pojištění. Abyste byli v cizině vždy bez starostí.
Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestovni pojisteni

Zdroje: cestolino.cz, jarosovi.cz, tripadvisor.com, onlineqatar.com 

Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun.  

30. 12. 2020
Finska sauna na břehu jezera

Navštivte s námi Oldoinyo Oibor, „Bílou horu“ Masajů. Leží v Tanzanii u hranic s Keňou, jen tři stupně jižně od rovníku. Ve svahilském jazyce je známá jako „Svítící hora“ - Kilima Njaro.  

17. 3. 2021
Vrchol Kilimandžára, Uhuru peak