Datum:

Rádi trávíte volné dny s výhledem na špičky hor? Nebo letos uděláte výjimku a místo moře pojedete dovolenou, kde si protáhnete tělo a vyčistíte hlavu? Připravili jsme pro vás tipy na destinace po světě i v Evropě, kde si můžete užít panenskou přírodu, sport i krásné výhledy. Vzhůru za nimi:

Stanování v Triglavském národním parku

Vylezte na Kilimanžáro

Jsou dvě období v roce, kdy je nejlepší se vydat na vrchol této hory v Tanzanii - od ledna do března a od června do října. Druhá varianta je příjemnější teplejším a přívětivějším počasím. Díky online vysílání z Kilimanžára můžete vidět, jak to vypadá na nejvyšší samostatně stojící hoře na světě (5 895 m. n. m.) právě teď. Nejčastějších tras je 6 – Marangu, Machame, Shira, Umbwe, Rongai a Mweka. I když stoupání na nejvyšší horu Afriky není tak náročné jako výstup do And nebo Himalájí, počítejte kvůli vysoké nadmořské výšce a občasným silným větrům s nutnou aklimatizací. Minimální doba na výstup s aklimatizací je 6 – 7 dní. Ta platí pro všechny, i pro zkušené horolezce, protože právě vysokohorská nemoc nepříjemně překvapí hodně lidí při cestě na vrchol.

 
Slon africký pod Kilimanžárem

Vydejte se do Himalájí

Chcete vyrazit na „střechu světa“, kde je hned 8 „osmitisícovek“? Ideální doba na treking v nádherných „pětitisícovkách“ jsou 2 až 3 týdny, ať si tamní krásy pořádně užijete. Je ale možné vydat se na cestu po Himalájích i na 10 a méně dní. Tras je v Himalájích desítky, takže máte z čeho vybírat. Na rozdíl od Kilimanžára tam na frekventované treky (Everest trek, Anapurna trek, trek kolemManaslu,…) nebudete potřebovat nosiče, protože jídlo a nocleh nabízí četná turistická místa. Na méně známé trasy budete muset mít všechno vybavení s sebou na zádech. Mezi méně turisty vyhledávané oblasti patří například Mustang, Dolpo, Langtang, Rolwalling nebo Makalu. Před začátkem výstupu musíte mít povinně vyřízený TIMS card. Stejně jako v případě Kilimanžára myslete na aklimatizaci, ať si můžete výhledy z hor opravdu vychutnat. V takové nadmořské výšce je od května do podzimu horko, takže si sbalte letní sportovní oblečení. 


Ama Dambam Everest base camp trek

Pojistěte se na cestu do hor!

Užijte si Švýcarsko

Třicet vrcholů ve Walliských Alpách převyšuje 4 000 m. n. m., takže je i v Evropě z čeho vybírat. Mezi treky najdete snadné i náročné, možnosti horského vyžití jsou ve Švýcarsku bohaté. Nejsnadnější výšlap pro všechny cestovatele je na Breithorn nad Zermattem. Nahoru můžete využít lanovku, horu pak zdoláte do dvou hodin (mačky s sebou!). Dávejte si ale zase pozor na aklimatizaci, nepřehánějte to s rychlostí. Další mírně náročná trasa vede na Allalinhorn se čtyřmi hřebeny. Cesta na Dom (4 545 m. n. m.) je náročnější a kromě krásných panoramat tam můžete vidět také kamzíky. Ideální délka na tento trek je dva až tři dny. Nejslavnější Matterhorn (4 478 m. n. m.) je obtížný i pro horolezce. Vydejte se na něj jen v případě, že jste hodně zkušení. Tras na Matternhorn je mnoho, ze švýcarské i italské strany.

 
Panoráma švýcarských Alp

Prozkoumejte Slovinsko

Blízké Slovinsko dává cestovatelům na výběr pohoří, jezera, města i moře. Pokud vás lákají kopce, začněte vaši cestu rovnou v Alpách - na hranicích s Rakouskem nebo s Itálií. Přejděte horské hřebeny a vystoupejte na Triglav. Kromě nejvyšší hory Slovinska můžete vidět hory Jalovec, Mojstrovka, Špik, Prisojnik nebo Mangart. Lanovkou můžete vyjet na Vitranc nebo na Ciprnik. Triglavský národní park se rozkládá na neuvěřitelných 838 km2, při jeho návštěvě dojděte také k horským jezerům - Krn a Bohinj stojí za návtěvu i za fotku. Ve slovinském národním parku jsou trasy dobře značené a po cestě je mnoho chat k odpočinku. Více detailů najdete v našem článku o slovinských horách
 
Bohinij jezero, Julské Alpy Triglavský národní park

Před cestou do hor myslete na pojištění Sbaleno Na maximum, které je dělané na míru pro aktivní dovolenou s rizikovými sporty. Ať budete zdolávat jakkoli náročné vrcholy, kryje vám záda. Pokud se vydáte na dovolenou po českých horách, můžete využít pojištění storna. Ocení ho rodiče s dětmi i všichni ostatní. Nikdy nevíme, jak se plány mohou změnit. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje:kilicam.com, wikipedia.org, hedvábnástezka.cz, climbkilimanjaroguide.com, welcomenepal.com, mojesvycarsko.com, slovinsko.cz 

Další články

Kam letos vyrazit na nejkrásnější vánoční trhy?

Když se řekne vánoční trhy, většině lidí pravděpodobně jako první naskočí Drážďany. Německo ale zdaleka není jediná země, která se může pyšnit tradicí kouzelných stánků ve svátečním oblečku.

vanocni-trhy-nahled

Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

nahled-vodni-skluzavka