3. 1. 2018

V jednom z prosincových článků jsme vám udělili 10 rad, jak se nesplést při výběru té správné zimní dovolené. Dnes jsme se podívali trochu více na čísla a připravili pro vás přehled cen skipasů a ubytování ve vybraných lyžařských střediscích Rakouska, Itálie a Francie. Také poradíme, kterou optimální trasu zvolit při vlastní dopravě autem.

Skipasy jsme pro účely srovnání vybrali třídenní, u ubytování uvádíme nejekonomičtější varianty v dojezdové vzdálenosti max. do deseti km alespoň k jednomu ze středisek dané lyžařské oblasti. Jedná se o ceny dvoulůžkových pokojů resp. pokojů pro rodinu se dvěma dětmi ve věku osm a deset let.

Nassfeld – Hermagor/Rakousko

Středisko Nassfeld ležící na hranici Rakouska a Itálie čítá zhruba 110 kilometrů sjezdovek. V Nassfeldu závisí ceny skipasů na sezóně: hlavní sezóna zde trvá od Štědrého dne do 6. ledna a později od 21. ledna do 17. března. Mezisezóna trvá od 7. do 20. ledna a později od 17. března do 2. dubna.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1495 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2721 Kč/noc.

Optimální trasa
Do Nassfeldu zvolte cestu přes Linz a Salzburg a z dálnice A10 přes Kreuzen po úzké horské silnici. Celkovou vzdálenost 577 km urazíte za 6 hodin.

Zillertal – Hintertux/Rakousko

Údolí Zillertal s ledovcem Hinterux nabízí šedesát kilometrů sjezdovek. Ceny skipasů jsou jednotné po celou zimu.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1175 Kč/noc a za rodinný pokoj za 3191 Kč/noc.

Optimální trasa
Sem nejrychleji dorazíte, zvolíte li cestu přes Mnichov a Kufstein. 531 km vám potrvá necelých 5 hodin.

Zell am See – Kaprun/Rakousko

Oblast Zell am See-Kaprun nabízí lyžování na přibližně 138 kilometrech sjezdovek. Hlavní sezóna zde trvá přes celou zimu.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 498 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2794 Kč/noc.

Optimální trasa
Sem vede nejkratší cesta přes Linz, Salzburg a Bischofshofen. 472 km zvládnete za 5 hodin.

Wilder Kaiser – Kaprun/Rakousko

Wilder Kaiser-Brixental je s 280 kilometry sjezdovek největším lyžařským střediskem v Rakousku. Hlavní sezóna zde končí devátého března, od 10. března do 8. dubna platí ceny pro vedlejší sezónu.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1768 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2768 Kč/noc.

Optimální trasa
Volte cestu přes Linz a Salzburg. 482 km pojedete něco málo přes 5 hodin.

Dachstein West/Rakousko

Lyžařská oblast Dachstein West nabízí 77 kilometrů sjezdovek. Ačkoli středisko rozlišuje mezi hlavní a vedlejší sezónou, ceny třídenních permanentek se neliší.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 2044 Kč/noc a za rodinný pokoj za 4331 Kč/noc (ceny platí pro vzdálenost do 10 km od lyžařského areálu Abtenau/Karkogel).

Optimální trasa
Do oblasti Dachstein West, vzdálené 377 km pojedete 4,5 hodiny, pokud zvolíte trasu přes Linz a Bad Ischl.

Livigno/Itálie

Livigno je velmi populární italské lyžařské městečko ležící v bezcelní zóně na hranicích se Švýcarskem, které obklopuje 110 kilometrů sjezdovek. I zde je rozdíl mezi hlavní a vedlejší sezónou: hlavní sezóna trvá do 7. ledna a poté od 3. února do 1. dubna. Mezisezóna pak od 8. ledna do 12. ledna a později od 27. ledna do 2. února. Mezi 13. a 16. lednem trvá vedlejší sezóna.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1491 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2044 Kč/noc.

Jakou trasu zvolit?
Do Livigna volte nejrychlejší trasu vedoucí přes Mnichov a Ga-Pa. Vzdálenost 651 km ujedete za cca 7:30 hodiny.

Val di Fiemme - Marmolada/Itálie

Údolí Val di Fiemme v italských Dolomitech nabízí střediska s celkem 120 kilometry sjezdovek. Všude si přitom vystačíte s jedním skipasem takzvaným Dolomity Superski. Stejný skipas platí i v dalším oblíbeném středisku Arraba-Marmolada s 89 kilometry sjezdovek. Hlavní sezóna ve všech střediscích trvá do 6. ledna a později od 4. února do 17. března. Vedlejší sezóna od 7. ledna do 3. února a od 18. března.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1661 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2811 Kč/noc (ceny platí pro vzdálenost do 10 km od lyžařského areálu Alpe de Cermis).

Optimální trasa
Do Val di Fiemme a na Marmoladu se nejlépe dostanete přes Mnichov a průjezdem brennerského tunelu. Celkovou vzdálenost 708 km zvládnete za cca 6:30 hodiny.

Paganella/Itálie

Na italské poměry komornější středisko Paganella nabízí i tak pěkných padesát kilometrů sjezdovek. Stejně jako jinde jsou všechny svahy přístupné na jeden skipas, cena závisí na sezóně. Hlavní trvá od 28. ledna do 10. března a později od 30. března do 2. dubna. Mezi 18. a 29. březnem je zde sezóna Special – ceny skipasů jsou nejnižší. Mezisezóna je zde od 7. ledna do 27. ledna a později mezi 11. a 17. březnem.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1150 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2233 Kč/noc.

Optimální trasa
I do Paganelly vede nejkratší cesta přes Mnichov a Brenner. Vzdálenost 722 km urazíte za cca 6:45 hodin.

Aprica/Itálie

Na padesáti kilometrech sjezdovek se můžete svézt také v lyžařské oblasti Aprica. Hlavní sezóna zde trvá od Štědrého dne do 7. ledna, později od 11. února do 4. března a ještě od 29. března a do 3. dubna. Vedlejší sezóna pak od 8. ledna do 10. února a od 5. března do 28. března.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1354 Kč/noc a za rodinný pokoj za 3194 Kč/noc.

Optimální trasa
Do Aprici se nejlépe dostanete přes Mnichov, Ga-Pa a Livigno. Celkovou vzdálenost 717 km zdoláte za urazíte za cca 8 hodin jízdy.

Chamonix – Mont Blanc/Francie

Chamonix, pro české lyžaře jedno z nejbližších francouzských lyžařských středisek, nabízí 152 kilometrů sjezdovek. Na rozdíl od jiných vám ale na všechny nebude stačit pouze jeden skipas. Náročnější lyžaři proto zvolí rozšířenou variantu skipasu Mont Blanc Unlimited.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 2108 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2832 Kč/noc.

Optimální trasa
Do Chamonix zvolte cestu přes Karlsruhe a pak volte Basilej a Martigny. Celkovou vzdálenost ujedete za necelých 9 hodin.

Portes du Soleil/Francie

Lyžařská oblast na hranicích Francie a Švýcarska propojuje celkem dvanáct resortů. Ty dohromady nabízejí zhruba 650 kilometrů sjezdovek – všude lze přitom využít jeden skipas. Ceny skipasů platí po celou zimu.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1580 Kč/noc a za rodinný pokoj za 1678 Kč/noc (ceny platí pro vzdálenost do 10 km od lyžařského areálu Avoriaz 1800 Portes du Soleil).

Optimální trasa
Do Portes du Soleil cestujte přes Karlsruhe, Basilej a Montreux. Vzdálenost 926 km zdoláte za 8 hodin.

Alpes d’Huez

Středisko v Savojských Alpách nabízí zhruba 248 kilometrů sjezdovek. Hlavní sezóna trvá podobně jako v dalších francouzských lyžařských oblastech přes celou zimu, konkrétně od 23. prosince do 6. dubna.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1112 Kč/noc a za rodinný pokoj za 1956 Kč/noc.

Optimální trasa
Zvolíte-li trasu přes Karlsruhe, Ženevu, Chambery a Grenoble, budete v 1167 km vzdáleném středisku za 10,5 hodiny.

Les Deux Alpes

V lyžařské oblasti Les Deux Alpes najdou lyžaři zhruba 220 kilometrů sjezdovek. Hlavní sezóna zde trvá od 23. prosince do 28. dubna.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1022 Kč/noc a za rodinný pokoj za 1789 Kč/noc.

Optimální trasa
Do Les Deux Alpes, vzdálených 1172 km, dojedete, stejně jako u Alpes d’Huez za 10,5 hodiny. Doporučená optimální trasa vede také přes Karlsruhe, Ženevu, Chambery a Grenoble.

Trois Vallées

Trois Vallées neboli Tři údolí v Savojských Alpách představují se 600 kilometry sjezdovek jednu z nejrozsáhlejších lyžařských oblastí na světě. Na jeden skipas si lze zalyžovat ve čtyřech střediscích: Val Thorens, Les Menuires, Chourchvel a Méribel-Mottaret. Hlavní sezóna je zde od 23. prosince do 13. dubna.

Za kolik se zde lyžuje?

Co stojí ubytování?
Za 2lůžkový pokoj zde zaplatíte 1427 Kč/noc a za rodinný pokoj za 2108 Kč/noc (ceny platí pro vzdálenost do 10 kilometrů od lyžařského areálu Courchevel).

Optimální trasa
Tři údolí jsou vzdálená 1139 km. Cestu přes Karlsruhe, Ženevu a Chambery zdoláte za 10 hodin.

Přestože trochu informačně hutné čtení, určitě by vám mělo pomoci se zorientovat v tom, kde je dráže a kde je levněji. Pak už jen uhlídat různé nabídky skipasů v ceně ubytování, popř. různé akční slevy a můžete vyrazit. V každém případě myslete na cestovní pojištění, protože by se vám lehce mohlo stát, že svůj pečlivý výběr zájezdu zhatíte finančním vydáním spojeným s lékařskou pomocí při úrazu, který se vám či vašim blízkým na horách může přihodit. Někdy rychleji, než se nadějete!

Zdroj: snow.cz, skiamade.com, onthesnow.cz, zimni-alpy.cz, skinet.cz, novinky.cz

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu.
My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě. 

28. 4. 2021
Rozkvetlé třešně první máj

Bulharská střediska nabízí milovníkům zimních sportů v současné situaci výjimečné podmínky. Až do pátku 29. 1. 2021 šlo o jediné místo v Evropě, kam jsme mohli bez negativního testu na covid-19. 

28. 1. 2021
Lyžování v Bulharsku