Datum: | Autor: Tým ERV

Průvodce po Francii. Kam se vydat v této krásné zemi?  Poznávat Provence, Paříž, Francouzskou riviéru nebo cestovat za vínem? Kde si nejlépe zalyžujete a do kterého zábavního parku jet s dětmi? To vám prozradíme v článku.

pariz

 1. Podzimní výlety do Francie
 2. Provence
 3. Azurové pobřeží
 4. Normandie
 5. Bretaň
 6. Údolí řeky Loiry
 7. Languedoc
 8. Alsasko a Štrasburg
 9. Burgundsko
 10. Paříž 
 11. Kam za vínem? Champagne
 12. Bordeaux
 13. Francií na kole
 14. Atrakce a zábava ve Francii
 15. Lyžování ve Francii
 16. Korsika
 17. Zámořské části Francie

 

Tipy na (podzimní) prodloužený víkend ve Francii

Languedoc, město Beziers

Francie není nikdy dost, a proto přinášíme tipy na toulky zemí galského kohouta. Navštivte Štrasburk, katedrálu Notre-Dame, Burgundsko, ale i Normandii. Seznamte se s našimi tipy na prodloužený víkend ve Francii:

 

Provence

Senanque opatství, Gordes, Provence, Francie

Říká se, že když Bůh tvořil Provence, nechal si pro ni v rukávu snad všechna esa, která měl. Pravdou je, že tak speciálně blankytné moře, jako je např. v Cassisu, těžko jinde najdete. Všude je spousta nádherně rozkvetlých zahrad, na téměř každém místním kopci (a že jich tu je) najdete pásy úrodných vinic a samozřejmě, co by to bylo za Provence, lány a lány uprostřed léta nádherně zbarvené a vonící levandule. Starověké památky se pyšně tyčí uprostřed krajiny zalité sluncem. Mezi nejznámější města kraje patří např. Marseille, Avignon, Aix-en-Provence, Toulon nebo Nice.

Azurové pobřeží - Côte d’Azur

Azurové pobřeží, francouzská riviéra

Celému regionu se zkráceně říká PACA: Provence-Alpes-Côte d’Azur patří k nejoblíbenějším a nejvíc navštěvovaným. Samozřejmě, protože jsou na jihu. Znát budete určitě města jako je filmové Cannes, přístavní Marseilles a Nice, bohaté Saint-Tropez. Středomořská atmosféra s blízkostí Itálie je neoddiskutovatelně "chic" po celé délce Francouzské riviéry. 

Na severu se pak nachází divoké Přímořské Alpy a třítisícové Kottické Alpy, kde se určitě zchladíte.

Normandie

Útesy v Normandii

Normandie je kraj s obrovským množstvím románských a gotických architektonických skvostů. Najdete zde spoustu hradů, zámků a malebných městeček.

Hlavním městem a zároveň kulturním centrem Normandie je historické město Rouen, známé mimo jiné i tím, že zde byla upálena Johanka z Arku. Poslední francouzský císař nechal u pobřeží vystavět tzv. Normandskou riviéru, ohromnou přímořskou promenádu, která se nachází v okolí měst Trouville a Deauville. Ta je oblíbeným letoviskem Pařížanů.

V Normandii jsou mnohé válečné hřbitovy a památníky, připomínající Druhou světovou válku. Nejfotografovanější je asi americký hřbitov v Colleville-sur-Mer.

Bretaň

Městečko v Bretani

Nejzápadnější část Francie leží v těsném sousedství Normandie a Atlantiku. Kraj s drsným oceánským podnebím býval součástí keltské Galie. Právě Bretaň je důvodem, proč se Anglii říká Velká Británie – anglický název Bretonska je Brittany podle přistěhovalých Britů a bylo potřeba jej odlišit od původních ostrovů. Dodnes většina místních názvů pochází z bretonštiny.

Hlavní město Bretaně je Rennes, další zajímavé město je Nantes, a taky menší historické přístavy, jako například Brest, Morlaix či krásné Saint-Malo v lamanšském průlivu. Stále uchovávají vzpomínku na staré časy.

V Bretani navštivte pobřeží růžové žuly na severu, kde se kameny kroutí ve fantastických tvarech a vyhledejte významné megalitické menhiry a dolmeny – zejména v Carnacu jsou jich tísíce, a dokonce staršího data než egyptské pyramidy, konkurovat by mohli i britskému Stonehenge.

Carnac je vůbec pozoruhodným místem s mnohými pamětihodnostmi. Na místním pobřeží se mnoho lidí věnuje jachtingu a rybolovu. Mnoho turistů směřuje k blízkému hradu Mont Saint-Michel. Je považovaný za středověký zázrak, protože je postavený na kamenném vrcholku uprostřed odlivových pláží a tekutých písků. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je přibližně čtrnáct metrů, což je nejvíce v celé Evropě. 

Nejkrásnější francouzské zámky – na řece Loiře v údolí šlechticů

údolí Loiry, hrad Amboise, Francie

Údolí řeky Loiry je celé zapsané v dědictví UNESCO a vy se můžete přesvědčit, že právem. Je zde největší koncentrace zámků na světě, které jsou zde jako perly navlečené na stříbrné niti. Králové a šlechtici Francie si podél této řeky, po níž vedla významná a jediná vodní obchodní stezka, stavěli svá přepychová sídla – zámky čili „châteaux“.

Katedrála v Chartres patří k nejvýznamnějším příkladům gotické architektury v Evropě. Hlavním městěm region je Orleáns, které je spojené s Johankou z Arcu. 

Languedoc

Francouzský kraj Languedoc, středověké město Carscassone

Máte pocit, že by vám na normandském pobřeží byla příliš velká zima? Nejzachovalejší středověké město Evropy, Carcassonne, leží na jihu Francie ve vinařském kraji Languedoc a jistě jej ocení celá rodina. Zvláště pokud městečko znají z oblíbené stejnojmenné deskové hry.

Pohádkové město Carcassonne v kopcích Midi-Pyrénées bývalo strategickou pevností, kterou se nepovedlo dobýt ani Saracénským. Co však nesvedli oni, dokončila ztráta významu města v 17. století a materiální úpadek, který měl za následek rozebírání původních hradeb k přestavbě okolních domů.

Alsaská vinná cesta a Štrasburk

Alsaské městečko

Prodloužený víkend ve francouzském Alsasku, nabitý podzimní náladou. Málokde v Evropě se podařilo propojit kultury dvou sousedních národů do té míry, jako je tomu v případě Francie a Německa v kraji Alsaska-Lotrinska, které je známé svojí kuchyní s propracovanými a hutnými jídly
Pokud se vydáte po známé vinné stezce Route du Vin, zažijete kouzlo hrázděných vinařských městeček v předvánoční době a slavnostní adventní trhy, například ve městech Riquewihr, Eguisheim, Obernai nebo Ribeauville. 

Vánoční trhy ve Štrasburku
Chcete vyrazit na vánoční trh s vůbec nejdelší tradicí v Evropě? Pak byste měli navštívit právě Štrasburg. Poprvé se brány téhle předvánoční pohádky otevřely v roce 1570. Dnes je trh o poznání větší, najdete na něm 3 stovky stánků v celkem 12 lokalitách centra města. Štrasburský trh byl navíc dvakrát po sobě zvolen vůbec nejlepším vánočním trhem v Evropě. Při návštěvě vás proto doslova zahalí kouzelná sváteční atmosféra a na vlastní oči se seznámíte se spoustu místních adventních tradic. Takže zatímco na těle vás bude hřát svařák podle tradiční receptury, na duši vás zahřejí adventní koncerty, živý betlém a další doprovodný program. 

Burgundsko na podzim – světová vína a slavnosti Beaujolais

Burgundsko, a zejména jeho část Zlaté pobřeží, Côte d´Or, je světoznámým vinařským krajem zapsaným v seznamu světového dědictví UNESCO. Ochutnat zde můžete nejen jeho světově proslulá vína, ale je domovem i dijonské hořčice, šneků po burgundsku a dalších delikates.

Okouzlí vás zde malebné přírodní scenérie, vesničky a též vznosné starobylé katedrály a významné kláštery - např. opatství Cluny, které bylo jedním z největších center duchovní moci středověké Evropy.
Zastavte se v Dijonu, hlavním městě regionu. Pak i ve Vézelay (místě též známém jako Věčný pahorek) a v jeho slavné bazilice Sainte-Marie-Madeleine de Vézelay, která je zajímavá mimo jiné tím, že slouží jako shromaždiště poutníků na cestě do Santiaga de Compostela.

Paříž - oblast Île-de-France

Ulička v Montmartru

Pouliční veselí s výhledem na Paříž - vinobraní 5. - 9. října

Kdo by nevěděl, že montmarterský kopec nad Paříží je čtvrť plná umělců, bohémů a kankánových tanečnic. A když k tomu ještě přidáte každoroční slavnosti vína Fête des Vendanges? Neopakovatelný zážitek! Těšit se můžete na bohatý pouliční program, slavnostní průvod, ale i komentované prohlídky místních vinohradů. A to vše v pravém francouzském stylu!

Kam za vínem do Francie?

Champagne

Francie, turistika v Champagni

Kolébka světově proslulého vína má cestovatelům co nabídnout. Nejen skvělé lahve šampaňského vína a procházky po vinicích, ale také výborné jídlo, kulturu a architekturu. Podívejte se do slavné katedrály v Reims, kde bylo korunováno mnoho francouzských králů, navštivte baziliku Saint Rémi a palác Tau. Více o Champagni.

Bordeaux

První vinice byly vysázené v této oblasti na jihozápadě Francie před 2 000 lety. Tento region tehdy ležel na obchodní cestě k britským ostrovům, takže měl ideální polohu nejen pro vinaře. Dnes je Bordeaux uznávané pro svá vína po celém světě a prohlídky vinařství patří k jeho hlavním atrakcím.

Nedaleko města leží záliv Arcachon s divokou krajinou a obrovskými písčitými dunami. Určitě se podívejte na Dune du Pilat, nevyšší písečnou dunu v Evropě. Oblast Bordeaux je plná římských kostelů, středověkých hradů, které jsou součástí UNESCO. V tomhle rodišti filozofa Michala de Montaigne se vám bude určitě líbit.

 • Více o Bordeaux,
 • Burgundsku,
 • údolí Loiry,
 • údolí Rhony
 • a raritě, francouzském modrém vínu.

Bouchejte šampaňské v rytmu pařížských ohňostrojů

Už jsme si zvykli, že Město lásky rozsvítí svoji dominantu v každou celou noční hodinu. Ještě zářivější je ale Eiffelovka na silvestrovský večer! Ten provází řada laserových a ohňových show obklopujících právě tento pařížský symbol. Na druhé straně řeky se pak lidé baví přímo v ulicích a shromažďují se na Champs-Élysées a šampaňským se rozhodně nešetří.

Na kole ve Francii

Francie je dalším skvělým místem pro trávení dovolené na kole, a to nejen díky slavnému závodu Tour de France! Kromě nádherných cyklostezek vedoucích úchvatnou krajinou nabízí také speciální akreditaci „Accueil Velo“ (Cyklisti vítáni), pod patronací „French Tourist Board“, která vám umožní přátelské, na míru šité ubytování s poskytnutím skladovacích prostor.

Atrakce a zábava ve Francii

Disneyland Paris

Zábavní park postavený podle vzoru amerických Disneylandů. I tento se dělí na pět tematických částí kolem dominanty parku – zámku Šípkové Růženky. Pod zámkem je Dračí jeskyně i s drakem. Do rozlehlého areálu Disneyland Paris se dostanete autem, autobusem (Magical Shuttle) nebo vlakem z Paříže (stanice Marne-la-Vallée-Chessy), staví tam také vlaky TGV. Z letiště Charlese de Gaulla trvá jízda vlakem TGV do Disneylandu jen 10 minut.
Další oblíbené zábavní parky v Evropě

Futuroscope

Že spíš než minulost vás zajímá budoucnost? Francie je známá především svým (jediným evropským) Disneylandem. To ale rozhodně neznamená, že by Futuroscope měl být přehlížen! Megalomanská plátna, která neobejmete jedním pohledem, 3Dčkové jízdy se 4D efekty, aktivity jako tanec s roboty nebo gigantické laserové show. Futuroscope je taková multimediální navštívenka do budoucnosti. Nevšední zážitek pro ty, kteří spíše než adrenalinu dávají přednost jedinečným audiovizuálním prožitkům.

Cité de l’automobile

V tomto muzeu najdete 520 automobilů od 98 značek. Je právem hrdé na největší sbírku Bugatti na světě se 123 vozidly. Tu vytvořili bratři Hans a Fritz Schlumpf, švýcarští textilní podnikatelé pocházející z Itálie, kteří je sbírali. Ze sedmi Bugatti Royal vlastní muzeum Cité de l´Automobile hned tři z nich. V 70. letech 20. století byli bratři Schlumpfové nuceni opustit Francii, jejich sbírka aut tvoří základ tohoto muzea. Výstava je rozdělená do 3 hlavních sekcí - Motorcar Experience, Motor Racing a Motorcar Masterpieces. Nechybí ani první parní vozidla.

ZooParc de Beauval

ZooParc de Beauval byl zprvu ornitologický park obsahující jedinečnou sbírku čítající více než 2 000 ptáků. Postupem času přibyly další expozice. V roce 1991 se zoo rozrostla o bílé tygry, od roku 1999 se zoo jako první v Evropě může pyšnit i bílými lvy. V současnosti patří k nejvzácnějším zvířatům této zoo koaly, pandy, kapustňáci, okapi nebo už zmínění bílí tygři a lvi.
Více o zoo - www.zoobeauval.com

Jardin des Plantes v Paříži

Tato botanická zahrada je klidnou oázou v centru hlavního města. Tvoří ji 11 menších zahrad a ZOO. Najdete v ní skleníky plné exotických rostlin, růžovou zahradu, pivoňkovou zahradu, irisovou zahradu s labyrintem, z jehož vršku budete mít celou Paříž jako na dlani. Jardin des Plantes má pestrý program pro všechny návštěvníky - můžete v ní navštívit Galerii mineralogie a geologie, Velkou galerii evoluce, ZOO a užít si spoustu dalších aktivit. Vstupenky na výstavy a do ZOO je možné zakoupit předem online, do zahrady je vstup zdarma. Jardin des Plantes leží nedaleko katedrály Notre-Dame, blízko jsou hned 3 zastávky metra a několik autobusových zastávek.

Lyžování ve Francii

Lyžování ve Francii

5 nejvýše položených alpských vrcholů a přilehlých lyžařských středisek, která jsou největší sázkou na jistotu, co se sněhové pokrývky týče – 4 z nich se nachází ve Francii. Nejvíce „snowsure“ z celých Alp.
Proč? Protože více než 60 % sjezdovek se nachází v nadmořské výšce nad 2 500 m n.m.

Flaine: Nejdelší modrá Evropy
Alpe d'Huez: 16 km pro lyžující ďábly

Jarní lyžování ve Francii

 • Tignes a ledovec Le Grand Motte
 • Les Deux Alpes a ledovec Mont de Lans
 • Letní lyžování v Les 2 Alpes

  Les Arcs ve Francii - Sjíždět z nejvyššího štítu L’Aguille Rouge až do vesničky o 2000 m níže, kochat se výhledem na Mt. Blanc i nejnovějším pěším resortem Arc 1950 z roku 2003 plným tradiční alpské architektury, náměstí, kaváren a restaurací. To a mnohem více nabízí proslulé středisko Les Arcs.

Černé sjezdovky ve Francii

V lyžarské oblasti Portes du Soleil najdete vyhlášenou sjezdovku „švýcarskou zeď“, která se jmenuje La Chavanette. Je to pekelně strmý svah přímo na francouzsko-švýcarské hranici. Sklon sjezdovky je tak velký, že ji nevidíte, dokud lyžemi nepřejedete přes okraj…

Tato lyžařská oblast nabízí 72 km černých sjezdovek. Pokud jste v lyžování experti, tak si sjeďte ledovec Grande Motte z výšky 3 656 m. n. m. Je výjimečný svou strmostí, vyhlídkou do krajiny i sněhovou nadílkou.

 

Korsika

Rodiště Napoleona Bonaparte, ostrov plný přírodních krás, bílých útesů i skvoucích pláží s průzračným mořem (např. Rondinara beach). Má dlouhou minulost spojenou s antickým Řeckem, Kartágem i Římany.

V horách Korsiky vede GR 20 - jedna z nejtěžších evropských tras. Zdolat ji můžete napříč ostrovem v několika náročných etapách. Na Korsice se totiž pořád stoupá hodně nahoru, nebo sestupuje prudce dolů. Etapy si naštěstí můžete vybrat podle své kondice a ujít jen některé.

Přechod Korsiky, hory

 

Zámořské kraje Francie

Bílá pláž na Korsice

• Guadeloupe v Karibském moři
• Guyana v Jižní Americe
• Martinik na Malých Antilách v Karibském moři
• Réunion v Indickém oceánu - na něm čeká mnoho outdoorové zábavy a skvělý rum
• Mayotte Komorské souostroví v Indickém oceánu
 

Francie je krásná země, ale na vyřizování je lepší mít česky mluvícího specialistu na telefonu díky kvalitnímu cestovnímu pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

Štítky: Francie , Evropa

Další články

Nejkrásnější řecké ostrovy na last minute

Chcete zamávat české krajině, sbalit si plavky a vyrazit za teplem řeckých ostrovů? Azurové moře už se hřeje. Řecko má přes 3000 ostrovů, z toho 167 obydlených a několik ideálních na last minute dovolenou. Jaké to jsou? A jak je to nyní s restrikcemi v Řecku?

01-dreamstime_s_44424110

Po stopách olympijských měst: Jak vypadají dnes?

Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají. 

olympijske-mesta-01