Datum:

uvod-cesty-683

Rádi cestujete v zahraničí autem nebo autobusem? A víte, že existují místa, kde byste si to měli raději odpustit? Jde tam totiž o život! Nebezpečí číhá na každém metru těchto záludných komunikací - v horách, v lesích a na pobřeží. Odvážíte se tam?

Nejvražednější

Noční můra všech opatrných řidičů je “Silnice smrti”. Název této bolívijské cesty napovídá, co může potkat ty, kteří se vydají z metropole La Paz do provincie Severní Yungas. Ročně tu zemře několik stovek lidí. Pomineme-li převýšení 3 450 metrů, cesta je na mnoha místech extrémně úzká a její srázy spadají mnohde až do hloubky 600 metrů. Tam se s protijedoucím autobusem ani autem nevyhnete. Silnice vede deštným pralesem, takže lijáky a sesuvy půdy jsou takřka na denním pořádku. A když si myslíte, že už jste všechno zvládli, bum! Uvolnil se kus skály a padá do silnice přímo na auto. Jste duší dobrodruh-extremista lačnící po adrenalinu? V tom případě můžete projet Yungas Road na kole.

Nejvyšší

Karákóramská dálnice se táhne přes 1 300 kilometrů mezi Čínou a Pákistánem. Nikde jinde na světě se nesvezete veřejnou dopravou nebo autem mezi čtyřmi nejvyššími světovými pohořími. Z okna vozu tak zahlédnete štíty Karákóramu, Hindúkuše, Himálaje a Pamíru. Silnice šplhá až do nadmořské výšky 4 693 metrů. Osmitisícovky jsou doslova na dosah ruky. Víte, že při budování této mezinárodní dálnice zahynuly stovky dělníků? Nasedněte na pravidelnou autobusovou linku mezi Kašgarem (dříve zastávka Hedvábné stezky, dnes ujgurské město v provincii Sin-ťiang) a pakistánským Abbottábádem. Sáhnete si na velehory!

Nejdrsnější

Máte plné zuby lidí a chcete si užít odpočinek pro drsňáky? Projeďte se Daltonskou dálnicí na Aljašce. Délka silnice Jamese W. Daltona je přímo ďábelská – 666 kilometrů – a protíná drsnou divočinu. Na zásobená odpočívadla zapomeňte. Veškerý proviant si musíte vzít s sebou. Koho potkáte v ryzí přírodě na spojnici města Fairbanks se severními ropnými plošinami? Řidiče kamionů. Drsností se často vyrovnají tamním medvědům, proto doporučujeme dávat jim na dálnici vždy přednost. Už máte zabalenou krabičku poslední záchrany i teplé spodní prádlo? Aljaško, třes se!

Nejtěsnější

Silnice vytesaná ve skále měří “jen” 1 200 metrů, ale může vás řádně potrápit. Tunel Guoliang v Taihangských horách v Číně postavili během pouhých pěti let tamní vesničané. Jen vybudování pět metrů vysokého a čtyři metry širokého tunelu stálo několik lidských životů. Proč si myslíte, že tu i dnes dochází ke smrtelným nehodám? Jak se mají na tak úzkém prostoru vyhnout dvě vozidla? Těžko. Pokud dojde pouze k odření laku auta nebo k odlomení zpětného zrcátka, zasloužíte si pochvalu. Bravurně by to možná zvládl šaolinský mnich.

Nejzakroucenější

Je pro vás největší řidičské utrpení jet po rovné dálnici? Zkuste projížďku Tianmenskou horskou silnicí . Ano, zase je v Číně. Svou délkou 11 kilometrů rozhodně nepatří ke světovým rekordům. Patří však k nejklikatějším silnicím na světě. Tato cesta je „čínským drakem“ vlnícím se mezi porostlými skalami a protíná skvostný národní park. Celkem tu naleznete neskutečných 99 zatáček. Ty symbolizují devět paláců, které se nachází v nebi. Doporučujeme přibalit do autolékárničky Kinedryl.

Nejkluzčí

I výprava do blízké Francie se může stát nečekaným adrenalinovým zážitkem. Silnice Passage du Gois z francouzského pobřeží na ostrov Noirmoutier mizí dvakrát denně pod Atlantikem. Kvůli přílivu a odlivu zůstává historická cesta dlouhá 4 kilometry 300 metrů “na suchu” vždy jen na 3 hodiny. Doporučujeme se na cestě nezastavovat, neboť výška hladiny může stoupnout až o 4 metry! Cestovat po ní můžete jen na vlastní riziko. Silnice klouže, i když není zaplavená. To musel být zážitek, když se přes ni jel závod Tour de France!

Ať už se vydáte jakoukoli cestou, dobrým společníkem vám bude v každém případě kvalitní cestovní pojištění: ať už cestovní pojištění do zahraničí Sbaleno nebo celoroční cestovní pojištění MultiTrip .

 

Zdroje: cs.wikipedia.org, hedvabnastezka.cz, freshjam.cz, novinky.cz, redbull.com, viralsvet.cz

Další články

Jaká je cesta na Tchaj-wan

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

tcha-wan

Les sebevrahů, ostrov panenek a hrad uvězněných duší. 5 nejstrašidelnějších míst

Haloween, svátek Všech svatých i Dušičky jsou už za námi. Kdo má ale chuť na ještě trochu strašidelné atmosféry, pro toho jsme připravili ...

nejdesivejsi-mista-328-166