4 netradiční eurovíkendy, které nevyvětrají vaši peněženku

Datum:

Za prodlouženým víkendem v Evropě nemusíte pouze do nejznámějších a nejdražších měst. Unavuje vás myšlenka na přelidněnou Paříž či Londýn, a v Budapešti jste už byli? Vybrali jsme pro vás zajímavé alternativy. Obraťte se čelem vzad a zkuste se podívat na opačný konec Evropy. Směrem na východ je dosud co objevovat.

 
Barevné domy v Porto Cais da Ribeira u řeky Douro 

Bulharská Sofia pod impozantní kulisou hor

Kosmopolitní město s příjemnými kavárnami je kulturní centrum současného Bulharska. Procházky v jeho ulicích vám dají zakusit směs historických epoch a stylů. Jsou tu majestátní budovy, představující komunismus a jeho nedávnou éru, kdy architektuře vévodil šedý mramor a beton. Vedle toho se však v Sofii nachází i mnoho východní ornamentálnosti. Baňaté pravoslavné chrámy s barevnými cibulemi na vrcholcích věží, židovská synagoga a množství katolických kostelů. Jednou z mála památek na tureckou přítomnost v 15. století je osmanská mešita Banja Baši. Zvenku vypadá poměrně střízlivě a během modliteb do ní turistům není vstup povolen, ale pokud si návštěvu naplánujete ve správný čas, můžete si prohlédnout nádhernou vnitřní výzdobu. 
 
Ortodoxní katedrála Alexandra Něvského v Sofii, Bulharsko

Nad Sofií se tyčí pohoří Vitoša, a tvoří tak rozervanou kulisu s často zasněženými vrcholky. Nejvyšší Černi vrch má 2230 m. Můžete si do hor vyjít na túru nebo je pouze obdivovat zezdola, při pěších procházkách v ulicích a parcích. Jestli rádi nakupujete, v Sofii, a obecně Bulharsku, najdete obchody velkých značek i malé butiky se speciální módou za příznivé ceny.

Námořní přístav a středověké centrum v Gdaňsku

Nachází se na pobřeží Baltského moře a skrývá mnoho zákoutí a překvapení.
Gdaňsk je jedno z nestarších a největších polských měst. Středověké romantické centrum můžete prochodit od Dlouhého trhu až po Zelenou bránu, narazíte v něm na mnoho památek. Úchvatný kostel sv. Marie, radnici, Neptunovu fontánu i Zlatý dům, na každém kroku po dlážděných uličkách potkáte něco nového. Najdete zde třeba i ikonickou ulici Mariacka, ve které se natáčelo mnoho historických filmů, nenechte si ujít ani nákupy na městském trhu. Můžete se pokusit najít i muzeum jantaru anebo se projít dlouhým nábřežím kolem řeky Mrtvé Visly.
 
Motlava Zuraw v Gdaňsku, Polsko

Gdaňsk je známý také svým impozantním námořním přístavem, industriálními památkami a vzpomínkami na těžkou dobu komunismu. Můžete se za těmito tématy vydat na vlastní pěst, nebo se připojit k průvodcovi, který vám udělá tour i s výkladem po přístavních docích. Svou atmosférou a rozlehlostí lákají mnohé dobrodruhy. Co je na nich nejzajímavější? Právě zde bylo Lechem Walesou kdysi založeno hnutí polského odporu proti komunismu, Solidarita. Projděte si její muzeum, Centrum Solidarity, o pár ulic dále najdete i muzeum II. Světové války, jehož často velmi osobní exponáty byly věnovány rodinami, které válka přímo zasáhla. 
 
Lodní doky v Graňsku, velká námořní loď

Na konci dne se za rozjímáním vydejte k mořské pláži,  z centra se k ní nejrychleji dostanete, když zamíříte do čtvrti Jelitkowo.

Městské hradby a moře v Dubrovníku

Toužíte po romantickém víkendu na pobřeží o něco teplejšího moře? Zamiřte do chorvatského Dubrovníku. Procházejte se po širokých městských hradbách a v jeho dlážděných uličkách pátrejte po lokacích, kde se natáčely scény slavného seriálu Hry o trůny. Vdechujte slaný mořský vzduch a sejděte do přístavu, kde vás smysly určitě zastaví na trhu a nedovolí vám odejít, dokud neochutnáte alespoň jednu delikatesu. 
 
Hradby starého města Dubrovník, Chorvatsko

V Dubrovníku pak ještě nevynechejte návštěvu kláštera Františkánů ze 13. století, renesanční nádheru paláce Sponza nebo zahradu Trsteno arboretum, založenou již v 15. století. Za nejlepšími výhledy se nechte lanovkou vyvézt na horu Srd, ale můžete si k nim dojít i po vlastních nohách.
Ze všech chorvatských přímořských lahůdek vám doporučíme černé sépiové rizoto – mají ho ve většině restaurací a jde o místní specialitu. Chorvati jsou též hrdí na své víno, nechte si nějaké doporučit.

Za portským vínem a skvostnou architekturou do Porta

Nakonec se s vámi podělíme o tip na výlet do Portugalska. Lisabon je nádherný, ale blízké Porto není o nic méně dechberoucí! A navíc v něm oproti hlavnímu městu i ušetříte. O to víc si můžete vychutnávat vše, co máte rádi. Takže pozor na zrádně lahodné portské víno, silný likér, který Porto proslavil. 
 
Dřevěná tramvaj v Portu, Portugalsko

Centrum Porta je chráněná památka na seznamu UNESCO. Začněte třeba v Cais da Ribeira, starobylé čtvrti centra, jehož úzké uličky se táhnou podél řeky Douro, protékající městem v údolí. Zde si posedíte v kavárničce nebo v některé z vináren, než zamíříte dál, podél řeky, abyste narazili na slavný most Dom Luise I. Jeho dvoupodlažní oblouková konstrukce spojuje Porto s vedlejší Vila Nova de Gaia, a jde o nejdelší most na světě tohoto typu. Byl postaven žákem Gustava Eiffela v roce 1886 a stylově následuje jeho nejslavnější stavbu, Eiffelovu věž. 
 
Dom Luis most v Portu

Z dalších a nesčetných krás Porta nevynechejte návštěvu 800 let staré monumentální Portské katedrály. Nachází se v ní mimo jiné i stříbrné a zlaté poklady.
A co ikonické vlakové nádraží Sao Bento, které je dokonalou ukázkou zdobného portugalského stylu? Anebo se vydejte hledat nejstarší knihkupectví, Livraria Lello & Irmão, připomínající spíš radnici než obchod s knihami, zvenku i zevnitř zdobené nádhernými detaily.

Máte již chuť vidět opět něco nového? Podívejte se na letenky a začněte plánovat výlet! K němu také nezapomeňte pořídit i kvalitní cestovní pojištění, protože nejen zdraví, ale i storno se občas může na cestách přihodit. Ale od toho máte nás.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: radynacestu.cz, thecrazytourist.com, handluggageonly.co.uk 

Další články

Jak oslavit tradice na Dušičky, Halloween, Samhain?

Jedna z nejstarších tradic, která se zachovala až do moderních dnů. Přechodový rituál zimy. Samhain, den, kdy se hranice mezi světem živých a mrtvých otevírají.  

samhain-halloween-dusicky

Egypt: bezpečná destinace pro vaši dovolenou?

V důsledků proběhlých událostí se mnoho cestovatelů bojí o svoji bezpečnost. Proto jsme se zaměřili nejen za tamní krásy, ale i na zdravotní rizika a bezpečnostní situaci v zemi. Vydejte se s námi do Egypta.

egypt-bezpecna-destinace