4 netradiční eurovíkendy, které nevyvětrají vaši peněženku

Datum:

Za prodlouženým víkendem v Evropě nemusíte pouze do nejznámějších a nejdražších měst. Unavuje vás myšlenka na přelidněnou Paříž či Londýn, a v Budapešti jste už byli? Vybrali jsme pro vás zajímavé alternativy. Obraťte se čelem vzad a zkuste se podívat na opačný konec Evropy. Směrem na východ je dosud co objevovat.

 
Barevné domy v Porto Cais da Ribeira u řeky Douro 

Bulharská Sofia pod impozantní kulisou hor

Kosmopolitní město s příjemnými kavárnami je kulturní centrum současného Bulharska. Procházky v jeho ulicích vám dají zakusit směs historických epoch a stylů. Jsou tu majestátní budovy, představující komunismus a jeho nedávnou éru, kdy architektuře vévodil šedý mramor a beton. Vedle toho se však v Sofii nachází i mnoho východní ornamentálnosti. Baňaté pravoslavné chrámy s barevnými cibulemi na vrcholcích věží, židovská synagoga a množství katolických kostelů. Jednou z mála památek na tureckou přítomnost v 15. století je osmanská mešita Banja Baši. Zvenku vypadá poměrně střízlivě a během modliteb do ní turistům není vstup povolen, ale pokud si návštěvu naplánujete ve správný čas, můžete si prohlédnout nádhernou vnitřní výzdobu. 
 
Ortodoxní katedrála Alexandra Něvského v Sofii, Bulharsko

Nad Sofií se tyčí pohoří Vitoša, a tvoří tak rozervanou kulisu s často zasněženými vrcholky. Nejvyšší Černi vrch má 2230 m. Můžete si do hor vyjít na túru nebo je pouze obdivovat zezdola, při pěších procházkách v ulicích a parcích. Jestli rádi nakupujete, v Sofii, a obecně Bulharsku, najdete obchody velkých značek i malé butiky se speciální módou za příznivé ceny.

Námořní přístav a středověké centrum v Gdaňsku

Nachází se na pobřeží Baltského moře a skrývá mnoho zákoutí a překvapení.
Gdaňsk je jedno z nestarších a největších polských měst. Středověké romantické centrum můžete prochodit od Dlouhého trhu až po Zelenou bránu, narazíte v něm na mnoho památek. Úchvatný kostel sv. Marie, radnici, Neptunovu fontánu i Zlatý dům, na každém kroku po dlážděných uličkách potkáte něco nového. Najdete zde třeba i ikonickou ulici Mariacka, ve které se natáčelo mnoho historických filmů, nenechte si ujít ani nákupy na městském trhu. Můžete se pokusit najít i muzeum jantaru anebo se projít dlouhým nábřežím kolem řeky Mrtvé Visly.
 
Motlava Zuraw v Gdaňsku, Polsko

Gdaňsk je známý také svým impozantním námořním přístavem, industriálními památkami a vzpomínkami na těžkou dobu komunismu. Můžete se za těmito tématy vydat na vlastní pěst, nebo se připojit k průvodcovi, který vám udělá tour i s výkladem po přístavních docích. Svou atmosférou a rozlehlostí lákají mnohé dobrodruhy. Co je na nich nejzajímavější? Právě zde bylo Lechem Walesou kdysi založeno hnutí polského odporu proti komunismu, Solidarita. Projděte si její muzeum, Centrum Solidarity, o pár ulic dále najdete i muzeum II. Světové války, jehož často velmi osobní exponáty byly věnovány rodinami, které válka přímo zasáhla. 
 
Lodní doky v Graňsku, velká námořní loď

Na konci dne se za rozjímáním vydejte k mořské pláži,  z centra se k ní nejrychleji dostanete, když zamíříte do čtvrti Jelitkowo.

Městské hradby a moře v Dubrovníku

Toužíte po romantickém víkendu na pobřeží o něco teplejšího moře? Zamiřte do chorvatského Dubrovníku. Procházejte se po širokých městských hradbách a v jeho dlážděných uličkách pátrejte po lokacích, kde se natáčely scény slavného seriálu Hry o trůny. Vdechujte slaný mořský vzduch a sejděte do přístavu, kde vás smysly určitě zastaví na trhu a nedovolí vám odejít, dokud neochutnáte alespoň jednu delikatesu. 
 
Hradby starého města Dubrovník, Chorvatsko

V Dubrovníku pak ještě nevynechejte návštěvu kláštera Františkánů ze 13. století, renesanční nádheru paláce Sponza nebo zahradu Trsteno arboretum, založenou již v 15. století. Za nejlepšími výhledy se nechte lanovkou vyvézt na horu Srd, ale můžete si k nim dojít i po vlastních nohách.
Ze všech chorvatských přímořských lahůdek vám doporučíme černé sépiové rizoto – mají ho ve většině restaurací a jde o místní specialitu. Chorvati jsou též hrdí na své víno, nechte si nějaké doporučit.

Za portským vínem a skvostnou architekturou do Porta

Nakonec se s vámi podělíme o tip na výlet do Portugalska. Lisabon je nádherný, ale blízké Porto není o nic méně dechberoucí! A navíc v něm oproti hlavnímu městu i ušetříte. O to víc si můžete vychutnávat vše, co máte rádi. Takže pozor na zrádně lahodné portské víno, silný likér, který Porto proslavil. 
 
Dřevěná tramvaj v Portu, Portugalsko

Centrum Porta je chráněná památka na seznamu UNESCO. Začněte třeba v Cais da Ribeira, starobylé čtvrti centra, jehož úzké uličky se táhnou podél řeky Douro, protékající městem v údolí. Zde si posedíte v kavárničce nebo v některé z vináren, než zamíříte dál, podél řeky, abyste narazili na slavný most Dom Luise I. Jeho dvoupodlažní oblouková konstrukce spojuje Porto s vedlejší Vila Nova de Gaia, a jde o nejdelší most na světě tohoto typu. Byl postaven žákem Gustava Eiffela v roce 1886 a stylově následuje jeho nejslavnější stavbu, Eiffelovu věž. 
 
Dom Luis most v Portu

Z dalších a nesčetných krás Porta nevynechejte návštěvu 800 let staré monumentální Portské katedrály. Nachází se v ní mimo jiné i stříbrné a zlaté poklady.
A co ikonické vlakové nádraží Sao Bento, které je dokonalou ukázkou zdobného portugalského stylu? Anebo se vydejte hledat nejstarší knihkupectví, Livraria Lello & Irmão, připomínající spíš radnici než obchod s knihami, zvenku i zevnitř zdobené nádhernými detaily.

Máte již chuť vidět opět něco nového? Podívejte se na letenky a začněte plánovat výlet! K němu také nezapomeňte pořídit i kvalitní cestovní pojištění, protože nejen zdraví, ale i storno se občas může na cestách přihodit. Ale od toho máte nás.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: radynacestu.cz, thecrazytourist.com, handluggageonly.co.uk 

Další články

Rozjasněte si pohled na svět v luxusních aquaparcích střední Evropy

Vydejte se do některého z 5 nejlepších aquaparků ve střední Evropě. Skluzavky, tobogány, umělé vlny, divoké řeky, vraky pirátských lodí, sauny, vířivky, relaxační prostory a stylové vodní bary a restaurace. To vše nabízí aquaparky, které leží v dojezdové vzdálenosti z domova. Za zlomek ceny exotické dovolené v nich můžete strávit i několik dní.

Tipy na svatební cestu pro každého romantika

Už jste se zamysleli, co budete dělat na své svatební cestě? Přinášíme vám několik tipů, se kterými vám výběr té nejlepší svatební destinace půjde snadněji. Anebo vám teď možná zamícháme původní plány! 

svatebni-cesta